Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
SterControlSterControl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie serwem przez plc i hmi

28 Feb 2014 22:51 2040 3
 • Level 10  
  Witam.
  Jestem w trakcie produkcji pewnej maszyny. Wszystko już jest prawie zrobione oprócz pozycjonowanego stołu. A mianowicie miałoby się to odbywać w taki sposób, że pewna część na tym stole miałaby się przesuwać o jakąś odległość (zależne od typu produktu) i postanowiłem do tego projektu wykorzystać serwo.
  Gdy kupowałem sterownik plc do tego projektu nie byłem jeszcze w pełni świadomy w jaki sposób mam zrobić przesuw.
  A chodzi mi o to w jaki sposób(pomijając na razie sterowanie szybkimi wyjściami) mam sterować serwo na daną pozycję (około 30 pozycji cały proces będzie miał) zależną od tego, w której części procesu będzie. Myślałem nad tym, aby porównywać wartości rzeczywiste pozycji od wartości zadanych i sterować poprzez wyjścia przekaźnikowe, w którą stronę ma się kręcić serwo i z jaką pozycją.
  Główny kłopot polega na tym, że nie do końca wiem w jaki sposób ma ściągnąć aktualną pozycję ze sterownika serwo.
  A wyjście z enkodera jeżeli będzie podłączone do sterownika to nie za bardzo może działać bo enkoder generuje dużą ilość impulsów.
  Myślałem, aby przez panel hmi to puścić.
  Mój zestaw to: PLC Kinco k 308 40ar, HMI Kinco mt4414t i Serwo CD420. Może ma ktoś jakiś pomysł?
  Byłbym bardzo wdzięczny.
  Pozdrawiam.
 • SterControlSterControl
 • Automation specialist
  Masz serwo które może być sterowane tylko przez step+dir lub CW CCW, a sterownik tylko z wyjściami przekaźnikowymi. Jeżeli kupowałeś od dystrybutora KINCO od razu cały ten zestaw to wpuścili cię w kanał. Powinni ci zwrócic uwagę abyś zamówił CPU z wyjściami tranzystorowymi i nie było by problemu bo ta jednostka ma takie możliwości.
  Jezeli dystrybutor KINCO traktuje poważnie swoje zajęcie to powinien ci w ramach dobrej współpracy wymienić CPU na wersję z wyjściami tranzystorowymi.
  Inne rozwiązania to:
  - dołożenie drugiego "małego" sterownika z wyjściami tranzystorowymi z funckją sterowania step+dir lub CW CCW i wymiana informacji np. na 5 bitach (32 pozycje) np. z OMRON-a CP1LEN14DT1D wersja PNP lub CP1EN14DTD wersja NPN. Koszt około 860,00 PLN cennikowo.
  - zastosowanie innego napędu serwo z pozycjonerem "na pokładzie" i też wymiana informacji o zadanej pozycji po bitach np. z OMRON-a serwo serii Accurax G5 wersja z tzw. "programming-iem". Koszt dużo większy.
  p.s.
  Praktycznie większa wersja sterownika CP1 OMRON-a by opędziła tą aplikację (CP1EN30DT1D -1 470,00 PLN cennikowo) ten twój panel Kinco mt4414t powinien mieć do tego sterownika driver (np. HostLink).

  Pozdrawiam,
  Andrzej Łacinnik
  e-mail: andrzej.lacinnik(małpa)eu.omron.com
 • SterControlSterControl
 • Level 10  
  To wszystko polega na tym że jak wybierałem sterownik to nie miałem jeszcze pojęcia że będę chciał zrobić pozycjonowanie serwa. Miałoby to iść na siłowniku pneumatycznym, ale plany jednak się zmieniły i postanowiłem zrobić na serwie. Zestawu serwa nie mam jeszcze,gdyż dopiero się informuje w jaki sposób to mam zrobić.Jednak myślę że najlepiej będzie dokupić plc z tranzystorami bo patrząc na mój program nie dam rady na tamtym plc zrobić bo braknie mi bitów kontrolnych itp. A druga sprawa to taka że pieniądze nie grają zbytnio tak wielkiej roli bo ta maszyna ma być można powiedzieć jak najlepiej zautomatyzowana i jak najlepiej robić to co ma nakazane a klientowi w momencie się zwróci koszt jej produkcji. Też myślałem żeby pobrać sygnały enkodera z serwokontrolera ale to nie będzie najlepsze rozwiązanie gdyż mój plc może nie dać sobie z nimi rady bo jak wiadomo serwa mają dość dużą rozdzielczość enkodera(w tym co chcę kupić jest 2500imp/obr). Jak ktoś ma jeszcze jakiś dobry pomysł to prosiłbym o napisanie.
  Pozdrawiam
 • Level 10  
  Driver to ma tylko ciężko może być z przerzuceniem danych na plc. A teraz to już mało jest ważne bo zadecydowałem dokupic jeszcze jedno małe plc na tranzystorach i z niego zasterować serwo. Ale bardzo dziękuję za pomoc jakby coś było potrzeba postaram się pomóc
  pozdrawiam