Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[atmega] SPWM - falownik - prośba o wyjaśnienie

morswin89 20 Sty 2015 10:55 12420 65
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Oczywiście jest to możliwe, gdyż każdy kanał ma rejestr stanu, w którym masz np. flagę busy i enable, które określają zajętość kanału, a zakończenie przesyłu sygnalizowane jest flagą TRNIF. Można także wykorzystać przerwania - handler będzie wywoływany po zakończeniu transferu w danym kanale, więc od razu będziesz wiedział, że jest wolny.
  • Computer Controls
    zielonykosmita
    Poziom 15  
    @Wiking18 Drobne uwagi co do płytki:
    tranzystor załączający przekaźnik musisz wlutować odwrotnie - przy projektowaniu wybrałem jakąś złą obudowę
    na płytce są miejsca na warystory na wyjściu na silnik - stwierdziłem później że chyba nie ma jednak sensu ich tam dawać, wystarczy jeden na szynie DC lub nawet na wejściu AC
  • Computer Controls
    Wiking18
    Poziom 14  
    Witam czy o to chodzi z tą zajętością?

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

ma to tak wyglądać czy jest gdzieś błąd?
    Zamiar jest taki jak kanał 0 zajęty to przeliczaj 2 tablice jak zajęty 1 to przeliczaj 1 tablice

Pozdrawiam
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Może tak to wyglądać, ale IMHO lepiej to zrobić na przerwaniach - nie musisz sprawdzać, którą tablicę przeliczać, bo to załatwia wektor przerwania powiązanego z kanałem, no i nie musisz sprawdzać, czy kanał jest wolny, bo masz to zagwarantowane w chwili wywołania handlera przerwania.
    zielonykosmita
    Poziom 15  
    Witam. Wczoraj spaliłem swój falownik (4 tranzystory i 2 drivery) przy próbie podłączenia troszkę większego silnika niż widoczny na zdjęciach wentylatorek. Przyczyn może być kilka:
    - podłączenie silnika do falownika przez stary kabel w izolacji gumowej, pewnie nie jest przystosowany do częstotliwości nośnej 16 kHz
    - podłączenie amperomierza zamiast żarówki przewodami długości około 40 cm - energia powstająca podczas wyłączania tranzystorów miała dość daleką drogę aby wrócić do elektrolitów
    Dziś jednak ponownie uruchomiłem falownik wprowadzając niewielkie zmiany:
    - kupiłem dwa razy droższe tranzystory STW18NK80Z, 19A, 800V, 0,34Ω
    - wymieniłem drajwery, oraz wszystkie elementy naokoło nich
    - dodałem diody UF5408 równolegle do tranzystorów mimo wewnętrznych diod które tworzą się przy produkcji tranzystora - te w STW też mają niezłe parametry chociaż są nieco wolne
    Falownik na tą chwilę jest sprawny, działa też z silnikiem na którym poprzednio uległ uszkodzeniu
    Wiking18
    Poziom 14  
    coś takiego dodam tylko jeszcze jedną zmienną do warunku if tak aby nie liczyło za każdym razem po skończeniu transakcji a dopiero jak pozwoli na to ta zmienna.

Obecnie kod wygląda tak wydaje mi się że dobrze ale mogę mieć razję może mi się tylko wydawać.
    Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod