Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy hollywood impact da rady z tymi kolumnami?

cwiartka11 01 Mar 2014 22:05 1191 6
 • #1
  cwiartka11
  Level 9  
  Znajomy posiada wzmacniacz hollywood impact. O mocy gwarantowanej przez producenta 800 W. Posiada także 2 kolumny Voice Kraft o mocy gwarantowanej przez producenta 400W, 200 RMS Rz 8 Ohm. Czy po dokupieniu 2 takich samych kolumn wzacniacz nie bedzie miał "za ciężko"?Jeśli nie to jak je podłączyć szeregowo, czy równolegle?
 • #2
  wariato
  Level 43  
  Podziel tą moc przez dwa to będzie realna moc wzmacniacza. Jeśli 2 kolumny dadzą obciążenie 400W na kanał to da radę.
 • #3
  wyrokulicy
  Level 23  
  Zacznijmy od tego iż ani w/w wzmacniacz ani kolumny "nie mają" deklarowanej mocy (chyba że jest ona podana jako PMPO to można dowolnie interpretować tą moc podaną)

  Jeśli połączysz te kolumny równolegle po 2 na kanał to obciążenie zejdzie do 4R, moc wzmacniacz teoretycznie wzrośnie ok 1,5-2 razy. A jeśli szeregowo imp wyjdzie ok 16R co wpłynie na spadek mocy oddawanej z wzmacniacza.
  Dodajmy na koniec iż te wzmacniacze są fatalnej jakości i źle zaprojektowane, praca z 4R to znaczne wyzwanie i może zakończyć się bardzo szybko uszkodzeniem wzmacniacza...
 • #4
  DjMapet
  Level 43  
  Tyle że kolumny w żadnym wypadku nie obciążają wzmacniacza swoją mocą. Z punktu widzenia wzmacniacza (nie dotyczy instalacji radiowęzłowej), nie ma znaczenia jakiej mocy kolumny do niego podłączymy. Tak więc do wzmacniacza o mocy 100W, można np. podłączyć kolumny o mocy 10W, jak i 1000W. Kolumny (a raczej zastosowane w nich głośniki) obciążają wzmacniacz swoją impedancją.

  cwiartka11 wrote:
  Czy po dokupieniu 2 takich samych kolumn wzacniacz nie bedzie miał "za ciężko"?

  To zależy jaką najniższą impedancją można obciążyć ten wzmacniacz. Jeśli może pracować z obciążeniem 4 om na kanał, to można do każdego kanału tego wzmacniacza podłączyć równolegle po dwie kolumny o impedancji 8 om.
  Jak podasz model wzmacniacza, to będzie można powiedzieć czy może pracować z obciążeniem 4 om.

  Pozdrawiam.
 • #5
  wyrokulicy
  Level 23  
  Może źle się wyraziłem ale wiadomo o co chodzi, kolumny nie mają mocy, tylko ile są w stanie jej przyjąć :)

  Wszystkie hollywoody mogą TEORETYCZNIE pracować z 4R, praktycznie co przerobiłem za młodość wygląda to również, jeden pogra tak kilka lat, inny przegrzeje się po godzinie. Generalnie zawsze 4R/kanał wiąże się z bardzo wysoką temperaturą na radiatorze a że chłodzenie jest jakie jest... Może w imp4000 jest troszkę lepiej ale kto rozsądny wyda tyle kasy na tak niepewny sprzęt?
 • #6
  cwiartka11
  Level 9  
  Dlatego nie wiedziałem co odpowiedzieć koledze, bo w szkole na 4r gra już 4 rok ten wzmacniacz z 4 kolumnami i jest znośnie, ale znam też sytuacje że po jednej imprezie wysiadł. Kolega najpierw go kupił a potem do mnie po rade jakie kolumny do niego dokupić.Model to hollywood nigtline pro 800
 • #7
  DjMapet
  Level 43  
  Realną moc RMS tego wzmacniacza szacuję na ok.100, góra 150W na kanał, przy obciążeniu 4 om. Bezpiecznie można go obciążyć impedancją 8 om, co nie znaczy że nie będzie pracował z obciążeniem 4 om. Jeśli już grał z takim obciążeniem, to można spróbować, ale trzeba mu zapewnić odpowiedni komfort pracy (chłodzenie, brak przesterowań) i kontrolować jego pracę.
  To jest wyrób bardzo niskich lotów, więc nikt nie da Ci gwarancji że w jakimś momencie nie padnie.
  Decyzja należy do Ciebie, czy też kolegi.

  Pozdrawiam.