Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programowanie modulu Satel GPRS-T2

02 Mar 2014 14:21 4929 15
  • Poziom 9  
    Witam,

Mam problem z centralą Satel Micra.
    Wcześniej miałem podgląd na netbooku z Windows XP, ale po próbie wgrania nowszego oprogramowania wyskakuje mi niebieski ekran w Windowsie XP. Próbowałem wgrać Micra Firmware 2.06, bo wcześniejszy soft był 2.02.
    Teraz jak uruchomię GPRS-Soft 1.04.005 i przełączam na COM3 to zawiesza się Windows XP i zaczyna ponowne uruchamianie systemu..

Na innym komputerze z Windows 7 wgrałem GPRS-Soft 1.04.005 (oraz 1.05.005 i 1.07.000) + sterownik PL2303 i nie chce mi wyszukać centrali. Wyskakuje komunikat "Połączenie z: ???" i dopisek pod spodem "Program nie obsługuje tej wersji"

Alarm montowałem osobiście 2 lata temu i nie raz podłączałem do niego komputer, lecz chciałem wgrać nowszy soft, by korzystać z programu na telefon z Androidem.

Jestem z Żor, woj. śląskie.

Pozdrawiam.
    Marcin
  • OptexOptex
  • Poziom 37  
    Witam,

To w końcu problem z Micrą czy GPRS-T2? Aktualizację fw nie robi się programem GPRS-Soft tylko programikiem który uruchamia się automatycznie po uruchomieniu pliku aktualizacji. Zasada jest taka, najpierw zaktualizować fw do najnowszej wersji, a potem wgrać konfigurację najnowszą wersją GPRS-Soft. Najlepiej stworzyć nowy plik i go wgrać (nie wgrywać starego pliku ze starego programu).

Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Witam,

Po uruchomieniu Micra Firmware 2.06 wyświetla się okno, w którym wybrałem port COM3, natomiast po czasie wyświetla się "Starting ISP mode" i znak zapytania "?".
    Nie wgrywa się oprogramowanie, nawet, jeśli zaznaczę "Restart".

Od próby aktualizacji firmware, program GPRS-Soft zawiesza Windowsa przy zmianie portu na COM3..

I teraz nic nie mogę zrobić na tym laptopie..
    A inny laptop nie chce się łączyć z Micrą.

Nie wiem, co zrobiłem nie tak.
  • OptexOptex
  • Specjalista - Alarmy Stacjonarne
    Jaki kabelek (żółta/zielona) tasiemka ? Program do flashowania uruchomiony jako administrator ?
  • Poziom 9  
    Kabel kupiony w Katowicach w sklepie z alarmami, zwykły kabel do Satela (kolor brązowy, DB9FC/RJ-KPL na RS-232 i do tego podpięta przejściówka do USB).

Na windowsie mam konto administratora.

Dodam, że nie jestem instalatorem, trochę o tym czytałem i sam zamontowałem alarm - działa dobrze, tylko, że mam problem z programowaniem.
  • Poziom 9  
    Tak.

Dodawałem czujki i jedną przeciwpożarową, dodawałem 5 pilotów, ustawiałem treść sms'ów oraz o czym ma informować alarm, ustalałem numery telefonów (wł/wył przez sms lub ping) itp itd.. Centrala jest trochę zagmatwana, jeśli chodzi o wysyłanie statusów przez sms (typu Event=1212,3,602,01,001=- nie wiem o co w nich chodzi)..

Dlatego proszę o pomoc w podwyższeniu firmware Micry i sprawieniu, by działał jakiś mój laptop..
    Jeśli jest ktoś z okolic Żor to proszę o szczegóły pomocy, bo wiadomo, że wiedza i paliwo kosztują.

Pozdrawiam.
    Marcin
  • Poziom 37  
    Witam,

Te sms-y o których piszesz tyczą się tylko i wyłącznie programu Micra Control na androida. Komunikacja pomiędzy modułem a programem w smartfonie odbywa się za pomocą sms-ów. Jeśli nie masz na karcie w module darmowych sms-ów, każda aktualizacja statusu itp. wiąże się z dodatkowymi kosztami. Standardowy sms transmisji testowej jest chyba zrozumiały i czytelny dla Ciebie?

Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Tak. Używać będę tego co jakiś czas, więc nie będzie to duży wydatek.
    Na pewno będzie lepsza kontrola nad alarmem niż wchodzenie na strych domu z laptopem, który i tak mi teraz nie działa z Micrą.
  • Poziom 9  
    Dobra, po co mi alarm, którym się będę non-stop bawił?
    Ja potrzebuję zabezpieczenia nieruchomości (mały dom o powierzchni 67m2 + garaż.
    W domu mam 2 czujki bezprzewodowe, a trzecią zdemontowałem. W garażu jest czujka stała + czujka dymu/pożaru.

Więcej nie potrzebuję, choć do micry też jest manipulator, którego nie chcę i nie nawet nie kupowałem.
    Samego alarmu używam kilka razy w miesiącu.
  • Specjalista - Alarmy Stacjonarne
    Spokojnie.. Micra to też dobry system.. do garażu ;) Może ja wytłumaczę o co kolegom chodziło, pisząc tak o tym module.

Tutaj nie chodzi o to, żeby cały czas się bawić w konfiguracje. Jest to elektronika, a więc sprzęt zawodny. Jeśli klient decyduje się na zakup alarmu, kupuje to w pewnym celu - chce być bezpieczny. Montaż alarmu i dokupienie pilota albo włączanie z SMS daje Ci poczucie, że "ok - załączyłem czuwanie (chyba), więc mogę spać spokojnie". Tymczasem w każdej chwili może wystąpić usterka, o której użytkownik systemu nie będzie wiedział (brak stosownej info na klawiaturze, bo jej po prostu nie ma).

Ty załączasz system i wmawiasz sobie, że można spać spokojnie. System jednak nie działa poprawnie już od 2 tygodni/miesięcy. Więc po co taki system ?

Jeszcze tego nikt tu nie napisał, ale błędne jest wychodzenie z założenia, że to nie ma prawa się zepsuć. Natomiast jak już się zepsuje, warto o tym wiedzieć.
    Dlatego warto do systemu kupić klawiaturę (nie dotyczy klaw od Micry, bo z tego nic się nie dowiesz) albo chociaż interesować się swoim systemem raz na jakiś czas.
  • Poziom 9  
    Czyli nikt z Panów nie ma pojęcia, jak naprawić problem braku łączności Micry z komputerem..
    Temat do zamknięcia.
  • Poziom 9  
    Wina leżała po stronie kabla USB-RS232. Ten mój wcześniej działał, ale po jakimś czasie Windows go zblokował i dlatego pojawiał się błąd (KOD: 10 lub 31).
    Po prostu Prolific 2303 działa na kablach, które mają ich patent, a ten mój wcześniejszy kabel widocznie pochodził z Chin i był nieudolnie wykonany. Na chińskich niby działają niepodpisane stare sterowniki Prolific lub MTC, ale u mnie nie współgrały z kablem.

Po zakupie kabla dedykowanego do alarmów Satel podłączyłem wszystko i miałem oczywiście mały problem ze starymi sterownikami, ale w końcu pobrał mi Windows z sieci i ten okazał się najlepszy.

Alarm został podniesiony z wersji 2.02 do 2.06. Niestety nie potrafiłem podnieść do 3.00, bo wyskakiwał mi błąd.

Poza tym dodałem kilka czujek, więc zakup nowego kabla USB-RS232 okazał się strzałem w 10-kę.