Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz stereo na TDA2030 - charczy w jednym z kanałów

02 Mar 2014 14:57 1188 5
  • Poziom 9  
    Mam nadzieje że piszę to w dobrym dziale. Mam taki mały problem ostatnio reanimowałem płytke tda2030 od kumpla któremu ona nie wyszła. Wzmacniacz pochodzi ze strony wzmacniacz 2x15w. Problem polega na tym że prawy kanał można powiedzieć że nie działa. Piszę "można powiedzieć" ponieważ głośnik po podkręceniu basu do połowy "charczy" dokładnie tak jak idzie bas w muzyce (głośniki sprawne).

Proszę czy ktoś mógłby mnie naprowadzić na co powinienem zwrócić uwagę. Będę wdzięczny bo nie jestem nie wiadomo jakim elektronikiem. :)
  • Poziom 14  
    Czym zasilasz układ? Transformator? Jakie napięcie, jaka wydajność prądowa?

Jaka impedancja głośników? 8Ω czy 4Ω? Kondensatory C14 wlutowane o jakiej pojemności?

Charczenie pojawia się tylko przy większej głośności, czy przy cichej muzyce też?
  • Poziom 31  
    Jeżeli drugi kanał zasilany z tego samego źródła działa poprawnie, po zamianie kanałów L i P na potencjometrze głośności też w tym samym kanale jest to samo to albo źle zmontowany układ końcówki (wartości elementów) albo któryś jest uszkodzony - trzeba porównać dokładnie miernikiem elementy i połączenia między nimi z prawej i lewej końcówki.
  • Poziom 9  
    Powiem tak z trafem nie ma problemu. Brałem to od kolegi ze szkoły (klasa elektronik) u niego na tym normalnie działają dwa kanały. Głośniki 8Ω kondensatory C14 wlutowane są 1000uF/35V.
    Charczenie jest przy cichej ale odpowiednio do stopnia głośności. Czyli zgłośnie to głośniej ściszę to ciszej. I to charczenie jest tylko na jednym głośniku bo ten drugi kanał działa normalnie.

Dodano po 5 [minuty]:

Huluk teoretycznie wszystko jest całe ale zaraz zobaczę z tym potsem.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Zamień końcówki miejscami i będziesz wiedział. Roboty mnie, niż pisanie tutaj.
  • Poziom 9  
    po zamianie końcówki i tak jest jest to samo po tej samej stronie. Więc pomysł huluka jest na razie najodpowiedniejszy. :)