Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UPS Mustek PowerMust 1060 - Kilka pytań o wydawane dźwięki i inne

Rav-X 02 Mar 2014 16:29 2727 6
  • #1 02 Mar 2014 16:29
    Rav-X
    Poziom 9  

Witam.
    Ostatnio dostałem od znajomego UPS'a Mustek PowerMust 1060 USB (Link) którego używał niecałe dwa lata w firmie, ale że po zaniku prądu od razu się wyłączał, więc go wymienił na nowy, a ten trafił do mnie, i jest to mój pierwszy UPS jaki posiadam. Myślałem że jest uszkodzony ale wymieniłem w nim akumulatory o tych samych parametrach i ogólnie wygląda że działa sprawnie. Podłączyłem go wczoraj i teraz podtrzymuje TV LCD 37" i komputer stacjonarny, tylko zastanawiają mnie trochę dźwięki jakie z niego się wydobywają, i chciałbym się podpytać czy to normalne czy może jest z nim coś nie tak, a mianowicie:
    1. UPS cały czas jest pod prądem, cały sprzęt wyłączony, i w ciszy słychać lekkie buczenie, zwłaszcza w nocy. Akurat tutaj myślę, że to raczej jest jakiś transformator i raczej nie muszę się obawiać, ale na 100% nie mam pewności, i chciałbym abyście potwierdzili moje podejrzenia.
    2. Sytuacja podobna jak wyżej, tyle że bez różnicy czy sprzęt jest włączony czy wyłączony słychać co jakiś czas pstryknięcie, dzieje się to nie regularnie, ale kilka razy na godzinę, i zauważyłem że dzieje się to w momencie kiedy lekko mrugnie światło w mieszkaniu. Czy przypadkiem UPS nie reguluje stabilności przepływu prądy i takim pstryknięciem informuje o tym?
    3. Tutaj mam najwięcej wątpliwości, bo testowałem jak reaguje UPS przy pracy na akumulatorach z włączonym TV i komputerem, i tutaj oprócz regularnego pikania alarmującego o pracy na akumulatorze dochodzi dość wyraźnie słyszalne buczenie, zmieniające tonację zależnie od obciążenia, czyli jak wyłączę TV inaczej brzmi niż z włączonym TV. I tu najważniejsze czy to jest normalne w tego typu urządzeniach?

A teraz pytania z innej beczki na temat tego UPS'a:
    1. Czy firma Mustek to dobry producent UPS'ów? Do jakiej klasy (Hi-End, Middle-End, Low-End) można zaliczyć tego producenta i ten model UPS'a?
    2. Trochę zaryzykowałem i podłączyłem TV do UPS'a, ale nurtuje mnie pytanie czy ma to wpływ na żywotność telewizora, jego zasilacza, i tak samo czy jak bym podłączył konsolę Xbox 360 to czy się coś może stać z tym sprzętem?
    3. W PC mam zasilacz XFX Core 650W który z tego co wiem ma aktywne PFC, ale nie widzę z tym związanych dziwnych "anomalii", czy to oznacza że zasilacz będzie współpracował z tym UPS'em?
    4. Czy ten UPS uciągnie podłączenie komputera z telewizorem + Xboxa 360 + tuner Cyfrowego Polsatu +Blu-Ray + nadajnik od internetu? Zazwyczaj działa nadajnik (24h na dobę) oraz komputer i TV, lub TV i tuner/Xbox360/Blu-Ray, nigdy wszystko na raz.

Będę wdzięczny za każde odpowiedzi i porady.

1 6
  • #2 03 Mar 2014 22:29
    03041957
    Poziom 16  

Dziwne, że akumulatory padły po 2 latach, zazwyczaj wytrzymują 4-5 lat. Sprawdź końcowe napięcie ładowania, powinno wynosić 13,5 do 13,8V na 12-woltowym aku, jeśli tak nie jest, to do naprawy.
    ad1 - to normalne,
    ad2 - światło nie powinno migać, sprawdź instalację elektryczną,
    ad3 - to normalne,
    odp na pytania:
    ad1 - nie ocenię, nie wypada...
    ad2 - nie powinno mieć wpływu,
    ad3 - jeśli dobrze działa, to tylko się cieszyć,
    ad4 - UPS służy do potrzymania działania urządzeń, których z różnych powodów nie powinno się wyłączyć natychmiast, bo grozi to np. utratą danych, lub dużymi szkodami w procesie produkcji, podłącza się do nich tylko to, co konieczne, a nie np. czajnik bezprzewodowy. Na czas podtrzymania oraz moc uzyskiwaną z UPS'a duży wpływ ma jakość i stan akumulatorów, te najtańsze z reguły się do tego nie nadają.

0
  • #3 04 Mar 2014 18:45
    Rav-X
    Poziom 9  

Kolego 03041957 wielkie dzięki za odpowiedzi, już traciłem nadzieję że ktoś mi tutaj odpowie :) Oczywiście zastosuję się do twoich rad i pomierzę napięcia na akumulatorach czy jest wszystko prawidłowo. Co do prądu, to co prawda jest to stary blok i instalacja zapewne szału nie robi, ale jakoś tragicznie z tym mruganiem światła nie jest. Dopóki nie podłączyłem UPS-a to nawet nie zwracałem na to uwagi. Jednak inna sprawa, że chyba się to zgrało z tym że sąsiad w piwnicy robi szlifierką, i to chyba od kilku dni. Zatem kiedy włączy swoją maszynę to światła mrugają.

Co do twoich odpowiedzi, to oczywiście wszystko jest teraz jasne, a co do pytania 4-go z innych, to rzeczywiście trochę zaszalałem, ale urządzenia na jakich mi zależy aby były podłączone to PC, TV (robi za monitor do komputera), Xbox i nadajnik. Akumulatory na jakie wymieniłem są firmy ZEUS 12V/7Ah, takie sprzedają u mnie w miejscowości, dobre są?
    Poprawiłem TONI_2003.

0
  • #4 05 Mar 2014 10:21
    03041957
    Poziom 16  

Nie znam tych akumulatorów, w UPS'ach montuję najczęściej CSB, czasem Europower, sporadycznie Yuasa. Z reguły akumulatory mają dwuletnią gwarancję, i przez ten okres nic się z nimi nie dzieje. Jeśli podłączamy coś do UPS'a, to powinny to być urządzenia, które bezwzględnie nie mogą zostać pozbawione nawet na krótki czas dopływu prądu, ale np. drukarkę laserową podłączamy do wyjść niebuforowanych UPS'a, jeśli takie posiada, jeśli nie, to do listwy przeciwzakłóceniowej, chodzi o to, aby UPS jak najdłużej podtrzymał pracę podłączonych urządzeń w razie zaniku zasilania sieciowego, (jest wtedy większe prawdopodobieństwo powrotu zasilania), a w każdym razie komputer musi zdążyć zamknąć system bez szkody i utraty danych.

0
  • #5 05 Mar 2014 20:37
    Rav-X
    Poziom 9  

Dokładniej to jest to taki akumulator:

:arrow: 03041957 Co do twojej odpowiedzi to oczywiście znam zastosowanie UPS-a i zdaję sobie sprawę że chodzi o to aby wyłączyć sprzęt prawidłowo i zachować dane, i tutaj PC i Xbox to priorytet. Jednak TV robi za monitor więc obraz na ten czas też musi być, a że u mnie jest zamontowany nadajnik od internetu do którego jest podłączona część populacji z moich okolic to też chciałbym go chociaż chwile podtrzymać w działaniu, bo być może zdążą naprawić usterkę lub włączyć prąd.

Oczywiście jeszcze przemyślę i odpowiednio rozplanuję, tylko trochę martwię się czy te zasilacze nie ulegną uszkodzeniu, bo wiem że różne "kwiatki" dzieją się z zasilaczami od PC z aktywnym PFC, a nie wiem jaki wpływ ma na zasilacze od TV, Xboxa.

Co do akumulatorów ciężko mi powiedzieć dlaczego znajomemu tak szybko wykończyły się one, może miał dłużej tego UPS-a niż mu się wydaje, może miał go podłączonego pod coś co nie powinien. Ciężko określić jak to wyglądało, a jak na razie działa ten UPS u mnie. Na weekend zrobię jeszcze test wytrzymałościowy akumulatorów, czy przez ten tydzień coś się zmieniło.

0
  • Pomocny post
    #6 07 Mar 2014 22:30
    03041957
    Poziom 16  

UPS taki jak w temacie ma na wyjściu generowany quasisinusoidalny przebieg, co zazwyczaj wystarcza, aby zasilacze z aktywnym PFC pracowały prawidłowo. Dodatkowo filtry na wyjściu UPS'a i wejściowe w odbiornikach "wygładzają" przebieg, myślę, że praca z tym UPS'em nie powinna pogarszać trwałości sprzętu. R.

0
  • #7 12 Sty 2015 18:29
    Rav-X
    Poziom 9  

Akumulatory już kupione, UPS działa stabilnie, temat do zamknięcia.

0