Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogarnięcie projektu kontrolera obrotów

02 Mar 2014 16:30 1812 17
  • Poziom 8  
    Witam, projektuję swoje pierwsze pcb w Eagle. Pogubiłem się trochę, mimo że na płytce stykowej wszystko działa. Chciałbym się dowiedzieć jak to mniej więcej rozplanować żeby było to w miarę możliwości małe i ekonomiczne. W załączniku są moje wypociny.
  • IGE-XAO
  • Admin Grupy Retro
    1) Co to jest kondek?
    2) Twórz schemat połączony z płytką - tak jest wygodniej i trudniej o pomyłkę.
    3) To jest kilka elementów połączonych cieniutkimi ścieżkami. Na dodatek, nie wszystkich elementów. Oraz źle połączonych.

Ściągnij sobie poradnik obsługi EAGLE i zrób to porządnie.
  • IGE-XAO
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 8  
    Dziękuję za pomoc. Takiego pomysłu mi trzeba było, ale czy te dodatkowe elementy są obowiązkowe ?
  • Poziom 11  
    Obowiązkowe może i nie, ale znaczne usprawnią działanie samego układu - filtracja zasilania. Te kilka elementów nie powinny wynieść cię więcej jak kilka złotych, a pewność poprawnego działania nieporównywalnie większa. Kolega Christophorus pokazał Ci jak poprawnie zaprojektować schemat i płytkę.

Ja z kolegi polecam zapoznać się z Kurs projektowania w Eagle by mirekk36 - po obejrzeniu powinieneś załapać jak poprawnie zrobić schemat i zaprojektować jakąś prostą płytkę.
  • Poziom 8  
    Tylko jak teraz dobrać podzespoły i wartości odpowiednie do tego schematu? Bo trochę się już pogubiłem...
  • Poziom 11  
    Zazwyczaj projektuje układ/płytkę znając już mniej więcej potrzebne/posiadane zasoby, dzięki temu mogę określić jakie podzespoły w obudowach konkretnych chcę/mogę użyć w danym projekcie.

Przykładowo zaczynając projekt płytki testowej ATMEGA8-AI mierzyłem w elementy przewlekane ze względu na jakiekolwiek doświadczenie w projektowaniu/montażu - a skończyłem na projekcie i wytrawieniu płytki pod montaż mieszany (głównie elementy SMD + trochę THT).

W przypadku Twojej płytki zaprojektowanej w sumie przez kolegę Christophorus'a wszystkie elementy są przewlekane, wartości nie podał gdyż można je dobrać ze schematu powyżej (pierwszy post) lub z datasheet'ów (pomocne są noty aplikacyjne podzespołów).

Moim zdaniem powinieneś przerysować schemat (zapoznałeś się z poradnikiem z wcześniejszego postu? ) i dobrać 'opakowania' podzespołów które już posiadasz lub wybrać takie, które są dostępne (czy to okoliczny sklep elektroniczny, czy sklep internetowy) i zastosować je w projekcie.

Jeżeli nie chcesz obcinać kabli i dolutowywać ich do płytki zastosuj gniazda o rastrze takim jakie masz w elementach podłączeniowych (molex i wtyk wiatraczka) lub wyprowadź wyprowadzenia (przewody) z płytki do konektorów.
  • Poziom 8  
    Niestety nie jestem jakoś obeznany w elektronice niestety... Początki dopiero. Wszystkie podzespoły z schematu który podałem w pierwszym poście posiadam, tylko nie wiem bardzo co i jak z nowymi. Gdybym wiedział jak dobrać wartości to nie szukał bym pomocy.
  • Poziom 8  
    Trochę zmieniłem schemat. Ale dalej mam problem ze zrobieniem czegoś takiego jak w załączniku. Ktoś chętny naprowadzić na właściwą drogę?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 8  
    Chciałem zrobić na pięć kanałów. Nie musi być małe ponieważ ma to się zmieścić w slocie na cd-rom. Czyli szerokości ok. 14.5 cm .
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 8  
    Dzięki za schemat. Posiadam pełną wersję Eagle wiec o to jestem spokojny. Resztę zostawię tak jak u siebie tylko ścieżki zmienię. Myślę że będzie dobrze.
    @ A wyjścia na wentylatory podpinać szeregowo czy równolegle?
  • Poziom 8  
    To teraz tylko dodać jeszcze trzy takie układy żeby było pięć i w sumie tyle chyba nie? I wstawię schemat jeszcze bo pewnie znowu coś spieprzę...
    @ Tak to zrobiłem tylko nie wiem jak połączyć to żeby było na jednym molex'ie.
  • Poziom 8  
    Zależy mi na dwóch złączach na kanał. Reszta schematu jest dobrze? Kondensatory mam już mniejsze wiec je zastosuje żeby ich nie marnować.
    @ Zrobiłem zasilanie z jednego Molex'a, tylko jak podłączyć równolegle skoro to ma być na jednostronnym laminacie ?
    @ I niestety ale wyjścia najlepiej jak by były osok siebie jak na schemacie bo mam kątowe wtyki.