Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

SAM Maszyna do trawnika - aerator, wertykulator, wygrabiarka, przyczepka.

egojack1 02 Mar 2014 18:06 86637 45
 • SAM Maszyna do trawnika - aerator, wertykulator, wygrabiarka, przyczepka.

  Witam. Kiedy zakupiłem nowy traktorek – kosiarkę MTD GOLD 175-105 o mocy 17,5KM szer. koszenia 105 cm z koszem, postanowiłem zwiększyć jego funkcjonalność i zakres pracy poprzez budowę maszyny do pielęgnacji trawnika. Jak wiadomo do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych na trawnikach ozdobnych (ale nie tylko) należą: wałowanie, aeracja (czyli napowietrzanie), wertykulacja (czyli nacinanie), oraz/lub wygrabianie zaschniętej trawy i tzw. filcu. Wał do traktorków posiada sąsiad, ja postanowiłem rozwiązać temat aeracji, wertykulacji i wygrabiania.
  Po zapoznaniu się z ofertą maszyn fabrycznych i tych wykonanych domowymi sposobami stwierdziłem, że nie ma maszyn, które byłyby dla mnie odpowiednie. Mam trawnik o powierzchni około 2500 m2, więc nie chciałem kupować wertykulatora i aeratora spalinowego prowadzanego ręcznie, i o dużych kosztach zakupu. Nie znajdują mojego uznania lekkie, chwiejne aeratorki gwiazdkowe, doczepiane do traktorków, jakie można kupić w supermarketach. Chciałem mieć maszynę, łącząca funkcję aeracji, wertykulacji i wygrabiania w jednym, współpracująca z traktorkiem ogrodowym – kosiarką. Dodatkowa maszyna miała być przyczepką transportową do wożenia trawy na kompostownik z kosza mniejszej kosiarki (służącej do koszenia w miejscach niedostępnych dla traktorka), rozwożenia kompostu po ogrodzie, ziemi, liści, itp. lekkich ładunków. Przystąpiłem do projektu.

  Założenia projektowe:

  1. Współpraca z traktorkiem kosiarką ogrodową bez podnośnika i wałka odbioru mocy.
  2. Brak dodatkowych źródeł napędu typu silnik spalinowy.
  3. Niski koszt wykonania.
  4. Nieskomplikowana budowa, umożliwiająca wykonanie maszyny w garażowych warunkach prostymi narzędziami (szlifierka kątowa, wiertarka ręczna, spawarka, klucze).
  5. Budowa modułowa, umożliwiająca jak najszybsze przezbrojenie maszyny do poszczególnych funkcji.
  6. Jak największa uniwersalność i funkcjonalność, podatność na dalszą rozbudowę, modyfikacje, usprawnienia.
  7. Mocna, trwała konstrukcja nie bojąca się obciążeń i przeciążeń (nie to, co dygoczące maszynki do traktorków oferowane w sklepach).

  Budowa i zastosowania.

  SAM Maszyna do trawnika - aerator, wertykulator, wygrabiarka, przyczepka.

  Podstawą maszyny jest rama mająca możliwość regulacji swojej wysokości: z przodu na kole podporowym, z tyłu przy pomocy drabinkowego mechanizmu regulacji wysokości kół.

  SAM Maszyna do trawnika - aerator, wertykulator, wygrabiarka, przyczepka. SAM Maszyna do trawnika - aerator, wertykulator, wygrabiarka, przyczepka.

  Istnieje możliwość położenia ramy na ziemi. Wymiary ramy 120x110 cm, wchodzi na nią standardowa paleta, która może być wygodnie przewożona. Dyszel wahliwy, aby nie obciążał traktorka z regulacją wysokości zamocowania (ze zmianą wysokości podwozia można przepinać dyszel).

  SAM Maszyna do trawnika - aerator, wertykulator, wygrabiarka, przyczepka.

  Maszyna może pracować w kilku konfiguracjach:

  1. Aerator - wertykulator.
  Na ramie zamontowane są dwa ułożyskowane wały: z przodu wał aeratora fi 40, z tyłu wał wertykulatora fi 32 napędzany od wału aeratora przez przekładnię pasową zwiększającą obroty o przełożeniu 3,33. Na każdym z wałów znajduje się po 10 tarcz, do których śrubami M6 przykręcone są noże: po 8 szt. na każdej tarczy na wale aeratora i po 4 szt. na wale wertykulatora. Max głębokość aeracji 9 cm a wertykulacji 6cm. Nad wałami znajduje się półka balastowa do dociążania, stanowiąca jednocześnie osłonę. Do regulacji wysokości tylnych kół, szczególnie pod obciążeniem, służy specjalnie wyprofilowana, odejmowana dźwignia, którą kolejno zakłada się na osie mechanizmów podnoszenia. Tarcze przyspawane są na sztywno do wałów z uwagi na konieczność przenoszenia napędu. Uniemożliwia to wykonywanie ostrych zwrotów przy opuszczonych zębach, możliwe są jedynie łagodne łuki aby nie doszło do skrzywienia zębów. Wymusza to specyficzny tryb jazdy przy krótkich działkach - aby nie podnosić często wałów najlepiej wykonywać rewersyjne przejazdy przód - tył z niewielkim przestawianiem się po niewielkich łukach.

  SAM Maszyna do trawnika - aerator, wertykulator, wygrabiarka, przyczepka. SAM Maszyna do trawnika - aerator, wertykulator, wygrabiarka, przyczepka. SAM Maszyna do trawnika - aerator, wertykulator, wygrabiarka, przyczepka. SAM Maszyna do trawnika - aerator, wertykulator, wygrabiarka, przyczepka. SAM Maszyna do trawnika - aerator, wertykulator, wygrabiarka, przyczepka.

  Tylny wał może obracać się szybko napędzany paskiem lub po zdjęciu pasa można zagłębiać całe noże, wykonując nimi głębokie nacięcia wspomagające aeracji przedniego wału. Tarcze i noże wykonałem z blachy 3 mm, noże nie są hartowane.

  2. Wygrabiarka suchej trawy i filcu.

  SAM Maszyna do trawnika - aerator, wertykulator, wygrabiarka, przyczepka.

  Kolejną konfiguracją pracy mojej maszyny jest wygrabiarka. Wały zastępowane są trzema belkami mocowanymi na śruby z szeregiem palców sprężystych. Zastosowałem palce od przetrząsaczo - zgrabiarki taśmowej Z 234. Palce ustawione są tak, aby cały obszar pracy był jednolicie i bez odstępów grabiony.

  SAM Maszyna do trawnika - aerator, wertykulator, wygrabiarka, przyczepka. SAM Maszyna do trawnika - aerator, wertykulator, wygrabiarka, przyczepka.

  Wygrabiarkę można również balastować, ale z reguły nie ma takiej potrzeby. Maszyna jest bardzo zwrotna, nie ma żadnych ograniczeń przy zawracaniu, palce świetnie wyrzucają susz z trawnika.

  3. Przyczepka.

  Mając podwozie na kołach wykonałem prostą skrzynię ładunkową z wyjmowanym tyłem, która służy do transportu w moim ogrodzie. Przy załadunku ciężkich przedmiotów można oczywiście całość obniżyć. Skrzynka nie jest przykręcana, a jedynie wkładana. Stabilność zapewnia dopasowanie wymiarów i gumowe odboje.
  Zdjęcie i montaż bardzo szybkie. Ładowność ograniczona nośnością kół : przednie 200kg, tylne po 150 kg, czyli przy równym rozłożeniu około 400 kg, ale woziłem już pełno ziemi, i wszystko ok. Jest bardzo zwrotna, zestaw zawraca w miejscu.

  SAM Maszyna do trawnika - aerator, wertykulator, wygrabiarka, przyczepka. SAM Maszyna do trawnika - aerator, wertykulator, wygrabiarka, przyczepka.

  Koszty:
  Profile 270,-
  Łożyska 4 szt. 67,-
  Blacha 3mm 2x1 m 160,-
  Koła pasowe 96,-
  Koła jezdne tył 65,-
  Śruby 80,-
  Tarcze do cięcia 80,-
  Pręty na wały 70,-
  Toczenie wałów, wyfrezowanie rowków na wpusty usługa obca 100,-
  Pasek klinowy 10,-
  Koło podporowe przód 118,-
  Elektrody, inne ok. 20,-
  Palce sprężyste 75,-
  Śruby do palcy 20,-

  Razem ok. 1230,-

  I moja praca ;-)

  Ocena projektu i możliwości dalszej rozbudowy.

  Swój projekt oceniam jako udany i zakończony sukcesem, szczególnie, że wykonałem go w prowizorycznych warunkach najprostszymi narzędziami. Maszyna dobrze spełnia postawione przed nią zadania. Oczywiście ma też swoje mankamenty, z którymi musiałem się liczyć już w fazie planowania, takie jak obecność martwych pól pracy pod dyszlem i pomiędzy tyłem ramy a tylnymi kołami, brak możliwości wykonywania ostrych zwrotów przy głęboko opuszczonych wałach i związana z tym konieczność specyficznego trybu jazdy przy aeracji/wertykulacji, opisanego powyżej, szczególnie na działkach o niewielkiej długości.
  Z usprawnień można rozważyć: montaż napinacza paska klinowego w postaci rolki dociskanej sprężyną oraz zahartowanie zębów aeratora i wertykulatora.
  Kierunkami dalszej rozbudowy modułowej może być wykorzystanie wytwarzanego momentu napędowego z wału aeratora np. do zabudowanego zamiast wału wertykulatora rozsiewacza nawozu czy piasku, montaż prostego pługa pod ramą pracującego jako wyrówniarka/rozgarniarka ziemi w przygotowaniu pod trawnik, zmiana noży na wale wertykulatora na takie, które służyłyby do niszczenia chwastów (rodzaj płytkiej glebogryzarki), czy wreszcie głębsza modernizacja z zamontowaniem na ramie silnika spalinowego, napędzającego tylny wał służący do różnych funkcji (glebogryzarka, kosiarka - oczywiście wraz ze stosowną obudowa wysokoobrotowego wówczas wału).

  Dziękuję za zapoznanie się z moją pracą, zapraszam do oceny i skomentowania mojego przedsięwzięcia.

  Więcej zdjęć z budowy:

  https://plus.google.com/photos/102265446241900738286/albums/5985951574254372129?authkey=CJCwmuaO-czFjgE

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  egojack1
  Level 13  
  Offline 
  egojack1 wrote 96 posts with rating 126, helped 2 times. Been with us since 2014 year.
 • #2
  M. S.
  Level 34  
  Jak ciągnięcie takiej maszyny znosi traktorek? Oglądałem w hipermarketach różne traktorki i wszystkie miały napęd przekazywany na oś napędzaną za pomocą paska klinowego. Traktorkowi jako kosiarce to nie przeszkadza. Traktorek ciągnik to już inna broszka. Do przewożenia ciężarów przydałyby się większe koła bo obecne będą dawać spore opory nawet na niewielkich nierównościach.
 • #3
  egojack1
  Level 13  
  M. S. wrote:
  Jak ciągnięcie takiej maszyny znosi traktorek? Oglądałem w hipermarketach różne traktorki i wszystkie miały napęd przekazywany na oś napędzaną za pomocą paska klinowego. Traktorkowi jako kosiarce to nie przeszkadza. Traktorek ciągnik to już inna broszka. Do przewożenia ciężarów przydałyby się większe koła bo obecne będą dawać spore opory nawet na niewielkich nierównościach.


  Traktorek jeśli ma dobry (nowy) pasek napędowy nie ma mowy o jego poślizgu, szybciej może natomiast dojść do poślizgu kół (opony są do trawnika, a traktorek lekki). Poślizg kół można traktować jako swoisty bezpiecznik przed urwaniem czegoś przy jakimś przeciążeniu.
  Mocy silnika 17,5 KM nie brakuje, radzi sobie z maszyną. Najciężej ma gdy wały są spięte przekładnią pasową, gdy się tylko toczą i aeruja zdecydowanie lżej. Wtedy należy jechać wolno, aby wały dobrze się zagłębiały. W wygrabianiu lekko, można jeździć sobie szybko.
  Wg producenta traktorek taki jak mój może ciągnąc przyczepy o masie całkowitej do 180 kg, przy nacisku na zaczep maksymalnie 25 kg. Przy dyszlu wahliwym nacisk na zaczep nie występuje.
  Tak jak pisałem, przyczepka służy głównie do transportu trawy, liści , gałęzi, kompostu, cięższe rzeczy incydentalnie. Oczywiście większe koła byłyby lepsze w transporcie, ale przyczepka jest niejako przy okazji, priorytetem była optymalizacja kół pod kątem funkcji maszyny i regulacji jej wysokości. Te które są dają radę nawet na miękkiej łące (przy cięższych ładunkach więcej kładę na tył niż na przód, gdzie kółko jest jedno).
 • #4
  kamil-c
  Level 13  
  Witam Projekt świetny sam się przymierzam do takiego "kombajnu". Mam prośbę czy kolega mógłby całość z wymiarować i dorzucić jakieś rysunki w miarę możliwości?
  Pozdrawiam
 • #5
  egojack1
  Level 13  
  kamil-c wrote:
  Witam Projekt świetny sam się przymierzam do takiego "kombajnu". Mam prośbę czy kolega mógłby całość z wymiarować i dorzucić jakieś rysunki w miarę możliwości?
  Pozdrawiam


  Witam. Nie mam gotowych rysunków w wersji nadającej się do szybkiej publikacji.
  Jeśli jesteś zainteresowany konkretnymi wymiarami lub rozwiązaniami pytaj.
  Czy przejrzałeś zdjęcia z linka, który podałem powyżej? Są bardzo szczegółowe.
 • #7
  przemas19694
  Level 15  
  Witam. Super pomysł i wykonanie, jestem pod wrażeniem. Czy masz jakieś rysunki projektowe czy wszystko robiłeś z głowy? Sam mam działkę przy domu 0,5ha i samo koszenie trawnika nie sprawia problemu (traktorek Murray 96). Ale właśnie zabiegi pielęgnacyjne trawników sprawiają najwięcej problemów i pochłaniają mnóstwo siły. Czy masz jakieś zastrzeżenia co do skopiowania Twojego projektu na moje potrzeby. Trochę go zmienię, nie potrzebuję przyczepki. Wdzięczny będę za sugestie i podpowiedzi. Pozdrawiam.
  Doczytałem poprzednie posty - nie masz projektu w rysunku. Ale reszta pytań bez zmian ;)
 • #8
  cirrus321
  Level 9  
  Witam,
  Pomysł świetny. Tez zastanawiam się nad zrobieniem tego typu maszyny. Ja dodatkowo chciałbym ja "uzbroić" w szczotki które zbierały by liście oraz trawę bezpośrednio na przyczepkę.
  Coś takiego możną zobaczyć na YouTube pod hasłem: lawnsweeper

  Przykładowy:
  Może komuś się to przyda, a może już ktoś coś takiego ma i podzieli się informacjami jak działa taki "zbieracz".

  Pozdrawiam
 • #9
  egojack1
  Level 13  
  przemas19694 Maszyna jest moim pomysłem i projektem, nie znalazłem podobnej w realu ani w internecie. Nie mam zastrzeżeń co do kopii, po to pokazałem maszynę w sieci, aby inni mogli skorzystać z mojej pracy i pomysłów (sam też wiele się z netu nauczyłem rozmaitych rzeczy i jestem trochę zobowiązany).
  Jestem ciekawy Twoich zmian i udoskonaleń.
  Pytaj, podpowiem, pomogę.
  Ja najczęściej używam konfiguracji przyczepka i wygrabiarka i te "moduły" najłatwiej i najszybciej można zrobić. Po wygrabianiu susz zbieram traktorkiem do kosza.
  Aeracji i wertykulacji używam rzadko, a zwałami jest dużo pracy (np musiałem obmyśleć całą technologię jak kolejno wiercić i składać gwiazdy aeratora, aby był to proces w miarę szybki i dokładny).

  Dodano po 12 [minuty]:

  cirrus321 Zbieracza do liści nie brałem w swoim przemyśleniach pod uwagę, choć oczywiście takie maszyny oglądałem (obejrzałem mnóstwo filmów i materiałów w fazie przygotowań), albowiem mój traktorek ma zawieszany kosz, i mogę prosto pozbierać susz czy liście przy jego pomocy. Dla posiadaczy traktorków z wyrzutem bocznym bez kosza można rozważyć takie rozwiązanie. Napęd szczotki można by poprowadzić ze zmodernizowanego wału aeracyjnego, umieszczonego z tyłu, bądź w sposób pokazany na filmie (dodatkowe koła na wale szczotki).
 • #10
  przemas19694
  Level 15  
  Do obu kolegów : dzięki za podpowiedzi . Właśnie myślałem tylko nad zgrabiarką i zbieraczem liści. Aerator jest dość skomplikowany i njak sam zauważył EGOJACK1, rzadko go używa. Ja skupię się na zgrabiarce, spróbuję skonstruować zbieracz do liści. Widziałem takie zbieracze w markecie, ale cena odstrasza (ok.1000zł). Można obniżyć koszty właśnie rezygnując z aeratora na rzecz obrotowej szczotki lub sprężyn zgarniających liście lub trawę do kosza lub pojemnika. Ja nie mam traktorka z koszem, więc muszę coś wymyślić. Myślałem nad rurą do wyrzutu bocznego i koszem . Są takie w sprzedaży, ale tu też cena odstrasza. Najlepszym rozwiązaniem będzie budowa maszyny na podstawie pomysłu EGOJACK1.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Do kolegi CIRRUS321: o takim zbieraczu właśnie pisałem. Drogi. I mała pojemność kosza. Mieszkam przy Alei Dębowej - z nazwy i ilości dębów. Masakra. Potrzebuję maszyny,która zbierze większą ilość liści za jednym razem. Ale podpowiedź dobra.
 • #11
  cirrus321
  Level 9  
  przemas19694 Ten zbieracz do liści dałem jako przykład dodatkowej możliwości rozbudowy tego "kombajnu".
  Zgadzam się w stu procentach ze nie warto czegoś takiego kupować jeśli tylko się ma nawet małe pojecie jak to wykonać.

  Juz nawet zacząłem taki dość duży zbieracz konstruować, ale ze względu na prace w delegacji musiałem na jakiś czas porzucić prace nad tym. Po pierwszych próbach widzę ze muszę dokonać trochę zmian. Ale co tam najważniejsze byle w końcu działało tak jak się należny.

  Pozdrawiam
 • #12
  przemas19694
  Level 15  
  Ja zamierzam od poniedziałku poważnie myśleć nad tym. Ramę zrobię z profili zamkniętych, można zmniejszyć wagę maszyny nie tracąc wytrzymałości. Myślę jeszcze, czy spawać czy skręcać.
 • #13
  cirrus321
  Level 9  
  przemas19694 ja zrobiłem z profili zamkniętych Tylna cześć załadunkowa jest to konstrukcja skręcana a cały przód (zbieracz) jest to jedna konstrukcja.
  SAM Maszyna do trawnika - aerator, wertykulator, wygrabiarka, przyczepka.

  To co muszę zmienić to zbieracz musi być za kolami a nie przed nimi- jakakolwiek nierówność terenu i obudowa uderza o ziemie. Również na tym zdjęciu obudowa powinna kończyć się wcześniej by trawa/liście wyrzucało wyżej.
  SAM Maszyna do trawnika - aerator, wertykulator, wygrabiarka, przyczepka.

  Oczyścicie to wszystko co jest przed zamontowaniem szczotek zbierających.
 • #14
  przemas19694
  Level 15  
  Bardzo fajna konstrukcja, właśnie dobrej wielkości. Tylko ja będę chciał zrobić maszynę podobną do pierwowzoru naszego kolegi, żeby też była to zgrabiarka. Wystarczy zamontować dwie poprzeczki, do których przyczepione będą pręty jak u kolegi Egojack1. Ale właściwie ramy są podobne. A jak rozwiążesz napęd szczotek?
 • #15
  cirrus321
  Level 9  
  Odnośnie napędu to znalazłem na złomie koła zębate o przełożeniu około 1:4. Większe koło zębate na stale zamocowałem do kola napędowego, natomiast mniejsze połączone jest do rury z zamocowanymi szczotkami.
 • #16
  przemas19694
  Level 15  
  Jeśli nie znajdę przekładni, to zrobię to z kół zębatych od roweru i skrócę łańcuch. Nie ma co lać wody, muszę brać się do roboty. A z czego chcesz zrobić pokrycie kosza na liście?
 • #17
  egojack1
  Level 13  
  przemas19694 wrote:
  Ja zamierzam od poniedziałku poważnie myśleć nad tym. Ramę zrobię z profili zamkniętych, można zmniejszyć wagę maszyny nie tracąc wytrzymałości. Myślę jeszcze, czy spawać czy skręcać.


  Ja zdecydowałem się na budowę ramy głównej z ceownika 80x40x4, aby mieć łatwość mocowania śrubami poszczególnych elementów wyposażenia, zarówno od góry jak i od dołu. Tylko przez środek dałem profil zamknięty.
  Spawanie zapewni Tobie zdecydowanie większą sztywność i trzymanie geometrii.

  Dodano po 11 [minuty]:

  cirrus321 Obejrzałem foto Twojej konstrukcji i widzę, że zaplanowałeś z przodu dwa koła na sztywno (nieskrętne) a zarzucany przy skręcaniu ma być tył. Obawiam się, że to może nie najlepiej skręcać. Jeśli skręcisz ostro ciągnik ustawi się prostopadle do dyszla, i zacznie ciągnąć za sobą w poprzek stojące koła. Aby się tak nie działo będziesz miał ograniczony promień skrętu i zwrotność maszyny.
  Jeśli Twoją maszynę ciągnął by koń przy długim dyszlu byłoby ok.
  U siebie zastosowałem m. in. dlatego jedno koło skrętne z przodu, rozwiązanie bardzo proste i skuteczne, choć wymusiło na mnie zaprojektowanie i wykonanie wieżyczki, aby to koło było w osi symetrii. Gdybym je po prostu przykręcił do dyszla, byłoby trochę z boku i w czasie jazdy ciągle by się skręcało i prostowało, a maszyna miałaby niespokojny bieg (wężykowanie, myszkowanie). Tak jak teraz jest bardzo dobrze.

  Dodano po 4 [minuty]:

  Dla inspiracji polecam Wam obejrzenie rozwiązań w maszynach konnych, które też mają napęd z kół:

  http://www.konierobocze.pl/maszyny-oferta_polska.htm

  http://www.maszynykonne.republika.pl/
 • #18
  przemas19694
  Level 15  
  Myślę, skąd wziąć palce sprężyste. Poszukam na Allegro i Tablicy. Te Twoje są idealne. Kółka tylne jakiej są wielkości? No i sposób regulacji ich wysokości jest super. Czy pochodzi z jakiejś kosiarki czy sam robiłeś?
 • #19
  egojack1
  Level 13  
  Palce sprężyste kupiłem na allegro:
  wpisz sobie PALEC SPRĘŻYSTY Z-234
  są po 2,8 szt
  Koła tylne kupiłem na allegro:
  wpisz KOŁO DO TACZEK WÓZKÓW 3.00-4
  są po 20,- szt i ma średnicę 26 cm.
  Mechanizm regulacji tylnych kół mojego pomysłu, prosty, skuteczny, blacha grzebieni z otworami 5mm. Planowałem po 2 takie grzebienie na koło, ale okazało się, że jeden wraz z drabinką i śrubą fi 12 zapewnia dużą sztywność, drugi był zbędny.
 • #20
  przemas19694
  Level 15  
  Nie wiem, czy dobrze policzyłem, dałeś po 8 sprężyn na belkę? Znalazłem na Allegro sprężyny po 2.40zł nowe. Myślę o dwóch belkach po 10 sprężyn. Jak sprawuje się Twoja zgrabiarka?

  Dodano po 5 [minuty]:

  I chcąc zbudować zbieracz do liści muszę z przodu dać dwa kółka, chyba,że napęd szczotki dać od kół tylnych.
 • #21
  egojack1
  Level 13  
  Czytaj co napisałem powyżej przed chwilą.
  Wygrabiarka jest bardzo zwrotna, nie ma żadnych ograniczeń przy zawracaniu, palce świetnie wyrzucają susz z trawnika. Zastosowałem 24 szt PODWÓJNYCH palcy, 3 x po 8 szt na belce.
 • #22
  przemas19694
  Level 15  
  Na dzisiaj dam Ci spokój. Zacznę męczyć od poniedziałku ;)

  Dodano po 1 [godziny] 25 [minuty]:

  Jeszcze pytanie do kolegi Cirrus321 : jaki masz pomysł na szczotki do zbieraczki?
 • #23
  cirrus321
  Level 9  
  egojack1 Sam skręt nie jest dużym problemem, Jedyne na co trzeba zwracać duza uwagę to to ze w tej konstrukcji tył zachodzi dość mocno przy skręcie, ale nie ma innej możliwości rozwiązania tego, no chyba ze przez zastosowanie takiej konstrukcji jak Ty masz plus jakiś silnik spalinowy do napędzania szczotek, lub ewentualnie przeniesienie napędu z tylnich kol.

  przemas19694 Początkowo myślałem o kupnie szczotek technicznych, ale to dość drogo wychodzi. kopiłem normalne szczotki gospodarcze z długim włosiem i połączyłem je.
  Odnośnie napędu nie da się tego zrobić tak bezpośrednio za pomocą kol zębatych i łańcucha jak przy rowerze. Szczotka musi kręcić się w przeciwnym kierunku do kierunku toczenia się kola napędowego.
 • #24
  przemas19694
  Level 15  
  cirrus321 - gdyby szczotki kręciły się szybciej niż koła zamiatarki, to chyba zdały by egzamin. Wzoruję się na glebogryzarce spalinowej jaką posiadam i tam zęby pracują do przodu ale szybko i wyrzucają ziemię do tyłu. Widziałem też zamiatarkę działającą na tej zasadzie. Ale Twoje rozwiązanie może być lepsze. Zobaczymy.
 • #25
  polaczek132
  Level 10  
  Super sprzęt. Nie myslałeś nad jakimś podnośnikiem np wyciągarce na platformie do podnoszenia wału. Wtedy można by było normalnie skręcać a kable do zasilania byś miał z traktorka
 • #26
  egojack1
  Level 13  
  polaczek132 Myślałem nad różnymi rozwiązaniami, w tym nad zastosowaniem różnych podnośników. Uznałem, że rozwiązanie jakie zastosowałem, jest najlepsze. Zwróć uwagę, że rozpoczynając pracę w konfiguracji aeracja/wertykulacja opuszcza się i reguluje przód i tył maszyny, aby zagłębić przedni i tylny wał w ziemi. Sam przód można bardzo szybko podnieść korbką, tył też nie trwa długo. Aerację wykonuję 2 razy w roku, uznałem że nie warto robić podnośnika.
 • #27
  smoczek9
  Level 15  
  Czy przy większych prędkościach nie "zrywa " całkowicie trawnika ?
 • #28
  egojack1
  Level 13  
  smoczek9 wrote:
  Czy przy większych prędkościach nie "zrywa " całkowicie trawnika ?

  Rozumiem, że pytasz o pracę w konfiguracji bez paska, gdy wały tocząc się pod balastem nacinają trawnik. Zęby w tym kształcie i rozstawie jaki zastosowałem robią czyste nacięcia, nie wyrywają trawy wcale. Muszę jednak dodać, że z dużymi czy wielkimi prędkościami nie aerowałem ;-), pracę tę wykonuję na 1 lub 2 biegu traktorka.
  Przy pracy z przekładnią tylny wał ustawiam tak, aby brał płytko. Po pierwszych próbach podciąłem tylne krawędzie noży, aby ograniczyć wyszarpywanie darni. Trochę wyrwanych kępek przy pracy z przekładnią jednak jest.
 • #29
  smoczek9
  Level 15  
  Dzięki właśnie mi o to chodziło , ciekawe rozwiązanie .
 • #30
  paciagk
  Level 10  
  Witam!! Interesował by mnie taki sprzęt ale tylko wygrabiarka gdzie pan zakupił te palce sprężynkowe bo na alegro są tylko takie malutkie.
  pozatym bardzo fajna maszyna!