Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogrzewanie mini szklarni 12v

02 Mar 2014 22:06 5628 3
  • Poziom 9  
    Posiadam mini szklarnię z allegro - mniej więcej taką:

Ogrzewanie mini szklarni 12v

Chciałbym ją ogrzać - jest to mała objętość powietrza. Chciałbym wykorzystać do tego akumulator 12V 16 Ah z mojej instalacji słonecznej.

Chciałbym ogrzewać przez chwilę aby podnieść temperaturę z 5-6 stopni (jak obecnie w nocy) do 10-15 stopni.

Znalazłem na allegro popularną na forach "Farelkę samochodową 12V 150W" bardzo krytykowaną przez wszystkich:

http://allegro.pl/nagrzewnica-samochodowa-farelka-150w-12v-mocna-ptc-i3994761030.html

Zdaje sobie sprawę że do aut ona się nie nadaje - za słaby efekt. Jednak w przypadku tak małej objętości i chęci podniesienia temperatury o około 7 stopni myślę że nada ona się idealnie? Co o tym sądzić? Czy to się sprawdzi?

Ma ktoś jeszcze inny pomysł dotyczący ogrzewania takiej mini szklarni? Na prawdę energii dużo do tego nie potrzeba.

Dodano po 6 [minuty]:

Bardziej od farelki polecana jest mata ogrzewająca na siedzenie:

http://allegro.pl/mata-podgrzewana-grzewcza-siedzisko-na-12v-a67134-i3941338678.html

Jednak ma ona mniejszą moc (42W). Z tego co czytam jest ona wydajniejsza. Co o tym sądzić?
  • Poziom 39  
    7 złotych kosztuje 12W mata podgrzewająca lusterko będziesz mógł dobrać sobie moc przez zamontowanie odpowiedniej ilości sztuk lub nawet rezystory mocy które znajdziesz na portalu pod hasłem podgrzewane lusterko.
    Większe folie chroni się przed przygruntowymi przymrozkami wstawiając znicz. Jeden mały płomyk starcza na kilkanaście metrów kwadratowych folii. Tu jednak może być problem ze spalinami.
    Z innej beczki .. może teraz to jeszcze zbyt wcześnie ale 2 połowa marca i później do nocnego ogrzewania (wspomagania ogrzewania) świetnie nadają się zwykłe kamienie lub płyty betonowe. Absorbują energię od słońca w dzień a w nocy oddają zgromadzone ciepło.
    Ja się nie bawię. Do puszki po napoju lub butelki szklanej wkładam zwykłą żarówkę samochodową i zasypuję drobnym piaskiem. Tak ogrzewam palety z roślinami które do wykiełkowania potrzebują 25 stopni.
  • Poziom 9  
    Z obliczeń wynika że ogrzanie o 1 stopnień powietrza w tej szklarni = 600 J.
    Zakładając że ogrzewamy o 10 stopni potrzebujemy 6000 J.

Korzystając z maty:

W=P*t (W=6000J, P=40W)
    t=150 sek = 3 minuty ?

Coś krótko? Czy w praktyce będzie podobnie? Chyba mata będzie najlepszym wyborem
  • Poziom 18  
    Ale ogrzane powietrze odda zaraz ciepło do szyb, a te do otoczenia. Jeśli chcesz grzać to taką małą mocą to trzeba obłożyć wszystko styropianem i uszczelnić wszystkie szpary. Inaczej potrzebujesz grzałki o mocy kW lub więcej.