Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hydro Vacuum SM32 - Regeneracja pompy, uszczelnienie

02 Mar 2014 22:20 7395 10
 • Poziom 22  
  Witam,

  Mam dwa pytania co do tej pompy

  1) Czym uszczelnia się połączenia między sekcjami tej pompy? Co zastosować do uszczelnienia by nie skorodowało i się nie zatruć?
  2) W jaki sposób jest uszczelniona od strony silnika? Tak jak inne pompy (sznur łojowy) czy może coś innego zostało zastosowane?

  Kupiłem taką pompę na złomowisku, silnik działa, jednakże w serwisie powiedziano mi "na oko" (tylko przy podłączeniu na sucho), że więcej jak 3 atm nie nabije oraz, że koszt regeneracji pompy to 300zł, ponieważ nie potrzebuję w sumie bić więcej jak te 3 atmosfery, to chciałbym ją zregenerować przynajmniej w takim stopniu, żeby nie ciekła od strony silnika, tylko zanim ją rozbiorę to chciałbym wiedzieć co kupić do poskładania.

  Hydro Vacuum SM32 - Regeneracja pompy, uszczelnienie
 • Poziom 35  
  Vein napisał:
  2) W jaki sposób jest uszczelniona od strony silnika? Tak jak inne pompy (sznur łojowy) czy może coś innego zostało zastosowane?

  Tam jest uszczelnienie mechaniczne, jak go nie uszkodzisz przy demontażu i montażu to jest raczej nie do zdarcia.
 • Poziom 22  
  hej,

  Dzięki za odpowiedzi. Właśnie widziałem schematy, że są tam sprężyny, pierścienie i oringi, ale chciałem się upewnić. Zastanawiają mnie połączenia między sekcjami, ktoś radził silikon, ale słabo to widzę (kwaśny odczyn i kontakt z wodą użytkową).
 • Poziom 13  
  odświeżę temat.
  Rozbieralem taką pompę ostatnio bo dostałem zastaną i leżącą gdzieś w garażu. uszelki między sekcje można kupić papierowe o średnicy 145mm/138mm. Do tego potrzebne są dwie o ciut większej średnicy więc i tak trzeba kupić papier 0,1mm i samemu wyciąć. Bez żadnych silikonow jest szczelnie.
  Od strony wału uszczelnienie mechaniczne wymaga wymiany dwóch oringow. mam.tylko pytanie czy na wale powinien być jakiś pierścień trzymający sprężynę. Bo u mnie nie było lub zeżarła rdza a jest rowek na wale.
 • Moderator Elektrotechnika
  Elvis25 napisał:
  a jest rowek na wale.

  Czyli wałek do naprawy lub wymiany . Kolega da zdjęcie tego wałka.
 • Poziom 35  
  @Krzysztof Reszka, chodzi o rowek na zabezpieczenie, tam idzie pierścień Segera 20 Z.
 • Moderator Elektrotechnika
  Ok może być dlatego chciałem zdjęcie, bo często w miejscu uszczelnienia jest wałek zużyty .
 • Poziom 13  
  Dziś złożyłem ponownie pompę i założyłem brakujący pierścień zabezpieczający Segera 20Z jak piszecie. Między pierścień a sprężynę dałem jeszcze podkładkę o grubości 1mm. Po godzinie pracy wyciekło kilka kropel więc chyba jest dobrze.
  Przy rozbieraniu pierścień zabezpieczający musiała zeżreć rdza a opisy pompy na stronie hydro-vacuum dotyczą modeli nowszych o ciut innej budowie niż sm 32.
  Dodatkowo u mnie uszkodzona była ebonitowa tuleja w korpusie pompy. Na szczęście kolega wytoczył taką z podobnego tworzywa, ponieważ nie da się tej części kupić. Wał silnika jest bez wżerów.
  Podsumowując trochę zabawy było z tą pompą. Najwięcej czasu zajęło wyczyszczenie jej i pomalowanie. Koszt "remontu" to góra 30zł. Dwa oringi, pierścień Segera, uszczelki papierowe 3 szt., arkusz papieru do wycięcia 2 uszczelek, nowe śruby i podkładki oraz mała puszka podkładu.

  Jak wszystko będzie ok to zrobię jej testy wydajności choć te pompy mają opinię bardzo wytrzymałych i małoawaryjnych.