Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kino domowe z opcją rozbudowy o dobre stereo - ampli+fronty na start

Nicolas_v_o 03 Mar 2014 02:32 2685 3
Renex
  • #1
    Nicolas_v_o
    Level 10  
    Witajcie,

    Zwracam się z prośbą o pomoc i sugestię odnośnie kolumn które najlepiej będą odpowiadały moim oczekiwaniom. Wiem oczywiście że sprzętu trzeba posłuchać przed zakupem, ale chciałbym usłyszeć Waszej rady, co jest warte szukania żeby posłuchać.

    W temacie dźwięku jestem raczej początkujący, będzie to mój pierwszy zestaw. Nie umiem też precyzyjnie wyrazić w słowach jakiego dźwięku oczekuję. Na pewno nie chcę dyskoteki, ani dźwięku a'la trzęsący się od dudnienia i trzeszczenia osiedlowy zdezelowany VW Golf :)
    Raczej lubię dźwięk czysty, szczegółowy, z jednej strony subtelny pozwalający wyłapać niuanse, z drugiej "mięsisty", dostojny, nie wiem jak to wyrazić - taki trochę otulający, gęsty, ale zarazem dynamiczny, raczej aksamitny niż metaliczny. Tyle subiektywy opis :)

    Puszczane będą głównie filmy+TV, czasem jakaś gra (∑ ~80%), jakieś 20% muzyka (przynajmniej na razie) - muzyka bardzo różna, czasem trochę rock'a, czasem lekki jazz, czasem jakiś chilout, czasem industrialna, czasem filmowa, czasem imprezowa, a czasem po prostu radio:)

    Grać to ma w otwartym nieregularnym (w sensie nie klasycznie prostokątnym) salonie o pow. ~24m2. Prosty szkic z painta znajdziecie TUTAJ - kolumny chciałbym postawić w miejscach czerwonych "X", strefa zielona to miejsce gdzie jest fotel, sofa. Po małym przemeblowaniu stół wyleciał koło szafy i komody, a "strefa zielona" przesunęła się bliżej okna zamiast stołu - także między kolumnami a słuchaczem nie będzie już przeszkód.

    I teraz, chodzą mi po głowie dwie opcje, w zależności od środków które będę mógł na to przeznaczyć.
    Początkowo budżet miał się zamknąć w kwocie 4000zł na ampli i fronty. Dziś wiem już że dobrze byłoby go zwiększyć żeby zarówno mieć lepszą jakość już teraz, plus mieć większą możliwość rozbudowy w przyszłości (głównie mam tu na myśli pre-out).
    Pierwsza opcja, w przypadku gdy budżetu nie uda się zmienić i trzeba będzie pójść na kompromis, mocno zastanawiając się między ampli kina domowego, a jakimś ampli stereo (mając na uwadze, że na ten przynajmniej moment, jakiegoś parcia na 5.0 nie mam, ale w przyszłości raczej na pewno system 5.1/7.1 itd będę chciał zbudować).
    W tym wypadku, moim faworytem byłby Denon X2000 który wydaje mi się najciekawszą opcją w tej klasie cenowej, ew. jakiś ampli stereo (Onkyo 8050 lub coś w tym stylu).
    Jako że byłby to zestaw budżetowy, z kolumnami też preferowałbym te tańsze, nie wykraczające poza budżet z tematu. Z modeli które na pewno będę chciał posłuchać:
    Kef C7,
    Indiana Line Nota 550
    Wharfedale Diamond 10.6,
    Audio Pro Avanto FS20
    - czy ktoś ich może odsłuchwał, ma jakieś opinie? Wiem że to model mało popularny, firma mało(wcale?) znana, a i cudów na pewno nie ma. W dwóch salonach je chwalono w tej cenie, podoba mi się ich wygląd i wykonanie (co oczywiście nie jest priorytetem, ale też nie jest zupełnie bez znaczenia) na co wskazuje choćby waga (20kg/kolumna), tylko nie wiem jak podchodzić do głośnika niskotonowego na bocznej ściance, jaki to ma wpływ i wymagania wobec ustawienia, czy zdałoby to egzamin w przypadku mojego ustawienia.


    Druga opcja, którą oczywiście bym preferował, ale to się okaże na ile będzie to możliwe. Czyli zwiększenie budżetu, choć bez przesady. Idea oczywiście taka, by zwiększyć funkcjonalność zestawu i zapewnić sobie możliwość rozbudowy w przyszłości (pre-out) tym samym znaczącego poprawienia stereo i ogólnej lepszej jakości.
    W tym przypadku na tą chwilę rozważałbym między amplitunerami:
    Denon X4000 (chyba faworyt) - pewnie wystarczyłby mi x3000, ale przy obecnej cenie i promocji ze słuchawkami które liczyłbym za 600-700zł udałoby się sprzedać, chyba zdecydowanie warto dołożyć do X4000 - lepsze bebechy, aluminium zamiast plastiku, algorytmy XT32 co może być istotne w przypadku kalibracji która wiadomo ma wpływ na końcowy odbiór więc w moim przypadku może również wpłynąć pozytywnie na jakość, i jeszcze trochę jakiś bajerów o których zapomniałem lub które są mało istotne

    Onkyo 818 - na papierze wygląda bardzo fajnie, choć oczywiście odsłuch i bezpośrednie porównanie będą kluczowe przy wyborze, także zobaczymy :) Trochę minusem jest dla mnie brak możliwości odtwarzania z dysku/USB (przynajmniej wg spec. tech.), domyślam się zatem również że po wpięciu do sieci, domowego dysku sieciowego również nie będzie obsługiwał? Nowsze modele 828/727 mają więcej funkcji sieciowych, ale ją jakościowo okrojone w stosunku do 828 :(

    i trzecia opcja, Cambridge Audio Azur 351R - którą zaproponowano mi jako sprzęt (w tej cenie) najlepiej godzący jakość dźwięku w KD i w stereo. Na ile to prawda? Czy ten ampli będzie porównywalny w KD np. z X4000 a w stereo z takim Denonem PMA-720 (lub czymś tej klasy)? Czy ten transformator toroidalny daje taką różnicę, czy więcej w tym marketingu? Ampli jest okrojony z funkcji sieciowych i innych tego typu współczesnych niezwiązanych bezpośrednio z jakością, stąd jestem skłonny uwierzyć w "najpierw dźwięk" :) Przez to wykastrowanie, zakładam że w niedalekiej przyszłości dokupiłbym jakiś odtwarzacz sieciowy żeby jednak tego typu udogodnienia mieć, jako że częściej korzystam z iTunes'a niż jadę kupić fizycznie płytę CD - dlatego bardziej porównuję zestawy X4000+PMA-720 vs. Azur 351R+np. DNP-720 (lub coś podobnego, niekoniecznie Denon).
    $$ sumarycznie podobna (zakładając odsprzedanie słuchawek:)), pytanie więc jaki zestaw zaoferuje lepszą jakość w KD i w stereo i większą funkcjonalność?

    CA podaje w specyfikacji że głośniki powinny(muszą?) być 8Ω - czy to znaczy że 4Ω/6Ω nie powinno/nie można podpinać? Denon bodajże podaje 6Ω-16Ω - czy zatem analogicznie kolumny 4Ω nie powinny być do niego podpinane? Czy są to tylko wartości nominalne w przypadku których efekt jest najlepszy i tak najlepiej zestawiać ze sobą klocki, czy jeśli te wartości między ampli a kolumnami są różne to problemów z tego powodu nie będzie? Wybaczcie laickie pytanie, nie do końca rozumiem zasadę jak to jest z tymi Ω, a jak widać nie słuchałem dość uważnie na fizyce :)

    Z kolumn które brałbym chyba pod uwagę w tej droższej opcji (choć chciałbym nie przekraczać bardzo kwoty 3000zł za parę) na obecnym etapie są:
    Quadral Shogun X - mocno mi je zachwalano, czy faktycznie tak się wyróżniają na plus w tym towarzystwie w połączeniu z w/w sprzętem? Ich cena dość mocno spadła (~3200/para, inne zgaduję stare ceny bez promocji ~4400/para)
    Klipsch RF52II
    JBL Studio 280
    Dali Zenzor 7 jeżeli udałoby się trochę zbić cenę
    Monitor Audio BX5/BX6
    Paradigm Monitor 7 v.7


    Ehhh, i bądź tu człowieku mądry :) Oczywiście, przed zakupem będę chciał wszystkiego odsłuchać, choć jestem świadom że w salonie odsłuchowym w przygotowanym pomieszczeniu na surowo to inaczej będzie brzmiało niż u mnie w domu po kalibracji, na moich kupionych kablach itd. A i mam świadomość że przesiadając się z niczego, prawie każda konfiguracja robi na mnie efekt wow, co dodatkowo utrudnia sprawę :)

    Będę wdzięczny za Wasze opinie i uwagi dot. powyższych rozwiązań i powyższego sprzętu, ew. propozycji alternatyw, najlepiej z argumentacją co przemawia za tym a nie za tamtym.
  • Renex
  • #2
    RMS.pl

    Level 26  
    Dopisz do listy Melodika BL40 za 2395zł para frontów - oferują dźwięk miękki, z analogową, ale detaliczną górą.

    Jeśli chcesz coś super, zerknij na Definitive Technology BP6.
  • Renex
  • #3
    Anonymous
    Anonymous  
  • #4
    beerman
    Level 16  
    Jak stero i kino domowe to tradycyjnie polecę NADa. Szczególnie Viso Five albo L73. Tego ostatniego można kupić czasem za kilkaset złotych, jakość dźwięku niesamowita.
    NAD ma bardzo przyjemny w słuchaniu tryb EARS, który na 5 kolumnach daje bardzo naturalne brzmienie i całkiem dobre stereo.