Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szum w instalacji c.o. - kocioł Termet

Kwiatek1982 03 Mar 2014 08:10 3336 35
  • #1 03 Mar 2014 08:10
    Kwiatek1982
    Poziom 6  

Witam. Czy ktoś z forumowiczów mógłby mi powiedzieć, czy zawory w grzejnikach (te, które są połączone z głowicą termostatyczną) mają różne średnice ?

Pytam, bo grzejniki bardzo szumią i już nie wiem co mam zrobić, by szum ustał. Cała instalacja to kocioł Termet GCO-DP-23-47 i 5 grzejników aluminiowych. Na grzejnikach mam założone odpowietrzniki (tzw. baryłeczki), pompa w kotle jest ustawiona na bieg 1 i niestety nadal szumi.

Czy wymiana zaworów przy grzejnikach może pomóc ? Bo szumy słychać właśnie stamtąd. Przy piecu, ani przy rurkach szumów żadnych nie słychać. I wydaje mi się,że być może tam średnica przepływu wody w zaworach jest zbyt mała i stąd te odgłosy....

Z góry dziękuję za wskazówki i pomoc.

• #3 03 Mar 2014 08:52
    Kwiatek1982
    Poziom 6  

Dzięki za odpowiedź Bro2004. Czy zatem należy kupić zawory o większej średnicy przepływu i je wymienić, by szumy ustały ?

Jak sobie poradziłeś w Twoim przypadku ?

• #4 03 Mar 2014 09:03
    tadkli9743
    Poziom 19  

Podobną sytuację mam u siebie tzn. słychać szum w grzejnikach.

bro2004 dlaczego napisałeś, że nie zalecane w małych instalacjach?

Mieszkam w domku jednorodzinnym i ogrzewam piętro z co, na piecu mam włączoną pompę obiegową 24h a w na 9 grzejnikach mam głowice termostatyczne, na których reguluję temperaturę w pomieszczeniach.

Dodano po 2 [minuty]:

Kwiatek1982 czy założysz "normalną" głowicę termostatyczną czy wynajdziesz "większą" to nie zmieni sytuacji, gdyż głowica przymykając dopływ wody zmniejszy otwór dopływowy i szumu nie unikniesz.

• #5 03 Mar 2014 09:06
    bro2004
    Poziom 24  

Zgłoszenie o szumie przy zaworach. Instalacja 3 grzejniki stalowe. Zawory termostatyczne z głowicami. Kryzowanie nic nie pomogło.
    Zwykłe zawory grzejnikowe też są zdławione, więc byłaby podobna sytuacja jak w termostatycznych.
    Zmiana na zwykłe zawory kulowe pomogła. Jest to ostateczność wg mnie. Wygląd średni. Klientka nie mogła spać dlatego zwykłe zawory. Sprawdźcie jakie macie ciśnienie w instalacji.

• #6 03 Mar 2014 09:20
    Kwiatek1982
    Poziom 6  

Bro2004 - Ciśnienie "na piecu" to ok. 1,5 bara.Zmniejszenie ciśnienia nic nie daje - próbowałem tego rozwiązania. Czyli pozostaje mi tylko zmiana zaworów na kulkowe, czy proponujesz jakieś inne sposoby pozbycia się szumów ? O co chodzi z tym kryzowaniem ?

tadkli9743 - Ja nie mówię o wymianie głowic termostatycznych, lecz zaworów, które znajdują się pod nimi.

• #7 03 Mar 2014 09:28
    tadkli9743
    Poziom 19  

Wszystko można zrobić nawet demontując zawór na grzejniku.

Ale po kolei

na grzejnikach założone są kryzy (jak na obrazku niżej) w celu wyregulowania rozkładu ciśnienia czynnika grzejnego w instalacji. Dokonuje się tej regulacji gdyż w zależności od powierzchni jaką należy ogrzać stosuje się o odpowiedniej mocy grzejniki.
    Ciśnienie na piecu a ciśnienie na grzejniku to dwa różne ciśnienia.
    Dobrze wyregulowane ciśnienie w instalacji spowoduje, że wszystkie grzejniki grzeją z mocą jaka była założona w projekcie.
    Następnie założone głowice termostatyczne służą do regulacji temperatury w pomieszczeniu w zależności od preferencji użytkownika.

Można z takiego układu zrezygnować i założyć tylko zwykłe zawory ale jesteśmy skazani na ciągłe kręcenie nimi, żeby ustalić optymalną temperaturę dla własnych potrzeb.

Pozdrawiam

• #8 03 Mar 2014 09:47
    Kwiatek1982
    Poziom 6  

tadkli9743 - zatem kryzowanie winno pomóc ? Nie trzeba wymieniać zaworów ?

• #9 03 Mar 2014 10:20
    tadkli9743
    Poziom 19  

Kwiatek1982 myślę, że się nie rozumiemy.

Napisałem w jakim celu są kryzowane grzejniki (obrazek), a nie czy kryza na grzejniku spowoduje wyeliminowanie szumu. Przeciwnie kryza powoduje zmniejszenie otworu dolotowego co spowoduje "szum".

Żeby całkowicie pozbyć się szumu musisz wszystko wybebeszyć i założyć zwykły zawór kulowy.

• #10 03 Mar 2014 10:25
    mauri_b
    Specjalista - systemy grzewcze

...albo założyć zawór nadmiarowo-upustowy między zasilaniem, a powrotem zaraz pod kotłem, jeśli kocioł nie ma takiegoż wbudowanego.

• #11 03 Mar 2014 10:49
    jack63
    Poziom 40  

mauri_b napisał:
    ...albo założyć zawór nadmiarowo-upustowy między zasilaniem, a powrotem zaraz pod kotłem, jeśli kocioł nie ma takiegoż wbudowanego.

Sugerujesz zbyt duży przepływ wywołany pompą kotła? Ale:
    Kwiatek1982 napisał:
    pompa w kotle jest ustawiona na bieg 1
    Więc jak mam być odbierane ciepło z kotła?
    Nie wiadomo, kiedy ten szum występuje? Cały czas niezależnie od zachowania się zaworów na innych grzejnikach?
    Czy w instalacji są jeszcze inne pompy?
    Czy układ jest dobrze odpowietrzony a naczynie przeponowe ok ?
    Jakiej mocy jest szumiący grzejnik ?

• #12 03 Mar 2014 10:57
    Kwiatek1982
    Poziom 6  

jack63-----Szum występuje cały czas, gdy tylko grzejniki grzeją. Wszystkie grzejniki są takie same i wszystkie szumią, jednak nie znam ich mocy. Tak jak wspomniałem, na 2 najbardziej szumiących grzejnikach założone są odpowietrzniki.

Co do pomp, to wiem,że na pewno jedna jest w piecu i jest to pompa 3-biegowa, która ustawiona jest na biegu nr 1.

Przy piecu (w piwnicy) szumów nie słychać, w instalacji też nie. Szumi ewidentnie na zaworach przy głowicach termostatycznych.

Co zrobić by szum ustał ? Wymienić zawory tak, jak Tadkli wspomniał ?

• #13 03 Mar 2014 11:43
    mauri_b

A istnieje możliwość, że instalacja chodzi w drugą stronę? Tzn. pomylone zasilanie z powrotem? Wtedy zawory termostatyczne bardzo szumią.

• #15 03 Mar 2014 11:53
    Kwiatek1982
    Poziom 6  

jack63-----zatem zapraszam do Skawiny :) Z Krakowa masz rzut beretem :)

• #16 03 Mar 2014 12:00
    tadkli9743
    Poziom 19  

jack63 przed wysłaniem postu sprawdź pisownię

• #17 03 Mar 2014 12:20
    jack63
    Poziom 40  

tadkli9743 napisał:
    jack63 przed wysłaniem postu sprawdź pisownię

Mam włączone sprawdzanie pisowni w przeglądarce, ale przy szybkim pisaniu zawsze coś umknie. :cry:
    Chyba że chodzi ci o "fahofców". To było celowo. :D
    Kwiatek1982 napisał:
    ack63-----zatem zapraszam do Skawiny Z Krakowa masz rzut beretem

Takie rzeczy to tylko na PW.

• #18 28 Paź 2014 01:47
    maras77
    Poziom 20  

Problem szumu na zaworze termostatycznym rozwiązuje się dławiąc powrót z grzejnika.

Też miałem taki problem na grzejniku i po skręceniu przepływu kluczem ampulowym na powrocie grzejnika - odgłos ustał.

Oczywiście grzejnik teraz dłużej się nagrzewa, ale coś za coś.

• #19 29 Paź 2014 15:05
    Kwiatek1982
    Poziom 6  

Maras77 w jaki sposób to zrobić ? Czy możesz mi to wytłumaczyć tak "łopatologicznie" jak laikowi ?

Tak dla przypomnienia, cała instalacja to kocioł Termet GCO-DP-23-47 i 5 grzejników aluminiowych. Na grzejnikach mam założone odpowietrzniki (tzw. baryłeczki), pompa w kotle jest ustawiona na bieg 1.

• #20 29 Paź 2014 15:27
    FOSGEN1
    Poziom 27  

Nie jestem pewien czy dobrze zrozumiałem - masz odpowietrzniki tylko na dwóch grzejnikach?

Sprawdziłeś już, czy instalacja nie idzie w drugą stronę?

• #21 29 Paź 2014 18:13
    olejopalacz2
    Poziom 23  

Moze trzeba by wymienić pompe na energooszczedną, samodostosowującą sie

• #22 29 Paź 2014 18:39
    FOSGEN1
    Poziom 27  

olejopalacz2 , a co byś powiedział, żeby kolega wymienił kocioł, grzejniki, dom?
    Bez obrazy, ale niekiedy Twoje porady są z gatunku działań lekarza, który amputował facetowi jądra, nogę a okazało się, że przyczyną sinienia były jeansy.

I zapomniałeś o swoim motto :-)

Kwiatek1982 , jak czytam Twój wątek, to się gubię. Raz piszesz, że

Kwiatek1982 napisał:
    Tak jak wspomniałem, na 2 najbardziej szumiących grzejnikach założone są odpowietrzniki

po paru miesiącach, że
    Kwiatek1982 napisał:
    cała instalacja to kocioł Termet GCO-DP-23-47 i 5 grzejników aluminiowych. Na grzejnikach mam założone odpowietrzniki (tzw. baryłeczki)

mauri_b pytał, czy instalacja nie jest odwrotnie podłączona. Sprawdziłeś? Gdyby tak było, to po uruchomieniu kotła najpierw by Ci się nagrzewały rurki powrotu.
    maras77 napisał:
    Też miałem taki problem na grzejniku i po skręceniu przepływu kluczem ampulowym na powrocie grzejnika - odgłos ustał.

Kwiatek1982 napisał:
    Maras77 w jaki sposób to zrobić ? Czy możesz mi to wytłumaczyć tak "łopatologicznie" jak laikowi ?

Sorka, ale przez tyle miesięcy można było to wygooglować.

A najlepiej będzie, jak powrzucasz fotki swoich grzejników. Może komuś się rzuci w oczy coś, co rozwiąże Twój problem.

• #23 30 Paź 2014 11:30
    Kwiatek1982
    Poziom 6  

Odpowietrzniki - baryłeczki założone są na 2 najbardziej szumiących grzejnikach, ale niestety nie za wiele pomagają :( Fotki grzejników oraz zamontowanych do nich głowic wrzucę w przyszłym tygodniu.

Dodano po 1 [minuty]:

A, i instalacja chyba podłączona jest dobrze. Zawsze jako pierwsza nagrzewa się rurka górna, czyli ta, która doprowadza wodę do grzejnika.

• #24 30 Paź 2014 11:34
    FOSGEN1
    Poziom 27  

Kwiatek1982 napisał:
    Odpowietrzniki - baryłeczki założone są na 2 najbardziej szumiących grzejnikach

A powiedz mi, w jaki sposób odpowietrzasz pozostałe grzejniki?
    Może tak Ci instalacja szumi, bo nie jest odpowietrzona? Te grzejniki, na których nie masz odpowietrzników, w ogóle Ci grzeją?

• #25 30 Paź 2014 14:35
    Kwiatek1982
    Poziom 6  

Tak, wszystkie grzejniki grzeją. Na tych, gdzie nie ma odpowietrzników (3 grzejniki) są takie "kureczki", gdzie kręcę pokrętłem i spuszczam powietrze lub wodę z grzejnika (gdy powietrza już tam nie ma). W przyszłym tygodniu dodam zdjęcia jak to wygląda.

• #26 03 Gru 2014 20:29
    Kwiatek1982
    Poziom 6  

Fosgen, oto obiecane zdjęcia. Przepraszam za opóźnienie :(

Szum w instalacji c.o. - kocioł Termet Szum w instalacji c.o. - kocioł Termet Szum w instalacji c.o. - kocioł Termet

• #27 05 Gru 2014 13:26
    jack63
    Poziom 40  

No i co? Dalej szumi?
    Myślę, że temat odpowietrzania można zamknąć i wrócić do wcześniej zadanych pytań, i propozycji rozwiązania problemu, które autor tematu... łaskawie pominął.
    Proponuję przeczytanie napisanych postów i odniesienie się do nich. Przybędzie informacji i może wtedy przybliżymy się do rozwiązania problemu.

• #28 10 Gru 2014 14:29
    Kwiatek1982
    Poziom 6  

Tak Jack63, nadal szumi. Mało tego, teraz od niedawna jeszcze stuka :/ Jak widzisz, grzejniki są aluminiowe. Jeden hydraulik mi powiedział,że to będzie szumieć, bo ten rodzaj aluminium po prostu przenosi szmery i nic na to nie poradzę. Odpowietrzył instalację, ale to i tak nie pomogło i nadal szumi oraz stuka:(

• #29 10 Gru 2014 16:37
    hilzie

Kwiatek1982 napisał:
    Tak Jack63, nadal szumi. Mało tego, teraz od niedawna jeszcze stuka :/ Jak widzisz, grzejniki są aluminiowe. Jeden hydraulik mi powiedział,że to będzie szumieć, bo ten rodzaj aluminium po prostu przenosi szmery i nic na to nie poradzę. Odpowietrzył instalację, ale to i tak nie pomogło i nadal szumi oraz stuka:(

Ten Hydraulik ma całkowitą rację ,lekkie grzejniki aluminiowe działają jak wzmacniacze szumów wywołanych przez turbulencję wywołaną przepływem wody przez zwężkę jaką jest zawór grzejnikowy

• #30 10 Gru 2014 23:19
    mirrzo

Moderator - Systemy Grzewcze

Spróbuj zastosować X100 lub X200firmy Sentinel
    Wyciszają one instalację. Warto przemyśleć ten temat :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME