Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gniazdo elektryczne, brak uziemienia

03 Mar 2014 10:51 1596 4
  • Poziom 1  
    Witam,

wynajmuję mieszkanie, w którym znajduje się dość stara instalacja elektryczna. Zakupiłem ostatnio nowy sprzęt komputerowy i chciałem wymienić gniazdka elektryczne aby uniknąć później niemiłych niespodzianek.

Okazuje się, że w gniazdkach istnieją dwa problemy: są tylko dwa kable (brak kabla od uziemienia) oraz są one dość krótkie, przez co w jednym gniazdku kabel z puszką jest połączony metalowym spinaczem (!). W takim przypadku raczej nie dam rady sam się tym zająć, jednak zanim zwrócę się o pomoc do właścicieli chciałem się zorientować o dwie rzeczy:

1) czy istnieje możliwość założenia uziemienia w takim gniazdku i jak trudne to jest

2) czy istnieje możliwość przedłużenia kabli tak aby swobodnie dochodziły od sciany do puszki

Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi.
  • Poziom 18  
    1) Tak istnieje, tak jest to trudne
    2) Tak istnieje.
    Tak powyższy temat zaniża poziom....
  • Poziom 21  
    Przeczytaj o konfiguracji instalacji TN-C i czym się różni od TN-C-S. Dodatkowo co to są złącza choć by WAGO, będziesz miał odpowiedzi na swoje pytania.
  • Moderator sekcji Technicznej
    trance123 napisał:
    Przeczytaj o konfiguracji instalacji TN-C i czym się różni od TN-C-S.

A po co?
  • Poziom 43  
    Kolego trance123 zamiast radzić sam poczytaj to co zalecasz do czytania autorowi wątku. Może dotrze do Ciebie "znak szczególny" układu TN-C.

Szanowny autorze wątku skoro zadajesz takie pytania to znaczy, że pod żadnym pozorem nie wolno samemu zabierać się za prace jakie chcesz wykonać.
    Najpierw należy sprawdzić czy zastosowanie środka ochrony jakim jest zerowanie
    jest w ogóle możliwe. A poza tym należy przestrzegać zasady by w jednym pomieszczeniu nie występowały gniazda ze stykiem ochronnym i bez tego styku.

Proponuję kontakt z kompetentną osobą a temat zamykam.