Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz z lampki, brak odczytów na mierniku

03 Mar 2014 11:37 828 4
  • Poziom 7  
    Witam
    Mam mały problem, ponieważ w lampce podobnej jak tutaj:
    http://sklepelektryczny.pl/pl/produkt/236/1335/lampka_biurkowa_golba_sx065_20w-gf_kanlux_lampki_biurkowe
    ,gdzie pod spodem widnieje napis output 12v ~20W mój miernik nie łapie żadnych odczytów. Dodam, że zasilacz jest sprawny tj dedykowana żarówka halogenowa się świeci. Ba ! nawet teleskopy się grzeją kiedy próbuję sprawdzić amperaż a wyświetlacz na mierniku dalej uparcie pokazuje zera. Podłączając modul led 60 mA też nic się nie dzieje tzn nie świeci, czy w zasilaczu jest jakiś czujnik który uruchamia się zasilanie dopiero kiedy na układ zadziała jakiś opór ?
    Pozdrawiam
    Już doczytałem, wychodzi prąd zmienny. Czyli musiałbym dodać mostek prostowniczy oraz kondensatory tylko nie mam pojęcia jakie i w którym miejscu, może ktoś miły odesłałby mnie w miejsce gdzie mógłbym się tego dowiedzieć? Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    mainflow napisał:
    sprawdzić amperaż

zdradź nam jak to robiłeś? Jeżeli włączyłeś Amperomierz równolegle to go uszkodziłeś, a grzanie teleskopów to efekt zwarcia. Poczytaj o tym jak dokonywać pomiarów i o zakresach pomiarowych.
  • Poziom 7  
    normalnie, podłączyłem pod teleskopy bez żarówki, zmieniłem zakres na 10 A i przepiąłem czerwony kabel. Niestety wtedy nie wiedziałem, że to prąd zmienny. Tak czy inaczej miernik działa.
  • Poziom 13  
    mainflow napisał:
    normalnie
    to znaczy czarna sonda do jednego teleskopa, a czerwona do drugiego? Jak tak to zrobiłeś zwarcie tak jak pisałem wcześniej.

mainflow napisał:
    czy w zasilaczu jest jakiś czujnik który uruchamia się zasilanie dopiero kiedy na układ zadziała jakiś opór ?

Taka lampka to proste urządzenie. Przewód zasilający, włącznik, transformator i gniazdo żarówki MR16 + halopin. Żadnych ukrytych obwodów. Ukryty jest tylko bezpiecznik termiczny na uzwojeniu pierwotnym transformatora.
  • Poziom 7  
    Doszkolilem sie troche i powoli zaczynam wsiakac w ciekawy swiat elektroniki. Dorobilem do zasilacza mostek prostowniczy, zamowilem stablilizator i mam pytanie: kondensator jakiej pojemnosci powinien wystarczyc ?