Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Saeco Xsmall - nie leci kawa ani woda

evelinee23 03 Mar 2014 12:37 74724 67
    evelinee23
    Level 8  
    Mam ekspres Saeco 4 miesiące. Od 2 dni nie leci z niego kawa. Włącza się normalnie, mieli kawę, ale kawa nie leci. Przy wyłączaniu ekspresu zawsze leciała woda (czyszczenie), teraz nic nie leci. Mam wrażenie, że w urządzeniu jakby nie było wody. Robiłam wg instrukcji "napełnianie obwodu", ale to nic nie dało. Aaa i kawa leci do tacy ociekowej i tak jakby pod blok. Nie wiem czy to ma znaczenie, ale 3 dni temu robiłam odwapnianie ekspresu (kontrolka się zaświeciła).
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    did_it
    Level 9  
    Jeśli po przekręceniu pokrętła w stronę gorącej wody ekspres nie zacznie przepompowywać wody przez wylewkę to oznacza że albo jest zapchany lub pompa nie jest w stanie zaciągnąć wody. Po przekręceniu pokrętła powinno być słychać pompę. Bez wody pracuje głośno. Jeżeli jest cisza może oznaczać uszkodzenie tej pompy. Tak dla upewnienia to model Saeco HD8743/19.

Pozdrawiam
    evelinee23
    Level 8  
    Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź:). Mam model HD8745. Ekspres głośno chodzi, więc to chyba nie pompa. Woda leci tylko przez spieniacz do mleka (przy próbie napełnienia obwodu). Przy włączaniu i wyłączaniu nie leci woda z dozownika kawy, tak jak wcześniej było. Jak go w takim razie wyczyścić, skoro jest zapchany? Blok zawsze płuczę pod kranem, tak jak jest w instrukcji. A może brudny jest dozownik kawy? Tylko jak go wyczyścić..?
    did_it
    Level 9  
    Jeżeli woda leci przez wylewkę to woda w układzie jest i pompa jest sprawna.
    Spróbuj jeszcze odpowietrzyć układ

Dajesz na maksa parę jak do spieniania mleka, otwierasz na maksa pokrętło i około dwóch minut puszczasz wodę jak zacznie lecieć ciurkiem to przerwij i powtórz tą operację z pięć razy. Jak to dalej nie pomoże to zobacz:
    Jak robisz kawę to pompę też słychać? Powinno być słychać.
    Woda nie pojawia się, nigdzie pod ekspresem? Nie powinno jej być.
    Zachowuje się "normalnie" tak jak do tej pory tyle że nie robi kawy?

Dalej należałoby rozebrać już ekspres i zobaczyć czy woda dochodzi do bojlera.
    cafedomino
    Level 20  
    Jeśli woda wypływa przez rurke to układ jest drożny. W tych ekspresach jeśli woda nie przechodzi przez blok zaparzający to na 100% jest zapchany króciec przez który dochodzi woda do bloku zaparzającego (to ten jasny element z dwoma czerwonymi oringami za blokiem) odkręcasz dwie śruby torx 10 ciągniesz w dól trzpień i tu zaczyna się zabawa. Wewnątrz tego co zostało znajduje się coś na wzór "wiatraczka" z otworem po środku na malutki imbus. Wkładasz imbus przekręcasz tak aby wiatraczek wyjąć na zewnątrz pod nim jest sprężynka z zaworkiem na jej końcu, cienki drucik i przepychasz. Zabawa na całego z wyjęciem tego ustrojstwa ja jako choleryk wole rozkręcić ekspres. Ja zawsze radze klientom Xsmalla że jak już sami odkamieniają niech na odkamieniaczu zrobią z 2 kawy wtedy trójnik się nie zapycha.
    evelinee23
    Level 8  
    Przepuscilam wode 5 razy, ale to. Ic nie dalo.. Woda przy zaparzaniu kawy leci pod blok. Przy wlaczaniu ekspresu woda leci do tacy ociekowej pod ekspresem. Pompe slychac caly czas.
    Te rozkrecanie ekspresu mnie przeraza..:-) Chyba nie obedzie sie bez serwisu.
    Cafedomino - czyli to wina odkamieniania? Pzdr
    cafedomino
    Level 20  
    To że woda leci przy próbie parzenia kawy do tacki jest naturalne przy zapchanym przewodzie. Otwiera się zawór bezpieczeństwa i to przez niego wylatuje woda. Złe odkamienianie? raczej wadliwa konstrukcja zaworu, to co pisałem Ci wcześniej 1-2 kawy zrobić na odkamieniaczu wtedy usuniemy kamień z trójnika który tak łatwo się zapycha a właściwie zawór w nim. Pozdrawiam.
    evelinee23
    Level 8  
    Nie wiem czy dobrze rozumiem.... Mam rozkręcić ekspres, wyczyścić i wtedy zrobić te 1-2 kawy na odkamieniaczu? Czy samo zaparzenie 1-2 kaw na odkamieniaczu ma pomóc...? Ekspres mam jeszcze na gwarancji, więc jak trzeba rozkręcać to może oddam do serwisu.. Pozdrawiam i dziękuję za pomoc:)
    cafedomino
    Level 20  
    Teraz zrobienie kawy z odkamieniaczem nie ma sensu bo zawór jest zapchany więc środek nie dostanie się do zaworu. Robi się tak gdy ekspres jest sprawny i robimy odkamienianie. Co do gwarancji jako serwisant Saeco tego typu uszkodzenie-awaria nie podlega naprawie gwarancyjnej gdyż jest to uszkodzenie powstałe z winy użytkownika inny słowy nie zadbałeś płacisz za naprawe. Jest to główny punkt w gwarancji w dziale "co nie podlegają naprawom gwarancyjnym"
    evelinee23
    Level 8  
    Super... Dużo kosztuje naprawa? Będę mądrzejsza na przyszłość;)
    cafedomino
    Level 20  
    Jeśli serwisant nie jest cholerykiem i ma troche czasu to przepchanie zajmie 30 minut. Bo tak naprawde musi udrożnić zawór a nie go wymieniać (co by nie wciskali że wstawią nowy) następnie dobrze by było odkamienić ekspres robiąc kawe z odkamieniaczem. Myśle że 50-80zł max ze wszystkim ale każdy ma swoją stawke.
    evelinee23
    Level 8  
    Bardzo dziękuję za wszystkie rady. Dzisiaj ekspres oddaje do serwisu. I zobaczymy... ;) Pozdrawiam.
    Tomala422
    Level 2  
    Witam, mam podobny problem jak powyzej pisala evelinee23, mimo ze uzywam firmowych odkamieniaczy, ekspres parzy bardzo mala ilosc kawy i wycieka z tylu (jak domyslam sie z zaworu bezpieczenstwa ) woda, poki co mam jeszcze gwarancje ale czytajac widze ze to nic nie daje, pozdrawiam
    cafedomino
    Level 20  
    Woda wycieka do tacki czy wylewa się na stół. Jeśli to jest wyciek a masz gwarancje to nie ma co odkładać naprawy.
    Tomala422
    Level 2  
    Woda czesciowo wycieka na stół , a tacka bardzo szybko zapelnia sie wodą. W takim razie oddaje express do serwisu,dziekuje
    Tomala422
    Level 2  
    Witam.
    Parę dni temu odebrałem ekspres od serwisu (na gwarancji) i wymieniono cały blok zaparzający, zobaczymy na jak długo :) . Pozdrawiam i dzięki za porady.
    glimar
    Level 10  
    Witam
    Chciałbym odświeżyć temat. Posiadam tytułowy ekspres (model HD8743/11). Tak jak w temacie nie dolatuje woda do bloku zaparzającego. Przez wylewkę normalnie. Podczas robienia kawy woda leje się do ociekacza. Rozebrałem ekspres i wyjąłem króciec. Rozebrałem ile mogłem. Tzn. wyjąłem tą śmieszną nakrętkę do której przymocowana jest sprężynka.
    W środku pozostał taki krążek z wypustkami, którego ni jak nie mogę wyciągnąć. Przedmuchałem w każdą stronę króciec i przepłukałem wrzątkiem. Wydaje się drożny. Po złożeniu wszystkiego do kupy nie nastąpiła żadna poprawa.
    Blok zaparzający jest sprawny bo podstawiłem do innego ekspresu i normalnie działa.
    Ekspres kupiłem uszkodzony i nie wiem czy zaworek w króćcu jest prawidłowo złożony. Chodzi mi o ten krążek w środku. Jego wypustki zagięte są w stronę sprężynki tak, że sprężynka wchodzi pomiedzy nie. A może trzeba składać ten zawór w jakimś konkretnym położeniu pokrętła ?
    pozdrawiam
    cafedomino
    Level 20  
    W tych ekspresach najczęściej zapycha się zawór przez który dostaje się woda do bloku. Zdejmujesz trzpień z dwiema czerwonymi uszczelkami następnie za pomocą imbusa (mały, nie pamiętam rozmiaru) wyjmujesz z środka zaworu wiatraczek, sprężynka i drugi zaworek ten którego nie mogłeś wyjąć i dopiero za nim jest otwór zapchany kamieniem długa igła i do roboty.
    glimar
    Level 10  
    W takim razie rozkręcam dziada jeszcze raz.

Dodano po 3 [godziny] 43 [minuty]:

Rozebrałem. i przeczyściłem. Nie bardzo było z czego. Wszystko było drożne. Niestety brak poprawy po złożeniu. Dodam może że przy próbie napełnienia obiegu, cała woda ląduje w tacce ociekowej.
    Woda dolatuje poza zawór i nie może przedostać się do kasety, Wyrzuca ją w miejscu wprowadzenia trzpienia z zaworu do kasety. Ta sama kaseta w drugim ekspresie działa bez problemu.
    Cały czas bardzo szybko mruga czerwona kontrolka. Po włączeniu ekspresu (przyciskiem) nie da się go już wyłączyć. Tak jakby przycisk nie reagował.

pozdrawiam
    glimar
    Level 10  
    Macie może jakieś pomysły co z tym można dalej zrobić (poza zezłomowaniem) ?
    piter_f
    Level 1  
    Witam
    Miałem problem z saeco xsmall, kawa kapała anie leciała.
    Po przeczytaniu powyższych postów spróbowałem innego sposobu (express po gwarancji). Tania kawa do zmielenia za 5 zł ( bo szkoda lavazzy ) + butelka octu, zaparzamy kawę na occie ( u mnie puściło od razu ) nie pijemy!!! Spieniamy mleczko octem co by i ten układ odkamienić, potem jeszcze raz to samo tak na wszelki wypadek. Wylewamy ocet, lejemy wodę, dwie kawki tak dla wypłukania octu, potem sypiemy lavazze i tyle. Pozdrawiam
    pico1
    Level 14  
    Witam
    Mam podobny problem z SAECO MINUTO HD8763/09. Nie leci kawa.Spieniacz i sama gorąca woda działa prawidło. Układ wydaje się że jest drożny.W ramach testu wyciągnąłem kulkę która jest na wyjściu z bloku kawy . Bez kulki woda leci strumieniem czyli układ drożny. Wydaje mi się że w układzie jest za małe cisnienie by otworzyć kulkę by woda mogła przepływać przez blok. Już przy samym właczniu ekspresu kiedy się nagrzewa wydobywa się syczenie i para z kratek wentylacyjnych.To samo robi się podczas spieniania mleka .Spienianie przebiega prawidłowo ale po cyklu jeszcze przez długi czas słychać syczenie i dużo pary z kratek ,kiedyś tego nie było. Podczas robienia kawy cała woda idzie do tacki przy jednoczesnym syczeniu i parze z kratek co skutkuje nawet całkowitym zajściem wyświetlacza od środka w mgłę. Wygląda to tak jak by nie trzymał jakiś zawór ciśnieniowy. Jakieś pomysły ? A i jeszcze jedno .Ekspres przestał wskazywać o braku wody.

Tak było do dziś.Nalałem odkamieniacza by przepuścić płyn w cyklu gorącej wody i parzenia kawy i kaplica . Cała woda idzie od razu do tacki.
    Z wewnątrz ekspresu wydobywa się dużo pary .
    Usterka chyba zlokalizowana.Przyjrzałem się dokładnie przez boczne kratki wentylacyjne. Woda z parą leci na rozdzielaczu czy coś w tym rodzaju z pod czerwonego wężyka. Pytanie ? Ekspres jest na gwarancji .Oddawać go czy samemu uszczelniać ? Serwis prawie sto kilometrów wiec na głupi przeciek trochę za daleko.
    maritimus
    Level 1  
    Czołem,
    Mam podobny problem z Xsmall (po gwarancji), pojawił się po niedawnym odwapnianiu. Po zmieleniu kawy i "przejściu" jej przez blok (tak mniemam, bo po operacji jest on mokry) coś się zacina - "burczenie" (podczas dozowania kawy do kubka) nagle robi się ciche, tak jakby na "jałowym biegu". Z dozownika kapie góra dwa-trzy razy. Potem ekspres żąda napełnienia obwodu, ale to nic nie pomaga.

Co ciekawe: sprawdziłem działanie ekspresu z roztworem octu zamiast wody, i wtedy robi kawę (oczywiście niepijalną...) bez problemu. Po ponownym nalaniu wody do pojemnika robi jeszcze jedną, góra dwie kawy (nadal niepijalne, z posmakiem octu), a potem się zachowuje jak wyżej.

Jakieś pomysły? (z góry dzięki)
    pico1
    Level 14  
    Ekspres oddalłem na gwarancji.Było tak jak przypuszczałem.Nieszczelnosć na złączu wężyka z trójnikiem.Dopiero teraz zobaczyłem że ta usterka była już po wyjściu z fabryki.I nasilała się z czasem.Przed naprawą trzeba było pilnować poziomu wody w tacce.Teraz jak ekspres pokaże by wyczyścić pojemnik na zużytą kawę wody jest tylko do połowy.
    wlodek04
    Level 8  
    U mnie takie same objawy. Przeczyściłem drucikiem zawór. Z octem nie próbowałem. Bez zmian, kawa się "sączy" zamiast lecieć ciurkiem, w efekcie robi się tylko pół filiżanki a reszta wycieka do tacki pod spodem. Może mi ktoś poradzić ja się dostać do zaworu, żeby sprawdzić czy wężyk jest dobrze założony bo nie jestem w stanie tego dociec, a już dostałem się do "mechanizmów" po wykręceniu wszystkich srubek od strony bloku kawy.
    leotdipl
    Level 22  
    wlodek04 wrote:
    U mnie takie same objawy. Przeczyściłem drucikiem zawór. Z octem nie próbowałem. Bez zmian, kawa się "sączy" zamiast lecieć ciurkiem, w efekcie robi się tylko pół filiżanki a reszta wycieka do tacki pod spodem. Może mi ktoś poradzić ja się dostać do zaworu, żeby sprawdzić czy wężyk jest dobrze założony bo nie jestem w stanie tego dociec, a już dostałem się do "mechanizmów" po wykręceniu wszystkich srubek od strony bloku kawy.

witaj,

drucik nic nie da. (jeśli*) Zawór prawdopodobnie zabity na odcinku pomiędzy wy. pary/gor.wody, a wy. kawy (rys.). Ponieważ kiedyś wyjąłem ten zawór i go przeczyszczałem, wiem co się tam tworzy = "biała porcelana" (jest tak mocno zabity, że kamień wygląda jak gładka, biała porcelana).

Przeczyszałem go skoncentrowanym środkiem do okamieniania - wstrzykiwałem strzykawką.

Moim zdaniem można pokusić się o przeczyszenie zaworu bez skomplikowanego demontażu - jak go rozebrać opisał powyżej "cafedomino". Dodam od siebie tylko, że niedawno go rozebrałem w/w sposób, z tym że kawiarkę ustawiłem "do góry nogami" ! (tj. wcześniej usunąłem kawę i wyjąłem zbiornik wody i poj. na fusy) - wtedy jest łatwiejszy dostęp i kontrola nad elementami zaworu. Wcześniej jednak zabezpieczyłem taśmą izolacyjną przestrzeń wokół zaworu, aby nic nie wypadło do środka komory!, bo wtedy przechlapane ... jeśli to zawór*)! gdyż może to też być jeszcze zakamienienie bloku bojlera!

W każdym razie jest to problem zakamienienia.
    wlodek04
    Level 8  
    Dziękuję za podpowiedź. Chciałbym się dostać do całego tego elementu jak na załączonym przez Pana rysunku i dokładnie go przeczyścić i odkiamienić. Czyściłem zawór "drucikiem", przepuszczałem ocet ale wszystko bez rezultatu. Dostęp do tego elementu próbowałem sobie zrobić po odkręceniu wszystkich śrubek ale dostałem się tylko do mechanizmów i "bebechów" elektroniczno-mechanicznych a za cholerę nie mogłem znaleźć sposobu "odkrycia" całego elementu - zaworu tak aby go ewentualnie wymontować i wyczyścić - jak to zrobić ?

Dodano po 3 [minuty]:

Wyjąłem elementy 1 i 2. Czy nr 3 wyjmować pęsetą a nr 4 wtedy wypadnie sam ?
    wlodek04
    Level 8  
    A jeśli zakamieniony jest blok bojlera to jak się do niego dostać i jak wyczyścić ???
    leotdipl
    Level 22  
    wlodek04 wrote:
    Dziękuję za podpowiedź. Chciałbym się dostać do całego tego elementu jak na załączonym przez Pana rysunku i dokładnie go przeczyścić i odkiamienić. Czyściłem zawór "drucikiem", przepuszczałem ocet ale wszystko bez rezultatu. Dostęp do tego elementu próbowałem sobie zrobić po odkręceniu wszystkich śrubek ale dostałem się tylko do mechanizmów i "bebechów" elektroniczno-mechanicznych a za cholerę nie mogłem znaleźć sposobu "odkrycia" całego elementu - zaworu tak aby go ewentualnie wymontować i wyczyścić - jak to zrobić ?

Dodano po 3 [minuty]:

Wyjąłem elementy 1 i 2. Czy nr 3 wyjmować pęsetą a nr 4 wtedy wypadnie sam ?

BEZ DEMONTAŻU
    --------------------
    4 (grzybek) jest osadzony (wciśnięty) na 3 - stanowią z reguły całość.
    Powinny więc wyjść połączone razem.
    Dopiero po wyjęciu (4) jest dostęp do zaworu. Po wstrzyknięciu należy
    odczekać min. 15 min., po czym przekręcić gałką zawór do pozycji pary,
    aby rozprowadzić skoncentrowany odkamieniacz po wnętrzu zaworu.
    Potem wrócić z gałką do pozycji wyjściowej - kawy.

Czynność należy powtórzyć wielokrotnie.

Z DEMONTAŻEM + dostęp do bojlera
    -----------------------------------------

CZYSTY Bojler
    ----------------

ZABITY kamieniem (tu agonia!)
    -----------------------------------
    wlodek04
    Level 8  
    Bardzo,bardzo dziękuję. Dostałem się do elementów 3,4. Było jak w opisie. Czyściłem zawór odkamieniaczem też jak w instrukcji. Teraz będę montował i mam nadzieję, że będzie ok bo rozbieranie jest very complicated i nie wiem czy sobie poradzę. Obym nie musiał.

Dodano po 40 [minuty]:

Wygląda, że zawór jest czysty. Kawa leci "ciurkirm" i napełnia jak poprzednio. Niepokoi mnie tylko woda w "tacce" pod expresem - ok 1/3 filiżanki. Nie wiem jak było przedtem, bo żona opróżniała tackę "na pływak". Mam pytanie; czy stosowanie filtrów do wody (w pojemniku na wodę) jest zalecane. Do tej pory nie stosowaliśmy ze względu na cenę. A expresy saeco mamy dwa (też bardziej wypasiony z wyświetlaczem) i filtrów nie stosowaliśmy.