Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ASUS P5Q PRO rev. 1,03G - brakujące elementy, nie działa

03 Mar 2014 18:37 2157 6
  • Poziom 9  
    Witam
    Zakupiłem po okazyjnej cenie płytę główna jak w temacie ASUS P5Q PRO rev. 1,03G

Objawy
    Płyta po podłączeniu pod zasilanie świeci dioda, próba uruchomienia kręci wentylatorem raz, a za chwilkę się uruchamia (podwójny start jak to w asusach). Speaker nie wydaje żadnych dźwięków. Testowane różne procesory, pamięci zasilacze. Płytę udało mi się uruchomić tylko raz, ale na drugi dzień nie chciała się już uruchomić.

Sprawdziłem kość biosu i wgrałem najnowszą wersję programatorem. Płyta nadal nie wstaje.

Przyjrzałem się i okazuje się że ktoś przy niej grzebał. Brakuje 2 elementów (w porównaniu ze zdjęciami z internetu) A rezystor obok pokazuje 0,5 ohma (wlutowany).

Czy ktoś posiada taką płytę i byłby w stanie powiedzieć mi jakich elementów u mnie brakuje (symbole). Ewentualnie może ktoś się orientuje za jaką część płyty elementy te były odpowiedzialne?
    Czy raczej spisać ją już na straty i dawce części?

Poniżej zdjęcia (ciężkie:)

ASUS P5Q PRO rev. 1,03G - brakujące elementy, nie działa ASUS P5Q PRO rev. 1,03G - brakujące elementy, nie działa
  • Poziom 19  
    Możesz wymienić/dolutować te elementy, których nie ma.
    pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Witaj
    Wiem że mogę je dolutować, tylko ja kupiłem płytę bez nich. Nie wiem jakie to mają być. Ze zdjęć z internetu wnioskuję że na pewno kondensator i coś jeszcze...
    Ewentualnie jeśli ma ktoś taką płytę i mógł by zrobić zdjęcie w dużej rozdzielczości i podesłać...
  • Poziom 2  
    Witam,
    Mam taką płytę.
    Element brakujący to:
    Tranzystor PB5350
    i Kondensator: 861e 101 16 na płycie jest takich więcej...
  • Poziom 9  
    Dziękuję za odpowiedz.
    Tranzystor dość nietypowy, niestety nigdzie nie mogę takiego namierzyć do kupna (oczywiście prócz Chin...). Orientuje się ktoś może nad zamiennikiem ? Tranzystor 50V 3A SOT223 jak się nie mylę. Szukałem zamiennika o podobnych parametrach i pasuje BD178 tylko typ obudowy nie ten.
    Odnośnie kondensatora podejrzewam że jest to 100uF na 16 V Dość dziwna nomenklatura, na płycie nie ma żadnego o podobnym symbolu...
    Jeśli się mylę proszę o poprawienie i ewentualną podpowiedz.
  • Poziom 2  
    Witam,
    Tranzystory są na Allegro po 20 zł, wpisz w wyszukiwarce: PB5350
    A takich samych kondensatorów kondensatorów naliczyłem na płycie 16 szt.
    Np. 2szt. są na płycie pomiędzy gniazdami USB, 1 szt. przy podwójnym gnieździe USB
    umieszczonym obok gniazd myszki i klawiatury, 7 sztuk jest skupionych przy narożniku obok białych gniazd PCI1 i PCI2, wszystkie mają te same oznaczenia
    861e
    101
    16
    w pionie , tak jak napisałem...
  • Poziom 9  
    Kondensatory rzeczywiście są podobne, sugerowałem się pierwszym oznaczeniem, a takiego u mnie na kondensatorach nie ma. Możliwe, że dostali partię z innymi oznaczeniami (inny miesiąc produkcji), ale parametry te same.
    Jeśli chodzi o tranzystory to rzeczywiście są na alledrogo tylko, że wyluty i w absurdalnej cenie. Koszt nowego z chin waha się w okolicach 60-90 groszy.
    Dało by się może zmierzyć miernikiem jaką wartość ma ten rezystor obok (to 3mm maleństwo obok kondensatora i nie ma na nim żadnych oznaczeń).

Edit 1
    Wlutowałem tranzystor oraz kondensator. Płyta wystartowała. Tylko że po wyłączeniu zasilacza płyta ponownie nie chce wstawać.... Wygląda na typową usterkę tego modelu (wiele osób pisze na forach opisując dokładnie takie same objawy).

Temat do zamknięcia. Dziękuję za pomoc