Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak ustalić adres IP routerów w sieci

03 Mar 2014 20:59 5481 20
  • Poziom 10  
    Sieć była sukcesywnie rozbudowywana. Internet jest od Neo przez modem potem rozdzielona jest przez swich, następnie rozdzielone linie są dalej rozdzielane - zastosowano nie swiche ale 2 routery z wifi skonfigurowane jako swich z punktem wifi - (wyłączone DHCP). Chcemy dodać jeszcze jeden swich (router z wifi z wyłączonym DHCP) wiem, że trzeba również skonfigurować IP routera z sieci - powinien być adres typu 192.168.1.x - i tu mamy problem - poprzednie rutery w sieci były dość dawno skonfigurowane i nie pamiętamy jakie mają nadane IP. I teraz podczas konfiguracji kolejnego routera (jako swicha z WIFI) nie wiem jakie wpisać IP aby nie było konfliktu.
    Jak można sprawdzić jakie adresy IP przypisano do tamtych routerów (nie chcemy ich resetować).
    Z góry dziękuję za pomoc.
  • Poziom 33  
    Podłączyć kompa i sprawdzić jaki adres dostał z routera.
  • Poziom 39  
    Najpewniej jest zrobić po hard resecie i ustawić na nowo i spisać w sensie zrobić dokumentacje.
    Jeśli wiesz w jakiej klasie jest dany ruter możesz spróbować tak pingujesz adres brodcast i sprawdzasz co się pojawiło w tablicy arp
    polecenie
    arp -a
    Jak masz ograniczenie puli dhcp na ruterze który jest serwerem dhcp to ogranicz jeszcze o jedno ip i z niego skorzystaj.
  • Poziom 10  
    Mam pod ręką router który będę konfigurować. Dostęp do niego przez przeglądarkę jest 192.168.0.1. Podłączyłam go właśnie do kompa i sprawdziłam poprzez cmd - ipconfig adres IP z ethernet połączenie lokalne (przy odłączonym internecie) - 169.254.84.22- To nie jest adres IP routera.
  • Poziom 21  
    Lidia napisał:
    169.254.84.22- To nie jest adres IP routera.

Taki adres masz na routerze czy na kompie??
    TO jest adres w sytuacji braku dzierżawy z DHCP - komp widzi sieć elektrycznie (tzn. karta "wie", ze jest wpięta w sieć LAN), ale nie dostaje adresu z DHCP.

Możesz puścić tracerta na DNS'a dostawcy neta. Komp łączyć się będzie poprzez routery do serwera DNS dostawcy sieci. Każdy skok po drpdze i jego IP to będą routerki
  • Poziom 33  
    169.254.84.22
    łyndołsowy adres, nie pobrany z dhcp.
  • Poziom 39  
    sq3evp napisał:

Możesz puścić tracerta na DNS'a dostawcy neta. Komp łączyć się będzie poprzez routery do serwera DNS dostawcy sieci. Każdy skok po drpdze i jego IP to będą routerki

Pod warunkiem że rutują a nie działają jako switche/AP-ki

Może rutery konfigurują sie jako DHCP Client masz na podstawowym routerze listę dzierżaw DHCP?
  • Poziom 10  
    Przypomnę, że routery mają wyłączone DHCP - pracują jako swiche.
  • Poziom 21  
    VooVoo napisał:
    169.254.84.22

A co to znaczy? Nie pobrany z DHCP to fakt, ale co znaczy łyndołsowy??
    Taki adres nadaje karta sieciowa w przypadku braku odpowiedzi z DHCP'a a mimo to w ograniczonym stopniu siec pracuje. to jest adres tzw. autkonfiguracji.

Lidia napisał:
    Przypomnę, że routery mają wyłączone DHCP - pracują jako swiche.

No tak, jako switche, ale czy switche nie pozostawia śladu o sobie po puszczeniu trace routa? Nie testowałem nigdy tego, czysto teoretycznie pisze o tym tracercie - widać w nim kazdy skok i każde IP az do wydostanie sie pakietu to routera brzegowego sieci lub ip adres docelowego.
  • Poziom 33  
    sq3evp napisał:
    VooVoo napisał:
    169.254.84.22

A co to znaczy? Nie pobrany z DHCP to fakt, ale co znaczy łyndołsowy??
    [...]
    To znaczy ni mniej ni więcej, że jeśli interfejs nie zostanie zaadresowany dynamicznie z innego urządzenia (dhcp) lub z palca, to łyndołs sam adresuje interfejsy sieciowe charakterystyczną klasą adresową :)
    Przynajmniej tam gdzie się obracam, używa się takiego terminu.
  • Poziom 21  
    A myślałem, ze jest to tzw. automatycznej sieci prywatnej ;)
    Tutaj jest dokładniejszy opis - w ograniczonym zakresie umożliwia komunikowanie sie komputerów w sieci.

W sumie można go nazwać Łindowsowym. Zawsze myślałem, ze jest to adres automatycznej sieci prywatnej ;)
  • Poziom 19  
    Łindołsowy ponieważ inne systemy takiego adresowania nie stosują
  • Poziom 21  
    Przecież napisałem, że w podanym prze ze mnie linku jest dokładny opis - jest to funkcja OS'ów z Redmont. Niech pozostanie, ze Łindołsowy, ale nadal problemy nie rozwiązaliśmy :)
  • Poziom 21  
    w CMD wpisz "arp -a" oczywiście w jak komputer jest podłączony w działającej sieci, wpis "statycznie" bedzie odnosił sie prawdopodobnie do tych swichy/AP.
  • Poziom 19  
    Nie koniecznie będzie go widać w tablicy arp komputera.
    AP nie występuje jako punkt w transmisji danych, żadne pakiety nie są kierowane do AP więc w arp wpisu może nie być.

Włączenie wireshark, ustawienie filtrowania na pakiety arp da informacje o adresach w sieci, potem wystarczy każdy sprawdzić nmapem, czy ma otwarty port do zarządzania.

w zasadzie można to sprawdzić bez wireshark, pod warunkiem, że adresacja routerów pokrywa się z adresacją hostów w sieci.

Zakładając, że masz sieć: 192.168.1.0/24 i zarządzanie routerów na porcie 80
    Kod: bash
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Dostaniesz listę hostów, które mają otwarty port 80

Do nmap potrzebujesz hosta z linuxem (może być jakieś LiveCD)
    Może jest jakieś podobne narzędzie pod windowsa, nie wiem
  • Poziom 21  
    No tak niby nie koniecznie arp-a pokarze ip, ale spokojnie pokazuje program ten program Link sprawdza IP w sieci na zasadzie ping-u.
  • Poziom 39  
    bresio napisał:
    Nie koniecznie będzie go widać w tablicy arp komputera.
    AP nie występuje jako punkt w transmisji danych, żadne pakiety nie są kierowane do AP więc w arp wpisu może nie być.

Tommy82 napisał:

Jeśli wiesz w jakiej klasie jest dany ruter możesz spróbować tak pingujesz adres brodcast i sprawdzasz co się pojawiło w tablicy arp
    polecenie
    arp -a
  • Poziom 21  
    Własnie zrobiłem to w pracy (tzn. pingnałem broadcoasta w sieci) i mam tyle wpisów w tablicy arp, ze do jutra będa analizował ;)
    Prawie wszystkie serwery tu sa (DNS'y, proxy, DC i inne).
  • Poziom 19  
    Dałem Ci wyżej przepis, jak znaleźć tylko te hosty, które mają otwarte porty usługi, której szukasz.
    Widzę, że wolisz jednak analizę kilkudziesięciu adresów z tablicy APR niż sprawdzenie kilku hostów z włączonym zarządzeniem przez http.
  • Poziom 21  
    Nie każdy ułatwia sobie prace ;) Niektórzy wolą trudniej ;)