Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zdalne sterowanie na układzie SAA1293-odbiornik podczerwieni

Krzychu7 05 Kwi 2005 14:52 3182 13
  • #1 05 Kwi 2005 14:52
    Krzychu7
    Poziom 39  

Witam. Czy zamiast układu fotodioda+wzmacniacz TBA 2800 można zastosować zintegrowany odbiornik podczerwieni ?. Czy musi wtedy być zastosowny TBA 2800, oraz jakich przeróbek należy dokonać w układzie.

• #2 05 Kwi 2005 15:01
    euro2L
    Poziom 41  

można ,stosowałem już tyko musisz sprawdzić impulsy /żeby nie były odwrotne/

• #3 05 Kwi 2005 15:56
    grzejab
    Poziom 23  

Zintegrowane odbiorniki podczerwieni ze wzm. robią w wersjach na konkretne częstotliwości nośne, jeżeli masz w tym Twoim odbiorniku jakąś indukcyjność to znaczy że bedzie obwód LC tej właśnie nośnej.

• #4 05 Kwi 2005 16:10
    Krzychu7
    Poziom 39  

Witam. Nie ma żadnej indukcyjności. Jest dioda odbiorcza z której sygnał idzie na wzmacniacz TBA 2800 z jego wyjścia sygnał wchodzi bezpośrednio na 12 nóżkę SAA 1293. Próbowałem z kilkoma zintegrowanymi odbiornikami i nie działa.

• #5 05 Kwi 2005 19:45
    peter falk
    Specjalista AGD

Niby to z jakimi próbowałeś odbiorniczkami i co Ci "mówi" oscyloskop? Teoretycznie i praktycznie to saa1293 działa dobrze z tanimi odbiornikami IR ze starych telewizorków typu funai, orion itp . Sa taniutkie i dobre, i jeszcze mają ten atut: kabelki :)

• #6 05 Kwi 2005 20:35
    Krzychu7
    Poziom 39  

Próbowałem z odbiornikiem Sony, Shrap i nie odbiera. Czy muszę stosować wzmacniacz na TBA 2800 ?

• #7 05 Kwi 2005 21:38
    euro2L
    Poziom 41  

jeszcze raz sprawdz impulsy oscyloskopem jakie wychodzą z odbiornika/jeśli masz kilka odbiorników to zamontuj raz z impulem [+] raz [-] jeśli nic nie pomoże lub uszkodzenia szukaj gdzie indzej

Dodano po 4 [minuty]:

a jeszcze jedno .sprawdz oscyloskopem czy wchodzi na SAA impuls po zamontowaniu tych odbiorników

• #8 06 Kwi 2005 08:17
    grzejab
    Poziom 23  

W takim razie jest to sterowanie samym sygnałem tzn. nie ma tam żdnej modulacji i żadnej nośnej.
    Ja spotkałem odbiorniki zintegrowane tylko do sterowania z modulację tzn. na konkretnej nośnej mają w sobie już detektor, takie coś nie będzie Ci działeć. Ja w podobnym przypadku tyle że do układów MC1024/MC1025 kupiłem odbiornik starszego typu tzn. maiła od detektor oparty na zewnętrznym równoległym układcie LC, wylutowałem ten obwód LC zastosawałem w jego miejsce rezystor 47kΩ, i wtedy cały układ zamienił się we wzmacniacz szerokopasmowy (przy układach MC... sygnał to impulsy o częstotliwości około 40 kHz konkretna częstotliwość to konkretny rozkaz) wyjście sygnału zrobiłem z jednej nóżki tego rezystora 47kΩ (druga to był + zasilania) bo oryginalne wyjście z tego układu było już po detektorze (któraś tam noga scalaka) i tam nie była żadnego sygnału.

• #9 06 Kwi 2005 08:47
    Jaro
    Poziom 26  

TBA2800 jest dedykowany do sterowania zrobionego na SAA1250 w pilocie i SAA1260 SAA1293 w odbiorniku. Brak nośnej a więc typowe odbiorniki od późniejszych scalaków nie będą działać. Aplikacja to ledwo kilka elementów które trzeba zamontować w jakiejś metalowej puszce. Może łatwiej byłoby poszukać w serwisach, może będą mieli gotowy odbiornik od jakiegoś TV (np Helios czy jakiś zachodni albo nawet ruski:) )

• #10 06 Kwi 2005 11:51
    Krzychu7
    Poziom 39  

Witam. Zrobiłem wzmacniacz na TBA 2800 Włożyłem do puszki metalowej spełniającej rolę ekranu (po konwerterach FM do radii samochodowych) wyprowadziłem zasilanie +5[V], oraz dwa przewody ekranowane do diody odbiorczej i procesora SAA 1293. Wszystko działa bardzo dobrze do momentu załączenia się telewizora. Po włączeniu zasięg spada do ok 10cm od diody odbiorczej. Gdy odłączyłem zasilanie TV a układ zdalnego sterowania zasiliłem z zewnętrznego zasilacza po przełączeniu przekaznika ze stanu czuwania zasięg był nadal bardzo dobry. Myślę, że TV wprowadza jakieś zakłócenia. Proszę o pomoc w ich wyeliminowaniu.

• #11 06 Kwi 2005 14:44
    grzejab
    Poziom 23  

Diodę odbiorczą daj w środku w puszce i wywierć okienko dla podczerwieni.
    Najlepiej gdybyś miał oscyloskop to obserwować sygnał (zagłocenia )które wychodzą z tego układu, a samym układem obracać w różnych kierunkach i przemieszczać w różne miejsca wewntrz telewizora tok abu znaleźć położenie najmniejszego oddziaływania pół elektromagnetycznych z wnętrza telewizora na układ.

• #12 06 Kwi 2005 18:03
    Krzychu7
    Poziom 39  

Witam. Włożyłem diodę odbiorczą do puszki i nadal te same problemy. Gdy TV jest na czuwaniu nie ma problemu z włączeniem, natomiast po załączeniu zmiana programów, wyłączenie i inne przyciski na pilocie działają tylko z odległości kilku do ok. 10cm od diody. Klawiatura lokalna działa ok, napięcia +12V a także +5V dla pracy i czuwania stabilne.

• #13 07 Kwi 2005 09:51
    grzejab
    Poziom 23  

Spróbuj jeszcze dodatkowo odfiltrować nap zasilające tez wzm na TDA tzn. w szereg rezystor i dużu kond. do masy + kond ns 100n do masy, jeżeli to nie pomoże to spróbój wyjście z tego wzmacniacza ale już po kondensatorze wyjściowym przywrzeć do masy rezystorem na początek 10kΩ i metodą prób i błędów zmniejszeć rezystor ale tak aby nie osłabić nadmiernie sygnału wyjściowego a jedynie zmniejszyć rezystancję wyjściową tego wzm. wtedy zmniejszy się indukowane napięcie zakłócające wywołane polamie elektromag. wewnątrz telewizora.

• #14 08 Kwi 2005 17:06
    Krzychu7
    Poziom 39  

Witam ponownie. Spróbuję z dodatkową filtracją napięcia. Wyjście wzmacniacza TBA 2800 (8 nóżka) jest podłączone bezpośrednio do przewodu ekranowanego a układ dopasowujący (kondensator 10 [nF], szeregowy rezystor 10 [kΩ] oraz do masy dwójnik złożony z równolegle połączonego kondensatora 47 [pF] i rezystora 1 [MΩ] jest na płycie głównej odbiornika zdalnego sterowania. Zapytam raz jeszcze, czy są do kupienia zintegrowane odbiorniki ?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME