Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BabyOne - Odbiera inny sygnał na częstotliwości ISM - 40,665

03 Mar 2014 21:39 2928 12
  • Poziom 7  
    Witam,

Mam problem - posiadamy z żoną elektroniczną nianię Babyone, która na kanale A (częstotliwość 40,665 Mhz/pasmo ISM) zaczęła dziś odbierać inny sygnał, który powtarza się w odstępie równo co 3 sekundy.

Tak jak powyżej, najdziwniejsze w tym wszystkim jest to, że sygnał pojawił się dziś - wcześniej na tej częstotliwości słyszeliśmy tylko nasze dziecko. Ciekawość zaczęła mnie zżerać, co takiego mogłem wychwycić - może być to wi-fi albo czyjś bluetooth ?

Byłbym wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki.

• Poziom 31  
    Nieznajomość przepisów nie zwalnia od ich przestrzegania ... link do strony UKE chyba wszystko wyjaśnia. Możesz spokojnie ją oddać ze względu na to, że wyrób ma "wadę prawną" tzn. pracuje w zakresie nie dopuszczonym do pracy na terenie Polski i sprzedawca łamie prawo wprowadzając takie urządzenia do obrotu.
    Nie dziw się, że masz tam zakłócenia ... nic z tym nie zrobisz, poza wymianą urządzenia na inne ...

MJ
  • Poziom 7  
    Z tego co wiem korzystanie z pasma ISM nie wymaga posiadania licencji, skąd więc ta teza o korzystania z nielegalnych częstotliwości ? Mnie bardziej nurtuje co może nadawać mi w domu, bądź mieszkaniu obok o tej samej częstotliwości, to są przecież krótkie fale

• Poziom 31  
    To nie są fale krótkie, ale ultrakrótkie ...
    Z tego co piszesz to wynika, że nawet nie zadałeś sobie trudu przeczytania tego co podlinkowałem. Dla mnie koniec tematu.

MJ
  • Poziom 24  
    green33 napisał:
    Po pierwsze urządzenie pracuje nielegalnie ... bo 40.665 nie może być w PL używane bez pozwolenia:

http://www.uke.gov.pl/zasady-korzystania-z-czestotliwosci-ogolnodostepnych-12033

Po drugie to jeden z kanałów pracy aparatury RC (modele zdalnie sterowane) ...

Wskazówki: kupić coś legalnego ...

MJ

Nie prawda http://www.uke.gov.pl/files/?id_plik=635
    Tylko to stoi w sprzeczności z linkiem,który podałeś.
    Wygląda to na niezły burdel w przepisach.

Moderowany przez c2h5oh:

Dokument z 2007 roku. Od tamtej pory bardzo wiele się w przepisach zmieniło. Warto uaktualnić swoją wiedzę.

• Poziom 7  
    I jak zwykle w przypadku tego typu dialogów, komuś bardziej zależy na postawieniu rozmówcy w narożniku, niż na realnej pomocy. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, niania elektroniczna jest w zbiorze urządzeń, które zgody nie wymagają, podobnie jak ta częstotliwość. A ten argument o nieznajomości prawa... - kupując telewizor, słuchawki bezprzewodowe albo stawiając w domu sieć też najpierw sprawdzasz na jakich częstotliwościach i czy na dozwolonych stosowne urządzenie nadaje ?

Ponawiam pytanie -jeśli ktoś ma stosowną wiedzę - jakie jeszcze, z waszej praktyki, urządzenia mogą działać w podanej częstotliwości, które nadają sygnał w odstępach co 3-sekundowych ?
  • Poziom 16  
    Witam.

Z tego co wyczytałem w tym pdf-ie :

1. Ustala się następujące rodzaje urządzeń radiowych bliskiego zasięgu, których używanie nie wymaga uzyskania pozwolenia:

8)
    urządzenia do sterowania modelami, wykorzystywane w szczególności do sterowania ruchem tych modeli w powietrzu, na lądzie, na wodzie i pod wodą , określone w aneksie nr 8;

Aneks nr 8 pozycja 3.

40,665 MHz; 40,675 MHz;
    40,685 MHz; 40,695 MHz
    100 mW e.r.p.
    10 kHz

Częstotliwości są przeznaczone również dla urządzeń ISM. Urządzenia pracujące na tych częstotliwościach muszą zaakceptować szkodliwe zakłócenia, jakich mogą doznać podczas pracy urządzeń ISM. Dotyczy urządzeń spełniających wymagania określone w normach przenoszących normę ETSI EN 300 220.

Więc chyba można?

Pozdrawiam adido13
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Panowie od kiedy tu jest forum prawne? Autor pytał co może pracować na konkretnej częstotliwości w warszawie jak widzę. Może to być wszystko np. Jakiś router, kasa fiskalna, zasilacz np. z telefonu, komputer itp.
  • Moderator
    Takie podejście do zagadnienia niczemu nie służy poza awanturami.
    Wystarczy jeden telefon do UKE i wszystko będzie jasne.
    Telefony kontaktowe są dostępne na oficjalnej stronie UKE.
    Zakładanie tematu na elektrodzie by dowiedzieć się co może zakłócać Twoje urządzenie jest bezcelowe. Nikt nie będzie się fatygował by zlokalizować i rozpoznać źródło zakłóceń które tam występują a domyślanie się i gdybanie nie rozwiąże problemu.
    Tak więc:
    - telefon do UKE
    - zgłoszenie problemu
    - jeżeli urządzenie jest legalne to ktoś przyjedzie by zlokalizować zakłócenia i nic Cię to nie będzie kosztowało
    - jeżeli urządzenie nie jest legalne (nie spełnia norm) to zapłacisz za wizytę panów z UKE.
    To wszystko.
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    60minut napisał:
    I jak zwykle w przypadku tego typu dialogów, komuś bardziej zależy na postawieniu rozmówcy w narożniku, niż na realnej pomocy. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, niania elektroniczna jest w zbiorze urządzeń, które zgody nie wymagają, podobnie jak ta częstotliwość. A ten argument o nieznajomości prawa... - kupując telewizor, słuchawki bezprzewodowe albo stawiając w domu sieć też najpierw sprawdzasz na jakich częstotliwościach i czy na dozwolonych stosowne urządzenie nadaje ?

Ponawiam pytanie -jeśli ktoś ma stosowną wiedzę - jakie jeszcze, z waszej praktyki, urządzenia mogą działać w podanej częstotliwości, które nadają sygnał w odstępach co 3-sekundowych ?

Koledzy napisali wyżej o użytkowaniu tego zakresu przez zdalne sterowania RC w modelarstwie. Również nie wymagające zezwolenia (tak, tak Aneks8). Ktoś w pobliżu intensywnie użytkuje takie urządzenie. Może na przykład tak sterować zamykaniem gołębnika itp.
    Ten ktoś ma takie samo prawo do użytkowania częstotliwości jak Ty.

Pzdr
  • Poziom 7  
    Dzięki za odpowiedzi - pozdrawiam