Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Szkolenia SEP
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amica - Wymiana grzałki w piekarniku Amica - wyłącznie przez elektryka?

j84 04 Mar 2014 01:18 6117 4
 • #1 04 Mar 2014 01:18
  j84
  Poziom 2  

  Witam,
  piszę z takim zapytaniem: po 1,5 roku użytkowania grzałki termoobiegu (2000W) grzałka ta przestała grzać. Do złożenia reklamacji sprzedający wymaga dodania skanu przyłączenia przez elektryka. Czy faktycznie taki "sprzęt" (grzałka) to wyższa szkoła jazdy że powinien ją wymienić elektryk (mój mąż zrobił to w parę minut)? Rozumiem przyłączenie całej kuchenki do sieci ale wymiana grzałki? Nie było to bardziej skomplikowane niż wymiana żarówki...
  Czy są jakieś wytyczne że określone sprzęty (ich elementy) muszą być instalowane/wymieniane przez fachowców? I czy grzałka się do nich zalicza?

  0 4
 • Szkolenia SEP
 • #2 04 Mar 2014 07:17
  Steryd3
  Poziom 32  

  Jak by popatrzeć na sprawę z formalnego punktu widzenia to takiej wymiany powinien dokonać elektryk z uprawnieniami. Oczywiście-przyznam Ci rację- wielkiej filozofii w wymianie grzałki nie ma i przeciętnie ogarnięty osobnik powinien sobie z tym poradzić. Chodzi jednak o to, że sprzedawca/producent może zażądać by takich prac dokonywała osoba wykwalifikowana ...i trochę się nie dziwię. Z jednej strony muszą się zabezpieczyć by prawnicy nie zarzucili im, iż pozwolili wykonywać takie prace laikom gdy któryś polegnie przy takiej czynności. Z drugiej strony wykwalifikowany elektryk oceni też przy okazji takiej wymiany inne części urządzenia czy instalacji i stwierdzi czy nadają się do dalszej pracy. Laki często coś widzi ale nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji. Często laikowi też wydaje się, iż wie -"bo to takie proste" a później trzeba robić remont w mieszkaniu i odwiedzać w szpitalu nieszczęśnika.
  Reasumując- wymiana grzałek to banał ale sprzedawca musi się zabezpieczyć.

  0
 • Szkolenia SEP
 • #3 04 Mar 2014 21:50
  waldekel
  Poziom 28  

  Do złożenia reklamacji wymagane jest potwierdzenie wykonywania czynności naprawczych, instalacyjnych itp, przez osoby wykwalifikowane. Gwarant musi mieć pewność że nie nastąpiło uszkodzenie z powodu niewłaściwej naprawy. Przy samochodzie wiele osób potrafi wykonać dużo czynności obsługowych, ale jak autko na gwarancji to pieczątka musi być, - pozdrawiam.

  0
 • #4 08 Mar 2014 22:31
  telmut
  Poziom 19  

  Czegoś tutaj nie rozumiem.
  Jeżeli kuchenka jest na gwarancji to od napraw takiej kuchenki jest serwis i to za darmo.
  Natomiast jeżeli kuchenka jest po gwarancji to co kogo obchodzi jak ja kuchenkę naprawie.
  Przy zakupie grzejnika dostaję gwarancje (paragon) na grzejnik a nie na wymianę.
  Robię dużo napraw pogwarancyjnych i nigdy nawet nie było pytania do czego kupuję tą część.

  1
 • #5 08 Mar 2014 23:12
  movzx
  Poziom 39  

  j84 napisał:
  Do złożenia reklamacji sprzedający wymaga dodania skanu przyłączenia przez elektryka.
  Jeśli do sprzedawanej grzałki była dołączona pisemna informacja o konieczności podłączenia przez elektryka, to może być problem. W przeciwnym razie sprzedawca może sobie wymagać - niech udowadnia że uszkodzenie wynikło z nieprawidłowego przyłączenia.
  Zawsze można się zwrócić do lokalnego rzecznika konsumentów o poradę.

  0