Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

System fotografii automatycznej produktów na linii produkcyjnej

04 Mar 2014 08:41 849 6
 • Poziom 6  
  Nie miałem pojęcia gdzie zamieścić ten wątek więc najbezpieczniej było tutaj.

  Poszukuję zautomatyzowanego fotograficznego systemu dokumentowania gotowych produktów na linii produkcyjnej. Nie chodzi mi o bardzo zaawansowane rozwiązania jak szybkie kamery do kontroli jakości itp. ale w miarę prosty system, który wespół z ingerencją człowieka (zeskanowanie np. numeru produktu) wykona zdjęcia i pozwoli na procesowanie ich dalej (zapisanie w zintegrowanym systemie itp).

  Będę wdzięczny za wszelkie tropy.
 • Poziom 38  
  Hmm komputer i kamerka internetowa? Łatwo będzie można po otrzymaniu informacji z czytnika kodu paskowego zrobić zdjęcie taką kamerką.
 • Poziom 6  
  zależy mi na tym, żeby ingerencja człowieka była jak najmniejsza
 • Poziom 38  
  Ale dlaczego tutaj by była potrzebna ingerencja człowieka? Czujnik kodu paskowego może być tak ustawiony żeby produkt po wyjeździe z linii produkcyjnej był automatycznie odczytywany.
 • Poziom 18  
  Witam
  Tak jak pisze Szymon, można to wszystko zautomatyzować, praktycznie bez udziału operatora na linii.
  Jeżeli z jakiś względów potrzebna jest identyfikacja produktów zjeżdżających z linii (np. linia zwraca różne produkty, których kod EAN zostanie odczytany przez komputer), to czytnik kodów będzie dobrym rozwiązaniem do wyzwalania "migawki/zrzutu" obrazu. Jeżeli nie, albo nie ma możliwości identyfikowania produktu, to wystarczy zwykła bariera optyczna.
  W podpisie masz "programowanie", więc myślę, że napisanie prostej aplikacji, która sprzęgnie kamerkę z barierą/czytnikiem nie powinno stanowić dla ciebie problemu. Możesz to napisać w pythonie (+ PyQT).
  Do rozwiązania pozostają tylko 2 problemy:
  - czy produkty fotografowane będą w ruchu? Jeżeli tak, to w przypadku szybko przesuwających się elementów zwykła kamerka internetowa może nie poradzić sobie. Poszukaj przemysłowych kamer USB.
  - trzeba zadbać o synchronizację czytnika/bariery i kamery. Program powinien umożliwiać zmianę opóźnienia wyzwalania między barierą a kamerą.
 • Poziom 38  
  Opóźnienie to nie problem w przypadku pisania programu, największym problemem będzie odczytanie kodu paskowego (o ile trzeba będzie to robić) w ruchu ale na upartego taki odczyt można zrobić też na kamerze, w identyczny sposób co czytnik kodów QR na telefonie.
 • Poziom 18  
  szymon122 napisał:
  Opóźnienie to nie problem w przypadku pisania programu, największym problemem będzie odczytanie kodu paskowego (o ile trzeba będzie to robić) w ruchu ale na upartego taki odczyt można zrobić też na kamerze, w identyczny sposób co czytnik kodów QR na telefonie.


  To też jest do opanowania - wszystko zależy od prędkości przesuwu i typu zastosowanego czytnika. W firmie, gdzie pracuję pisałem oprogramowanie do weryfikacji kodów EAN na lini pakującej. Pracują tam skanery laserowe, pod którymi przelatują produkty w sposób ciągły z prędkością około 2 wyrobów na sekundę. Teoretycznie skanery tam zastosowane czytają z prędkością nawet 24 ramek/s (sam skaner wykonuje zaś 640 skanów na sekundę).