Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TV UE32F6400 i Creative t6060 - jak podłączyć?

marcin__c 04 Mar 2014 13:51 4230 25
  • #1 04 Mar 2014 13:51
    marcin__c
    Poziom 13  

Witam,

Chciałbym podłączyć telewizor Samsung UE32F6400 z głośnikami Creative t6060.

Zależy mi na tym aby np. gdy oglądam telewizor dźwięk wychodził przez głośniki komputerowe Creative'a, które mam podłączone do komputera. Dobrze by było, jakby zrobić tak, żeby i przez te same głośniki wychodził i dźwięk z komputera mp3 i film z dysku twardego.

Głośniki są stare, ale poczciwe i dobrze służą. Dobrze by było, jakby zachować dźwięk 5.1

Czy to w ogóle można zrobić, nie wiem jakoś przez optyczne wyjście?

Czy może ma ktoś jakieś pomysły, może trzeba coś dokupić jakiś wzmacniacz czy też amplituner?

1 25
  • Pomocny post
    #2 05 Mar 2014 13:37
    k52
    Poziom 32  

Dokładnie tv te nowe maja w zasadzie wyjście audio optyczne-cyfrowe ( jest też dla słuchawek jak je tak podłączysz głośniki tv się wyłączają).
    Możesz kupić za 120 zł dac przetwarza sygnał cyfrowy np. optyczny na analogowy RCA (chinch) i wtedy wpuścić sygnał do tego creativa. Pewnie włączyć będziesz musiał tryb pro-logic bo sygnał z tv to raczej prawdziwe 5.1 nie będzie.

Musisz się zastanowić czy chcesz wzmacniacz stereo( są modele z wejściem optycznym ) i dwie kolumny, czy amplituner KD z np 5, 6 kolumnami. Dźwięk z głośników komputerowych i zasilanych z pseudo wzmacniaczyka wbudowanego w ten subwoofer jest tragicznie kiepski ,nienaturalny i sztuczny .

0
  • #3 05 Mar 2014 14:00
    marcin__c
    Poziom 13  

"Możesz kupić za 120 zł dac przetwarza sygnał cyfrowy np. optyczny na analogowy RCA (chinch) i wtedy wpuścić sygnał do tego creativa. Pewnie włączyć będziesz musiał tryb pro-logic bo sygnał z tv to raczej prawdziwe 5.1 nie będzie. "

Tak, dziękuję za odpowiedź,

Czyli musiałbym kupić kabel cyfrowy i ten DAC i tym kablem podłączyć z telewizora do DAC-a ?

Ale proszę podpowiedź mi jak puścić kabelki skoro ja mam teraz podłączone do komputera z głośników 3 wyjśćia a w tym urządzeniu nie ma 3. (Zupełnie się na tym nie znam).

A jak się zmienia tryb w pro-logic? Mi nie zależy na 5.1 ale na takim dźwięku aby można było np. film z telewizora przez te głośniki obejrzeć czy np. w piątkowy wieczór jakiś film, aby subwoofer chodził aby był nie tylko efekt obrazu ale też i dźwięku.

Musisz się zastanowić czy chcesz wzmacniacz stereo( są modele z wejściem optycznym ) i dwie kolumny, czy amplituner KD z np 5, 6 kolumnami. Dźwięk z głośników komputerowych i zasilanych z pseudo wzmacniaczyka wbudowanego w ten subwoofer jest tragicznie kiepski ,nienaturalny i sztuczny .

Powiem szczerze, że sam nie. Nie chciałbym za bardzo iść już w koszty i zrobić użytek z tych głośników. Tym bardziej, że nie mam za bardzo możliwości ich poustawiać w pokoju - myśląc o kolumnach.

Przyznam, że mi te głośniczki komputerowe w zupełności wystarczają i wolałbym zostać przy nich.

Jedna z osób podpowiedziała mi, że można było by nabyć coś takiego Creative Decoder DDTS-100,

Ale ciężko dostać to teraz i dalej się trzyma w cenie na zagranicznych stronach,

0
  • Pomocny post
    #4 05 Mar 2014 16:28
    k52
    Poziom 32  

1) Kabel optyczny ( odpowiedniej długości, ale nie może się załamywać ! za 15-25 zł starczy) wczepiasz w tv drugi koniec w DAC ( bodaj Fioo 120zł ma jeszcze drugie wejście coaxial) a z DAC'a wychodzą już dwa chinche ( oczywiście może to być kabelek 2RCA-2RCA lub 2RCA-minijack, co pasuje potem).
    2) Możesz nie inwestować w DAC i zobaczyć najpierw mniejszym kosztem wyprowadzić dźwięk z wyjścia słuchawkowego samsunga kabelkiem minijack na 2rca do tego creativa.
    3) Kupując "dorosły" wzmacniacz, amplituner tych creatiwów do niego nie podepniesz, nie chcę zgadywać co pierwsze by się spaliło ;)
    4) A jak się zmienia tryb w pro-logic ? Nie znam wszystkich opcji tego creativa ale w skrócie film z dvd, bluraya jest najczęściej w formacie 5.1, natomiast sygnał stereo ( np większość pr tv ) można zmienić na nazwijmy to takie sztuczne efekty pro-logic, w dużych amplitunerach KD jest taka opcja .
    4) jak brakuje wejść w obecnym creativie można kupić rozgałęźnik do chinchy. http://www.telef.pl/sklep/product.php?id_product=1118

Więcej chyba nie jestem w stanie pomóc, bo jak napisałem nie znam szczegółów i specyfikacji tego creativa :D
    Pozdrawiam

0
  • #5 05 Mar 2014 20:03
    marcin__c
    Poziom 13  

Możesz nie inwestować w DAC i zobaczyć najpierw mniejszym kosztem wyprowadzić dźwięk z wyjścia słuchawkowego samsunga kabelkiem minijack na 2rca do tego creativa.

Ale czy pójdą wszystkie 5.1 głośniki ?

0
  • #6 05 Mar 2014 20:07
    Pablo1964
    Moderator

Nie. Będzie stereo.

0
  • #7 05 Mar 2014 20:12
    marcin__c
    Poziom 13  

ale w każdym z głośników będzie szedł dzwięk ? czy tylko na przykład z przednich i czy też subwoofer ?

0
  • Pomocny post
    #8 06 Mar 2014 07:54
    grubs
    Poziom 32  

Może na płycie głównej masz wejście spdif.
    Wtedy dokupujesz śledzia z wejściem spdif i połączysz z wyjściem optycznym w TV.
    Jaki masz model płyty głównej?

Wtedy normalnie korzystałbyś z głośników jak teraz a dodatkowo dźwięk z TV leciał by przez głośniki podłączone do komputera.

0
  • #9 06 Mar 2014 07:56
    marcin__c
    Poziom 13  

kolego model płyty głównej mam taki

GA-G31M-S2L

0
  • Pomocny post
    #10 06 Mar 2014 08:02
    grubs
    Poziom 32  

Zgodnie ze specyfikacją płyty masz spdif in/out.
    Czyli w teorii wystarczył by zakup śledzia spdif in z wejściem optycznym ale muszę Cię zmartwić gdyż nie jest go łatwo dostać.
    Prędzej na złomie znajdziesz albo u jakiś domorosłych informatyków.
    Zazwyczaj sa to śledzie z wyjściem spdif ale to nie problem bo zamienisz piny i też będzie działać. Uważam że to najtańsza opcja dla Ciebie.

0
  • #11 06 Mar 2014 08:06
    marcin__c
    Poziom 13  

Tylko pytanie skąd ja dostane taki kabelek a czy mógłbyś mi sprecyzować konkretnie o jaki musze pytać z jednej jaka końcówka a z drugiej jaka końcówka ?

0
  • Pomocny post
    #12 06 Mar 2014 08:14
    grubs
    Poziom 32  

Niestety po zagłębieniu się w temat może być problem bo według specyfikacji na stronie gigabyta
    http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-g31m-s2l/specs/
    płyta posiada spdif in/out a w instrukcji do płyty jest już tylko spdif out.
    Sprawdź ilu pinowe masz złącze na płycie.

W lewym górnym rogu powinna być chyba że masz inaczej, po prostu szukaj opisu spdif.

0
  • #13 06 Mar 2014 08:37
    marcin__c
    Poziom 13  

Zrobiłem dwa zdjęcia proszę sam mi powiedz - ja się nie znam.

Wysyłam dwa pliki w jednym widać piny lepiej w drugim nazwy na płycie głównej,

0
  • #14 06 Mar 2014 08:50
    grubs
    Poziom 32  

Niestety masz tylko out.
    Możesz jeszcze coś takiego dokupić.
    Link
    Link

No i tego śledzia. Ale to już droższa zabawa.

0
  • #15 06 Mar 2014 09:00
    marcin__c
    Poziom 13  

a w Polsce można coś takiego dostać ?

Dodano po 6 [minuty]:

Podpowiedz mi a czy zakupy z Chin są bezpieczne i mogę być spokojny, że to dojdzie?

I czy to urządzenie spowoduje to, że bez wyciągania jakichś tam kabli będę mógł słuchać dźwięku z telewizora na t6060 i jednocześnie na stałe będą one podłączone do komputera aby można było kiedy się chce posłuchać muzyki czy też zobaczyć film?

Czy też tego to już nie dotyczy?

0
  • #16 06 Mar 2014 09:07
    grubs
    Poziom 32  

Możesz jeszcze kupić kartę dźwiękową zewnętrzną (tu jakaś taniocha więc nie wiem jak będzie działać)
    Link
    Ogólnie szukaj karty z wejściem spdif (optycznym).

To już by pewnie zagrało
    Link

0
  • #17 06 Mar 2014 09:11
    marcin__c
    Poziom 13  

Przyznam szczerze, że też o tym myślałem wcześniej, lecz serwisant RTV którego poprosiłem o pomoc powiedział, że jest to w żaden sposób nie możliwe i tylko jest możliwe zakupienie kina domowego ale to koszt 2000 złotych około (patrząc na lepszy) ale ja nie chcę zmieniać swoich starych poczciwych głośników bo są jeszcze dobrze i dobrze służą. Ale tak to jest z fachowcami za przysłowiową dychę.

A czy mógłbym Ciebie poprosić o opisanie jak i co do czego mam podłączyć aby dzwięk był i z komputera i z telewizora na tych głośnikach?

Będę wdzięczny.

0
  • #18 06 Mar 2014 09:15
    grubs
    Poziom 32  

No jak widzisz te karty mają wejście spdif. Oraz wyjścia na głośniki takie jak masz obecnie w komputerze. Karta podłączasz przez usb albo wejście pc express 1 na płycie (karta z 2 linku).
    Tv podłączasz do spdif in a głośniki do wyjść głośnikowych z karty.
    Osobiście nie używałem karty z wejściem spdif ale teoretycznie powinno wszystko działać. Ten pierwszy link możesz zignorować bo podejrzewam że jakość dźwięku na takiej karcie to porażka.

0
  • #19 06 Mar 2014 09:25
    marcin__c
    Poziom 13  

Ale myślisz, że która byłaby lepsza ta na PCI czy SUB. Przyznam, że nie chciałbym inwestować zbyt dużej kwoty w te sprzęty i tak już się na telewizor, okulary 3D i gościa z serwisu RTV wykosztowałem?

Aha czyli tylko drugie wyjście. Rozumiem.

I wtedy kablem optycznym z telewizora podłączam do karty dźwiękowej i po prostu wpinam do kable z głośników do karty PCI i wszystko ma być. Czy dobrze rozumiem?

0
  • #20 06 Mar 2014 09:35
    grubs
    Poziom 32  

Dobrze rozumiesz.
    Możesz założyć temat w dziale co kupić, szukając karty z wejściem spdif optical.
    Ja odradzam tanie karty, ale nie wiem, jak one brzmią.
    Może będą wystarczające dla Ciebie.
    Poszukaj, poczytaj, na pewno znajdziesz opinie, co do danego modelu karty.

0
  • #22 06 Mar 2014 10:13
    grubs
    Poziom 32  

Nie pomogę Ci bo jak pisałem wcześniej nie użytkowałem karty z wejściem spdif, co i tak nie zmienia faktu, że każda karta jest inna. Jednemu będzie w zupełności wystarczać a ktoś inny by jej za darmo nie wziął.
    Myślę że tą co podałeś znajdziesz w niższej cenie i tyle.
    Najlepiej jakbyś kupił taką z możliwością zwrotu lub wymiany w razie gdyby Ci nie odpowiadała.

0
  • #23 06 Mar 2014 10:17
    marcin__c
    Poziom 13  

Bardzo dziękuję za wszelki możliwe podpowiedzi grubs. Jestem Twoim dłużnikiem.

Bo myślę, że to jedyne w miarę cenowo rozwiązanie zakup karty dźwiękowej?
    Czy może ktoś inny jeszcze jakieś pomysły ma inne rozwiązanie mojego problemu ?
    [/b]

0
  • #24 18 Mar 2014 18:28
    marcin__c
    Poziom 13  

Kontynuuje temat kupiłem maya u5 podłączyłem kablem optycznym telewizor z kartą dźwiękową głośniki również do tej karty. Ale nic nie leci. Zmieniam dzwięk w ustawieniach telewizora na zewnętrzne ale nic nie idzie. Są jakieś ustawienia dzwięku PCM oraz DTS Neo2:5. Próbowałem obu ustawień nic nie chodzi.
    Pomóżcie

0
  • #25 18 Mar 2014 18:44
    grubs
    Poziom 32  

sterowniki zainstalowałeś?
    Podpiąłeś TV do digital IN?
    Czy komputer widzi kartę?
    Pokaż ustawienia karty w komputerze.
    Czy na karcie jest jakaś dioda sygnalizująca pracę?

0
  • #26 18 Mar 2014 18:57
    marcin__c
    Poziom 13  

sterowniki zainstalowałeś?

najpierw się same przez windows zainstalowały a następnie ja z płytki zainstalowałem, z komputera głos idzie

Podpiąłeś TV do digital IN?

Podpiąłem jedyne Wyjście cyfrowe audio (optyczne) x 1 do karty dzwiękowej Digital IN

Czy komputer widzi kartę?

Myślę, że widzi w systemie bo pokazuje Interfejs MAYA

Pokaż ustawienia karty w komputerze.

Przyznam szczerze, że nie wiem jak to zrobić - Poinstruuj mnie

Czy na karcie jest jakaś dioda sygnalizująca pracę

Tak jest i jest włączona jeżeli używa się dźwięku to wtedy mryga.

Przed chwilą coś kombinowałem w ustawieniach i zaczęła mrygać bo mam podpięty non stop optykiem ale po chwili przestała nie wiem o co chodzi

0