Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

M-AUDIO/HCS 9950 MKII - montaż dodatkowego głośnika niskotonowego w kolumnie

lee32 04 Mar 2014 15:03 2349 9
 • #1 04 Mar 2014 15:03
  lee32
  Poziom 6  

  Witam.
  Posiadam kolumny M-AUDIO HCS 9950 MK II i planuję dołożyć z boku każdej kolumny głośnik niskotonowy o średnicy od 20-25 cm. Mam wzmacniacz YAMAHA RXv367. Pytanie moje brzmi, czy jest szansa poprawić bas w tych kolumnach, czy wzmacniacz da radę. Jak podłączyć dodatkowy głośnik do istniejących? Czy nie zepsuję kolumn taką ingerencją - wolałbym nie inwestować w subwoofer.

 • #2 04 Mar 2014 15:20
  Uzytkowinik19
  Poziom 37  

  Sprzedaj wszystko co masz i kup dobry wzmacniacz i dobre kolumny.

  Za ok 800zł kupisz wzmacniacz i kolumny które nagłośnią z powodzeniem pomieszenie do 20m2

 • #3 04 Mar 2014 20:59
  intenso
  Poziom 38  

  Kiedy Ci brakuje basu,podczas oglądania filmów czy słuchania muzyki?

 • #4 05 Mar 2014 07:13
  lee32
  Poziom 6  

  Basu brakuje mi podczas słuchania muzyki muszę ustawiać we wzmacniaczu podbicie basu. Chciałbym podbicie basu ustawić na zero aby nie wymuszać basu na głośnikach średnio tonowych. Jesli chodzi o moc kolumn to jest wystarczająca na pokój 20m2 nigdy nie wykorzystywałem 100 % zakresu. Jeśli dołoże dodatkowy głośnik do kolumny czy wzmacniacz wytrzyma? i czy muszę coś jeszcze modernizować w elektronice kolumny. Dodatkowo lubię wku... sąsiada z dołu i potrzebuje głębszego basu.

 • #5 05 Mar 2014 14:05
  Uzytkowinik19
  Poziom 37  

  To mija sie z celem, dodanie głośnika wiąże się z koniecznością wprowadzenia zmian w zwrotnicy, a elektrycznie niedostrojony głośnik może wcale nie dać basu, to samo z obudową, może być za mała, i ogólnie takie zmiany są nie opłacalne, napisałem Ci że taniej jest sprzedać wszystko i zakupić wzmacniacz + dwie dobre kolumny.

 • #6 05 Mar 2014 20:20
  intenso
  Poziom 38  

  Kolego wkładanie dodatkowe głośnika basowego mija się z celem ponieważ litraż kolumny jest wyliczony dla głośników które się w niej znajdują.To samo się tyczy zwrotnicy która jest zaprojektowana pod te kolumny.
  Następna sprawa to że posiadasz najsłabszy model Yamahy .
  Niestety amplitunery Yamahy i Onkyo słabo się spisują w stereo.Z amplitunerów które grają dość dobrze w stereo to Denon, Marantz i Harman Kardon.
  Kolejny aspekt to jest to w jaki sposób masz skonfigurowane głośniki w amplitunerze.

 • #7 06 Mar 2014 06:57
  lee32
  Poziom 6  

  Co konkretnie masz na myśli mówiąc o konfiguracji głośników w aplitunerze.

 • #8 06 Mar 2014 09:25
  Arkadyo
  Poziom 29  

  Jedyne co możesz zrobić na początek to podpiąć te kolumny pod porządny wzmacniacz i wtedy ocenić czy pasuje Ci ilość i jakość basu. Jeżeli nie to albo dorobisz subwoofer aktywny albo sprzedaż kolumny i w ich miejsce kupisz 3 way stereo albo 2+1.
  W każdym razie przeróbka jak zaproponowałeś mija się z celem - nawet w przybliżeniu nie zdajesz sobie sprawy jakie komplikacje wprowadza przetwornik niskotonowy na bocznej ściance i to w konstrukcji już pod niego projektowanej. A tutaj? W jaki sposób chcesz wygospodarować objętość obudowy dla dodatkowego gdn? Bo przecież w jednej z midbasami pracować nie może. Musiałbyś komorę w której grają midbasy przebudować wyłącznie pod nowego gdna. Midbasy zamknąć w małych puszkach i tym samym pozbawić je grania basem - poprostu wykorzystać je tylko i wyłącznie jako średniotonowe.
  Teraz przebudowa zwrotnicy. Takie rozwiązanie z gdn z boku wymaga skrajnie niskiego filtrowania i najlepiej korekcji fazy. Jeżeli chciałbyś to zrobić na filtrze pasywnym to cewka będzie wielkości wiadra i w cenie panela subwooferowego na niedrogim tda i oczywiście nie będzie to posiadać korekcji fazy więc trzeba to korygować już w fazie projektowania zwrotnicy - nie słyszałem żeby ktoś kto umiałby sobie z tym poradzić pchał się w takie coś.
  Aktywne rozwiązanie jest pod każdym względem lepsze tyle, że w zasadzie muzycznie niczym nie różni się od wsparcia zestawu subwooferem bo i tu i tu trzeba dodatkowego wzmacniacza z aktywnym filtrem i korekcją fazy.

 • #9 06 Mar 2014 20:22
  intenso
  Poziom 38  

  lee32 napisał:
  Co konkretnie masz na myśli mówiąc o konfiguracji głośników w aplitunerze.  Przede wszystkim sprawdź czy w ustawieniach głośników,głośniki frontowe masz ustawione na Large czyli Duże,jak masz na Small to zmien na Large.
  Sprawdź czy podczas trybu stereo masz wyłączony subwoofer w ustawieniach głośników.
  Sprawdź czy nie masz włączonego trybu Pure Direct.

 • #10 17 Mar 2014 10:11
  TR
  Poziom 11  

  Po pierwsze sprawdź czy te "kolumny" mają zwrotnice!!!.
  Kolumny w cudzysłowiu, bo to najgorszy badziew jaki widziałem.
  W moich były dołożone tylko kondensatory i to jeszcze elektrolity, na średnio i wysoko-tonowy głośnik. Kolumny nie posiadały żadnych cewek, a o kompensatorach impedancji to w ogóle zapomnij. To co możesz zrobić to tylko sprzedać, uzbierać kasę i kupić coś lepszego.
  Ja próbowałem reanimować moje "kolumny" dokładając filtry II rzędu - budując JIG do programu Speaker Workshop.
  Po tych przeróbkach grało to lepiej, ale z "lipnych" głośników cudów nie uzyskasz.
  I tak na koniec sprzedałem to "coś" i kupiłem innej firmy.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME