Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wszystko o zasilaniu urządzeń w sieci czyli POE - również od strony praktycznej

nowicjusz50 04 Mar 2014 18:31 41439 25
 • Pomocny post
  #1
  nowicjusz50
  Poziom 13  
  tak pomyślałem że przewijają się tematy na temat zasilania urządzeń przez skrętke czyli Poe. Może zróbmy ten temat poświęcony tego rodzaju zasilania.
  Myślę aby rozróżnić rodzaje Poe ze względu na standardy.
  Tak więc jeżeli się mylę to proszę o sprostowanie.

  Rozróżniamy pseudo poe które jest stosowane poprzez
  *adaptery poe czyli z jednej strony wpuszczamy zasilanie a z drugiej wyciągamy- skrętka służy nam jako medium przesyłu zasilania. Zasilanie najczęściej jest o napięciu od 12V do 24V
  *Poe wg standardu 802.3 af- zasilanie puszczone w żyłach 1,2,3,6 czyli te żyły z danymi napięcie 48v moc 15.5w
  *Poe wg standardu 802.3 at zasilanie puszczone w żyłach 4,5,7,8 czyli nie wykorzystywane żyły do przesyłu danych napięcie również 48V moc 30W
  Pytanie takie gdzie umieścić HI Poe oraz poe+?
 • SterControl
 • #2
  jpl
  specjalista-kamery przemysłowe
  Z doświadczenia oraz definicji POE dzielimy na pasywne oraz aktywne.
  POE PASYWNE NIE JEST KOMPATYBILNE Z POE AKTYWNYM
  W największym skrócie POE pasywne to "POE dla każdego" lub "Adam Słodowy - POE"

  POE PASYWNE:
  - wszelkiej maści połączenia gdzie SAMI umyślnie wpuszczamy zasilanie w wolne party skrętki. Przy pomocy adapterów POE lub prostych injektorów lub perfidnie wlutowanie się w skrętkę - tutaj możemy wpuszczać zasilanie od 12VDC 24VAC do nawet 48VDC! Tutaj nie ma reguły na ile nam to zasilanie pójdzie - wszystko musimy sobie sami wyliczyć.
  Czy puścimy sobie zasilanie dwoma żyłami czy czterema - do nas należy wybór.
  Do zalet należą:
  - cena osprzętu
  - dowolność zasilania (zawsze znajdzie się jakiś zasilacz lub trafo)
  - możliwość zrobienia połączenia ... nawet lutownicą transformatorową :)
  - możliwośc zasilania innych urządzeń np 12VDC
  Wady:
  - nie wiemy na jaką odległość zasilanie nam doleci
  - musimy uważać na spadki napięcia
  - mała powszechność

  Natomiast całkiem inaczej ma się sprawa w POE Aktywnym
  POE Aktywne - to POE które poprzez standaryzację, określenie minimalnych warunków dotyczących okablowania - daje nam pewną gwarancję przesłania określonej mocy na określoną odległość. Nie interesuje nas tutaj jakimi żyłami jest realizowana transmisja zasilania.
  Tutaj mamy 802.3af (15,4W, po 100m 12,95W), 802.3 at (34,2W, po 100m 29,50W).

  W POE aktywnym trzeba pamiętać że nie da się tego zrobić "chałupniczo" na zasadzie wpuszczenia 48V w 4 żyły (pasywnie) - a na końcu kamera w standardzie 802.3af (aktywna) zacznie działać. Tutaj mamy specjalną procedurę inicjowania połączenia oraz zasilania POE -które dwa urządzenia muszą "znać".
  Do zalet należą:
  - pewność że na 100 metrach mamy zasilanie takie jakie chcemy (chociaż ja ostatnio zasiliłem kamerę IP tubową po 120 metrach)
  - szybkość.... zaciskamy i gotowe
  - większość urządzeń działa w tym standardzie
  - połączenia są kompatybilne wstecz - tzn możemy połączyć urządzenia działające w standardzie802.3afz 802.3at.
  Wady:
  - ciężko podłączyć inne urządzenia np 12VDC
  .... ciężko je znaleźć


  Co do POE+ - zostało to wchłonięte przez 802.3at. Natomiast HI-POE - służy do przesyłania 60W skrętką - wykorzystywane jest w bardziej specyficznych tematach.
  Oczywiście te dwa rozwiązania zawierają się w typie POE aktywnym - czyli są kompatybilne "wstecz" tzn każdy taki zasilacz może współpracować z urządzeniami 802.3af i 802.3at.

  Podsumowując:
  Na rynku króluje 802.3 af i 802.3at (POE aktywne) -w przypadku cctv w zupełności moc 12 lub 29 W wystarcza. Czasami zdarza się że kamera obrotowa PTZIP potrzebuje 802.3at - wtedy wystarczy dokupićspecjalny zasilacz za 70 pln- i po problemie.

  Natomiast POE pasywne - tutaj króluje samoróbka :) Czyli co to kto umie, to zrobi. Lepiej tego nie robić jak się nie znamy. Lepiej nie mieszać POE pasywnego z AKTYWNYM.
 • #3
  azande
  Poziom 10  
  jpl napisał:
  POE PASYWNE NIE JEST KOMPATYBILNE Z POE AKTYWNYM


  Dlaczego tak uważasz? Przecież zasilając kamery w standardzie 802.3af zwykłym zasilaczem przez wpuszczenie 48V na wolnych parach, wszystko będzie działać poprawnie. Jednym minusem w stosunku do POE aktywnego jest możliwość uszkodzenia sprzętu przy niewłaściwym podłączeniu przewodów. PoE aktywne jest inteligentne i nie daje 48V przed podłączeniem i zbadaniem urządzenia, jak dzieje się to w pasywnym.
  Zasilając standardową kamerę o poborze mocy 10W napięciem 48V, przy użyciu 2 par, spadek napięcia na najbardziej popularnej skrętce kat 5e, AWG24 wyniesie tylko 1V. A kamery powinny akceptować napięcie poniżej 40V.
 • #4
  jpl
  specjalista-kamery przemysłowe
  azande napisał:
  Przecież zasilając kamery w standardzie 802.3af zwykłym zasilaczem przez wpuszczenie 48V na wolnych parach, wszystko będzie działać poprawnie.


  A próbowałeś kiedyś tak zrobić? :) Wlutuj się z zasilaczem 48V... I tak zasil kamerę działającą na 802.3af... Na odległość 50 metrów. Zobaczymy, czy POE odpali.
 • #5
  azande
  Poziom 10  
  Próbowałem, na 100m działało, na 300 metrach kamera też została poprawnie zasilona. Nie rozumiem czemu miałoby nie działać.
 • #7
  Yca
  Poziom 20  
  I w kwestii uściślenia, standard 802.3af określa dwa typy prowadzenia zasilania :
  A piny 1,2,3,6 (zasilanie w parach z danymi)
  B piny 4,5,7,8
  Obydwa z nich są jak najbardziej poprawne i dopuszczalne w użyciu, przy czym powszechniejszy jest A, większość swithy PoE startuje z zasilaniem właśnie od niego.

  Warto jednak zwrócić uwage na fakt ze niektóre urządzenia nie potrafią pracować na dowolnym typie, tylko mają z góry określone ktore pary są parami poe, tyczy sie to zwykle chinskich budżetowych produktów, zarówno switchy jak i odbiorników.
 • #8
  azande
  Poziom 10  
  Yca napisał:
  I w kwestii uściślenia, standard 802.3af określa dwa typy prowadzenia zasilania :
  A piny 1,2,3,6 (zasilanie w parach z danymi)
  B piny 4,5,7,8
  Obydwa z nich są jak najbardziej poprawne i dopuszczalne w użyciu, przy czym powszechniejszy jest A, większość swithy PoE startuje z zasilaniem właśnie od niego.

  Warto jednak zwrócić uwage na fakt ze niektóre urządzenia nie potrafią pracować na dowolnym typie, tylko mają z góry określone ktore pary są parami poe, tyczy sie to zwykle chinskich budżetowych produktów, zarówno switchy jak i odbiorników.

  Ok, należy jeszcze zwrócić uwagę na typ PoE w kamerze.
  Testowałem na kamerze markowej i budżetowej, obie przyjęły zasilanie na wolnych parach (typ B).
 • #9
  dariusz.bembenek
  Specjalista - Alarmy Stacjonarne
  To dodam tylko od siebie, że:

  PD - power device (np. kamera)
  PSE - power source equipment (zasilacz, np. switch z poe)

  Tak to się określa w PoE i z tego co gdzieś kiedyś czytałem, urządzenia PD (kamera) nie mają obowiązku pracować w każdym z wariantów (piny z napięciem), ale PSE (zasilacz) ma już obowiązek dopasować się do urządzenia PD (czyli switch z poe 802.3.. musi mieć możliwość dystrybucji na obu zestawach par).
 • SterControl
 • #10
  Yca
  Poziom 20  
  Z tego co zauważyłem to PSE narzuca które pary dostają zasilanie, testowane są jedne, jak nie wyczuje PD, to przechodzi na testowanie drugich.

  Cytat:
  PSE (zasilacz) ma już obowiązek dopasować się do urządzenia PD (czyli switch z poe 802.3.. musi mieć możliwość dystrybucji na obu zestawach par).

  Tego powiem szczerze nie słyszałem, przyznam ma to sens. Natomiast widziałem urządzenia PSD, opisane jako zgodne ze standardem, a wcale nie miały możliwości zasilania w obu trybach.

  Jak to mówią nie wszystko złoto co się świeci...
 • #11
  dariusz.bembenek
  Specjalista - Alarmy Stacjonarne
  Ale popełniłem byka, wszystko ok, tylko zamieniłem role PD z PSE. Poniżej cytat z jednego dokumentu PDF (myślę, że raczej wiarygodny).

  Cytat:
  The Power Device has to support both versions, Phantom- and Spare pair power. With the Power Sourcing Equipment it is different, the manufacturer has the choice which version he wants to support.


  Link do artykułu:
  http://belden.com/docs/upload/PoE_Basics_WP.pdf

  Czyli wychodzi na to, że to PD (np. kamera) musi wspierać obie metody odbioru napięcia, czyli to co napisał kolega Yca jest poprawne.

  Ogólnie cały test polega m.in. na tym, że:

  1.) Wykrywanie urządzenia:
  PSE przez około 500ms podaje napięcie 2,5-10 V na kabel sieciowy do PD. Natężenie max. 30mA (bezpiecznie). Jeśli PSE (zasilacz) wykryje przepływ prądu, tzn. że coś jest podłączone na drugim końcu RJ-45.

  2.) Klasyfikacja:
  PD (np. kamera) "dołącza" do odpowiednich pinów rezystancję około R = 25 kohm. Dokładny pomiar tej R (rezystancji całej linii, a dokładniej prądu płynącego w tej linii I=U/R) poprzez PSE mówi o tym, z jaką mocą pracuje PD (np. max. 15,4W) - jeśli w ogóle pracuje.

  3.) Rozruch:
  Stopniowy wzrost napięcia podawany przez PSE, stabilizacja przetwornicy itp.

  Czyli to mówi nam o tym, że zasilacz nie jest głupi i jeśli nie widzi powodów, aby to napięcie podawać, to go nie poda (np. switch z PoE podłączamy do prostej kamery bez PoE - gdyby zasilacz pchał na siłę jakiś tam prąd to by mógł coś uszkodzić w kamerze). To też moim zdaniem ważne, bo wiemy, że cała ta "negocjacja" nie ma tutaj nic wspólnego z dogadywaniem się po TCP/IP.. to tylko wykrycie, że prąd płynie i jakiej wartości jest ten prąd.

  W nowocześniejszych wersjach PoE jest już jakieś tam dogadywanie się po protokołach sieciowych.
 • #13
  maleer
  Poziom 12  
  Witam.

  Na obiekcie zamontowałem kilka kamer marki BCS i generalnie wszystkie działają bardzo dobrze poza jedną. Dokładny model kamery to:
  - BCS-TIP5200IR,
  - zasilanie przez POE
  - długość kabla około 140m cat5e
  - moc pobierana przez kamerę poniżej 10W
  - spadek napięcia na takim odcinku to około 4,5V
  - switch NETGEAR ProSafe 10/100 Ethernet switch 16-port with 8-port PoE

  Po podpięciu kamery do switcha przy odpowiednim porcie zapala się prawy led na zielono, natomiast lewy (który sygnalizuje transmisję) nie reaguje i po paru sekundach zapala się na pomarańczowo. Dotarłem do instrukcji tego switcha i wychodziłoby na to że jest to błąd PoE.

  Uważacie że jest to zbyt duża odległość?
  Czy są dostępne switche zasilane przez PoE, który mógłbym wstawić na środku trasy kabla żeby wzmocnić sygnał w przypadku zbyt dużej odległości (nie kładąc nowych, kolejnych kabli)?
 • #14
  nowicjusz50
  Poziom 13  
  Standard mówi o 100metrach powyżej robisz na swoja odpowiedzialność, możesz zastosować adapter UBNT-POE-48-24W-G
 • #15
  Totoya
  Poziom 17  
  Najprościej będzie przejść na pasywne poe i zastosować przetwornicę podnoszącą napięcie przy kamerze np. ASUC25/48
 • #16
  maleer
  Poziom 12  
  Wybrałem inne rozwiązanie niż te co zaproponowaliście. Zdecydowałem się na ułożenie dodatkowych kabli i wstawienie switcha z PoE mniej więcej w połowie długości kabla. Rozwiązanie te da mi możliwość dalszej rozbudowy układu.
  Natomiast jeśli nie montowałbym dodatkowego switcha wstawiłbym PoE Repeter, który w 100% spełnia moje wymagania z wcześniejszego postu.

  Dziękuję za pomoc i pozdrawiam
 • #17
  primo28
  Poziom 11  
  Dużo, bardzo dużo zależy od jakości kabla, jego ułożenia i samej kamery. Osobiście testowałem rozwiązania PoE, gdzie długość Cat5e sięgała 100m i wszystko działało bez zarzutów.
 • #19
  Belialek
  Poziom 22  
  Dołączę się do tematu - czy kamery POE posiadają jakieś zabezpieczenia przed podaniem złego napięcia? Zauważyłem, że kamerki pracujące w standardzie POE jak i te zasilane z 12V maja identyczne wyprowadzenia na wbudowanym kabelku (gniazdo RJ45 + gniazdo zasilania). Co by się stało, jakbym podłączył taką kamerkę 12V do aktywnego switcha POE przez rozdzielacz (gdzie jak wiemy leci 48V) - czy kamera by to przeżyła (jakiś bezobsługowy układ zabezpieczający), nadawała by się do naprawy czy raczej definitywnie sprzęt na śmietnik?
 • #20
  Rysiek2
  Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
  Odpowiedź znajdziesz w opracowaniu które powyżej "zalinkowałem"
  Dokładnie strona 3.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Wszystko o zasilaniu urządzeń w sieci czyli POE - również od strony praktycznej
 • #21
  suworow
  Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
  Yca napisał:
  Cytat:
  PSE (zasilacz) ma już obowiązek dopasować się do urządzenia PD (czyli switch z poe 802.3.. musi mieć możliwość dystrybucji na obu zestawach par).

  Tego powiem szczerze nie słyszałem, przyznam ma to sens. Natomiast widziałem urządzenia PSD, opisane jako zgodne ze standardem, a wcale nie miały możliwości zasilania w obu trybach.

  Jak to mówią nie wszystko złoto co się świeci...


  No właśnie, w teorii wszystko ładnie wygląda, ale czy tak samo jest w praktyce. Ja osobiście sprawdzałem to tylko w przypadku kamer novusa z serii 3000. Tu wiem, że kamera przyjmuje zasilanie zarówno po żyłach transmisyjnych ( para pomarańczowa i zielona) jak i po parach dodatkowych czyli niebieskiej i brązowej. Skąd wiem, Podłączałem ją tylko po dwóch parach do switcha który ma możliwość podawania zasilania na oba sposoby jak i do switcha sprzedawanego przez firmę pulsar gdzie "producent"- chyba należy w tym wypadku użyć cudzysłowu, jasno deklaruje ( za to plus) w karcie katalogowej że owy switch zasila tylko po parach brązowej i niebieskiej ( ale oczywiście standard af spełnia :) )
  Weźmy jako przykład switch DSG 108. https://www.pulsar.pl/PL_79_DSG108_din,switch-10-portowy-dsg108-bez-zasilacza-do-8-kamer-ip

  Przeczytamy w jego karcie miedzy innymi to:

  zasilanie PoE – pary: 4/5 (+), 7/8 (-)  Ciekawe jak to jest w przypadku innych urządzeń?
 • Pomocny post
  #23
  MariuszX49
  Poziom 20  
  Jako, że temat mnie dość mocno zainteresował zbudowałem sobie tak na szybko "laboratorium" do testów użyłem:
  Przewód YTKS 6x0,5 Madex (wykorzystane tylko 2 pary piny 1,2,3,6) odcinek 70m
  Kamera Hikvision DS 2CD 1641FWD-I
  Switch Cisco Catalyst 3650 POE
  Switch Netgear Prosafe 24 POE

  I muszę potwierdzić słowa kolegi @Alpha działa dość stabilnie na tym przewodzie.
 • Pomocny post
  #24
  zola3
  Poziom 14  
  Geovision z Cisco SG300 też działa na parach sygnałowych. Ta sztuczka nie działa z zasilaczem POE Airlive
 • #25
  suworow
  Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
  Dziękuję za dotychczasowe wpisy, w tym te ostatnie pokazujące nam jak to wszystko wygląda od strony praktycznej.
  Taka wiedza przydaje się na pewno z chwilą gdy chcemy/ musimy coś podłączyć na kablach odbiegających od standardu, w przypadku usuwania i radzenia sobie z usterkami, lub gdy chcemy/ musimy z jakiś powodów podłączyć np dwie kamery na jednym kablu UTP.

  Z powyższych wpisów wynika że większość odbiorników jest w stanie pracować na obu typach zasilania ale te tańsze switche POE raczej podają zasilanie tylko na parach wolnych. A może ktoś ma przykłady przeczące tej tezie, lub kolejne ją potwierdzające?

  A na jakie pary w takim razie podają zasilanie switche POE wbudowane w rejestratory. Ktoś wie coś na ten temat?

  Rozmawiając o POE nie sposób też wspomnieć o swoistych "odmianach" tego standardu ( np opisywanych jako POE-net) tak naprawdę z tym standardem nic wspólnego nie mających.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17758306#17758306
 • #26
  MariuszX49
  Poziom 20  
  Wpadł mi w ręce rejestrator Hika DS-7608NI-E2/8P/A sprawdziłem jak to jest z tym POE we wbudowanych switch-ach, a więc wbudowany w ten konkretny rejestrator negocjuje sobie POE, ale na wolnych parach czyli 4,5 , 7,8 nie działa mój 70m patchcord z YTKS :-( do transmisji są potrzebne wszystkie żyły testowane z kamerą jak i ze spliterem POE i zmierzone miernikiem z monitora testowego, także jak musimy kombinować to nie z rejestratorem tego typu...