Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Satel Micra - powiadomienie o braku zasilania AC

Jakub de L 04 Mar 2014 20:24 2139 9
  • #1 04 Mar 2014 20:24
    Jakub de L
    Poziom 10  

Witam
    Micra zasilana jest z zewnętrznego zasilacza buforowego przez AUX, w związku z tym nie będzie monitorować napięcia zasilania AC.
    Chcę pod jedno z wejść podpiąć styki NC przekaźnika z cewką zasilaną napięciem sieciowym, tak aby rozwarły się przy braku zasilania.
    Pytanie: czy można tak zaprogramować centralkę aby zanik napięcia nie aktywował alarmu, tylko spowodował wysłanie sms? (niezależnie czy w stanie uzbrojonym czy nie).
    ja nie potrafię:)

0 9
  • #2 04 Mar 2014 23:58
    bhtom
    Poziom 36  

Witam,

Moim zdaniem nie ma takiej możliwości. Jedyne co mi przychodzi do głowy, to wykorzystanie dodatkowego pilota. Styki jego przycisku należy wlutować w obwód przekaźnika kontroli zasilania (tak, aby przekaźnik zwierał styki w przypadku braku AC), pilot wysyłałby kod do Micry, a Micra wysyłałaby sms-a bez generowania alarmu.

Pozdrawiam.

0
  • #3 05 Mar 2014 22:19
    Jakub de L
    Poziom 10  

Pomysł do przemyślenia, ale myślę że przy np kilkugodzinnym braku zasilania /zdarza się/ pilota, a przynajmniej jego baterię trafi szlag.
    Rozważam mniej wygodną wersję: styki podłączone pod wejście ustawione na NC 24h, czyli czuwające zawsze , w module ustawiona akceptacja na uzbrojenie przy naruszonym wejściu. Po zaniku zasilania wzbudza się alarm, dostaję smsa po czym kasuje alarm i uzbrajam ponownie. Trochę niekomfortowe i nie wiem czy bezpieczne...

0
  • #4 05 Mar 2014 22:24
    bhtom
    Poziom 36  

Witam,

Co za problem zasilać pilota z tego samego źródła co Micra? On też wymaga zasilania 12V DC. Możesz również wykonać jakis prosty układ generujący impuls.

Pozdrawiam.

PS: Nie możesz do Micry dokupić Aku i Trafo. To wydatek niecałych 100 pln, a będziesz miał wszystko jak należy, bez zbędnej rzeźby ;)

0
  • #5 21 Mar 2014 23:51
    wpat
    Poziom 22  

Po co pilot przecież Micra ma wejścia przewodowe i wystarczy rozwarcie na wejściu np. przekaźnikiem, ale ze względu na chwilowe zaniki potrzebne podtrzymanie przekaźnika na jakiś czas.

0
  • #6 22 Mar 2014 05:44
    bhtom
    Poziom 36  

Witam,

wpat napisał:
    Po co pilot przecież Micra ma wejścia przewodowe i wystarczy rozwarcie na wejściu np. przekaźnikiem, ale ze względu na chwilowe zaniki potrzebne podtrzymanie przekaźnika na jakiś czas.

Niby tak, tylko w trybie pracy Micry jako moduł alarmowy, takie rozwiązanie wygeneruje alarm podczas czuwania, a Autorowi chodzi, żeby takiego alarmu nie było.

Pozdrawiam.

0
  • #7 23 Mar 2014 09:28
    Jakub de L
    Poziom 10  

dokładnie tak jak napisał bhtom.
    na razie problemu nie rozwiązałem w sposób satysfakcjonujący.
    W tej chwili akceptuję sytuację, że przekaźnik NC po zaniku napięcia wyzwala alarm, dostaję smsa i uzbrajam alarm na nowo akceptując naruszenie wejścia. Nie tak miało być, ale musi, chyba że wpadnę na inne rozwiązanie.

0
  • #8 23 Mar 2014 09:30
    beerman
    Poziom 16  

zasugeruj producentowi aktualizację oprogramowania ;-) niech wprowadzi taką funkcję.

0
  • #9 09 Maj 2014 12:43
    radokizi
    Poziom 10  

Czytajac powyzsze, rozumiem, ze nie ma tez mozliwosci tak jak w np CA-10 uruchamiac oswietlenie awaryjne w czujkach AQUA LUNA przy zaniku zasilania?
    Jedynym rozwiazaniem na to jest zasilanie wprost z akumulatora poprzez przekaznik NO zasilany z uzwojenia wtornego trafo (czy mozna go rownolegle z centrala podlaczyc?)?

0
  • #10 09 Maj 2014 19:07
    fred4u
    Poziom 22  

radokizi napisał:
    Czytajac powyzsze, rozumiem, ze nie ma tez mozliwosci tak jak w np CA-10 uruchamiac oswietlenie awaryjne w czujkach AQUA LUNA przy zaniku zasilania?

Nie, bo MICRA nie jest, i nigdy nie była centralą alarmową.
    To tylko "przerośnięty" moduł powiadamiania GSM z funkcjami centrali - sam producent opisuje go jako "moduł alarmowy", a nie "centrala alarmowa".

0