Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba Satellite L50-A-13P - Źle działający z touchpad

04 Mar 2014 21:14 5763 9
  • Poziom 7  
    Witam!

Mam problemy z touchpadem w Toshibie, która ma zaledwie dwa miesiące.

Touchpad działa jak chce. Tzn. są chwile gdy działa normalnie ale to tylko chwile (sekundy dosłownie). 90% czasu albo nie reaguje w ogóle, albo nie da się przesunąć wskaźnika myszy i gdy "jeżdżę" palcem po touchpadzie podświetlają mi się tylko ikonki, albo żeby przesunąć wskaźnik myszy muszę trzymać cały czas wciśnięty lewy przycisk (oczywiście wtedy przy okazji łapie wszystko po kolei, przesuwa, włącza i wyłącza, ale inaczej wskaźnik ani drgnie). Przy okazji nie działa prawy przycisk - tzn. muszę się nieźle nagimnastykować, żeby rozwinęło się jakieś menu. Generalnie nie da się nic zrobić na laptopie.

System był stawiany na nowo jakieś 2-3 tygodnie temu, sterowniki dziś zaktualizowałam.
    Boję się, że to ja nabroiłam, tak szczerze mówiąc. Nie wiem czy to w tych laptopach normalne ale cały touchpad działa jak jeden wielki przycisk, którym da się "kliknąć" (poprzedni miałam ponad 6 lat, więc nie wiem czy to obecnie norma), niestety płytka w prawym górnym rogu zaczęła odstawać ponad brzeg, odskakiwać, więc ją lekko docisnęłam, choć i przed tym touchpad już nie działał dziś jak należy.

Nie mam szczerze mówiąc pomysłu na to co z nim zrobić, a boję się oddawać nowiutki laptop do serwisu, zwłaszcza, że na nim pracuję i nie mogę sobie pozwolić na kilka dni bez niego, chociaż pracować w takiej sytuacji i tak się na nim nie da.

Będę bardzo wdzięczna za pomoc.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Od kiedy touchpad nie działa? Co się stało, że przestał działać?

Robiłeś coś ze sterownikami i po tym przestało? Nie ma gwarancji na laptopa?
  • Poziom 7  
    Od dziś nie działa. Nic nie robiłam ze sterownikami zanim nie przestał działać. Ogólnie teraz jest tak, że chwilę działa, a po chwili nie przesunę kursora nie przyciskając lewego przycisku - inaczej brak reakcji.

Przez te 2 miesiące praktycznie nie był używany - cały czas miałam mysz i tylko sporadycznie używałam touchpada ale nie zauważyłam, żeby coś było nie tak. Dziś dosłownie w ciągu chwili się zepsuł.

Owszem, laptop jest na gwarancji, jednak to moje narzędzie pracy i oddawanie go do serwisu jest dla mnie kłopotliwe.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Klawiatura i touchpad są podpinane przeważnie do wewnętrznego USB. Możliwe jest, że gdy nieużywasz to system wyłącza w celu oszczędzania energii. By to sprawdzić uruchom menadżera urządzeń i w gałęzi Kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej sprawdź wszystkie pozycje Główne koncentratory USB - uruchom Właściwości -> Zarządzanie energią i odznacz opcję Zezwalaj komputerowi na wyłączenie tego urządzenia w celu oszczędzania energii. Później restart i sprawdź czy jest jakaś poprawa.

Jeżeli nie podziała to idź z Nim do serwisu i zapytaj co to może być. Jedyne co możesz zrobić jeszcze aby nie stracić gwarancji to przeinstalować sterowniki (jednak sądzę, że to nie one są winowajcą).
  • Poziom 7  
    Wielkie dzięki - o tym nie pomyślałam. Jest nieco lepiej ale nadal nie działa jak powinien. Tzn. działa już normalnie prawy przycisk, kursor też chodzi sprawniej ale bez "złapania" go lewym przyciskiem lub dociśnięcia touchpada nie drgnie - jak już ruszy to jest ok bez trzymania go, do chwili aż go zatrzymam. Zastanawiałam się czy coś z płytką jest nie tak ale skoro gdy przesuwam palcem, nawet delikatnie po niej, podświetlają się ikony, przesuwa się strona itp. i tylko sam kursor się nie rusza, to chyba nie to?
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Jeżeli z płytką to tylko gwarancja i nie wiem czy to nie jest wina mechaniczna. Nie dociskałaś ostatnio mocniej touchpada? Jakieś uderzenie czy coś?

Może jest bardzo czuły skoro nie używałaś go wcale i musisz się przyzwyczaić? Mi samemu też czasami się zaznaczą ikony na pulpicie jak gwałtownie przejadę.
  • Poziom 7  
    Lekko docisnęłam tylko górny róg, który dziwnie odstawał poza krawędź ale już wtedy nie działał jak powinien. Nigdy też nie uderzyłam. Nie jest też zbyt czuły, bo nie chodzi tu o gwałtowne ruchy, a ogólnie o to, że żeby ruszyć kursor myszy muszę trzymać lewy przycisk (koszmar, bo przy okazji wszystko łapie, wyłącza, itd.) - inaczej kursor nie ruszy, tylko się podświetlają ikony albo przesuwa strona (a do tej pory, żeby przewijać stronę musiałam to robić dwoma palcami).

No nic - widocznie czeka mnie dziś wizyta w serwisie. Bardzo dziękuję za pomoc :)
  • Poziom 10  
    Odstawanie touchpada w tym modelu to norma, jeśli przestał działać to nie ma się co głowić i jeśli kombinacja klawisza funkcyjnego Fn + F9 nic nie zmienia to czas odwiedzić autoryzowany serwis.
  • Poziom 1  
    Podbijam temat! W mojej 3 miesięcznej Toshibie ni stąd ni z owąd zrobiło się to samo. Touchpad działa normalnie do czasu gdy zaloguje się na konto w Windowsie 8. Wtedy całość touchpada działa jak scroll, tylko czasem da się złapać myszkę po lewej stronie w górnym rogu. Podkreślam, że dzieje sie tak po zalogowaniu wiec pewnie chodzi tu o jakies ustawienia. Pytanie jakie? Macie jakiś pomysł?
  • Poziom 7  
    Może to komuś pomoże - u mnie problem rozwiązał się sam, a dokładniej zniknął dwa dni po formacie komputera. Do dziś nie wiem o co chodziło ale touchpad działa jak należy.