Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ursus C-330 - Pompa hydrauliczna do przepompowywania ON

jpna100 04 Mar 2014 22:34 4155 17
 • #1
  jpna100
  Level 25  
  Witam mam pytanie czy taka pompa nadaje się do przepompowywania paliwa z beczki prosto do baku ciągnika? Posiadam taką starą pompę. Do napędu użyłbym silnika ze starej pralki frani. Tylko pytanie czy zassie ona bez problemu paliwo (wąż ssawny około 1,5m)
 • #2
  radekkubiak9312
  Level 15  
  Powinno dać radę tylko pompa musi mieć odpowiednie obroty aby stworzyć wystarczające podciśnienie. Zależy jak podłączysz ten silnik to pompy.
 • #3
  jpna100
  Level 25  
  Silnik z pompą mam zamiar połączyć za pomocą sprzęgła gumowego, coś podobnie jak w pompach hydroforowych.
 • #4
  Romulus7874
  Level 28  
  Pomyśl o jakimś zaworze zwrotnym na końcu węża ssawnego.
  Znajomek kiedyś w czasach 125p używał pompy smarowania silnika od tegoż fiata do wypompowywania wody z piwnicy. Mocy silnika ani wydajności tej pompki nie podam, ale długo nie pożyła.
  Silnik może nie "wystartować" od razu pod obciążeniem.
 • #5
  mczapski
  Level 39  
  Silnik Frani ma bodajże aż 180 W mocy. Jeśli dobrze rozumiem, że masz na myśli pompę podnośnika hydraulicznego to obawiam się, że przy łączeniu bezpośrednim wałów może nie nastąpić uruchomienie układu, jako że opory tej pompy spore (mowa tutaj o momencie obrotowym).
 • #7
  zbych2480
  Level 9  
  Swego czasu używałem pompy hydraulicznej do spuszczania ON, za napęd służyła wiertarka dwu biegowa. Pewien czas spełniała swoją funkcję, ale z czasem było coraz gorzej. W końcu zatarła się. Pompa hydrauliczna stworzona jest do pracy w oleju, a poza tym wątpię aby silnik od frani był dostatecznie mocny.
 • #8
  jpna100
  Level 25  
  Ale ON jest tłusty także będzie smarował pompę hydrauliczną. Oby tylko pompa zassała ON. Co do silnika to zobaczę ale jest to stara kostrukcja i moim zdaniem jest mocniejszy niż nie jedna nowa wiertarka 600W, można porównać wiertarkę Celmę z innymi firmowymi. Mimo że ma o połowę mniej mocy to bardziej ręce wykręca :D
 • #9
  zbych2480
  Level 9  
  Zgadzam się z opinią że stare wiertarki były o niebo mocniejsze. Ta którą używałem
  była produkcji DDR, sprzęt nie do zajechania. Nie jestem pewien mocy ale sądzę że ma jedynie 500W. Co do pompy jeśli nie jest mocno zużyta, na pewno będzie dawać rade.
 • #11
  Heniek1234
  Level 15  
  witam taki problem mnialem przy tankowanu bizona zamontowalem na wezu zwyklom pompe elektryczna paliwa chyba byla od cytryny pompe do beczki na dno zasilane pod aku zdaje egzamin
 • #12
  jpna100
  Level 25  
  W sumie racja, ale w starej celmie silnik i tak nie jest wysoko obrotowy wiec nie ma za dużego przełożenia chyba. A pompą ręczną nie chce mi się kręcić.. :D
 • #15
  zetor6245
  Level 15  
  Do pompowania ON można użyć zużytej pompy hydraulicznej od bizona używając do tego tak jak w moim przypadku starego silnik od pralki automatycznej. Ma on ciężko pompować ale daje radę, 40l na min. Lepszy był by silnik od pralki wirnikowej starego typu, gdyż jest mocniejszy. Jest to już moja 2 pompa, poprzednia przepompowała około 10 tyś litrów. Oto zdjęcie mojej pompy do ON.
 • #16
  wasill20
  Level 10  
  Ja mam zrobioną pompkę do pompowania ON z pompy olejowej silnika od c360 i silniczka od wentylatora chłodnicy od łady. Pompa śmiga już z 7 lat bez żadnego problemu. A paliwa pompuje się sporo. Oczywiście były wymieniane silniczki. Na początku miałem silniczki od wycieraczek samochodowych, ale szybko padały, ten od wentylatora jest nie do zajechania. Nie ma mowy o żadnym zatarciu pompy. Podejrzewam, że na silniku od frani będzie bardziej wydajniejsza ze względu na moc i obroty.
 • #17
  konradtl
  Level 10  
  Kolego robiłem mnóstwo takich pomp i da radę na 100%. Najczęściej robiłem na pasku przeniesienie napędu, ale jeśli średnica wałka jest podobna kup jakiś twardy gruby przewód - taki plastikowy i ściśnij dobrze po 2 opaski/wałek. Gwarantuję, że będzie działało. Aha. Nie pompuj benzyny, bo jest sucha i pompa się zaciera. Powodzenia.
 • #18
  mczapski
  Level 39  
  Właściwie dyskusja szkolna. Oczywiście, że realizacja możliwa ale z uwzględnieniem praw fizyki. Skoro pompa może realizować czynności z mocą rzędu kilku koni to tyle należy jej dostarczyć. Nie uda się zbudować perpetum mobile także i tutaj. Kolego wasill20. silnik wentylatora ma moc rzędu 400 W lub więcej a poczciwa Frania jak już pisałem ok. 180 - 200 W. Różnica w momentach obrotowych istotna. A stosowanie przekładni to nic innego niż zmiana wartości momentu obrotowego. I to ten moment jest konieczny aby pokonać opory wewnętrzne pompy oraz oczywiście przenoszenia czynnika.