Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Integra 128 - Brzęczyk na załączenie alarmu z pilota

kaczy1217 05 Mar 2014 08:04 2544 12
  • #1 05 Mar 2014 08:04
    kaczy1217
    Poziom 13  

Witam,
    zamierzam do INTEGRY 128 zrobić załączanie/wyłączanie alarmu pilotem LC na 433 MHz.

Oczywiście pod jedno z wejść centrali podłączam wyjście przekaźnika z odbiornika radiowego i oznaczam typ reakcji jako 82 zał./wył. czuwania.

Ok, ale piloty mam jednokierunkowe, więc teraz chciałbym by jakiś brzęczyk sygnalizował zał./wył. alarmu. Oczywiście chciałbym do tego wykorzystać jedno z wyjść z typem reakcji bodajże 23. - potwierdzenie zał./wył. czuwania. Załóżmy, że mam brzęczyk na 12V. Nie jest on przystosowany do alarmów. Działa, gdy poda mu się napięcie. Wszystkie wyjścia wysokoprądowe mam zajęte.

1. pytanie: Załączenie wyjścia powoduje (w zależności od ustawienia) zwarcie/rozwarcie wyjścia do masy (COM) ?

2. pytanie: Jeśli powyższe twierdzenie jest prawdziwe, jak podłączyć brzęczyk (z własnym zasilaniem), by wszystko działało jak należy. +12V do jednego zacisku brzęczyka, drugi jego zacisk do zaprogramowanego wyjścia integry, COM do minusa zasilania brzęczyka? Proszę o poprawienie, jeśli coś pomyliłem.

0 12
  • Relpol
  • Pomocny post
    #2 05 Mar 2014 09:10
    gavron
    Poziom 22  

Witam!

A nie prościej zrobić "szczeknięcie" na sygnalizatorze??? Czyli w momencie jak załączasz sygnalizator zawyje raz, jak wyłączasz 2 razy, a jak wyłączasz i był alarm 3 razy...

Twoje rozwiązanie jest ok, ale słyszalność mała..

Przykład:
    1) bez dodatkowych przekaźników/diod:

OUT1 = podłączasz syrenkę

programujesz np. OUT2 jako sygnalizacja alarmu, OUT3 jako sygnalizacja stanu załączenia, OUT1 jako suma logiczna OUT2 i OUT3

2) zamiast programować można użyć dodatkowych diod/przekaźników:

OUT1 podłączasz przekaźnik do którego podłączasz syrene
    OUT2 podłączasz przekaźnik do którego podłączasz syrene
    czyli jak gdyby za przekaźnikami podłączasz w to samo miejsce

OUT1 programujesz jako wyj. alarmowe
    OUT2 programujesz jako pokazanie stanu systemu

ewentualnie zamiast przekaźników używasz diody.

3) można nic nie użyć i poprostu zmostkować te wyjścia. Będzie działać ale za każdym razem jak zawyje syrena pojawi się usterka systemu.... No i nie jestem pewny czy nie grozi to uszkodzeniem wyjść

0
  • Relpol
  • #3 05 Mar 2014 11:14
    kaczy1217
    Poziom 13  

Dzięki za wskazówki.

Cytat:
    1) bez dodatkowych przekaźników/diod:

OUT1 = podłączasz syrenkę

programujesz np. OUT2 jako sygnalizacja alarmu, OUT3 jako sygnalizacja stanu załączenia, OUT1 jako suma logiczna OUT2 i OUT3

Czyli sugerujesz zakup syrenki? No właśnie wyjście z typem reakcji 23 - potwierdzenie zał./wył. alarmu ma taką funkcję "szczęknięcia". Czy w tym przypadku syrenka może być zasilana z zewnętrznego źródła? Chyba, że wyjście niskoprądowe wystarczy do zasilenia takiej syreny? Widzę, że np Satel SPW-210 wymaga max. 110mA.

Gdybym podłączył swój brzęczyk tak jak opisałem na początku nic złego nie stanie się z centralą? Chodzi mi tutaj o to, że pod COM-a będę miał podłączony minus źródła 12V.

0
  • #5 05 Mar 2014 11:52
    gavron
    Poziom 22  

kaczy1217 napisał:

Czyli sugerujesz zakup syrenki? No właśnie wyjście z typem reakcji 23 - potwierdzenie zał./wył. alarmu ma taką funkcję "szczęknięcia". Czy w tym przypadku syrenka może być zasilana z zewnętrznego źródła? Chyba, że wyjście niskoprądowe wystarczy do zasilenia takiej syreny? Widzę, że np Satel SPW-210 wymaga max. 110mA.

Gdybym podłączył swój brzęczyk tak jak opisałem na początku nic złego nie stanie się z centralą? Chodzi mi tutaj o to, że pod COM-a będę miał podłączony minus źródła 12V.

1. a masz system bez syrenki? to na cholere ci to? poprostu ma piszczeć klawiatura? i ew. przyjeżdzać grupa? bo jak bez grupy to na pewno się taki system jest super :) (powiedz gdzie to jest i co tam jest do wzięcia :) hehehehe)
    2. co do łączenia minusów to teoretycznie możesz to zrobić, a jak masz już jakiś patent (swój) to nie możesz użyć dodatkowego przekaźniczka? jak chcesz mam kilkaset na zbyciu :) wtedy masz oddzieloną centralę od tego dadatkowego źródła

Dodano po 2 [minuty]:

bhtom napisał:
    Witam,

kaczy1217 napisał:
    zamierzam do INTEGRY 128 zrobić załączanie/wyłączanie alarmu pilotem LC na 433 MHz.

Może odbiegnę od tematu ale czy te Twoje piloty są kodowane w jakiś sposób?

Pozdrawiam.

No właśnie, bo jak nie jest kodowany i zmienny (najlepiej) to lepiej nie ładuj go jako załącz/wyłącz całości, jak już to tylko malutkiej części albo robi się też dodatkowe większe opóznienie z pilota...

0
  • #6 05 Mar 2014 11:54
    kaczy1217
    Poziom 13  

Cytat:
    1. a masz system bez syrenki? to na cholere ci to? poprostu ma piszczeć klawiatura? i ew. przyjeżdzać grupa? bo jak bez grupy to na pewno się taki system jest super Smile (powiedz gdzie to jest i co tam jest do wzięcia Smile hehehehe)
    2. co do łączenia minusów to teoretycznie możesz to zrobić, a jak masz już jakiś patent (swój) to nie możesz użyć dodatkowego przekaźniczka? jak chcesz mam kilkaset na zbyciu Smile wtedy masz oddzieloną centralę od tego dadatkowego źródła

Spoko spoko. Syrenka jest :D Po prostu, gdy będę zał/wył alarm z pilota chcę potwierdzenie sygnałem z tej dodatkowej syrenki/brzęczyka.

Cytat:
    No właśnie, bo jak nie jest kodowany i zmienny (najlepiej) to lepiej nie ładuj go jako załącz/wyłącz całości, jak już to tylko malutkiej części albo robi się też dodatkowe większe opóznienie z pilota...

Nie rozumiem. Jakie opóźnienie?

0
  • #7 05 Mar 2014 12:00
    gavron
    Poziom 22  

Ale po co?????? Możeesz wykorzystać tą istniejącą... Ale jak tam chcesz... Czyli co? Podłączysz brzęczyk np. przy klawiaturze i naciskając pilota będzie piukał... Ok, ale jak naciśniesz pilota w garażu to już go nie usłyszysz.... A jak zrobisz pod wyjca to słyszysz wszędzie :) (teoretycznie ) :)

Dodano po 3 [minuty]:

Przykład opóxnienia:

System 2 strefy: 1 dom 2 garaż, jedna klawiatura w domu

jak klient wchodzi widzi go czujka w przedsionku gdzie jest klawiatura (30sekund) na wbicie kodu.
    Ale jak klient chce wjechać najpierw autem do garażu to co ma zrobić???
    Naciska pilota (wtedy czujka w garażu dostaje np.2 minuty opóxnienia) parkuje auto, wchodzi i rozbraja ...

A jak nie nacisnie pilota to natychmiast po wejściu do garażuy jest alarm

0
  • #8 05 Mar 2014 12:04
    kaczy1217
    Poziom 13  

Hmm, chyba zrobię to po prostu na dodatkowym przekaźniczku. Czyli rozumiem, że styki takowego podłączam pod COM i OUT1, a z drugiej strony po prostu syrena? :)

Tamtej syreny nie chcę ruszać, ale to już inny temat ;-)

Dodano po 3 [minuty]:

gavron napisał:
    Ale po co?????? Możeesz wykorzystać tą istniejącą... Ale jak tam chcesz... Czyli co? Podłączysz brzęczyk np. przy klawiaturze i naciskając pilota będzie piukał... Ok, ale jak naciśniesz pilota w garażu to już go nie usłyszysz.... A jak zrobisz pod wyjca to słyszysz wszędzie :) (teoretycznie ) :)

Dodano po 3 [minuty]:

Przykład opóxnienia:

System 2 strefy: 1 dom 2 garaż, jedna klawiatura w domu

jak klient wchodzi widzi go czujka w przedsionku gdzie jest klawiatura (30sekund) na wbicie kodu.
    Ale jak klient chce wjechać najpierw autem do garażu to co ma zrobić???
    Naciska pilota (wtedy czujka w garażu dostaje np.2 minuty opóxnienia) parkuje auto, wchodzi i rozbraja ...

A jak nie nacisnie pilota to natychmiast po wejściu do garażuy jest alarm

No jak naciśnie pilotem i system się rozbroi to jaki ma być alarm skoro będzie wyłączony?

0
  • #9 05 Mar 2014 12:11
    gavron
    Poziom 22  

Pytałeś o dodatkowe opóźnienie... Bo generalnie nie jest zalecane rozbrajanie całego systemu za pomocą "obcych" pilotów/radiolinii...

Tzn. powiem ci tak, jakbyś chciał ewentualne odszkodowania to producenci się wypną na ciebie bo to nie jest do tego :P

0
  • #10 05 Mar 2014 12:18
    kaczy1217
    Poziom 13  

To wiem akurat :). Ja tu jestem tylko elementem wykonawczym :-)

W tym przypadku jest tylko jedna czujka z opóźnieniem 40 sekund na wejście, reszta działa standardowo. Jeśli dam pilotem rozbrojenie całości to żadnego opóźnienia nie będzie. Pilot ma kodowanie zmienne oczywiście.

CYTAT z instrukcji programowani:
    "23. POTWIERDZENIE ZAŁ./WYŁ. CZUWANIA – sygnalizuje:

rozpoczęcie procedury załączenia czuwania (załączenie czuwania, jeśli nie został zaprogramowany czas na wyjście) – 1 impuls;

wyłączenie czuwania – 2 impulsy;

skasowanie alarmu – 4 impulsy;

odmowę załączenia czuwania lub zakończenie niepowodzeniem procedury załączenia czuwania – 7 impulsów.
    Impuls trwa ok. 0,3 sekundy)."

Rozumiem, że w moim przypadku, gdzie mam czujkę z opóźnieniem na wyjście nie będzie "wycia" na załączenie alarmu?

0
  • #11 05 Mar 2014 12:22
    gavron
    Poziom 22  

kaczy1217 napisał:

To wiem akurat :). Ja tu jestem tylko elementem wykonawczym :-)

Tak, ale to TY się na tym znasz i to TY jesteś fachowiec i to TY powinieneś zwrócić uwagę klienta na potencjalne zagrożenia.

kaczy1217 napisał:

Rozumiem, że w moim przypadku, gdzie mam czujkę z opóźnieniem na wyjście nie będzie "wycia" na załączenie alarmu?

?? Nie qmam...

0
  • #12 05 Mar 2014 14:45
    kaczy1217
    Poziom 13  

W instrukcji programowania jw. (jeśli dobrze rozumiem?) jest napisane, że wyjście z typem reakcji 23. (potwierdzenie zał/wył) puszcza 1, 2, 3 lub 7 sygnałów w zależności od stanu.

Jest tam dopisek:

Cytat:

rozpoczęcie procedury załączenia czuwania (załączenie czuwania, jeśli nie został zaprogramowany czas na wyjście) – 1 impuls;

Mam rozumieć, że przy załączaniu czuwania (w mojej sytuacji, gdzie mam jedną czujkę z opóźnieniem na wyjście 40 sekund) nie będzie żadnego sygnału?

PS. Mam zamiar zrobić to na przekaźniczku PU1/HV AWZ514. Czy wyjście niskoprądowe sobie z nim poradzi?

0
  • Pomocny post
    #13 05 Mar 2014 14:57
    gavron
    Poziom 22  

tak poradzi. bedziesz mial i tak "szczekniecie" czy tam "pikniecie" brzeczyka w chwili zalaczenia

0