Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kebel hdmi - naprawa kabla hdmi

ewenement22 05 Mar 2014 13:35 7959 5
  • #1 05 Mar 2014 13:35
    ewenement22
    Poziom 21  

Witam mam problem ponieważ przeciągnięty przez ścianę kabel hdmi o długości 10m został uszkodzony... zgnieciona została jedna końcówka... Czy jest szansa naprawy tego kabla? Jak to zrobić? Spisałem na kartkę który kabel szedł do którego pinu uciąłem kabel a następnie przylutowałem do kostki która służyła do łączenia kabli hdmi. Niestety kabel nie działa co może być tego przyczyną? Widziałem że niektóre kable były parami owinięte folią aluminiową. Czy przez to że teraz na kawałku około 10cm nie są owinięte może być problem z obrazem itd.? Jest jeszcze opcja że któryś kabel mógł się od pinu odczepić... Jak naprawić taki kabel żeby zaczął działać? Jakieś pomysły? Podpowiedzi?

• #2 06 Mar 2014 13:59
    arawan
    Poziom 16  

Witam. 10 metrów kabla hdmi to dość sporo. Proponuję pożyczyć od kogoś inny przewód (choćby krótki), przemierzyć miernikiem, czy na pewno dobrze wszystko polutowałeś, czy nie zrobiłeś zwarć. Zauważ, że w kablach hdmi jest kilka przewodów masowych i nie wszystkie przewody są we wspólnym ekranie(to znaczy jest wspólny ekran, ale teraz go pomijamy w tym opisie). Ma to na celu zapobieganie przenikania sygnałów zakłócających z zewnątrz a także sygnałów z innych par. Brak ekranowania na małym odcinku faktycznie mógłby być problemem, choć nie lutowałem nigdy takiego długiego odcinka i nie wiem, jak mógłby się zachować. Przy tak dużej ilości przewodów łatwo o pomyłkę i ewentualne zwarcie. Sam niedawno naprawiałem krótki przewód hdmi-mini hdmi. Przewody muszą być odizolowane i pocynowane na taką samą długość, co jest dość trudne zwłaszcza w tych tanich kablach. Izolacja pod wpływem temperatury grota lubi się kurczyć, przez co zostają nam nieosłonięte przewody, a to już krótka droga do zwarcia. U mnie był podobny problem, ale jak już wszystko zlutowałem i działało, wtedy wstrzyknąłem między przewody kleju na gorąco, założyłem wcześniej rozciętą po długości na pół oryginalną obudowę, dolałem jeszcze kleju na gorąco, założyłem koszulkę termokurczliwą, ogrzałem z grubsza zapalniczką i tą wtyczkę razem z kawałkiem przewodu do piekarnika rozgrzanego do temperatury takiej, aby roztopić klej, ale nie uszkodzić izolacji przewodu. Wygrzanie w piekarniku roztopiło klej wewnątrz wtyczki i spoiło wszystko w jedną całość. To, co wypłynęło spod koszulki po prostu oderwałem, później jeszcze raz podgrzałem nad zapalniczką i wytarłem do czysta. Co do części nieekranowanego kabla, to w laptopie mam taki problem - zamontowałem sobie w laptopie czytnik kart SD i podłączyłem krótkim nieekranowanym przewodem do nieużywanego złącza po kamerze. Po prowizorycznym podłączeniu czytnika na dłuższym kablu wszystko działało, a jak ściągnąłem izolację i pozbyłem się ekranu, to już nie. Prawdopodobną przyczyną problemu jest to, że przewód biegnie pomiędzy różnymi elementami na płycie głównej i nie jest ekranowany. Ten sam problem może być u Ciebie - zakłócenia z sieci i urządzeń w pobliżu.

• #3 06 Mar 2014 17:39
    ewenement22
    Poziom 21  

Ja w moim kablu widziałem tylko jedną masę...

• #4 06 Mar 2014 20:26
    arawan
    Poziom 16  

To masz jakiś wybrakowany kabel. Nie ma możliwości, aby wszystkie sygnały w kablu hdmi miały tylko jeden ekran. Pogoogluj trochę, to się czegoś dowiesz.
    Powinieneś mieć osobno ekranowane:
    TMDS kanał 0 (2 przewody+ekran),
    TMDS kanał 1 (2 przewody+ekran),
    TMDS kanał 2 (2 przewody+ekran),
    TMDS zegar (2 przewody+ekran),
    EDC/CEC (3 przewody+ekran),
    oraz ekran główny, połączony z obudową wtyków.
    Co prawda wszystkie ekrany i tak się później połączą poprzez gniazda w urządzeniach, jednak jeśli poszczególne sygnały nie będą miały osobnych ekranów, to zakłócenia będą przenikać np z szyny clock do kanałów TMDS. Może to spowodować nawet brak poprawnej komunikacji urządzeń (z brakiem połączenia włącznie). Można to porównać np z przesyłaniem sygnału audio i video w jednym dwużyłowym przewodzie. Prawdopodobnie w torze audio będziesz słyszał przydźwięk z toru video.
    Sam napisałeś:

Cytat:
    Widziałem że niektóre kable były parami owinięte folią aluminiową
    To są właśnie osobne ekrany. Widzę, że sam nawet nie wiesz, o czym piszesz...

• #5 13 Maj 2014 23:24
    adam-bo
    Poziom 8  

Nie jestem fachowcem od HDMI (bo dopiero teraz życie zmusiło mnie do zagłębienia się w temat)
    Wątpliwość rodzi się pewnie stąd, że chyba mylnie opisuje się masy (ground) TMDS np. piny 2,5,8, 11 się ekran.

Spotkałem się z wieloma kablami zwykle tymi krótkimi, że w kablu nie występują odrębne masy i zamiast tego jest jedna wspólna.

Tester kabla hdmi to wykrywa, ale nie przeszkadza to w poprawnym działaniu kabla

• #6 31 Paź 2014 15:24
    bogiebog
    Specjalista Sieci, Internet

Właśnie naprawiam HDMI kabel, te ekrany wokół 3 przewódów (5 ekranów wokół 5 group p 3 przewody w grupie), nie mają przejścia na przewód "ground" z grupy, np ekran wokół 3 przewodów "TDMS channel 1" nie ma przejścia na przewód TDMS Data1 Shield.

Dodano po 55 [minuty]:

Hmmmm... przedzwoniłem (nie raz, 3 razy) jedną grupę (3 przewody w tym samym ekranie) na wtyczkę kabla i wychodzi mi "WTF".

W jednej groupie zakranowanych przwodów wynika są następujące przewody
    pin 8 TMDS Data0 Shield
    pin 10 TMDS Clock+
    pin 12 TMDS Clock

Ktoś mnie może oświeci co jest grane bo w/g rysunku
    takie coś nie jest możliwe, pin ekranu powinno być w tej groupie z pin 11.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME