Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kondensator elektrolityczny (na poziomie Piaskownicy)

czarutek 05 Mar 2014 16:32 1068 7
  • Poziom 34  
    Nie mogę znaleźć pewnych informacji, może Ktoś autorytatywne posiada...
    Dla klasycznego kondensatora elektrolitycznego C[µF]/U[V]:
    1) Czy mogę go spolaryzować napięciem -1,2V i na jak długo?
    2) Jeśli tak, to czy przy podnoszeniu napięcia wykazuje on jakąś pojemność, zanim przekroczę 0?
  • Poziom 43  
    Cytat:
    1) Czy mogę go spolaryzować napięciem -1,2V i na jak długo?

Producenci podają 1-1,5V max chwilowo (sprawdź dla twojego kondensatora), odwracanie napięcia powoduje rozkład elektrolitu i niszczy warstwę dielektryka, w poprawnie zaprojektowanym układzie powinno się unikać, jeśli się nie da istnieją kondensatory elektrolityczne bipolarne, można łączyć dwa zwykłe odwrotnie szeregowo.
    Cytat:

Cytat:
    2) Jeśli tak, to czy przy podnoszeniu napięcia wykazuje on jakąś pojemność, zanim przekroczę 0?
    Pojemność jest cały czas taka sama, zmienia się upływność.
  • Poziom 34  
    Łudziłem się, że może wykorzystam coś, czego jednak nie ma.
    Dzięki Jarek za info!

A jeszcze przy tej okazji - kondensator rzeczywisty ma taką wadę, że bywa trochę 'przeźroczysty' dla częstotliwości bardzo wysokich jak na jego pojemność. Czyli chyba nie 'przewodzi' ich pomimo nienaładowania...
    Czy są tu jakieś reguły typu 'od ilu do ilu i jaki'? Chodzi mi o bocznikowanie kondensatora o pojemności dużej, kondensatorem o pojemności znacznie mniejszej.
  • Poziom 43  
    Cytat:
    A jeszcze przy tej okazji - kondensator rzeczywisty ma taką wadę, że bywa trochę 'przeźroczysty' dla częstotliwości bardzo wysokich jak na jego pojemność. Czyli chyba nie 'przewodzi' ich pomimo nienaładowania...
    Taki "poetycki" opis nie jest jednoznaczny, mogę ci udzielić odpowiedzi poprawnej, ale tak sformułowanej, żebyś wyciągnął błędne wnioski (;
    Jeśli chcesz jednoznacznej odpowiedzi używaj właściwych słów.

Dla wysokich częstotliwości impedancja kondensatora rośnie, a więc staje się mniej "przezroczysty", tak ja to widzę.

Cytat:
    Czy są tu jakieś reguły typu 'od ilu do ilu i jaki'?
    Zależy od parametrów kondensatorów ale powyżej kilkudziesięciu kHz zaczynają się problemy z elektrolitycznymi, niektóre działają nieźle jeszcze przy kilkuset kHz
    Cytat:

Chodzi mi o bocznikowanie kondensatora o pojemności dużej, kondensatorem o pojemności znacznie mniejszej.
    Kondensator ceramiczny 100nF możesz dodać będzie skuteczny przy kilku MHz, gdzie elektrolityczny zachowuje się jak kiepska cewka.
  • Poziom 34  
    Czyli nie trzeba się obawiać czegoś takiego, że pierwsza ćwiartka sinusoidy 20kHz (czyli 12.5µs) o amplitudzie 2V nie naładuje kondensatora 1µF, elektrolitycznego klasycznego albo bipolarnego oraz monolitycznego i poliestrowego w poniższym przykładzie?:

Kondensator elektrolityczny (na poziomie Piaskownicy)
  • Moderator Projektowanie
    Naładuje go, o ile wydajność prądowa źródła będzie wystarczająca aby w tym czasie dostarczyć ładunek Q=UC, brać pod uwagę trzeba jeszcze prąd upływu kondensatora zmniejszający efektywny prąd ładowania, oraz spadek napięcia na diodzie.
    Dla każdego typu kondensatora (włączając w to i elektrolityczne) częstotliwość 20kHz nie jest na tyle wysoka aby pojawiły się wyżej opisane niekorzystne zjawiska.
  • Poziom 34  
    Dziękuję za odpowiedzi!
    Temat można zamknąć, tylko że nie umiem.
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Czyli nie trzeba się obawiać czegoś takiego, że pierwsza ćwiartka sinusoidy 20kHz (czyli 12.5µs) o amplitudzie 2V nie naładuje kondensatora 1µF, elektrolitycznego klasycznego albo bipolarnego oraz monolitycznego i poliestrowego w poniższym przykładzie?:

Tutaj to się trzeba obawiać tylko absorpcji dielektrycznej (DA), jeśli naładujesz kondensator elektrolityczny krótkim impulsem, to zaraz po zaniku impulsu napięcie szybko "cofnie się" w kierunku poprzedniej wartości, dlatego powinieneś użyć kondensatora który będzie miał małą DA nie elektrolitycznego, a foliowego od poliestrowego lepszy będzie polipropylenowy.