Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie przeciwzwarciowe zasilacza na lm 7812 jak zrobić

05 Mar 2014 17:49 12381 31
 • Poziom 15  
  Witam, zrobiłem prosty zasilacz na 12 V trafo kondensator i lm 7812 zasilacz jest przeznaczony do garażu żeby sprawdzać np. żarówki. Przydałby się jakiś prosty układ przeciwzwarciowy. Niestety nie mam pojęcia jak go zrobić i tu proszę o pomoc.

  Znalazłem coś takiego
  http://elportal.pl/forum/download.php?id=1723
  Czy będzie to działać z układem lm7812? czy trzeba zmienić jeszcze jakieś elementy?
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 26  
  Ma zabezpieczenie nadprądowe i termiczne. Ma również tylko 1,5A (dla 12V to jest max 18W) więc WSZYSTKICH żarówek, np. H4 - rozumiem samochodowych - nie sprawdzisz (60/55W).
 • Poziom 34  
  Takim zasilaczem nie sprawdzisz żarówki reflektorowej(za słaby). Jeżeli chcesz sprawdzać czy włókno jest całe i żarówka ma ,,przejście" to lepiej zastosować jakiś prosty układ przejścia z sygnalizacją dźwiękową, przy okazji odpada problem z zasilaniem sieciowym. Do tego zasilacza najprostszym zabezpieczeniem przeciwzwarciowym będzie bezpiecznik(niewygodne) a zdecydowanie polecam najzwyklejszą żaróweczkę 12V i 5-10W.
 • Poziom 26  
  To jest zabezpieczenie NADNAPIĘCIOWE, czyli zadziała, jak dołączysz zasilacz do napięcia WYŻSZEGO niż znamionowe (wyjściowe) i to dla stabilizatora 5V a nie 12V. Jest taki stabilizator, który ma 12V i 5A zaraz ci podam.

  Dodano po 3 [minuty]:

  LT1084CP-12PBF - 12V/5A - kupisz go między innymi w www.tme.eu
 • Poziom 26  
  Na rys.12 załączonego PDF-a masz metodę na podwyższenie prądu stabilizatora, za pomocą zewnętrznego tranzystora. Opornik pomiarowy dla potrzebnego prądu trzeba policzyć z podanego wzoru. Oczywiście tranzystor na radiatorze (grzeje się).
  Oznaczenie KA jest tożsame z LM jeśli chodzi o stabilizatory.
 • Poziom 15  
  Dzięki, byłem w garażu i rzeczywiście a4 nie zaświeciła :-) poszukam tego stabilizatora na 5A i spróbuję coś sklecić.
 • Poziom 34  
  Aby
  gibalohio napisał:
  żeby sprawdzać np. żarówki.
  nie trzeba ich zaświecać. jeżeli chcesz mieć zasilacz do odpalania żarówek reflektorowych użyj starego zasilacza komputerowego, artykułów na ten temat w sieci masa.
 • Poziom 15  
  Witam nie wiem czy nie powinienem założyć nowego tematu, ale w sumie chodzi o to samo. Wieczorem dostałem od kumpla kit AVT 2715 (prostownik) chciał kiedyś budować ale go to przerosło. Więc postanowiłem to wykorzystać. Niestety prostownik nie daje napięcia jak nie jest podpięty do akumulatora. Po polutowaniu wszystkiego i wstępnym montażu wygląda to tak :
  Zabezpieczenie przeciwzwarciowe zasilacza na lm 7812 jak zrobić

  Prostownik działa więc już jest dobrze. Napięcie rozdzieliłem na kostce przed płytką prostownika. Na tych kabelkach mam 18V i z tego napięcia chciałbym uzyskać około 13,8 V. Chciałbym zamontować gniazdo zapalniczki do którego mógłbym podpinać CB jak będę w domu, nawigację do ładowania i sprawdzać te żarówki. Co lepiej będzie w tym wypadku zastosować? jakiś zasilacz czy przetwornicę z 18V na 13,8 V.
  Proszę o jakiś łatwy do wykonania układ ponieważ nie mam zbyt dużej wiedzy. Szukałem po forach jest tego dużo tylko nie mam pojęcia co zastosować i jak. Może ma ktoś wzór jakiejś płytki z elementami. Płytkę wiem jak wytrawić więc jak ma ktoś coś pod ręką to prozę o wstawienie. Wiem że proszę o duo, ale projekt myślę fajny więc chciałbym go dokończyć.

  Dodano po 43 [minuty]:

  Czy ten zasilacz byłby odpowiedni i czy ma zabezpieczenie przeciwzwarciowe ?
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3033680#3033680

  Dodano po 5 [godziny] 55 [minuty]:

  Naprawdę nikt nie chcę mi pomóc ?
 • Poziom 28  
  Tak, załączony przez Ciebie schemat będzie odpowiedni i ma zabezpieczenie nadprądowe, ale trzeba dobrać R2 do potrzebnego prądu. Tylko sprawdź czy trafo którym dysponujesz ma odpowiednią moc/ wydajność prądową.
 • Poziom 15  
  Niestety nie udało mi się na razie kupić wszystkich potrzebnych części aby to poskładać. Trafo mam 2x 17V 2x 5,88A zmostkowany. Więc chyba powinien być dobry. Taki akurat miałem. Jak się dobiera ten opornik ? co trzeba policzyć ?
 • Poziom 30  
  Zabezpieczenie przeciwzwarciowe zasilacza na lm 7812 jak zrobić

  Zabezpieczenie przeciwzwarciowe zasilacza na lm 7812 jak zrobić

  Zabezpieczenie przeciwzwarciowe zasilacza na lm 7812 jak zrobić

  Zasilacza, do którego przedstawiłeś link posiada zabezpieczenie przeciążeniowe i przeciwzwarciowe, ale...
  Ze schematu wynika, że jest to zasilacz o wydajności prądowej około 8A (elementy ograniczające prąd - tranzystor BD240 i rezystor R075/10W)..
  Jednak ta wydajność prądowa 8A i zabezpieczenie przeciwzwarciowe jest problematyczne przy zastosowaniu tylko jednego tranzystora regulacyjnego BD250C.
  Jeżeli ten zasilacz będzie jeszcze pracował obciążony prądem 8A z ustawionym stałym napięciem na wyjściu +13,8V to już przy zwarciu gniazd wyjściowych samotny tranzystor BD250C może zostać uszkodzony.
  Zamieszczam zmodyfikowany schemat tego zasilacza, który w takim układzie jest bezpieczniejszy w użytkowaniu.

  Po za tym przedstawiam jeszcze dwa schematy zasilaczy wykonane w oparciu o stabilizatory LM317T i LM338K z zabezpieczeniem przeciążeniowym i przeciwzwarciowym przydatne do Twoich celów.
  Proponuje wykonanie zasilacza z udziałem stabilizatora LM317T, gdzie zastosowanie trzech tranzystorów regulacyjnych zapewnia bezawaryjną pracę zasilacza.
  Ponadto w tym zasilaczu stosując stabilizator LM317T można uzyskać na wyjściu (po za napięciem +13,8V) napięcie regulowane +1,25...15V
  Dodatkowo dołączając równolegle do potencjometru 2,2k rezystor 22k na wyjściu zasilacza zostaje ustalone napięcie regulowane +1,25...13,8V.
  Ale gdyby nie interesowało Cię napięcie regulowane, a tylko napięcie stałe +13,8V to należy usunąć potencjometr 2,2k i rezystor 22k i w to miejsce wstawić rezystor 2k.
  Zasilacz jest dobrze zabezpieczony przed przeciążeniem i zwarciem gniazd wyjściowych - układ ograniczający prąd działa dokładnie po przekroczeniu 5,5A, a prąd zwarcia nie przekracza 5,5A.
 • Poziom 15  
  Ok dzięki. Właśnie zaprojektowałem płytkę, przynajmniej jej zarys po kilkunastu godzinach oglądania i czytania jak poruszać się w programie Eagle do schematu który zamieściłem. Więc chyba skłonię się na poprawiony schemat bynajmniej na razie. Mam tylko jeden problem, mianowicie: nie mam na tym schemacie napisanych mocy rezystorów :
  R1 4R7
  R2 470R
  R3 56R
  oraz z podanego poprawionego schematu R10
  R10 wydaje mi się że powinny być 1W a reszta? Proszę bardzo o podpowiedź.
 • Poziom 30  
  470 Ohm / 0,25W
  56 Ohm / 0,25W
  10R > 10 Ohm / 0,25W
  4R7 > 4,7 Ohm / 2W
 • Poziom 15  
  Witam ponownie. Poskładałem w końcu zasilacz. Ponieważ nie dostałem wszystkich części na razie podłączyłem w pierwszej konfiguracji. czyli tej:
  Zabezpieczenie przeciwzwarciowe zasilacza na lm 7812 jak zrobić

  Nie dostałem drugiego BD 250 a zamiast BD 240 dostałem BD 244. Sprzedawca twierdził że to zamiennik i będzie dobry. Zasilacz działa tylko jest mały problem. A mianowicie zasilacz daje nie więcej niż 13,5V i około 1,7A. Transformator mam jak już pisałem 2 x 17V 2 x 5,88A S=200 VA

  1,7A to zbyt mało. Co może być tego powodem?

  Dodano po 28 [minuty]:

  Dodam że żarówka H4 ledwie się tli a przy takim transformatorze to powinna według mnie bezproblemowo zaświecić.

  Dodano po 3 [godziny] 55 [minuty]:

  Do załącznika dodaję wzór płytki który udało mi się w końcu zrobić. Płytka pewnie nie jest najwyższych lotów, ale proszę o wyrozumiałość to mój pierwszy projekt. Wcześniej nie nie miałem pojęcia o jakimkolwiek projektowaniu. Zostawiam dla następców :-) Płytka dotyczy zasilacza na pierwszym zdjęciu z postu Krzysztofa723
  Nazwy są pozmieniane więc dołączyłem również schemat .
 • Poziom 30  
  Płytka jest prawidłowa.
  Jeżeli zastosowałeś pojedynczy tranzystor BD250 i elementy, które ja podałem to zasilacz działa poprawnie i poprawnie działa ograniczenie prądu.
  W obwodzie emitera BD250 jest zainstalowany rezystor 0,33 Ohm/5W, a ten rezystor wraz z tranzystorem BD244 tworzą układ ogranicznika prądu i zabezpieczenia przeciwzwarciowego.
  Podstawiając wzór na ograniczenie prądu I=V/R > I=0,6V/0,33 Ohm > I=1,8A... Dlatego nie możesz obciążyć zasilacz większym prądem.
  Abyś mógł obciążyć zasilacz prądem większym, gdy zastosowany jest jeden tranzystora BD250 to połącz równolegle dwa rezystory 0,33 Ohm/5W i wstaw w obwód emitera tego tranzystora.
  Rezystor R7 wymień na 10 Ohm/0,25W.
  Tranzystor BD244 jest odpowiedni.
 • Poziom 15  
  Zasilacz działa. Żaróweczka H4 pięknie świeci, tag że cel osiągnięty. Jedynym problemem jest nadmiernie nagrzewający się radiator od BD 250 przy dłuższym świeceniu H4. To zapewne wina tego że jest samotny. W tym tygodniu dokupię drugiego i poskładam to taj jak należy. Chciałem podziękować za podpowiedzi w szczególności Krzysztofowi723. Lecę Ci ogromnego browara. Bez ciebie zapewne nie poradziłbym sobie. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.
 • Poziom 15  
  Witam panowie, tak wygląda efekt mojej mozolnej pracy :D

  Zabezpieczenie przeciwzwarciowe zasilacza na lm 7812 jak zrobić

  Ponieważ brakowało mi miejsca na wszystkie radiatory w środku postanowiłem zrobić jeden duży na zewnątrz. Wentylatorki dodałem raczej dla wyglądu choć czasem mogą się przydać. Po prawej stronie są dwa wyłączniki jeden do ogólnego załączania a drugim załączam te wentylatorki. Wszystko ładnie pięknie śmiga więc jestem zadowolony. Jeszcze muszę pomyśleć nad jakimiś opisami, ale ogólnie myślę że jest nie źle. Jeszcze raz dziękuję za wsparcie i serdecznie pozdrawiam.

  Dodano po 5 [minuty]:

  Oczywiście R 7 0,33 Ohm to pomyłka w przerysowaniu ma tam być 10 Ohm/25W
 • Poziom 15  
  A jaką obciążalność ma takie coś? Mogę to podpiąć bezpośrednio pod wentylatorki czy trzeba przez jakiś przekaźnik?
 • Poziom 26  
  Tu jest karta katalogowa. Daje się normalnie w szereg z wentylatorem i nic poza tym. Mocuje się na kontrolowanym (temperatura) elemencie (radiator). Obciążalność to chyba 1A, sprawdź. Jeśli chodzi o wentylator, to spoko. Sprawdź tylko, czy nie trzeba go IZOLOWAĆ PRZEKŁADKĄ ( sprawdź omomierzem/brzęczykiem czy jest połączenie galwaniczne radiatora -obudowa -z którąś nóżką) bo sam nie pamiętam a nie chce mi się rozbierać zasilacza :). Jeśli jest, to trzeba izolować.
  Ten drugi niebieski, jest tylko w wersji NC (normal close, normalnie -w temp. otoczenia- zamknięty) czyli ROZŁĄCZA po osiągnięciu zadanej temperatury. Wytrzymuje 2,5A więc można go użyć w zasilaczu do zabezpieczenia termicznego (szeregowo). Po osiągnięciu swojej nominalnej temperatury, rozłączy obwód. Oba, kupuje się wersję na wymaganą temperaturę. Ja używam 70, 90 i 100°C. Oba działają na zasadzie bimetalu a więc elektromechanicznie. Cholernie proste i niezawodne rozwiązanie. Są wersje na bazie tranzystorów MOSFET (TO220 i SMD) ale już raz się przejechałem, więc nie używam......Sorki, trochę chaotycznie opisuję ale jestem po nocnej pracy....... :)
 • Poziom 11  
  Witam. krzysztof723, podłaczyłem się tutaj z zapytaniem, bo inny temat z zasilaczem na LM317 jest już zamknięty i moderator mógłby mnie zbesztać... W wątku https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2403742.html podałeś schemat zalilacza z dzielonym uzwojeniem transformatora i napięciem wyjściowym do 20V. Co tam powinno być zmienione, aby max napięcie wyjściowe było wyższe? Stabilizowanego napięcia 30V nigdy nie potrzebowałem, ale, 24V często przy uruchamianiu układów przedwzmacniaczy. Proszę o poradę, pozdrowiam.
 • Poziom 26  
  Co prawda nie do mnie ale robiłem ten układ...... :) Tam na schemacie jest przełącznik uzwojeń na 24V z trafa. Trochę spadnie na prostowniku (ok. 2 V) ale kondensator podniesie do ok 31V. Oczywiście te 31V to TEORIA, bo jak obciążysz, to spadnie. Przy max obciążeniu spadnie ci na wyjściu do 22V minus napięcie nasycenia złącz tranzystorów. Schemat jest robiony pod max napięcie wyjściowe z trafa = 24V (po przełączeniu) więc wartość elementów powinna zostać. Na wyjściu max napięcie 20V jest oczywiście przy trafo 24V.
 • Poziom 11  
  Nie wiem dlaczego nie zwróciłem uwagi na trafo. Faktycznie - napięcie wejściowe ogranicza to, co na wyjściu. Dzięki, pozdro.
 • Poziom 30  
  viteksprytek napisał:
  Co tam powinno być zmienione, aby max napięcie wyjściowe było wyższe? Stabilizowanego napięcia 30V nigdy nie potrzebowałem, ale, 24V często przy uruchamianiu układów przedwzmacniaczy. Proszę o poradę, pozdrowiam.

  W zasilaczu, o który pytasz można zwiększyć napięcie wyjściowe modyfikując zasilacz według schematu, jak poniżej.
  Przypomnę o zastosowaniu dużego żebrowanego radiatora dla tranzystorów mocy. Radiator taki powinien być dodatkowo chłodzony wentylatorem
  Zabezpieczenie przeciwzwarciowe zasilacza na lm 7812 jak zrobić
 • Poziom 15  
  Witam panowie mam problem z moim prostownikiem. Wszystko pięknie ładnie działało do puki nie podłączyłem go pod mocno rozładowany aku 120 AH. Przy ładowaniu amperomierz wskazał około 18/19A co spowodowało usmażenie się ścieżek na płytce. Ścieszki naprawiłem dolutowując w zamian druciki ale chciałbym aby sytuacja się nie powtórzyła. Jak mogę zabezpieczyć ten prostownik żeby nie oddawał więcej niż 11A.
 • Poziom 15  
  Panowie zwracam się jeszcze raz o pomoc ponieważ nie wiem jak to zrobić. Jak zabezpieczyć w sumie sam transformator żeby nie dawał więcej 11A.
 • Poziom 26  
  Najprostsze. Napięcie znamionowe prostownika bez obciążenia, minus napięcie rozładowanego akumulatora, podzielone przez wymagany prąd - wyjdzie rezystancja opornika szeregowego. Powyższa różnica napięć razy prąd, wyjdzie minimalna moc opornika. Najczęściej kiedyś stosowało się dla wygody, żarówkę samochodową dużej mocy, na 6 V. Jest to rozwiązanie prymitywne ale niekłopotliwe. W innym wypadku , policzyć STABILIZATOR PRĄDOWY. Schematów poszukaj tutaj na elektrodzie, albo w necie. Kończę, bo ryby przestały brać, więc spadam ;)
 • Poziom 15  
  Dzięki za odpowiedzi. Pozdrawiam