Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprinter 2.2 CDI - Sterownik świec żarowych

05 Mar 2014 17:53 5052 11
  • Poziom 7  
    Witam forumowiczów, jednocześnie proszę o pomoc i wyrozumiałość jeżeli opisuję zbyt dokładnie lub niepoprawnie (jestem nowy na forach:))

Dwa tygodnie temu stałem się posiadaczem Sprintera 2.2 CDI z 2002 r., autem przyjechałem jakieś 500 km bez żadnych problemów, przez kilka dni auto na odpalonym silniku stało na podwórku po kilka godzin dziennie (prace na krypie itp). Po kliku dniach, przy pierwszej podróży od przyprowadzenia samochodu pojawił się problem. Po kilku kilometrach zaświeciła się lampka EDC, następnie auto zgasło, po chwili odpaliło normalnie i ruszyłem dalej. Po następnych kilkunastu kilometrach zauważyłem że cały czas świeci się lampka podgrzewania świec żarowych (kilka razy zgasiłem i odpaliłem od nowa) niestety problem wciąż ten sam.

Konkretnie:
    Świece przed odpaleniem silnika podgrzewają się normalnie (a przynajmniej lampka na to wskazywała) następnie lampka gasła i po kilku sekundach znowu się zapalała i już nie gasła. EDC więcej się nie pojawiło.

Po zauważeniu tego problemu, wróciłem kilka km do domu. Dopiero na podwórku poczułem swąd palącego się plastiku, po otwarciu maski okazało się, że plastik topił się przy śrubie sterownika świec żarowych, wszystko wokół również gorące, ale raczej epicentrum gorąca znajdowało się właśnie we wspomnianym sterowniku. Sterownik przestał się topić po odpięciu akumulatora.

Po przeczytaniu kilkudziesięciu wątków na różnych forach wymieniłem sterownik, niestety to wiele nie pomogło.

Aktualnie po wymianie samego sterownika, lampka podgrzewania świec wciąż się zapala i nie gaśnie tak jak to było przed jego wymianą, zaś sam sterownik co kilka sekund wydaje z siebie dźwięk- stuknięcie. Nie czekałem do kolejnego "zagrzania" się sterownika i odpiąłem akumulator.

Proszę o podpowiedź co może stanowić problem, co jeszcze powinienem sprawdzić/wymienić? Jeżeli sam sobie z problemem nie poradzę, chcę jakoś dostarczyć autko do mechanika i tu kolejne pytanie- czy da się jakoś dojechać na kołach np. po odpięciu sterownika świec żarowych bez ryzyka że znowu coś zacznie się palić?
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Sprawdź najpierw przewody od świec do przekaźnika świec żarowych jak nic ciekawego nie zobaczysz do podjedź na diagnostykę komputerową do jakiegoś dobrego zakładu
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Sterownik założyłes nowy czy używany. Sterowniki są dosyć awaryjne.
  • Poziom 7  
    "majsster" przewody wyglądały normalnie, tzn nic zaskakującego tam nie zauważyłem, a znasz bezpieczny sposób na przejechanie kilku kilometrów żeby znowu się nic nie podjarało?

"trans-serwis" sterownik kupiłem używany, ale od znajomego który zapewniał że sprawdzony i sprawny.

tak przy okazji możecie podpowiedzieć czemu wogóle to zaczęło się palić?
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    wg. mnie masz zwarcie na kablach od świec odepnij wtyczke ze sterownika która idzie do świec i zobacz co się będzie dzialo
  • Poziom 7  
    spróbuję rano, przy dziennym świetle będzie wygodniej, po sprawdzeniu opiszę. Dziękuję za zaangażowanie, każda podpowiedź jest dla mnie bardzo ważna, mam nadzieję że rozwiążę problem i opis pozostanie dla potomnych:)
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    majsster napisał:
    wg. mnie masz zwarcie na kablach od świec
    Niemożliwe. Kable od świec wchodżą do sterownika przez wspólną wtyczkę. Przy zwarciu kabla lub świecy przepala bezpiecznik. Jemu się grzeje kabel doprowadzający prąd do przekaźnika. Tylko on jest przykręcany nakrętką.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Może najpierw nowe oczko zalutuj na zasilanie bo to jest przegrzane i nie ma styku i sprawdź stan bezpiecznika od świec. Zacznij od podstaw.I sprawdź ile pobieraja poszczególne świece prądu amperomierzem.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    andrzej20001 napisał:
    sprawdź stan bezpiecznika od świec.
    W tym sterowniku nie ma takiej możliwości.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Ale bezpiecznik jest wiem że nie na przekażniku.
  • Poziom 39  
    andrzej20001 napisał:
    Ale bezpiecznik jest wiem że nie na przekażniku.
    Jest.
  • Poziom 7  
    dzięki wszystkim za rady, trochę mnie tu nie było, ale problem w zasadzie został rozwiązany. Sterownik który kupiłem okazał się "prawie sprawny" by nieco popalony. Majster polutował i działa "prawie poprawnie". Prawie bo po podgrzaniu świec i uruchomieniu silnika, zapala się ponownie na jakieś 20-60 sekund, ale nic nie wskazuje żeby przeszkadzało to w dalszej pracy auta. Dzięki za wszystkie odp