Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Peugeot 407 - Sprawdzenie wentylatora chłodnicy. obroty regulowane przerywaczem

majkikorek 05 Mar 2014 22:28 6168 7
  • #1 05 Mar 2014 22:28
    majkikorek
    Poziom 11  

Witam posiadam Peugeota 407 2.0 hdi 138 Fap z automatem 4hp20.

Auto posiadam nie długo. Przebieg 200000

Podczas zmiany z P na R i N na R czuć i słychać uderzenie oraz szarpnięcie jak by auto chciało ruszyć zwłaszcza przy rozgrzanym silniku.

Rozmawiałem ze znajomym mechanikiem przekazał informację abym sprawdził działanie 1 i 2 biegu wentylatora. W moim aucie wentylator z regulacją obrotów z BSI.

Mam PPS podczas diagnozy 1 i 2 biegu wentylator załącza się tylko na maxa przy teście 2 biegu. Przy teście pierwszego cisza, brak błędów.

Gdy zmienię ustawienia wentylatora na 2 biegowy na stałe, wentylator załącza się po przekręceniu zapłonu i pracuje przez jakiś czas po wyłączeniu.

Wentylator odpowiedzialny jest na niskich biegach również za chłodzenie oleju w skrzyni biegów. Gdy nie ma tych niskich obrotów olej w skrzyni i skrzynia może się przegrzewać i stąd te szarpnięcia.

Poza tym skrzynia pracuje prawidłowo.

Sprawdziłem kostki z prawej strony chłodnicy w obudowie wszystko ok przekaźnik sprawny.

Wszystkie błędy z PPS

Stały błąd: ograniczenie prędkości samochodu zwarcie do + lub przerwa w obwodzie

Stały błąd:Ograniczenie prędkości samochodu spójność napiecia czujnika obwód elektrozaworu By-pass układu chłodzenia zwarcie między dwoma przewodami lub zwarcie do +

Stały błąd: Obwód przekaźnika pod. i dogrzewania przekaźnik nie sterowany a świece zasilane.

Błąd czujnika wilgotności w kabinie nie określony, miejscowy

Stały błąd wejścia czujników mechanizmów lusterka, układ rozwarty

nic o skrzyni

Jak sprawdzić działanie wentylatora na niskich obrotach i prawidłowy obieg chłodzenia skrzyni biegów? Proszę o pomoc

0 7
  • #2 06 Mar 2014 08:26
    kybernetes
    Poziom 39  

1. Czy masz wentylator z modułem elektronicznym? Jeżeli tak i jeżeli przy teście wentylator obraca się tylko z obr. maksymalnymi (zamiast stopniowo się rozkręcać i nabierać obrotów) to moduł wentylatora jest uszkodzony. Moduł jest zblokowany z silnikiem wentylatora, a całość jest droga i rzadko spotykana na szrocie w dobrym stanie. Jeżeli nie znajdziesz nikogo, kto by ci to naprawił to naprawa będzie kosztowna.
    2. Masz zwarcie na bypassie chłodzenia (na zespole wodnym przy głowicy), a niedziałający bypass również powoduje problemy z chłodzeniem. Należy go albo naprawić albo usunąć w całości.
    3. Sprawdzić świece żarowe, spalone należy wymienić.

0
  • #3 06 Mar 2014 16:52
    majkikorek
    Poziom 11  

Wentylator z modułem elektronicznym. Gdy sprawdzam z poziomu pps to faktycznie wchodzi na obroty przez jakieś 5 sekund po czym obraca się z pełną mocą. Tak jest poprawnie?

W sobotę zacznę od wymiany oleju w skrzyni i postaram się znaleźć problem z zaworem By-pass

Czy już ktoś miał taki problem z tym zaworem? Wiadomo co się stało?

0
  • #4 06 Mar 2014 17:01
    2384218
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 06 Mar 2014 17:06
    majkikorek
    Poziom 11  

u Ciebie można tak zrobić ale u mnie chłodnica chłodzi jeszcze olej w automatycznej skrzyni biegów. Więc muszę zlokalizować przyczynę. A nie wiem dokładnie jak działa ten obieg.

Mechanik powiedział, że muszą być sprawne wszystkie obroty wentylatora w moim przypadku gdy jest regulowany elektronicznie wszystkie podzespoły odpowiedzialne za obieg chłodzenia też.

0
  • #6 06 Mar 2014 20:53
    kybernetes
    Poziom 39  

Podczas testu wentylatora elektronicznego wentylator stopniowo się rozkręca i w końcu chodzi na maksymalnych obrotach.

Zawór bypass dostaje zwarcia na solenoidzie (przepala się cewka). I jest to jego standardowa usterka. Radykalna naprawa to usuniecie zaworu i zamontowanie zwykłego zespołu wodnego.

0
  • #7 06 Mar 2014 21:20
    majkikorek
    Poziom 11  

Czyli wentylator sprawny.

Proszę rozwiń myśl na temat zaworu.

0
  • #8 06 Mar 2014 21:43
    kybernetes
    Poziom 39  

Normalnie, wyciągasz zespół wodny z zaworem i montujesz zwykły, bez zaworu. Zobacz na fiszkę z częściami co trzeba zastąpić. Wtyczki izolujesz i estetyczne przypinasz do wiązek.

4