Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Blaupunkt Power GT 65.2c - Brak bassu przy poziomym montażu głośników

booboss 06 Mar 2014 08:16 1860 9
    booboss
    Level 10  
    Witam,

Mam taki problem. Kupiłem głośniki jak w temacie:
    http://allegro.pl/blaupunkt-power-gt-65-2-c-system-gt-16cm-240w-i4013478927.html.
    Z góry mówię, że nie zależało mi na czymś wypasionym, bardziej chodziło o to, żeby coś grało w drodze do pracy w miarę przyzwoicie. Woofery miały być w drzwiach a tweetery na podszybiu. Po podłączeniu całego zestawu "na sucho" stwierdziłem, że ten zestaw praktycznie nie gra. Dźwięk :?: 2x cichszy niż na moich fabrycznych, wysłużonych głośnikach w Punto, basu zero, tweetery syczą w sposób nie do zniesienia. Tak jak powiedziałem - nie oczekiwałem cudów, ale to grało 5x razy gorzej niż fabryczne głośniki ze straganu za 20 PLN. W pewnym momencie (chyba przypadkiem) obróciłem głośnik basowy do pionu (membraną w górę) trzymając go na wysokości montażu w drzwiach. Nagle pojawił się bass (i to konkretny), tweetery przestały syczeć a zaczęły dopełniać przyjemnym sopranen, dźwięk zrobił się czysty i "pełny". Po ponownym obróceniu woofera do poziomu (czyli w takiej pozycji w jakiej byłby zamontowany w drzwiach) bass i wszystko inne znika. Wytłumaczy mi ktoś o co w tym chodzi? Jest możliwe, że głośnik ma taką konstrukcję że gra tylko w pionie (np. na półce)? Idąc tą myślą spróbowałem go położyć na tylną półkę ale wówczas z przodu basu już prawie nie słychać. Podobno człowiek nie rozróżnia skąd dochodzą niskie tony więc skąd ta różnica w ich słyszalności w zależności od orientacji głośnika w przestrzeni? No i jak to zamontować żeby to grało jakoś w miarę?

Całość podłączona bez wzmacniacza do radia Blaupunkt MP57 (4x45 watt RMS).
    Samochód: Kropek 2.

P.S. Pojęcie pionu i poziomu uważam za umowne :-) Zależy jak kto na to patrzy.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    driver19810219
    Level 15  
    Witam a takie pytanie czy te głośniki montowałeś do drzwi czy tylko tak sobie przykładałeś. Głośniki bez różnicy w suficie możesz se zamontować, ale najważniejsze jest żeby głośnik był solidnie zamontowany żeby nie drgał
    booboss
    Level 10  
    driver19810219 wrote:
    Witam a takie pytanie czy te głośniki montowałeś do drzwi czy tylko tak sobie przykładałeś. Głośniki bez różnicy w suficie możesz se zamontować, ale najważniejsze jest żeby głośnik był solidnie zamontowany żeby nie drgał

Prawdę mówiąc zarówno w pionie jak i poziomie trzymałem je "w powietrzu" za magnes. Spróbowałem je również prowizorycznie zamontować do drzwi. Prowizorycznie ponieważ nie miałem jeszcze przepuszczonych wszystkich przewodów więc nie byłem w stanie do końca domknąć punciakowej maskownicy. Nie przykręcałem ich też prawdę mówiąc tylko włożyłem do wnęki w drzwiach. Być może faktycznie jest to kwestia solidnego montażu, ale jak wytłumaczyć, że nawet trzymane w powietrzu w jednej pozycji dają bass a w drugiej nie.
    vsvteam
    Level 15  
    Chłopie głośnik musi grać w zamkniętej komorze a nie jak to napisałeś na sucho. Na sucho to nawet najlepszy system głośnikowy niema prawa zagrać.
    booboss
    Level 10  
    vsvteam wrote:
    Chłopie głośnik musi grać w zamkniętej komorze a nie jak to napisałeś na sucho. Na sucho to nawet najlepszy system głośnikowy niema prawa zagrać.

Ja to rozumie ale mimo wszystko dlaczego jest taka różnica przy obracaniu głośnika pion/poziom "w powietrzu"?
    Czy po jego zabudowaniu poziomo w drzwiach i ew. wygłuszeniu faktycznie będzie taki bass jak wtedy gdy trzymałem go w pionie skierowany do sufitu?
    gagaga93
    Level 12  
    booboss wrote:
    Czy po jego zabudowaniu poziomo w drzwiach i ew. wygłuszeniu faktycznie będzie taki bass jak wtedy gdy trzymałem go w pionie skierowany do sufitu?

Według mnie będzie jeszcze lepszy.
    booboss
    Level 10  
    Dzięki za wszelkie odpowiedzi. Zamontuję to do porządku i dam znać czy faktycznie gra to tak jak powinno.
  • Helpful post
    slavwek.ie
    Level 34  
    booboss wrote:
    Wytłumaczy mi ktoś o co w tym chodzi?
    A Bardzo proszę...
    To co usłyszałeś trzymając głośnik membraną poziomo to zwarcie akustyczne.
    Głośnik gra zarówno przednią jak i tylną częścią membrany, każda z nich emituje fale akustyczne, grając w obudowie jedne tłumione są wewnątrz niej a drugie wypromieniowane są na zewnątrz.
    W momencie kiedy jedną stronę membrany słyszysz jednym uchem a drugą drugim uchem dochodzi do wzajemnego znoszenia się fal dźwiękowych, czyli zwarcia akustycznego co objawia się brakiem niskich tonów.
    Obracając głośnik membraną ku twarzy tylna powierzchnia membrany była pozornie odizolowana od przedniej, więc bas był słyszalny.
    Stąd właśnie wytłumienie drzwi w aucie ma tak istotne znaczenie, aby głośnik poprawnie i na miarę swoich możliwości przetwarzał niskie tony, trzeba jak najdokładniej odizolować obie powierzchnie membrany od siebie, krótko mówiąc stworzyć mu szczelną komorę.
    booboss
    Level 10  
    slavwek.ie wrote:
    booboss wrote:
    Wytłumaczy mi ktoś o co w tym chodzi?
    A Bardzo proszę...
    To co usłyszałeś trzymając głośnik membraną poziomo to zwarcie akustyczne.
    Głośnik gra zarówno przednią jak i tylną częścią membrany, każda z nich emituje fale akustyczne, grając w obudowie jedne tłumione są wewnątrz niej a drugie wypromieniowane są na zewnątrz.
    W momencie kiedy jedną stronę membrany słyszysz jednym uchem a drugą drugim uchem dochodzi do wzajemnego znoszenia się fal dźwiękowych, czyli zwarcia akustycznego co objawia się brakiem niskich tonów.
    Obracając głośnik membraną ku twarzy tylna powierzchnia membrany była pozornie odizolowana od przedniej, więc bas był słyszalny.
    Stąd właśnie wytłumienie drzwi w aucie ma tak istotne znaczenie, aby głośnik poprawnie i na miarę swoich możliwości przetwarzał niskie tony, trzeba jak najdokładniej odizolować obie powierzchnie membrany od siebie, krótko mówiąc stworzyć mu szczelną komorę.

Dziękuje Ci bardzo :-) Nie znam się na Car Audio ale jakieś pojęcie o fizyce mam. Nareszcie ktoś mi to wytłumaczył czysto technicznie. Włożę może dzisiaj te głośniki i dam znać jak to gra. Jak mi się efekt nie spodoba to pomęczę się jeszcze z wygłuszeniem - podejrzewam, że w kropku fabryczne nie jest najlepsze.

Jeszcze raz dzięki.
    slavwek.ie
    Level 34  
    Fabrycznie nie ma nic, pod tapicerka masz folię paroszczelna i tyle..