Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz stereo na 2xTDA2030 przy zasilaniu 2x32v

05 Kwi 2005 20:47 2661 11
  • Poziom 12  
    Witam!
    Potrzebuje schemat wzmacniacza prostego w budowie opartego na 2 scalakach TDA2030. Koniecznie musi być on na napięcie 2x32v (już wyprostowane) Musi mieć również 2 kanały. Proszę o propozycje schematów.
    Wymyśliłem coś takiego jak na rysunku niżej ale nie jestem pewien co do jego poprawności. Jestem początkującym w tej dziedzinie, dlatego proszę o pomoc.
  • Poziom 42  
    Witam! Ten dolny powinien iść, ale ten górny nie, zasilasz go ujemnym napięciem, schematów na takie napięcie na elektrodzie to od gro ma, nie powinieneś mieć większych problemów.
    Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    Na tej stronie mają duuuuuużo kart katalogowych wszelakich elementów.
    http://katalogi.iele.polsl.gliwice.pl/
    Wpisz po prostu w wyszukiwarce TDA2030 i z karty dowiesz się już wszystkiego co jest potrzebne do odpalenia wzmacniacza.

A co do zasilacza to dobry bułby scalak TDA7294, LM3886, LM3876
    W wyszukiwarce Wpisz np. "power amp" i powinny się pojawić propozyje wzmacniaczy czasem z określeniem mocy.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Witam! Dla czego robisz sobie pod górkę, przecież wystarczy tylko jeden grec i możesz sobie zasilić nawet kilka takich końcówek, na tym drugim uzwojeniu pewnie będzie wyższe napięcie, jak na pierwszym.
    Pozdrawiam
  • Poziom 38  
    dixen1986 ten niżej jest dobry
  • Poziom 34  
    Witam !

Jeśli to w ogóle ma ruszyć , to układy TDA2030 muszą być z serii A lub AH. Zwykłe TDA2030 tolerują max.18 V bez względu na to , czy zasilanie jest pojedyncze czy symetryczne . Poza tym stosując podwójne źródło zasilania nie ma potrzeby montować C6 .

pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    ten drugi schemat ruszy ale po co 2 mostki?wystarczy jeden
    trafo z jednym uzwojeniem i nie 24V bo to po wyprostowaniu da 37V a ten scalak najlepiej chodzi przy zasilaniu 28-32V
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    jersey69 hmmm coś tutaj pomyliłeś ;)

"TDA2030 tolerują max.18 V bez względu na to , czy zasilanie jest pojedyncze czy symetryczne "

+/-18V a +36V miałeś na myśli :)

Ale tak czy owak słuszna rada TYLKO TDA2030A i wszystko zadziała od kopa :)
  • Poziom 34  
    Witam !

Faktycznie - źle się wyraziłem - +/-18 (36) . Chodziło mi o zbliżanie się do granicznych napięć układu : parametry to jedno , a w praktyce nie powinno się stosować maksymalnych napięć . 2030 z zasialniem +/-18 grzeje się jak wściekły bez względu na rozmiar radiatora . Układ ma zbyt małą powierzchnię , aby skutecznie odprowadzać takie ilości ciepła . Optymalne napięcie to +/-16 (32) V bez wysterowania , a w prezentowanym układzie sięgnie ono prawie 34 V . Stąd moja sugestia w kierunku 2030A , który przy 32V da ok.18 W bez gotowania układu i harmonicznych na poziomie 1% . Jeśli to za mało , to można dać 2040A .

pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Jeśli chodzi o układy z tej rodziny i chcesz złożyć na nich wzmacniacz to juz lepiej od razu dać TDA 2040A lub TDA 2050 (tyle, że ten drugi już jest trochę droższy), bo to jest już bardzo duże napiecie jak na te końcówki i można można je znacznie lepiej wykorzystać i tym samym mieć większą moc, zmienjając układ za nieznacznie większą sumę. Tylko pamiętaj, że w przypadku zastosowania innych ukladów niż TDA 2030A nie musisz juz montować diod D1 i D2.