Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Farnell IoTFarnell IoT
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)

dzik6 16 Dec 2008 21:11 5000165 12804
    06061947
    Level 28  
    No i tak trzymać !!!! 1,65mm to ma tyle "mięska" co dwa razy 1mm , ale to mi się łatwiej "układało" przy nawijaniu.
    Pozdrawiam.
    PS DO ATAKU!!!!!
    oczywiście na "amerkankę".
    GW
    zochen masz racje, trzeba z obu stron dać "przekładkę z maty szklanej. Znakomicie usztywnia konstrukcję.
  • Farnell IoTFarnell IoT
    turbo_haker
    Level 12  
    ok. rozumiem tylko czy ktoś może mi wykonac w autocad ten szkic koła 300 mm i podzielonego na 9 czesci i zapisac go w formacie do wydruku . wtedy bede wiedzial jakie cewki narysowalem sobie cos takiego ale nie wiem czy bedzie dobrze lub podac mi wymiary cewek .

Dodano po 3 [minuty]:

tak mi wyszło . po 15 mm na bokach na drut 1.65

• Farnell IoTFarnell IoT
    06061947
    Level 28  
    A dlaczego nie chcesz "iść" na 18 cewek????? + 24 magnesy na jedną tarczę???? Masz miejsce!!!! Masz.
    GW
    zohen
    Level 16  
    [quote="turbo_haker"]skoro twoje dzielo mialo srednice 300 mm to jakie wymiary miala cewka ? nie mam autocada.
    Dla 300mm
    "jajo" na krzyżu o wymiatach 80mm na 70 mm, bok cewki 20mm, grubość 12 mm
    - 145 zw. 1mmDNE
    06061947
    Level 28  
    Obawiam się że na "jałowcu" to będzie paręset volt, przy 300-400 obr/min
    GW
    turbo_haker
    Level 12  
    do 06061947

ok. pojde na 18 cewek na jedna tarcze drutem 1.65 . tylko prosze o plany .
    zohen
    Level 16  
    06061947 wrote:
    Obawiam się że na "jałowcu" to będzie paręset volt, przy 300-400 obr/min
    GW

paręset to przesada, ale przy dobrym pokręceniu ręką jest ok 100v. Moja amerykanka pracuje na grzałki 230V, więc o to chodzi.
    zohen
    Level 16  
    Wojtek32 wrote:
    To najgorszy kształt cewki jaki może mieć " Amerykanka " i lepiej żeby takich rad nie udzielać nie mając żadnego pojęcia jak to działa .

W sprawie " Amerykanek " najlepiej się skontaktować z Kolegami " greenpeace " , " 06061947 " zamiast sugerować się takimi podpowiedziami .

Pozdrawiam ,,

Ps. Miałem więcej nie pisać na forum ale nie mogę patrzeć jak jest popełniany standardowy błąd dla tej konstrukcji .

Kolego, od rana taki "wytrysk" głupoty i złośliwości? Zamiast? Zdecydowałeś nie pisać na tym forum - bardzo mądra decyzja! Lepiej byłoby jakbyś też nie czytał, a jak już to ze zrozumieniem, bo w tym przypadku nie chodzi o cewkę moczową tylko o cewkę do prądnicy!
    Pozdrawiam.
    I jeszcze badź uprzejmy zastanowić się nad taką radą:
    Rady:
    - dbaj o styl swojej wypowiedzi
    - nie popełniaj błędów
    - nie zaniżaj poziomu elektroda.pl
    Dziękujemy!
    lamer1
    Level 21  
    turbo_haker słuchaj: Wojtek32, 06061947, ZGG to starzy wyjadacze znają się na rzeczy, ich porady są naprawdę cenne.

zohen-owi może i udało się zrobić jakąś amerykankę, co wcale nie znaczy że posiada wiedze.
    zohen
    Level 16  
    lamer1 wrote:
    turbo_haker słuchaj: Wojtek32, 06061947, ZGG to starzy wyjadacze znają się na rzeczy, ich porady są naprawdę cenne.

zohen-owi może i udało się zrobić jakąś amerykankę, co wcale nie znaczy że posiada wiedze.

I tu się z Kolegą lamerem zgadzam! Tych amerykanek zrobiłem tylko 7 i wszystkie zupełnie bez wiedzy (mam, niestety, tylko doktorat) tzn. bezwiednie! Tak jakoś wyszło. Co więcej - starałem sie przy tym zupełnie nie myśleć, a jak już to tylko o d... Maryni!
    A tak przy okazji - coście koledzy dzisiaj tacy złosliwi? Coś nie wychodzi, czy może brak wiatru?
    Pozdrawiam, szczególnie Wojtka32 wybitnego specjalistę od - chyba - południowo - amerykańskich cewek!
    krystek66
    Level 13  
    Mi sie osobiście ta cewka tez się nie podoba.Jaką wysokość ma ta cewka?to tez bardzo ważny parametr.Nawiasem mówiąc to nie chwalił bym sie takim nawinięciem wygląda jakby na szybko drut był nawijany na ręce.
    Pozdrawiam
    ziom012
    Level 13  
    do zohen
    Ja tam się nie znam, ale w porządnych amerykankach cewki wyglądają rzeczywiście inaczej. Z tymi twoimi coś jest nie tak, jakieś takie krótkie, chyba musisz je poprawić.
    pozdro
    sylwek9999
    Level 17  
    człowiek ciągle się uczy,teraz wiem że mamy dwa rodzaje cewek do amerykanki tj.cewki doktorskie oraz cewki południowo-amerykańskie.pozdrawiam
    ps.na pewno wykorzystam tę informację przy budowie swojej prądnicy
    turbo_haker
    Level 12  
    do wszystkich

ja tam niue wiem kto jest lepszy a kto gorszy tylko chce konkretny plan na amerykanke 18 cewek i opis .
    06061947
    Level 28  
    UFFFFFFFFF !!!! Takiego wistu jeszcze na Forum nie było!!!!!!!!!!!!!!! Ja chcę!!!!
    GW
    papaj te linki to tu na forum i nie tylko ten, ale i "źródłowe" egzystują już od paru latek!!!!!
    mk1a
    Level 16  
    haha ty się ciesz że nie zagroził
    że jak nie dostanie co chce to.....
    OpenUNITRA
    Level 12  
    Dla zainteresowanych budowa eletrowni wiatrowej z generatorem PGM

rotor

stator

PGM

cewki uzwojenia

kolejnosc wyprowadzen i polaczenia miedzy cewkami

wykres

ograniczenia to max. obroty nie powinny przekroczyc 800obr/min.

wiecej szczegolow na zyczenie zainteresowanych.

Dodano po 11 [minuty]:

cd.

budowa mechaniczna

zdjecia uzwojen wykonanych na spejalnych formach szpul z reczna korba lub nawijarka z uzyciem wiertarki z wbudowana elektroniczna regulacja obrotow wiertarki.

adam20
    Level 16  
    zohen- niestety, ja również musze poprzeć kolegów, nie masz racji upierając się przy tym , żę kształt który jest na fotce, jest super świeny, bo takim nie jest.
    Z reszta robiąc te 7amerykanek, na pewno przeszukiwałeś net by znaleść materiały na początek i z pewnościa nie znalazłeś takiego czegoś.. co nazywasz dobrze zrobioną cewką, a reasumująć- to nie jest uczelnia, gdzie przyznać się do błędu znaczy stracić wizerunek, poszanowanie kolegów, studentów.
    Tu wszyscy wymieniamy swoje opinie, pouczamy się , czasami moze to wychodzic nieco drażliwie, ale no bez przesady, nie skaczmy sobie do gardeł by tylko pokazać kto ma wyimaginowane swoje właśne ego. nie miejsce i pora, to ma być forum do wspólnego przedyskutowania sprawy, rowiązania problemu.
    Mniej nerwów i uszczypliwości a więcej wyrozumiałości :)
    kuba101vip
    Level 13  
    No i konkretów czego wymaga forum.
    "budowa małej elektrowni wiatrowej"
    zohen
    Level 16  
    adam20 wrote:
    zohen- niestety, ja również musze poprzeć kolegów, nie masz racji upierając się przy tym , żę kształt który jest na fotce, jest super świeny, bo takim nie jest.
    ......

Kolego Adamie, ale:
    1. Poza uwagami typu "nie, bo nie", z głupawymi komentarzami, nikt merytorycznie nie odniósł się do cewki, którą zaprezentowałem.
    2. Bardzo chciałbym się dowiedzieć jaki to standardowy błąd popełniłem z kształtem tej cewki - ja i 95% autorów publikacji na ten temat.
    3. Być może nie widać tego na zdjeciu, ale - wg. mnie - kształt cewki powinien być (ogólnie) zbliżony do wycinka 1/9 pierścienia (na tarczy) omiatanego przez magnesy.
    4. I pytanie, zwłaszcza do "autorytetów", czy ten kształt kwadratu jak na foto wyżej to jest ten standardowy ideał? Chyba tak, bo nikt nie krytykuje!

Bardzo bedę wdzięczny za wyprowadzenie mnie ze standardowego błędu,
    pozdrawiam
    greenpeace
    Level 23  
    Ależ jak nabardziej się zgadzamy z tym, że cewka powinna mieć kaształt wycinka koła. Powiem nawet więcej - musi mieć taki kształt.
    O tym parę osób stara się trąbić co jakiś czas jak tylko pojawia się jakiś osobnik który brnie w stronę innych kaształtów (akcja trwa jeśli mnie pamięć nie myli od 70-tej strony).
    Prezentowana przez Ciebie cewka ma jedną wadę - krzywe odcinki aktywne.

By uprościć:
    1. Bok cewki ma mieć taką szerokość jak szerokość magnesu.
    2. Cewka ma mieć kształt wycinka koła.
    3. Im cewka cieńsza tym lepiej. Grubość w okolicach grubości magnesu.
    4. Szerokość cewki powinna być tak dobrana, iż jeśli nad cewką znajdzie się para magnesów to będą się one znajdować dokładnie nad jej bokami.
    5. Kwadratom mówimy stanowcze NIE!

greenpeace
    Level 23  
    Cytat należy do mnie. Chcę tu tylko sprecyzować zdanie "kształt cewek musi idalnie zgrywać się z układem magnesów" co odnosi się do:
    Szerokość cewki powinna być tak dobrana, iż jeśli nad cewką znajdzie się para magnesów to będą się one znajdować dokładnie nad jej bokami. - dla prądnicy trójfazowej.
    Idealny kształt cewek pokazuje powyższy obrazek.
    zohen
    Level 16  
    [quote="greenpeace"]Ależ jak nabardziej się zgadzamy z tym, że cewka powinna mieć kaształt wycinka koła......quote]

Nareszcie na temat, z sensem, bez nerwów i kompleksów!!!
    W zasadzie nie różnimy się w poglądzie. Nie wiem tylko, co masz na myśli pisząc o krzywych odcinkach aktywnych. Jezeli mówisz o zaokragleniach to teoretycznie masz rację, ale jak nawinąc gruby drut dokładnie pod ostrym katem - nawet z Twoich foto wynika, że raczej to nie możliwe. Druga uwaga - odcinki aktywne (wzdłuż promienia tarczy) powinny być max. długie - tak mi sie wydaje. W zwiazku z tym cewka powinna być bardziej wydłużona "po promieniu tarczy" i ściśnięta "po obwodzie tarczy".
    I trzecie - mówię od razu, że nie wiem napewno - ale wydaje się, że korzystniejszym jest jeżeli magnes ma srednicę = bok cewki + środek cewki - to do dyskusji. Być może, że wychodzi na to samo, co Ty proponujesz - muszę to przeanalizować.

Ale uwaga zasadnicza - moja cewka została tak skrytykowana przez wojtka 32 i innych kolegów (bez sensu, bez wiedzy, standardowe błędy itd), że - obawiam się - ani ja, ani Ty nie mamy racji i wg. nich najlepsze są kwadratowe!
    Apeluję do tych Kolegów o uwagi, bo jakoś dziwnie milczą!
    Pozdrawiam

Dodano po 4 [minuty]:

Wojtek32 wrote:
    Ja zacząłem to i skończę .

No i drogi Wojtusiu, na czym polegał mój straszliwy błąd w tej cewce - nie tak ładna jak te narysowane? Bądź chłopie poważny, nie miej kompleksów, i wyluzuj!
    Ja Cię jednak pozdrawiam!