Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)

dzik6 23 Gru 2008 18:32 4870610 12804
    lamer1
    Poziom 21  
    slawson3 napisał:
    Do lamer1
    Profesjonalna aparatura gdzie taka mozna dostac , a efekt końcowy jest zajebisty

Zakupić można np. na allegro. Moją aparaturkę zrobiłem sam, koszt był niewielki (ok. 100 zł.), ale tylko dlatego że byłem szczęśliwym posiadaczem konwi od dojarki z KO :)
  • Zasilacze UPS
    smoktdi
    Poziom 10  
    [quote="janzi"]
    A ja przed chwilą postawiłem wiatrak,jest to wielopłatowiec 24 łopaty i 2m średnicy.Prądnica to przerobiony alternator prezent od Wojtka32'pracuje na przekładni 1:10.

Ja równiez mam wiatrak o średnicy 2m tylko ze 6 łopata ale zastosowałem pradnice od Fiata 126, chce zmienic na alternator (na czym polegała twoja przeróbka alternatora?)- tak wiec podobnie.
    Przekładnie również zastosowałem 1:10 dwustopniową (pasowo-zebata), jaką ty masz? Daj znać o osiągach.
    Pozdro
    Wesołych Świąt
  • Zasilacze UPS
    zawiszas
    Poziom 2  
    kotuniunia napisał:
    Tylko że zbiorniki wysokociśnieniowe wymagają UDT. Ciekawe co by było jakby taki stary zbiorniczek ,nielegalizowany,o poj .np 300l i pod P 200atm pi...........? Flaczki na ściankach ale nie garnka i nie tylko ,może i konstrukcja budynku!!! Już wole stare akumulatory choć i przy tych trzeba zachować odpowiednie BHP.

Szanowny kolego.Flaszki tlenowe mają legalizacje i zawsze można je wymienić na inne lub samemu legalizować.Ja osobiście nie słyszałem o rozerwaniu tlenówki.U sąsiada od 20lat jest eksploatowanych 24 butle(cięcie stali) i nic się nie dzieje.Bez ryzyka nie ma przyjemności.
    JacekTorun
    Poziom 17  
    Napisz ile kosztuje sprężarka która jest w stanie uzyskać 200 AT , zwykła mała pompuje do 8-10 AT i po godzinie pracy jest gorąca , jaka była by sprawność?
    Accu można przyjąć chyba 60-70% Akumulacja 85% , moim zdaniem nie warto.
    sianio
    Poziom 14  
    Taka sprężarka z czołgu u mnie potrzebowała 0,5 godz.intensywnego kręcenia silnikiem 3kv aby nabić mi butle 9 litrowe do 150 at.Uważam pomysł za bardzo skomplikowany pod względem technicznym ,bo prąd może ewentualnie popieścić a nie odpowiednie posługiwanie się sprężonym powietrzem naprawdę może być groźne.Korzystając z okazji -Wesołych i pogodno-wietrznych świąt Bożego -Narodzenia życzy Wam sianio
    juro62
    Poziom 10  
    Zdrowych spokojnych i wesołych świąt oraz szczęśliwego nowego roku życzy juro 62
    scooba
    Poziom 15  
    Dodano po 29 [sekundy]:

juro62 napisał:
    Zdrowych spokojnych i wesołych świąt oraz szczęśliwego nowego roku życzy juro 62

no to sie niezle wpasowałeś w 402 strone tematu o elektrowniach przydomowych :)
    wisniat
    Poziom 11  
    Sprężarka ciekawy pomysł ale jest wiele problemów do rozwiązania, po pierwsze jak ktoś wspomniał niema to urządzenie 100% sprawności, silnik na sprężone powietrze też nie bardzo, prądnica też nie, przekładnia do napędu sprężarki też ma poniżej 100%. Dużo strat pomiędzy prądnicą a turbiną. Aby nabić butle do takiego ciśnienia jest potrzebna pewna określona moc a wiatr kapryśnym bywa. Do tego przesyłanie tak dużego ciśnienia na pewną nie małą odległość, lub magazynowanie łatwo się ulatnia i nie mówię tu o butli a o całej instalacji poddanej takiemu ciśnieniu. Trzeba użyć specjalnych węży zwykłe hydrauliczne są tanie ciśnienie wytrzymają niestety jeżeli chodzi o powietrze są nieszczelne. I cena sprężarki za tą można mieć oryginalną prądnice wolnoobrotową i to całkiem zacnej mocy. Magazynowanie prądu odrobinę w akumulatorach do użytku codziennego, a resztę w postaci ciepła. Produkuje energie przy mniejszych prędkościach wiatru i sprawność układu dużo większa. Bardziej skomplikowana instalacja = więcej awarii . Jest to jakiś pomysł ale bez urazy kasowe to to nie będzie:)

Spokojnych rodzinnych i radosnych :)
    wiatrak525
    Poziom 14  
    Wszystkim miłośnikom domowych elektrowni wiatrowych z okazji Świąt Bożego Narodzenia składam serdeczne życzenia : zdrowych i pogodnych, rodzinnych Świąt oraz spełnienia marzeń (tych związanych z wiatrem).
    Krzysztof sp7utz
    konrad1
    Poziom 12  
    Witam wszystkich po długiej przerwie.
    Udało nam sie po półrocznej przerwie zreanimować wiatrak.
    Wysokość słupa lekko poniżej 12m, rozpiętość skrzydeł ok.7m,przekładnia 25:1, prądnica 3 fazowa 220/380V 3.2kW
    przerobiona na samowzbudną.
    Jak wam się podoba ?
    Pozdrawiam Konrad
    krzys507
    Poziom 12  
    Konrad1 - Super mam nadzieje, iż niedługo zobaczę go na żywo.
    konrad1
    Poziom 12  
    Witam.
    Z tym hałasem nie jest tak źle,wręcz powiedziałbym ,że jak wchodzi na max. obroty to aż miło posłuchać :D

Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)
    krzys507
    Poziom 12  
    To świst wiatru wpadający w mikrofon a nie wiatrak. Konrad w święta nie dam rady ale po nowym roku chętnie - no i na odwrót oczywiście!!!
    scooba
    Poziom 15  
    a jak nie wieje, masz jakies podtrzymanie jakieś upsy czy coś, czy tylko jak wieje jest napięcie , tak czy inaczej, pięknie funkcjonuje jak widać na zdjęciu powyżej :)
    gratuluje
    R41
    Poziom 19  
    Konrad1bardzo fajny wiatrak widać że sporo fachowej roboty w niego włożyłeś,ten słup w tle energetyczny to chyba nie zasilasz.Z okazji Świąt Bożego Narodzenia tą drogą przesyłam wszystkim kolegą z forum wszystkiego najlepszego,aby wasze wiatraki cieszyły wyglądem wasze oko i włożony w to trud ale i żeby przynosiły korzyści w postaci wyprodukowanej energii tego wam życzy. Ryszard SP7--CKW.
    Mariuszczs
    Poziom 19  
    Wysokie ciśnienie powietrza np 200 bar to musi być w butli w samochodzie gdzie w małym zbiorniku musi się zmieścić dużo powietrza, w rozwiązaniu przydomowym mogą być duże butle z mniejszym ciśnieniem i z takim wiatraki sobie poradzą ( bo do 200 bar to niestety wiatrak musi mieć kilka KW, żeby kiedykolwiek tyle nabić). Tutaj na piewszym miejscu nie jest sprawność silnika powietrznego tylko magazynowanie energi.

Pisałem już o gotowym takim rozwiązaniu kilka stron wczesniej - znajomy pracuje w holandi i oglądał taki system. Mam nadzieje że jak przyjedzie to poda jakies szczegóły.

A czy ktoś umie podać sprawność instalacji opartej na akumulatorach ? Ile tych akumulatorów trzeba żeby np oglądać TV cały dzień ? Bo jeden nowy akumulator zmagazynuje najwyżej 0,3 kWh ?
    lamer1
    Poziom 21  
    Fajnie byłoby temat podzielić na początkujących i bardziej zaawansowanych.
    Pikolini
    Poziom 19  
    Witam!
    Przeczytałem prawie cały ten temat i nie znalazłem. Mam pytanie, czy ktoś ma sprawdzony szablon na wycięcie blach do savonius'a ? Może wie ktoś gdzie znaleźć.

Tzn. Chodzi mi o ten wirnik świderkowy, a nie klasyczny.
    adam20
    Poziom 16  
    norbert-tymon- nie żaden koleś, a nasz kolega z forum- green.. :)
    poza tym małym uchybieniem, życze WSZYSTKIM forumowiczom spokojnych, rodzinnych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia, a w nowym 2009 roku spełnienia tych najskrytszych marzeń. :D
    papaj100
    Poziom 10  
    Konrad1 fajny wiatrak i zarazem gratulacie . Mam pytanie do szanownego kolegi jakiej szerokości są łopaty w tym wiatraczku ? Pracuje nad podobnym tylko wielołopatowym o średnicy 5 metrów ,stąd moja ciekawość .Pozdrawiam wszyskim życzę spokojnych radosnych Świa Bożego Narodzenia i pomyślnych wiaterków Janek P.
    Rafał10021
    Poziom 9  
    Po świętach chce postawić mój 8 metrowy wiatrak . I mam taki problem bo nie wiem jak to zrobić . Warzy chyba z 50 kg . Jako maszt wykorzystałem stalowe wałki od starej snopowiązałki zespawałem je ze sobą . Łopaty : dł 1,5m. szer: 50cm. Jak pożyczę aparat to wystawie zdjęcia.:D
    pgkr1
    Poziom 10  
    Wszystkim konstruktorom i czytającym tę stronę życzę wszystkiego dobrego z okazji świąt i nowego roku 2009 a w prezencie zaproponuję wykorzystanie silnika grawitacyjnego do napędu prądnic zamiast śmigieł i wiatru
    Pozwolę postawić sobie mój pomysł rozważanie teoretyczne
    To jest tylko dla tych co naprawdę potrafią myśleć
    A reszta stwierdzi że to jest naprawdę bzdura
    Wykorzystując wzór na siłę przyciągania ziemi g=9,81m/s²
    W tym wzorze występuje kwadrat czyli siła ciągnąca i nadającą przyspieszenie
    A teraz jak to wykorzystać i zrobić
    Energia będzie uzyskana z hamowania ciężaru z energii zgromadzonej i przesuniętej w czasie
    Przykładowo
    Każdy może sprawdzić jaki ciężar powieszony na koło przekładni swojej prądnicy po zwarciu wprawi prądnicę w ruch obrotowy
    Do napędu prądnicy jak najbardziej wolnoobrotowej najlepiej bez przekładni zwiększającej obroty na koło przekładni potrzeba przyłożyć siłę żeby wywołać moment obrotowy przykładowo100kg przedstawiam w kg dlatego że wykorzystuję różnicę ciężaru pracującego czyli opuszczanego z wysokości np. 10m ruchem jednostajnym. Hamulcem czyli odbiornikiem energii będzie prądnica musi być zachowana masa ciężaru hamowanego100kg Trzeba podzielić 100kg na dziesięć części czyli 10kg na 1metr wysokości czyli będzie to 10 pojemników po 10 litr(kg) Działa to tak dolny pojemnik będzie wylewany a górny w tym samym czasie będzie napełniany tak że w tym układzie nie zmieni się ciężar pracujący. (prawo zachowania masy i energii.)Wodę na wysokość będzie podawała pompa odśrodkowa wirowa wysoko obrotowa pompa będzie miała czas podania 10kg wody na wysokość 10m w czasie jednej minuty jeśli ciężar 100kg pokona droge1metra w ciągu1min
    musi być zachowany czas i stosunek ciężaru podnoszonego do opuszczanego musi być większy od trzech ( w tym przykładzie jest 1do 10)
    Ciężarem jest woda lub inna ciecz Praca podniesienia 10kg na wysokość 10m rozłożona jest w czasie jednej min w każdej sekundzie pracę wykonuje ciężar100kg a pompa podnosi w sek
    17gram
    Samo urządzenie składa się z wierzy koła górnego na wierzchołku wieży i dolnego oba koła połączone są łańcuchem a do łańcucha przymocowane są pojemniki na wodę
    Podobne to jest do podajnika kubełkowego do materiałów sypkich
    W załączniku załączę rysunek tego urządzenia nikt na świecie nie wykorzystał jako silnika
    A jak kto to zbuduje będzie pierwszym a będzie chciał opatentować mam prośbę żeby i mnie wziął na współautora Powodzenia
    Z punktu widzenia matematycznego powinno działać. Powodzenia
    wisniat
    Poziom 11  
    Mariuszczs sprawność silnika powietrznego i każdego dodatkowego urządzenia przetwarzającego energię wiatru na prąd ma znaczenie ponieważ sprawności mnożysz razy siebie i w znaczący sposób zmniejszasz sprawność układu.
    A jeżeli chodzi o rozwiązanie z magazynowaniem energii wiatru to myślę że należy rozróżnić produkcję energii na skalę przemysłową i na potrzeby indywidualne. I wtedy może okazać się że to co jest dobre dla jednych nie ma sensu gdzie indziej. Stad w systemach energetycznych obecne są elektrownie szczytowo pompowe w okresie zmniejszonego zapotrzebowania pompują wodę do górnego zbiornika, a w szczycie ją spuszczają, rozruch takiej elektrowni np w Solinie trwa 3-5 min i już mamy pełną moc. Nikt nie będzie wyłączał całego bloku energetycznego np:elektrowni w Bełchatowie bo ludzie skończyli pracę lub poszli spać, ponieważ stop i rozruch trwają zbyt długo a zapotrzebowanie rośnie szybko ludzie idą do pracy i o tym nawet nie myślą włączają światła, komputery itp. Jeżeli nie mamy elektrowni szczytowo pompowych można użyć sprężarek obie metody nie są zbyt wydajne ale w przemyśle ciężko wymyślić coś lepszego.
    A w domu potrzebujemy światła ciepła, więc akumulatory mogą sobie poradzić w tym temacie już była dyskusja o akumulatorach i wybór jest ciekawy.
    Jeżeli chodzi o to ile zgromadzi energii akumulator to masz podaną jego pojemność np: 70Ah przy 12V oznacza 1A przez 70h lub 70A przez 1h przy 12V łatwo obliczyć że taki akumulator zgromadził 0,84KWh. A ile trzeba takich akumulatorów dla telewizora to zależy od telewizora ile pobiera W.
    Oczywiście to jest tylko moje zdanie, jest to forum więc dyskutujemy i wszyscy się uczymy :)
    sn-rf
    Poziom 14  
    Witam,

pgkr1 napisał:
    [...] zamiast śmigieł i wiatru [...]
    A reszta stwierdzi że to jest naprawdę bzdura [...]
    Energia będzie uzyskana z hamowania ciężaru z energii zgromadzonej i przesuniętej w czasie [...]
    Do napędu prądnicy jak najbardziej wolnoobrotowej najlepiej bez przekładni zwiększającej obroty na koło przekładni potrzeba przyłożyć siłę [...] podawała pompa odśrodkowa wirowa wysoko obrotowa [...]
    A jak kto to zbuduje będzie pierwszym a będzie chciał opatentować mam prośbę żeby i mnie wziął na współautora [...]

Bez urazy - właśnie opracowałeś przekombinowane koło młyńskie. Mam poważne wątpliwości, że ktoś to opatentuje a tym bardziej gdzieś wykorzysta, no chyba że przy oczku wodnym w ogródku jako ciekawy element dekoracji ;). Normalnie funkcje Twojej pompy "wirowej wysoko obrotowej" pełni spiętrzona w zaporze woda. No chyba, że znajdziesz niewyczerpalne źródło zasilana tej pompy, ale wtedy po co kombinowanie z kołami, przekładniami i przelewaniem wody? Jak to w ogóle chcesz zastosować do czegokolwiek?

pozdrawiam,
    Piotrek
    greenpeace
    Poziom 23  
    E.... Wpisz w jutubie. Ten "patent" juz dawno pracuje jako instalacje doświadczalne.
    dragen
    Poziom 11  
    Do pgkr1:
    a co ma napędzać tą wysokoobrotową pompę?? bo jak napięcie z sieci to to trochę bezsensu prądnice napędzać prądem.