Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)

dzik6 03 Sty 2009 15:41 4870880 12804
    Kwazor
    Poziom 30  
    Hamerg dokładnie tylko on nawijał bifilarnie uzwojania faz ( 2 druty razem) bo zobacz ile "mięsa" moze jeszcze wejsc w żłobki.

Czemu mowisz ze 400 RPM to ciezko ? 2 łopatowe smigło powinno dac rade.Chyba ze masz problemy z siła wiatru /samym wiatrem.

Mi 3 łopatowe wchodziło na 600obr spokojnie przy 40km/h
  • Zasilacze UPS
    hamerg
    Poziom 20  
    Czyli nawijać tak jak producent ( wielkość ramki), z tym że 36 zwojów na ramkę?
    Z tym "ciężko" chodziło mi o przetłumaczenie tekstu, że zrozumiałem część a o resztę prosiłem Was. Nie wstawiłem przecinka .
    Jeszcze pytanko czy przekładnia od szlifierki kontowej będzie się nadawać do wiatraczka? Właśnie wracam ze sklepu i patrzyłem jak to się kręci i swierdzam że bardzo małe opory to ma przy dość dużym przełożeniu ( moja przekładnia stawia dużo większy opór a przełożenie chyba podobne).
  • Zasilacze UPS
    kotuniunia
    Poziom 29  
    Kwazor nie stosuj przekładni od tego typu sprzętu,mi jak mocniej powiało to miałem prąd przez 5 min .Scięłło mi ząbki za słabe na większe moce, chyba że przekładnia będzie pracowała na małym obciążeniu.
    JESIOTR1
    Poziom 32  
    Gratulacje.Nareszczie wiem czyj to wiatrak - kiedyś już Go widziałem z asfaltu.
    Też chciałbym taki mieć - ale trzeba dużo siły, sprytu i pomysłu by Go na maszt zainstalować.
    Teraz na balkon szukuję coś większego - jutro zacznę wsypywać.
    Jak się dobrze uformuje kształt cewek to ramki same się do żłobka pchają.
    krystek66
    Poziom 13  
    Jesiotr 1 Witam
    Janusz co Ty robisz z tymi prądnicami??Jak widzę to średnio jedna robisz na tydzień
    patx13
    Poziom 2  
    Witam.
    Może to pytanie już padło na tym forum ale zapytam jeszcze raz.Pod jakim kątem ustawić śmigła żeby najszybciej się kręciły??
    JESIOTR1
    Poziom 32  
    krystek66 napisał:
    Jesiotr 1 Witam
    Janusz co Ty robisz z tymi prądnicami??Jak widzę to średnio jedna robisz na tydzień

Zimą to ładuję w garażu warstwami, a latem wszystkie wywożę na działkę i tam testuję.
    patx13 napisał:
    Witam.
    Może to pytanie już padło na tym forum ale zapytam jeszcze raz.Pod jakim kątem ustawić śmigła żeby najszybciej się kręciły??

Pod zmiennym kątem ustawiaj śmigła.
    Takie proste pytania to chętnie udzielam odpowiedzi.Pozdrawiam
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    JacekTorun
    Poziom 17  
    Ten czarny klocek z tego filmiku , schładzany w ciekłym azocie , to nadprzewodnik a nie magnes i są to normalne własności nadprzewodnika , wypycha pole magnetyczne i nie ma strat przy przewodzeniu prądu.
    hamerg
    Poziom 20  
    a jeśli wezmę przekładnię ze szlifierki 1,2kW i podłączę pod altka ok 400W to chyba też zda egzamin.
    julekcezar
    Poziom 10  
    Mam pytanie do znawców tematu -rozebrałem silnik od skutera elektrycznego,który jest wbudowany w koło,przed rozebraniem próbnie podłączyłem żarówkę reflektorową 55W 12V już przy niewielkich obrotach ręką (dość dużym oporze)żarówka chce się przepalić, silnik ma moc 350W przy 36V.Po rozebraniu co widać na zdjęciach okazało się że komutator jest bardzo cienki(niewielka warstwa miedzi,jak to chińszczyzna),proszę o podpowiedź jest szansa na takie przerobienie połączeń uzwojenia bez jego przezwajania aby pozbyć się komutatora?.Uzwojenia są tak połączone że do każdej lamelki zaciśnięte są po czteru końcówki drutu.Stojan ma 39 biegunów i tyleż samo lamelek .Wirnik to 10 bardzo mocnych neodymowych magnesów.Czy jest sens to przerabiać bo w tej wersji to zamontowanie tego silnika jako prądnicy może być bardzo krótko-trwałe.Proszę o możliwie sensowne sugestie.Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)
    sylwek9999
    Poziom 17  
    hamerg,długo nie wytrzymują ta przekładnie,u mnie po niecałym roku rzegocze
    JESIOTR1
    Poziom 32  
    Do julekcezar - zakaz ruszania tego "NIBY komutatora" bo to jest urządzenie sterujące.Kolega pomylił bo : stojan to ten z neodymami, a wirnik to ten z uzwojeniem.Po obwodzie w wirniku (uzwojonym) zawsze pracuje dziesięć biegunów.Bez tego komutatora to trzeba by było przezwajać i to po chińsku.
    Do hamerg - przekładnię to najlepiej zmieścić w prądnicy - w jej żłobkach i neodymach wirnika.
    macieej
    Poziom 10  
    Do julekcezar - nie słuchaj co jest wirnikiem a co stojanem , komutator możesz wyrzucić , tylko po takiej operacji trzeba uzwojenia odpowiednio połączyć Pozdrawiam .
    sianio
    Poziom 14  
    Chciałbym wreszcie napisać że już mam tą moją prądnicę.Po wstępnych próbach jestem zadowolony tylko potrzebuję aż 700 obr.aby grzać wszystko co do niej podłącze.Podłączyłem do prądnicy nie używany podgrzewacz wody 22KV,trzy fazowy.A napędzałem to to silnikiem 2,2KV.Prądnica jęczała a element grzejny w przepływowym zagrzał się że nie można go było dotknąć.Podłączyłem grzałkę przez mostek dwu fazowy i na amperomierzu miałem 12A a na woltomierzu 240V,czyli nie jest tak żle-myślę.Dzięki wszystkim za pomoc.Teraz muszę myśleć o przekładni.
    Maciej41
    Poziom 14  
    sianio
    Wydusiłeś z tej prądnicy prawie 5/1,73kW czyli ok. 3kW, ale to zasługa napędzającego silnika nie prądnicy. Jak w ten sposób obciążysz trzy fazy to zacznie dymić i prądnica i silnik. Bo: jeśli pamiętam, nawijałeś drutem 1mm, przy gęstości nawet 5A/mm^2 można przez niego przepuścić 4A. Przy obrotach 700/min miałeś 240V napięcia przewodowego zatem fazowe było 140V. Zatem ta prądnica przy 700obr/min będzie miała moc 4x140x3=1700W. Większe obciążenie przy tych obrotach w dłuższym okresie czasu grozi dymem.
    sianio
    Poziom 14  
    Tak ale to był tylko eksperyment. Nie chcę tym przenosić gór. Ja tylko chcę aby ta prądnica uciągła mi gdzieś około 4KV w szczycie. A propo tych obrotów. Myślę o daniu takich samych śmigieł jak miałem tylko z przełożeniem u góry przez tylny most(Fiat,Polonez) prądnica na dole. Zawsze jest lepiej coś robić na dole niż wołać wzwyżkę i płacić kasę. Pytanie - czy któryś z szanownych kolegów ma może plany albo pomysł jak tylny most powinien być zamontowany na górze masztu aby się mógł obracać do wiatru a jednocześnie przesyłał obroty na dół masztu. Byłbym wdzięczny za podpowiedzi. Maciej 41 na jednej fazie po podłączeniu czajnika bezprzewodowego 2000W miałem 178V a każda faza bez obciążenia pokazywała 208V. Woda w czajniku zagotowała się normalnie a prądnica była zimna i nawet nie zajękła. Będę robił próby dalej- zobaczymy co z tego wyjdzie.
    JESIOTR1
    Poziom 32  
    do siano - na ilu biegunach tą prądnicę zrobiłeś?
    Ja dzisiaj jedną skończyłem 24 żłobki i 8 biegunów - będzie na balkon.
    Jutro będzie kolejna.Pozdrawiam
    Wojtek Szyperski
    Poziom 11  
    do hamerg:

Finished new re-winded and reworked Bosch car alternator, ready to have a wooden impeller mounted DIRECT on the alternator axe, as the new rewinding (36 windings per slot with 2 x 0,57 mm diameter wire) provides by 400 Rpm its full voltage (14 volts). This makes the Wind Generator cheaper, and easier to maintain, as there is no gear system......
    New re-winded Bosch K1 14 Volt 35 Amps stator. In its 36 slots are now 36 windings each with 2 x 0,57mm wire, providing 14 volts by ca. 400 Rp

ukończony przewinięty i przerobiony alternator samochodowy Bosch, gotowy do zamontowania napędu bezpośrednio na oś alternatora. Po przewinięciu ( 36 zwojów na cewkę drutem o średnicy 2x0,57 mm.) daje maksymalnie 14 V przy 400 obr/min. Tak zrobiony generator wiatrowy jest tani i łatwy w utrzymaniu, nie ma w nim skrzynki przekładniowej... itd

If do U have any questions, write to me, please. Many times ;-)
    JESIOTR1
    Poziom 32  
    Było dobrze na 32 bieguny, ale musiałeś przekuratnie przezwajać.Dobrze że jest dobrze - Gratulacje.
    Jak się naprawia spawarki bo mam jednofazową.Jedna z pięciu cewek na uzwojeniu pierwotnych się spaliła i po rozbiórce nie wiem jak teraz się zaczepia z przełącznikiem co ma 8 zacisków.Komedia tyle jest możliwości.
    JacekTorun
    Poziom 17  
    Sianio , jeśli chcesz niższych obrotów to daj grubsze magnesy na wirniku bo strumień magnetyczny zależy również od objętości magnesów a przy 16 biegunach napięcie znamionowe powinieneś uzyskać przy 375obr. Drutu jest tyle ile jest pozostaje zająć się wirnikiem , czyli więcej magnesów i mała szczelina.

Na wiosnę chcę zbudować większy wiatrak i spodobał mi się pomysł wykorzystania Rur PCV na śmigła.
    Postanowiłem na początek przetestować , jak przeciąć , jaka szybkobieżność jest realna itd.

Wykonałem małą prądnicę "Amerykankę " żeby nie było oporów innych niż łożyska i śmigło fi 60cm z rury fi 75mm. Łopatki miały u dołu 5cm na końcu 2,3cm , przy pierwszym teście ustawiłem na oko i wyszły kąty dla szybkobieżności 4 , początek 35stopni koniec 12stopni.
    Przy testach 3 i 4 poprawiłem kąty zaklinowania na szybkobieżność 6 bo szerokość łopatek pasowała .
    Napędzałem to wentylatorem Fi 40cm moc 35 , 39,43W

Wyniki testów zamieszczam na zdjęciu

Jak widać zwiększanie obciążenia nie powodowało wzrostu mocy bo śmigło zwalniało a dodatkowo śmigło z rury Pcv z 3 łopatkami pracuje bardzo słabo.
    Zmiana szybkobieżności = mniejszy kąt zaklinowania to większa moc ale również start przy silniejszym wietrze.
    robek72
    Poziom 11  
    panowie potrzebuję pomocy
    zaczynam nawijać stojan, 24 żłoby wirnik 8N+8S magnesy tylko przyfastrygowane
    chcę nawinąć metodą D 3F i mam pytanie z jakim rozstawem żłobków ma być wsypana ramka,
    przy próbie 1-2,2-3,3-4 10 zwojów -0,4V przy 1-3,2-4,3-5 10 zwojów też 0,4V 1-4,2-5,3-6 nie próbowałem
    ale myślę że to ma duże znaczenie po złożeniu w całość w związku z tym mam pytanie jak to zrobić żeby napięcia się nie znosiły i uzyskać max volt
    oczywiście wiem że volty zależą głównie od ilości zwojów
    :?: