Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)

dzik6 15 Sty 2009 18:12 4960511 12804
    JESIOTR1
    Poziom 33  
    slawson3 napisał:
    na tabliczce jest napisane że ma 710 obr /min

Ta prędkość mówi że stojan ma 8 biegunów - można przezwoić by miał 16 biegunów, ale nie warto.Ilość biegunów też wpływa na B i na moc prądnicy ale obok takich parametrów jak n oraz l drutu w żłobkach.To był by niewielki zysk.Szkoda tego polakierowanego uzwojenia jak pisze ZGG.
  • AdexAdex
    krystek66
    Poziom 13  
    Można byłoby stojan przewinąć na prądnice 430 obrotową. Decyzja nalezy do konstruktora
    slawson3
    Poziom 12  
    do krystek66
    Jak należało by to zrobić.
    700 obrotów to troche sporo wolałbym aby pradnica była na jakieś 300-400 obrotów
    sianio
    Poziom 14  
    slawson3 poszukaj na forum.Ja mam taki sam silnik i miałem pewne problemy o których przeczytasz na poprzednich stronach.Ale już wszystko jest ok tylko aby mieć coś z tej prądnicy muszę robić wiatrak z przekładnią.
    krystek66
    Poziom 13  
    do slawson 3
    Wirnik jako 16 biegunowy,ale jak wspomniał Jesiotr stracisz na mocy.W tym układzie co teraz to powinno być 8 biegunów.Co do przezwajania to odsyłam do Kolegi Jesiotra.Ma to w jednym palcu.średnio jeden stojan na tydzień przewija
  • AdexAdex
    slawson3
    Poziom 12  
    Z takiego silnika po przeróbkach myslałe ze uzyskam troche wiecej niż te 3 kW . To koledzy radzicie nie przewijać tylko zastosować przekładnie zwiekszajacą obroty np. 1:2 tak mam to rozumieć

Dodano po 25 [sekundy]:

Z takiego silnika po przeróbkach myslałem że uzyskam troche wiecej niż te 3 kW . To koledzy radzicie nie przewijać tylko zastosować przekładnie zwiekszajacą obroty np. 1:2 tak mam to rozumieć
    dragen
    Poziom 11  
    Koledzy ja wiem że to pytanie nie jest może dokładnie z tematu tego forum ale nigdzie nie mogę znaleźć jak to policzyć może ktoś z was by mi pomógł.

Ile wynosi długość druta przed wygięciem (załączonego na rysunku)??
    JESIOTR1
    Poziom 33  
    slawson3 napisał:
    Z takiego silnika po przeróbkach myslałe ze uzyskam troche wiecej niż te 3 kW .

Najpierw postaraj się wykonać dla niej doskonały wirnik z 8 biegunami.Po testach będziesz mądrzejszy od Nas wszystkich.
    sianio
    Poziom 14  
    slawson3 przewijaj,dąż do jak najmniejszych obrotów.Każda przekładnia to jest dodatkowy kłopot.
    Poszukaj na forum moją drogę przez mękę z takim silnikiem.
    06061947
    Poziom 28  
    Witaj przemo 159. Małe pytanko, czy razem ze śmigiełkiem φ 8 meterków, 8-10 kW , dostarczasz też "zefirek"!! jak tak, to był bym bardzo zainteresowany!!!!!
    Pozdrawiam
    GW
    romanbem
    Poziom 17  
    Maciej-czytałem i chyba zrozumiałem powód dla którego warto wydłużyć cewki w Amerykance
    Dragen -na swoje pytanie szukaj odpowiedzi w geometrii .Moja wnuczka przerabia to aktualnie w czwartej klasie- tzn dodawanie odcinków.Właśnie skończyłem jej pomagać.Do obliczania długości łuków jeszcze nie doszli.
    Pozdro :D
    JacekTorun
    Poziom 17  
    slawson3 zostaw to uzwojenie , jak dasz prostownik to na prądzie stałym nie zauważysz pulsowania na średnich obrotach a mocy przez przewinięcie i tak nie zwiększysz , obejrzyj dane od prądnic komelu:
    PMGg132M-4A na 1500 obr = 7,5KW
    ta sama 8 biegunów 750 obr 4KW
    16 biegunów 375 obr 2KW
    Widać jasno że wstawienie większej ilości biegunów nie zwiększa mocy bo prądnica na 750 obr przy 375 obr da połowę napięcia ale prąd może być znamionowy czyli połowa mocy , czyli tyle co ta na 375obr.
    Problem to tylko pulsacja przy wolnych obrotach która może zmniejszać żywotność grzałki.
    dragen
    Poziom 11  
    Do romanbem:
    to nie jest takie proste!!!!
    nie wystarczy użyć 2*pi*r bo jeszcze trzeba uwzględnić rozciąganie u góry łuku i ściskanie u dołu łuku.więc trzeba to policzyć po linii obojętnej. Tylko gdzie ona jest!!!
    greenpeace
    Poziom 23  
    Najczęściej linia obojętna biegnie przez środek.

A dzisiaj w telewizji pokazywali, że policja zlikwidowała rozlewnię którą prowadził 60-cio latek. Znaleźli u niego kilka butelek, kapsli i lejek... :D
    Niedługo nas pozamykają bo produkujemy prąd i mamy przedłużacze i możemy "eksportować" prąd do sąsiadów.
    zbigmaz1
    Poziom 18  
    Za gwałt też nas mogą posadzi bo mamy ..... sprzęt. :D
    slawson3
    Poziom 12  
    Czegoś nie rozumiem przewijacie silniki od pralek aby uzyskać wiekszą moc a zwykły silnik jest inny, nie mozna podnieść mocy?

Dodano po 13 [minuty]:

Do przemo159
    Jaką moc przy jakich obrotach ma twoja pradnica z poprzedniej strony
    JESIOTR1
    Poziom 33  
    Silnik od pralki nawet te największe są inne (mają inne uzwojenie , a nawet więcej uzwojeń) niż ten Twój 3 kW
    Parametry na czerwono - różnią się od tych Twoich -
    60W przy 325obr/min to nie
    3000W przy 700obr/min
    - tylko mechanika trochę podobna, ale elektryka to na NIC.Dlatego trzeba przezwajać by ich stojan upodobnić do Twego stojana.
    przemo159
    Poziom 16  
    ZGG napisał:
    Teraz poważnie łopaty śmigła .To może byłbym chętny. Ale wpierw musiałbym widzieć je z bliska, obniuchać obwąchać. lub przynajmniej zobaczyć kilka dobrze zrobionych zdjęć. Bo ten program wiatrak jest tylko tak mądry, jak mądry był ten kto go napisał.Sam mam przecież formy z łopatki 2,4 metra. Pozwoliłem je sobie wydłużyć tak ze 40 cm.Więc byłbym raczej chętny na jeszcze większe łopaty.A to już wielka kasa. Poza tym dochodzi transport.

Zgadza się,koszta ogromne jak na 1 osobę,ale jest już 6 osób chętnych, więc jeszcze 4 i mogę zlecić wykonanie formy.Oczywiście licze się z tym że nikt kota w worku nie kupi,dlatego zanim cokolwiek zostanie wyfrezowane,skonsultuję się z wszystkimi potencjalnymi kupującymi żeby ustalić w miarę wspólne wymogi co do parametrów śmigła.Profil napewno wg porady TOMSONA S823 i S822,reszta się wyklaruje.

06061947 napisał:
    Witaj przemo 159. Małe pytanko, czy razem ze śmigiełkiem φ 8 meterków, 8-10 kW , dostarczasz też "zefirek"!! jak tak, to był bym bardzo zainteresowany!!!!!
    Pozdrawiam
    GW

Jeśli dobry humor przez Ciebie przemawia i jest to żarcik to odpowiem że "zefirek" mogę dosłać pocztą po uprzednim zakupieniu przez Ciebie śmigiełka,rzecz jasna :D
    Jeśli zaś to zwykła ludzka zazdrość spowodowana brakiem wiatrów w twojej okolicy,lub brakiem miejsca na większe śmigiełko to bardzo mi przykro.
    Mam nadzieje że ta pierwsza odpowiedź na twoje pytanie będzie prawidłową odpowiedzią, przynajmniej osobiście wolałbym żeby tak było ;)

slawson3 napisał:

Do przemo159
    Jaką moc przy jakich obrotach ma twoja pradnica z poprzedniej strony

7.5kW przy 900 obr/min,ciekawe tylko jaką częstotliwością mnie uraczy :P(za kilka dni będe to wiedział-rozkręcę ją do tych obrotów i pomierzę)
    TOMSON
    Poziom 19  
    Witam

A tu jakaś stronka z konektorami od 1 do 8 przewodów z połączeniem obrotowym coś jakby do wieży elektrowni żeby się nam nie ukręciło
    http://www.mercotac.com/html/330.html .Obrotów nominalnych połączeń na pewno nie przekroczymy.
    lucas71
    Poziom 11  
    Witam serdecznie wszystkich.
    Na początku powiem, że jestem na 320 stronie tego wątku, ale NIESTETY zacząłem "budowę" namiastki prądnicy z alternatora sporo wcześniej i nie do końca zrobiłem to prawidłowo... Chciałbym w kilku zdaniach podzielić się swoimi nędznymi efektami...
    Już wiem, o kilku błędach, ale ponieważ traktuję to jako projekt poznawczy to za bardzo się nie martwię tym, że na nieprzewiniętym stojanie mam napięcie międzyfazowe około 1,5V, choć szczerze mówiąc miałem nadzieję na nieco więcej przy obrotach z wkrętarki akumulatorowej... NA PEWNO częściowym powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że jeszcze nie dotarły do mnie magnesy i "na chwilę" wkleiłem duuuuuużo mniejsze/słabsze w ilości 12 sztuk.

Kolejnym błędem było to, że wirnik mam wykonany z aluminium a nie stali... Cóż, człowiek uczy się na błędach... Żałuję jedynie, że nie rozpocząłem budowy dopiero po przeczytaniu WSZYTSKICH stron tego wątku... Zastanawia mnie też kształt oscylogramu...

Pozdrawiam i proszę o ustosunkowanie się do mojej pracy i słabych osiągów...

P.S. Pierwszy raz załączam zdjęcia do postu więc proszę o wyrozumiałość...

daniel06
    Poziom 12  
    Witam,

mam pytanie do znawców tematu związane z częścią elektryczną domowej elektrowni wiatrowej

Czy jeśli do zwykłego komputerowego UPS'a 7.2 Ah (tak wiem, nie daje sinusa) podłączę ze dwa akumulatory samochodowe ~50Ah to:

- czy taki UPS będzie w stanie poprawnie ładować dużo bardziej pojemne akumulatory niż ten oryginalny?
    - czy jeśli zapewnię odpowiednie chłodzenie to będzie można odpowiednio dłużej (niż z tego 7,2Ah) z takiego UPS'a zasilania korzystać?
    Maciej41
    Poziom 14  
    slawson3 A po co przewijać? Przyklej odpowiednie i odpowiednio magnesy i jak pisał ZGG przy 750obr uzyskasz ok. 3kW 50Hz. (napięcie ok. znamionowego)
    Natomiast przy 375obr uzyskasz ok. 1,5kW 25Hz (ok.1/2 napięcia znamionowego)
    Jak przewiniesz na 8 par biegunów, przy 375obr uzyskasz ok. 1,5kW 50Hz (napięcie zależy od uzwajania)

dragen Jeśli masz materiał z którego drut, należy średnicę podzielić w proporcjach wytrzymałości na rozciąganie i ściskanie, potem długość liczyć po tej linii. Jeśli materiału nie ma pozostaje liczyć po osi drutu.

Dodano po 31 [minuty]:

ostanisław 15 Sty 2009 16:48
    JESIOTR1 15 Sty 2009 16:52
    W polemice z tymi postami nie będę powoływał się na wzory i charakterystyki. Weźcie tylko pod rozwagę ten cytat
    (podkreślenie moje)
    JacekTorun napisał:
    slawson3 zostaw to uzwojenie , jak dasz prostownik to na prądzie stałym nie zauważysz pulsowania na średnich obrotach a mocy przez przewinięcie i tak nie zwiększysz , obejrzyj dane od prądnic komelu:
    PMGg132M-4A na 1500 obr = 7,5KW
    ta sama 8 biegunów 750 obr 4KW
    16 biegunów 375 obr 2KW
    Widać jasno że wstawienie większej ilości biegunów nie zwiększa mocy bo prądnica na 750 obr przy 375 obr da połowę napięcia ale prąd może być znamionowy czyli połowa mocy , czyli tyle co ta na 375obr.
    Problem to tylko pulsacja przy wolnych obrotach która może zmniejszać żywotność grzałki.

JESIOTR1 15 Sty 2009 10:17
    Cytat:
    Indukowane napięcie (tym samym MOC) jest wprost proporcjonalne do szybkości zmian strumienia indukcji.
    Szybkość tych zmian na jeden obrót daje tylko większa ilość biegunów zarówno stojana i wirnika łącznie.
    JESIOTR1 15 Sty 2009 20:03
    Cytat:
    Do slawson3 podwojenie ilości biegunów nie podwoi napięcia ani mocy - szacuję, że da jakieś 10% korzyści
    No to się zdecyduj mój drogi.
    JESIOTR1
    Poziom 33  
    Maciej41 napisał:
    W polemice z tymi postami nie będę powoływał się na wzory i charakterystyki. Weźcie tylko pod rozwagę ten cytat
    (podkreślenie moje)
    Widać jasno że wstawienie większej ilości biegunów nie zwiększa mocy

Znać wzory i czytać charakterystyki to mało - te wzory trzeba zrozumieć by z nich świadomie korzystać.
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_indukcji_elektromagnetycznej_Faradaya
    Nie podkreśliłeś - kolor czerwony - Skreśliłeś Faradaya?
    ostanislaw
    Poziom 17  
    Maciej41 napisał:
    Na PW, jak czas pozwoli napiszę szczegółowo, gdzie leżą "psy" w Twoich pomiarach.

Czekam na wiadomość ekstremalne narzędzia w pogotowiu.
    Raz się prądnicę robi, później się tylko poprawia błędy.
    Kwazor
    Poziom 31  
    Lucas 71 zrobiłes potworny bład w konstrukcji wirnika....
    Aluminium to nie magnetowód. Po 2 powinenes nalkeic magnesy SKOSNIE by 1 magnes obejnował 3 złobki.Oraz one powinny byc na czole wirnika a nie w głebi.... a tu widac ze magnes obejmuje max. około 1.5 złobka a nie 3 .. dlatego masz takie wyniki ...dlatego masz takie 2 "rogi" i z oscylogramu widac ze czesciowo sie znosi siła SEM ....