Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)

dzik6 18 Sty 2009 20:16 4855577 12804
  • #12661 18 Sty 2009 20:16
    ADT
    Poziom 12  

Jankowar tv zasilasz z ups czy przetwornicy, bo u mnie przetwornica taka jak u Ciebie te dwie identyczne nie daje dobrej częstotliwości do tv.

• #12662 18 Sty 2009 21:46
    figokar
    Poziom 12  

jankowar
    jakiej mocy są twoje fotovoltiki

Dodano po 9 [minuty]:

Do Jankowar
    Podłącz prąd stały do pierścieniów wirnika i policz ile jest biegunów na wirniku.

• #12663 18 Sty 2009 22:39
    siewa
    Poziom 10  

Witam

Od jakiegoś czasu myślę o postawianiu elektrowni wiatrowej. Mieszkam na górce, na dość otwartej przestrzeni, interesuje mnie opcja pozioma bo to najbardziej typowe konstrukcje szeroko omawiane i opisywane.

Ostatnio znalazłem silnik indukcyjny 7,5kW 1445obr/min model SZJe 44b
    https://obrazki.elektroda.pl/40_1232314372.jpg

Pytanie do fachowców:
    Czy ktoś zna ten silnik (więcej parametrów niż na tabliczce znam.)?
    Czy ten silnik można przerobić na prądnice?
    Jeśli przerabiać to obniżać obroty (nowe zwoje, magnesy odpowiednie połączenia), czy dobrać odpowiednią przekładnie?

P.S. Planuje budowę wiatraka fi ok 3-3,5m wysokość ok 7m

Proszę o info

Pozdrawiam

• #12664 18 Sty 2009 22:48
    zohen
    Poziom 16  

Cześć, zastanów się nad następująca rozbieżnością: Silnik - potencjalna prądnica - 7,5kW, natomiast śmigło 3 - 3,5 m.
    Z takiego śmigła możesz "wycisnąć" 500W - do 1 kW w porywach!
    Wydaje się: albo mniejsza prądnica, albo większe śmigło.
    Powodzenia!

• #12665 18 Sty 2009 22:58
    siewa
    Poziom 10  

do zohen

prądnice już mam a co do wymiarów śmigłą to zawsze może być większe

pytanie brzmi:

Czy ten silnik wymaga wiele przeróbek aby stał się prądnicą?
    chodzi mi o to czy konieczne jest przezwojenie wymiana magnesów itd czy raczej iść w stronę przekładni w celu zbliżenia obrotów do nominalnych silnika

• #12666 18 Sty 2009 23:06
    zohen
    Poziom 16  

Przy tej mocy stosowanie przekładni zaczyna mieć sens. Prądnica wymaga przeróbek - to oczywiste. Poczytaj na tym forum specjalistów od tzw. pralkowców.
    A do tej mocy śmigło ? Tak na oko, to około 10 m - z natury rzeczy wolnobieżne, a więc przekładnia wydaje się konieczna.

• #12667 19 Sty 2009 07:59
    karni4
    Poziom 1  

Witam

Mam jedno pytanie odnośnie dynama. Bo chciałem zrobić taki niewielki wiatrak z 2m wysoki ale na dynamo bo innej taniej prądnicy nie znam takiej w sklepach do 50 zł. Czy taki wiatrak da światło kilku takim lampką jak przy rowerze. I czy w ogóle to się opłaca robić.

edit.

Czy coś znacie bardziej wydajnego od dynama ale też tak dobrze dostępne, gotowe , i nie przekraczające 100zł

Kolejne edit bo nie będę spamował.

Czy takie coś jest dobre:

i inne podobne na allegro np od jawki itp. I co ma najwiecej mocy.

Albo takie coś do garbusa

Usunąłem linki z Allegro [Akrzy]

• #12668 19 Sty 2009 09:34
    piotrek0650
    Poziom 11  

karni co do tych prądnic na obrazkach to raczej nie nadają się do wiatraka poniewarz te prądnice potrzebują dużych obrotów ok 2-5 tyś obrotów, zresztą ten temat był już wieeeeeeellllleee razy powtarzany i wałkowany, dynamo też nie jest dobrym rozwiązaniem ze względu na dość znaczne opory i do małego wiatraka się nie nadaje, ale taka prądnica z piasty rowerowej była by w sam raz ale to kosz rzędu 70 zł a wielkich mocy z tego nie osiągniesz, radziłbym kupić ci magnesy i zrobić jakąś małą prądniczkę, popytaj jesiotra on się tym zajmuje na okrągło

• #12669 19 Sty 2009 09:59
    ostanislaw
    Poziom 16  

karni4 napisał:
    Witam

Mam jedno pytanie odnośnie dynama. Bo chciałem zrobić taki niewielki wiatrak z 2m wysoki ale na dynamo bo innej taniej prądnicy nie znam takiej w sklepach do 50 zł. Czy taki wiatrak da światło kilku takim lampką jak przy rowerze. I czy w ogóle to się opłaca robić.

Odpowiednikiem dla tej skali (dynamo) mogą być wszelkiego rodzaju silniki krokowe (od drukarek, skanerów, stacji dyskietek, programatorów, magnetowidów, itp. Bez zbędnej dłubaniny przy uzwojeniach i kosztach magnesów możesz zakosztować produkcji prądu. A potem już sam będziesz wiedział jaka skala ci odpowiada.
    Taniej zacząć od małych gotowców niż zaczynać od przezwajania silnika 7,5 kW (to dygresja dla sąsiedniego postu.)
    Jednym i drugim życzę powodzenia i żadnych rozczarowań

• #12670 19 Sty 2009 12:43
    06061947
    Poziom 28  

przemo159 Oczywiście że żart, terenu mi nie brakuje 5ha w kwadracie /prawie/ 240x220m ??? około, na łagodnej górce, teren odkryty, zezwolenie na budowę masztu do 34m wysokości. Najbliższy sąsiad jest ok 300m od mojej granicy, tak że nie ma problemów. Pies jest gdzie indziej pogrzebany!!!. Mianowicie, pomimo że "leżę" w niezłaj strefie wiatrów, jak na nasze warunki 2km na południe od ośi /Mszczonów- Tarczyn/, to już 8-letnia praktyka nauczyła mnie "pokory", poprostu średnia prędkość wiaterku wychodzi mi latem 3,5-4,5m/s zimą 4,5-5m/s. Reasumując, bez śmigiełka φ=10-12metrów o kilowacie możemy /mogę/ zapomnieć!
    Pozdrawiam.
    PS Jeśli poczułeć się urażony to sredecznie przepraszam!
    GW
    PS nie wiedziałem, że udzielasz się w silnikach turbinowych budowanych "domowym sposobem".
    Gratuluję!!
    I gorąco popieram!!!
    GW

• #12671 19 Sty 2009 12:53
    włodek_t40
    Poziom 10  

Witam szanowne grono tego forum .Jestem zmuszony do zrobienia
    swojej elektrowni ,sprawa honoru.Panowie temat czytam od początku
    zajęło mi to sporo czasu ale też i przyjemności.Swoje pytania ćhciałbym
    zadać panom którzy zrobili prądnicę amerykankę .Chcę postawić wiatrak 3,5metra średnicy oś na wysokości 12,5 metra osiem łopat .Co do prądnicy
    interesuje mnie jedna faza, odbiór prądu do 3 kw tak żeby mając 60 obrotów na minutę miała około 1kw.
    Chciałbym wykorzystać magnesy okrągłe najlepiej około 35mm średnicy grubości 20mm .Magnesy będą wklejone w otwory wywiercone w sklejce grubości 18mm a uzwojenia chciałbym zrobić z jednej i z drugiej strony wirującej sklejki z magnesami.Prosiłbym o przeanalizowanie tego pomysłu po prostu nie wiem ile będę musiał kupić magnesów i ile zrobić uzwojeń z obu stron magnesu aby uzyskać parametry do około 3kw wszystko pójdzie w grzałkę . Amerykanka dlatego że brak zaskoków i jest możliwość ruszenia i pracy przy małych wiatrach .
    Proszę o opinię .

• #12672 19 Sty 2009 13:07
    06061947
    Poziom 28  

włodek_t40 Pokoleji, z φ=3,5metra uzyskasz ok 1kW przy wiaterku 8m/sek. Odpowiedz poco chcesz zastosować wielołopatowe śmigło!!!!!!! wystarczy 3-łopaty.
    To na razie tyle.
    Pozdrawiam
    GW

• #12673 19 Sty 2009 13:27
    włodek_t40
    Poziom 10  

Dobra średnicę śmigła mogę zmienić jak i ilość łopat dopiero się uczę ,
    a co z resztą ?

• #12674 19 Sty 2009 13:37
    06061947
    Poziom 28  

A więc tak; na Twoim miejscu wykonał bym "klasyczną" amerykankę" czyli dwie tarcze hamulcowe φ= ok 350-400mm i tu wykorzystał bym piastę od samochodu np złomową od autobusu, następnie sprawdził bym jakiej wielkości magnesy mi się zmieszczą /prostokątne/ przy ilości np 24szt. na tarczę, i to by był pierwszy krok , poza kupnem złomu nie tracisz nic!!!!
    Pozdrawiam !
    PS Tak bym robił jak bym robił "amerykankę" poraz piąty!!! ale mądry człowiek po szkodzie!
    GW
    daniel06 gratuluję, myślałem że już zostałem sam z całą przeczytaną wiedzą tego Forum!
    zywiol.tom, na to nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale Kol. kotuniunia przybliżył Ci znacznie odpowiedź /post poniżej/.

• #12675 19 Sty 2009 13:56
    włodek_t40
    Poziom 10  

Do 06061947 .Właśnie dlatego nie chcę tarcz samochodowych żeby zlikwidować podwójną ilość magnesów a wykorzystać n i s z dwóch stron i z dwóch stron uzwojenia .Jestem z zawodu stolarzem i mam dostęp do różnych maszyn w tym maszyny cnc nawet sam jedną zbudowałem.Co do tarcz to mam dwie piły tarczowe średnicy 450 mm grubości 4.8 mm do tego piastę od malucha zewnętrzna średnica 60 mm tak jak wewnętrzna średnica tarczy ale jednak myślę o sklejce i podwójnym uzwojeniu i na tym bym zabazował te dwie strony magnesu obsługują z dwóch stron uzwojenia i tak bym chciał to zrobić .Potrzebował bym jakiś wyliczeń ile magnesów i ile uzwojeń z każdej strony.

• #12676 19 Sty 2009 14:03
    06061947
    Poziom 28  

Mam taką radę skontaktuj się z Kol Wojtek 32 z tego Forum.
    Pozdrawiam
    GW

• #12677 19 Sty 2009 14:09
    Maciej41
    Poziom 14  

włodek_t40
    Myślę, że nikt takiego czegoś nie budował więc ja odpowiem na pytanie
    Przy założeniu indukcji 0,2T i obrotach 60/min
    Gęstość energii z uzwojenia będzie ok. 0,18W/cm^3*m
    0,18W na 1cm sześcienny czynnej miedzi na metr średnicy tarczy
    Zatem dla amerykanki o średnicy 1m dla mocy 1kW potrzeba ok.
    1000/0,18=5555cm^3 czyli 49kg
    Tyle miedzi musisz umieścić nad magnesami
    Przy współczynniku 1,5, na uzwojenie zużyjesz 74kg miedzi

• #12678 19 Sty 2009 15:08
    włodek_t40
    Poziom 10  

Dzięki za szybką odpowiedź .Tego się nie spodziewałem a jak się ma ta indukcyjność w dwóch tarczach stalowych i w magnesach ? Kto z tego forum zbudował największą amerykankę ?

• #12679 19 Sty 2009 15:15
    siewa
    Poziom 10  

jeżeli zdecydowałbym się na przekładnie to wg Was jakie konstrukcje mają najmniejsze straty energii? Do obrotów 1445 mojej prądnicy wystarczy przelożenie 1:20 - 1:25

Wiele urządzeń mechanicznych wypsażonych jest w przekładnie tylko które z tych przekładni bedą wystarczająco wytrzymałe a zarazem będa miały jak naj mniejsze opory? (tzn konkrtne patenty od jakiś maszyn)

Czekam na opinie osób które wiedzą to z własnego doświadczenia a nie z książek

• #12680 19 Sty 2009 16:15
    Maciej41
    Poziom 14  

włodek_t40 napisał:
    Dzięki za szybką odpowiedź .Tego się nie spodziewałem a jak się ma ta indukcyjność w dwóch tarczach stalowych i w magnesach ? Kto z tego forum zbudował największą amerykankę ?

W granicach 0,6 - 0,8T
    Decydujące jest zwiększenia obrotów. Ilość miedzi będzie malała proporcjonalnie do zwiększania indukcji i zwiększania obrotów.

• #12681 19 Sty 2009 16:19
    krystek66
    Poziom 13  

Cytat:
    Do obrotów 1445 mojej prądnicy wystarczy przelożenie 1:20 - 1:25

Jakie śmigło chcesz zastosować przy takim przełozeniu?Przy takim przełożeniu śmigło będzie miało co robić.
    Pozdrawiam

• #12682 19 Sty 2009 16:24
    06061947
    Poziom 28  

Maciej41 Dzięki za szybką odpowiedź dla Kol. włodek_41, masz rację; takiej "amerykanki" nikt na Forum nie robił, przynajmniej ja sobie nie przypominam. Pamiętam tylko wypowiedź Jerzego Węglorza z 250 stron do tyłu ......jak już używamy drewnianych rdzeni, to i uzwojenie niech będzie z jedwabnej nitki........
    Pozdrawiam.
    PS. to nie jest złośliwość!!!!
    GW

• #12683 19 Sty 2009 19:19
    wiatrakowiec
    Poziom 13  

Witam. Znajomi podrzucili mi artykuł z "Gazety" ;Co ma humbak do wiatraka; w którym piszą o badaniach Kanadyjczyków nad ;aerodynamiką; płetw humbaka .Twierdzą że te szczerbate, kostropate płetwy przy małych prędkościach przepływu mają o 30% większą sprawność od płatów z idealnym profilem. Kanadyjska firma Whale Corp produkująca E.W. twierdzi że produkuje już wiatraki z takim profilem, które przy małych prędkościach mają większą sprawność. Czy wiadomo coś na ten temat [czy to nie jest kaczka dziennikarska]. Gdyby to była prawda to moje płaty po trzecim remoncie [ szczerbate, guzowate] miały by większą sprawność. Pozdrawiam.

• #12684 19 Sty 2009 19:34
    rendezvous
    Poziom 10  

[b] WITAM CZY JEST KTOS ZAINTERESOWANY KUPNEM UZYWANYCH PANELI FOTOWOLTANICZNYCH...??? GG: 6331150

Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)

• #12685 19 Sty 2009 20:02
    06061947
    Poziom 28  

wiatrakowiec Witaj sąsiedzie ok 20km. Wybacz mi, ale koledzy Cię oszukali: to nie jest 30% tylko co najmniej 130% albo 450%!!! lub nawet 1534%, tą ostatnią wartość uzyskasz, gdy "wmontujesz" w płaty ząbki czosnku! i będzie git !!!!
    Pozdrawiam.
    GW

• #12686 19 Sty 2009 20:31
    Jankowar
    Poziom 10  

maxhurt
    Co do savoniusa to kształtownik pionowy ( konstrukcja) ma 7m . Natomiast pierwsze piętro składa się z trzech blach alu co 120 stopni każda. Wymiar jednej blachy to kwadrat 1mx1m o grubości 1mm . Drugie piętro jest takie samo tylko przesunięte względem pierwszego o 60 stopni. Trzeci poziom to pozostałość po próbach 5 szufelek , które postanowiłem zamocować . Przesunięte pietra zapewniają płynną pracę wiatraka , chociaż gdyby nie były przesunięte moc byłaby większa bo powierzchnia byłaby zdwojona. Ale nie poprawiam, może kiedyś.

Dodano po 26 [minuty]:

ADT
    Do zasilania TV- 90 Wat wykorzystuje UPS-600 Wat - bez problemu się spisuje - zasila mi również oświetlenie w domu ( żarówki energooszczędne i LED-y GU5 3,5 wata jest ich 10 + 6 żarówek 12 W - podaje pobór mocy , moc świetlna jest większa.Przetwornica 350 Wat zasila pompkę cyrkulacyjną latem przy panelach solarnych . Przetwornica 1000 Wat zasila pompę w oczku wodnym moc pompy 75 Wat. UPS - 500 Wat stosuje do oświetlania sadu ( żarówki energooszczędne pobór mocy od 3 do 12 W każda a jest ich 6 + 6 żarówek na parkingu zapalanych czujnikiem ruchu ). To wszystko działa jak wieje i świeci słońce .
    Mam 950Ah sumaryczna poj. aku. Doładowanie mam z 3 paneli fotovoltaicznych 120 Wat .To wszystko sterowane jest zegarami cyfrowymi .

• #12687 19 Sty 2009 22:39
    maxhurt
    Poziom 14  

Jankowar

radzisz mi zrobić całą wysokość jako jedno piętro? przesunięcie ma wpływ na start przy niewielkim wietrze,dlatego zamierzałem zrobić dokładnie jak twoja turbina.takie coś jak w linku poniżej,ale dwa piętra z przesunięciem.http://www.youtube.com/watch?v=rt1aRkNBBtE&feature=related

• #12688 19 Sty 2009 22:48
    siewa
    Poziom 10  

do Krystek66

Myślałem o śmigłach podobnych do tych:

http://www.komel.katowice.pl/GRAFIKA/wia3smi1.jpg

Są w miarę proste w budowie i nie pracochłonne (o estetyce nie rozmawiamy) :) średnica ok 5m dość duża powierzchnia i regulowany kąt natarcia.

Pytanie czy ww śmigła napędzą mój silnik z przekładnia tzn czy opory silnika i przekładni nie będą na tyle duże, że uniemożliwią start wiatrakowi?

• #12689 19 Sty 2009 22:57
    sylwek9999
    Poziom 17  

siewa,do tak dużej przekładni to wielopłatowe śmigło,np.takie jak u ZGG

• #12690 19 Sty 2009 23:41
    przemo159
    Poziom 16  

siewa jak myślisz o 3-łopatowym śmigle o śednicy ok 5m normalnych gabarytów(chodzi o szerokość łopaty w środku) i jak zaczniesz wyliczać i wnikać głębiej w temat to sam dojdziesz do wniosku że takie duże przełożenie odpada.Albo zrobisz jak napisał sylwek9999 i wykonasz coś w stylu kolegi ZGG,żeby uzyskać duży moment obrotowy przy ok 60 obr/min(1445 / 25=57 obr/min),albo odpuść tak duże przełożenie i idź w stronę prądnicy wolnoobrotowej...
    Co do przekładni to staraj się stosować planetarne mają najlepszą sprawność, ale wielu Ci doradzi że najlepsza przekładnia to jej brak...

06061947 napisałeś: "średnia prędkość wiaterku wychodzi mi latem 3,5-4,5m/s zimą 4,5-5m/s" - to mnie troche podłamałeś :( ale mam taką malutką nadzieje te pomiary robiłeś niewysoko,bo jak na 34 metrach to mnie dobiłeś...
    PS a silnik odrzutowy własnej roboty to niezła frajda ;)