Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)

dzik6 21 Jan 2009 23:04 5058233 12804
Optex
    jacek mocek
    Level 12  
    Witam wsystkich elektrodowiczów prosze o pomoc jak nawinąc cewki do Amerykana 12v jedni piszą nawijac jednym drutem drudzy dwoma 36 zwojów jak jest lepiej Pozdrawiam
  • Optex
    sylwek9999
    Level 18  
    jacek mocek,ja cie nie mogę,nie ma recepty bo każdy domowym sposobem zrobi to inaczej,jest za wiele czynników decydujących o prądnicy żeby opracować szablon,miałeś ,jeśli czytałeś wątek jak to ustalić .pozdro
    06061947
    Level 28  
    damianob1 ja na Twoim miejscu zrobił bym proste dwułopatowe śmigło np. wg. Jagodzińskiego 1,2-1,5 m średnicy i sprawdził, czy dostajesz te 15-20Watt średnio i wtedy dopiero podjął bym decycje o szczegółach konstrukcji, bo inaczej szkoda "kasy" i pracy! Ale to tylko moje prywatne zdanie.
    GW
    edmundor
    Level 1  
    Mam pytanie jak wyglądają zabezpieczenia przed wyładowaniami atmosferycznymi ,czy pioruny nie walą w wiatraki
  • Optex
    06061947
    Level 28  
    Temat "rzeka", oczywiście że walą, ale zdarza się to dość rzadko mnie przez 10-latek się to nie przytrafiło /odpukać/ . Podstawa to dobre uziemienie masztu. Mam w tym temacie dość bogatą literaturę, postaram się odszukać i podesłać linki.
    GW
    ostanislaw
    Level 17  
    krzybol wrote:
    witam wszystkich
    No i ostatnie pytanie, skoro na większości terytorium naszego kraju średnia siła wiatru jest na poziomie 3,5 - 5,5 m/s to dlaczego wszystkie są tak skonstruowane że potrzebują siłę wiatru startowego 2 - 2,5m/s a nie ok. 0,5 - 1 m/s a pełną moc uzyskują dopiero przy wietrze 9 - 12 m/s a nie przy 3,5 - 5,5m/s ?

Poszukaj informacji o wiatraku z Rębielic Królewskich produkcji p Antosa.
    To jest wiatrak który spełnia warunki na małe wiatry. Ale czy jest ekonomiczny w budowie? Ja wątpię!
    06061947
    Level 28  
    Właśni , moc wiatraka spada z sześcianem prędkości wiatru.
    Maciej41
    Level 15  
    Może kogoś zainteresuje zależność indukcji magnetycznej w szczelinie od odległości między tarczami w amerykance.

Wykresy sporządzone na podstawie obliczeń zweryfikowanych pomiarami ostanisław'a. Tu szczegóły.
    krzybol
    Level 10  
    sylwek9999
    http://info.ellaz.pl/GazetaEl.nsf/df5790b386a...b7993e040c1256e0b003f34a6!OpenDocument&Click=
    czyli można

Ale mi bardziej chodzi o tego typu konstrukcję:
    http://sunny523.en.ec21.com/Vertical_Axis_Wind_Turbine--3117007_3165813.html
    http://josephtam.en.ec21.com/Vertical-axis_Wind_Turbine_Aerospiral--1453082_1920982.html

Bo gdybyśmy dali zamiast 3 lub 6 dwukrotnie większą liczbę łopat i o większej powierzchni to uzyskali byśmy prawdopodobnie większą "siłę roboczą" no i prawdopodobnie niższą wartość startową wiatru byłaby potrzebna. Tak czy nie?
    A jak tak to w czym jest problem?
    damianob1
    Level 10  
    Dzięki 06061947
    W takim razie na początek jakiś próbny mały projekcik.
    Wobec czego mam następujące pytania:(przeglądam ten post 3mce moze nie strona w strone,i im wiecej czytam tym więcej pytań)
    -Czy za miast dwóch drewnianych nie łatwiej będzie kawałek rury i trzy łopaty wyciąć?,
    - gdzie znależć jakąś tania turbine , co zastosowac zeby nie przezwajac silników i nie robic od podstaw amerykanki . Byłaby ona potrzebna tylko do sprawdzenia sily wiatru.
    - Może ktoś mi podpowie jakis szybki , niedrogi sposób wykonania takiego doswiadczalnego wiatraka.
    TOMSON
    Level 19  
    Budując wiatrak na małe prędkości wiatru łopata konwencjonalnej turbiny musiała by miec dużą cięciwe profilu aby miec zachowana odpowiednią liczbę Re na opływie profilu łopaty + skończoną długośc łopaty.Wizualnie to by nie przypominało skrzydła,bo długośc łopaty była by porównywalna z jej szerokością czyli doskonałośc takiego płata była by bardzo mała można było by ja zwiększyc przez zastosowanie rozpraszaczy wirów brzegowych ale to nie zabawa na amatorskie konstrukcje
    06061947
    Level 28  
    damianob1. Ja , ale to ja, poszedł bym w najmniejszy koszt "rozpoznania walką", czyli dwułopatowe śmigiełko wg. śp Jagodzińskiego i do tego silnik od skutera 36-48V z magnesami stałymi pojawiają się takie na Alledrogo, w cenie ok 120-130-PLN. Wiem że, Kol Jesiotr1 mnie "zje", ale to tak aby się przekonać w "realu", ile możesz wyciągnąć ze swej lokalizacji. Stary już jestem, ale uważam że lepiej stracić 500PLN niż 10 000.
    Ad. 1 Nie łaź na "skróty" śmigiełko musi mieć profil "prawidłowy", czyli zgodny ze "sztuką" inżynierską /aerodynamika/ , na pewno koledzy z forum Ci pomogą chodźby scq można wykonać ze sturoduru i "powlec" matą i epidianem /UWAGA żywice poliestrowe zjedzą wypełniacz/.
    To narazie na tyle!
    GW
    I jeszcze jedno przy tych próbach , warto by zastosować prostą przekładnię 1:2 wykonaną z kół i paska zębatego, dowolnego mechanizmu rozrządu samochodowego.
    PS o przezwajaniu silników i takich tam d..lach to będziesz się martwił potem!! Gdy będziesz wiedział na jaką energię możesz liczyć w Swoich warunkach terenowych.
    sylwek9999
    Level 18  
    krzybol,problem z mocą przy tak słabym wietrze,a dokładniej z jej brakiem,no chyba ze postawisz taki jak Antos,ale to już nie jest domowy sposób dla każdego w każdym razie nie dla mnie ,a o to mi chodziło
    wiatrakowiec
    Level 14  
    Witam. Czytając forum zauważyłem że są koledzy którzy planują budowę wiatraków o średnicy 8m .Pierwsze moje śmigło miało być 10 m. ale w trakcie budowy ograniczyłem do 8m.[dzwigar z rur stopniowanych, żebra co 50cm.] pracowało około roku . Ze względu na jego wagę [jeden płat około 50kg]ciągłe przeróbki mechanizmów [zakładanie zdejmowanie] zrobiłem nowe lżejsze,a tamto leży bezużytecznie. Płaty można wydłużyć z 4 do 6m. konstrukcia na to pozwala. Jeżeli Ktoś potrafi to wykożystać to zapraszam.
    damianob1
    Level 10  
    Jeszcze raz to samo,poprawione:
    Znalazłem coś takiego: alledrogo
    numer 528037573
    Ma przekładnię ale 24v lub:
    numer 528038689
    bez przekładni 36v
    Dla mnie osobiście bardziej pasuje ten pierwszy , nie trzeba robić przekładni.
    To teraz pytanie do fachowców, nada sie do prowizorki czy cos innego szukac
    Znalazłem też taki:numer 535160400
    ale nie wiem czy to nie za małe i tez bez przekładni.
    Doradźcie coś
    I jeszcze znalazłem coś takiego:numer 537057606
    Przekładnia, 7,5KW przy 250 obr. 360v
    To cos warte?
    Jankowar
    Level 11  
    WIATRAKOWIEC
    Mój pierwszy wiatrak miał ciężkie mało estetyczne śmigła o średnicy 7m ciągnął dwa mosty jeden od żuka drugi od mercedesa
    Pracował przez 3 lata . Po 3 latach jedno ze śmigieł znalazłem 100 m dalej. Miał wadę - silne obciążenie prądnicy powodowało odwracanie głowicy od wiatru. Ster boczny pięknie działał w trakcie burzy.
    dunczykx
    Level 11  
    Chciałbym zbudować „amerykankę”, 3 – 4 kW -mam ogólny obraz jak powinna wyglądać, ale gubię się w szczegółach tzn. drut, ilość zwojów jakie magnesy. Może ktoś pomógł by mi to uporządkować.
    zohen
    Level 16  
    dunczykx wrote:
    Chciałbym zbudować „amerykankę”, 3 – 4 kW -mam ogólny obraz jak powinna wyglądać, ale gubię się w szczegółach tzn. drut, ilość zwojów jakie magnesy. Może ktoś pomógł by mi to uporządkować.

Kolego - amerykanka 4 kW, to wg. mnie lekka przesada. Przy tej mocy oczekiwanej poszedłbym w przeróbkę silnika podobnej mocy. Zwykły "pralkowiec" też odpada, chociaż - jak poczytasz na tym forum - niektórzy "eksperci" potrafią przerobić 60 watowy silnik od pralki na 10 kW prądnicę! Amerykanka musiałaby mieć średnicę około 40 - 50 cm!
    Amerykanki są bezkonkurencyjne, ale do około 1 kW.
    Powodzenia!
    sylwek9999
    Level 18  
    dunczykx,może to Cię zainteresuje moc podobna,nr aukcji aledrogo 533291886,albo gotowy stator 535071456
    Kwazor
    Level 32  
    Damianob1 :

Ten silnik 36V jest 4 szczotkowy 4 magnesowy.
    Bez przekładni przy 3 łopatowym smigle osiagał 5V ale z duzym natężeniem pradu ( w sieci jest gdzies opis tego testu )

Mozna by zrobic przekładnie 1:2 i 2 łopatowe smigło i bedzie hulac...
    damianob1
    Level 10  
    ZGG.
    Tak jak wcześniej pisałem docelowo 3KW to takie minimum, ale teraz wg. porady cos małego taniego tylko do sprawdzenia warunków
    Ten ok to ten 7,5kw?.(jeszcze zapytam o żłobki)

Kwazor
    Mi potrzebny jest silniczek do szybkiego zamontowania,najlepiej bez przeróbek.
    Czyli ten mały z przekładnia nie jest dobry(chodzi mi o to ze tu juz jest ta przekładnia i nie trzeba nic dokładać)bo napisałeś o tym bez przekładni 500W.(te wyniki nie są mi potrzebne ,ale połączenie całości by się przydało, po prostu chce tylko sprawdzić co u mnie wyjdzie)
    A póżniej będe myślał o czymś większym - ostatnio ograniczyłem pobór z sieci ale nadal troche dużo 1100-1200 KW miesięcznie
    sylwek9999
    Level 18  
    dunczykx,jak chcesz 4KW odbierać przy średnich wiatrach to pionowy wiatrak musi być chyba wielkości bloku mieszkalnego

Dodano po 4 [minuty]:

a,widziałem gdzieś taki projekt że budynek był jednocześnie pionowym wiatrakiem,tylko ciekawi mnie czy przy silniejszych wiatrach mieszkańcy nie mieli by problemu z utrzymaniem zjedzonego obiadu
    TKRad
    Level 10  
    Witam
    Regulacja kąta natarcia przy wykorzystaniu uchwytu tokarskiego. Wyobrażam to sobie tak jak na obrazku - zastosowanie sprężyn. Myślę że można by też wykorzystać sprężyny oczkowe nawinięte na pręty łączące łopatę z uchwytem.
    Kwazor
    Level 32  
    Quote:
    Mi potrzebny jest silniczek do szybkiego zamontowania,najlepiej bez przeróbek.

Szukaj Ametek 30V 550 RPM ... tylko z USA ... lub UK... "gotowca" jako takiego nie ma ...

Jeszcze nadajna sie silniki z napedu bierzni ( urzadznie do ćwiczeń fizycznych )
    Tylko one sa na 180 V DC ...
    06061947
    Level 28  
    TKRad Tak tylko wtedy tracisz "synchronizacją" kąta natarcia łopat, co może zakończyć się katastrofą i chyba zakończy!!!
    GW
    TOMSON
    Level 19  
    Witam wszystkich

To może lepiej wydac pieniądze na wiatromierz a nie na pierwsze próbne elektrownie wiatrowe i ocenic potencjał miejsca w którym ma pracowac mała turbina wiatrowa bo się może okazac ze nie opłaca się inwestowac w turbinę wiatrową i żaden cudowny wiatrak nic nie pomoże.
    piotrek0650
    Level 12  
    A mój alternator już prawie gotowy.
    jak pokręce wałem to nieźle daje po języku :-)))
    a tu kilka fotek:

https://obrazki.elektroda.pl/7_1232729781.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/83_1232729827.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/31_1232729852.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/36_1232729910.jpg

magnesy wyglądają jak po wojnie ale to tylko tak na fotkach wyszło w rzeczywistości są piękne i lśniące :D