Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)

dzik6 25 Sty 2009 22:07 4876382 12804
    jacek mocek
    Poziom 11  
    Do adam20 buduje amerykana śmigło 3m umnie niezle wieje otwarta przestrzeń
  • Computer Controls
    sylwek9999
    Poziom 17  
    przy amerykance nie będziesz miał wibracji,warunek w miarę idealnie wyważone śmigło,ale mocowanie na poduszkach wskazane
  • Computer Controls
    jendrolak
    Poziom 10  
    jacek mocek:
    Zgodnie z art. 30 prawa budowlanego zgłoszenia właściwemu organowi wymaga-
    pkt.3)
    b) urządzeń o wysokości powyżej 3 m na obiektach budowlanych
    pozdrawiam
    jacek mocek
    Poziom 11  
    Przeis 3m dotyczy konstrukcji czy też śmigła
    sylwek9999
    Poziom 17  
    3 metry ponad czyli ze śmigłem

Dodano po 33 [minuty]:

aleśmy się zagalopowali z tymi fundamentami,mam jeszcze pomysł wykorzystania naturalnie rosnącego drzewa.
    pień odpada bo struchleje czyli żywe drzewo a na nim maszt do 12 metrów,trzeba by było kontrolować odciągi bo drzewo rośnie.może to i głupie
    Force
    Poziom 10  
    A można na palu o wysokośći okolo 8m ? dodatkowo zabezpieczonym linkami, ale bez fuzndamentu? A jesli chodzi o przymocowanie do drzewa, to raczej można z tego wgledu iz drzewo na prywatnym terenie należy do właściciela gruntu.
    sianio
    Poziom 14  
    Panowie jest coś takiego jak płyta drogowa która ma wymiary 1,5/3m i waży średnio 2 tony.Jeżeli położycie takie coś na równym terenie i za pomocą kotew przymocujecie do tego maszt to omijacie prawo budowlane i urzędasy mogą was po....głaskać.
    kotuniunia
    Poziom 29  
    Można też zrobić rozbudowaną kotwicę ze złomowych elementów zakopać w ziemi ,po uprzednim zakonserwowaniu i do niej instalować maszt(to chyba nie podchodzi jako fundament).U mnie już coś takiego siedzi parę lat i robi dodatkowo za jakiś tam uziom(posiadam dodatkowy).
    jacek mocek
    Poziom 11  
    A czy można by na ziemi położyć na przykład folię budowlaną czy coś innego na tym wylac z betonu odpowiedni do masztu postument nie będzie on na stałe związany z ziemią i co na to nadzór budowlany?
    msws
    Poziom 10  
    Witam
    Przeczytałem i popełniłm coś takiego:
    Nadzór budowlany się nie przyczepi, ciekawe co na to UDT.
    Wysokość 8.5m a po złożeniu 4,2m.
    Śmigło Swind 2.5m, prądnica z silnika 2,2kw 36 żłobków nawinięta drutem fi1,1mm po 30zw, połączone w gwiazdę.
    Ładuję akumulator 24v już przy 90obr/min a przy 120obr/min mam moc ok 300W. Maksymalna odebrana moc to 1,7kW (600obr/min).
    Całość nadzorują 2 mikrokontrolery atmega8, jeden pilnuje obrotów i jeżeli przekroczą 600 to opuszcza maszt i obraca śmigło od wiatru, oraz przełącza obciążenia. Drugi odpowiedzialny jest za pomiar wiatru, rozruch i ustawianie turbiny na wiatr.
    Teraz pracuję nad przetwornicą do ładowania aku 24v w zakresie napięć wejściowych od 60 do 160v. (szkoda jak przy silniejszym wietrze marnuje się tyle mocy).
    Pozdrawiam
    06061947
    Poziom 28  
    Wydaje mi się, że chodzi o wysokość masztu na budynku /3m/ który jest "trwale związany z konstrukcją", natomiast śmigiełko raczej nie! Chodż w Naszym Najjaśniejszym Państwie Prawa, wszystko może się zdarzyć!!!. Ostatecznie to "urzędas" decyduje!!!!!
    GW
    romanbem
    Poziom 17  
    msws napisał:
    Witam
    Przeczytałem i popełniłm coś takiego:

Pozdrawiam

Napisz -proszę- coś więcej n/t mechanizmu opuszczania masztu.Jak to działa?.Nie mam na myśli elektroniki tylko mechanicznie.Gdybyś nie chciał na forum to bardzo proszę na PW.lub E-mail
    Pozdrawiam.
    msws
    Poziom 10  
    Do karetki wózka widłowego zamontowałem 4m przedłużkę. Resztę załatwia przerobiona hydraulika od wózka widłowego. Zamiast oryginalnej pompy hydraulicznej i rozdzielacza zamontowałem agregat od windy samochodowej na 24v.
    Elektryczny wózek widłowy bez baterii trakcyjnej i z uszkodzoną elektroniką można kupić już za 1500zł a są wózki które mają wysokość podnoszenia nawet 7m.
    Tak to wygląda po złożeniu, jak stanę na maszcie wózka to mam bardzo dobry dostęp.
    lookas_krk
    Poziom 2  
    Witam wszystkich forumowiczów!
    Chce zauważyć że jestem pod wielkim wrażeniem osiągnięć. Przyznaje że trafiłem na to forum kilka tygodni temu będąc na urlopie, temat tak mnie zafascynował że przeczytałem go od deski do deski. Szybka decyzja i wziąłem się do roboty. Trafiłem na silniczek od pralki 48 żłobków. Wyrzuciłem stare uzwojenie i zacząłem nawijać. Standardowo 16 cewek na fazę po 32 zwoje w sumie 64 druty fi 0,85 w żłobku(jak tylko dorwę aparat wstawię jakąś fotkę). Wirnik już stoczony czekam tylko na magnesy. w trakcie oczekiwania pojawiła się tylko jedna wątpliwość. Bo o ile zdolności manualnych i samozaparcia mi nie brak o tyle moja wiedza elektryczna odstaje od poziomu reprezentowanego przez forumowiczów. Więc moje pytanie może dla większości okazać się prozaiczne, lecz wmyśl przysłowia "kto pyta nie błądzi" chcę zapytać. Po przewinięciu stojana otrzymujemy 6 końcowych przewodów. Jak je połączyć żeby otrzymać 3 fazy i jak podłączyć później do tego powiedzmy grzałkę czy grzałki?
    adam20
    Poziom 16  
    lookas_krk
    nie wiem czy nie narażasz sie pisząc, że przeczytałes OD DESKI DO DESKI- no i nie natrafiłes na schematy, wywody co i jak- po prostu nie wierzę :(
    jeśli masz 6 przewodów a chcesz połączyć w gwiazdę te prądnicę- no to szukać gdzie początek danej fazy i gdzie koniec- np. miernikiem , który będzie piszczał gdy znajdziesz odpowiedni drut.
    no i teraz łapiesz te 3przewody które stanowią np. końce fazy i łączysz ze sobą, czy to za pomoca zkręcenia w palcach i zalutowania ( choc nie polecam, bo a noż Ci sie odwidzi i będziesz chciał łączyć w trójkąt), bądź najlepiej zalutuj na końcu każdego drutu końcówkę, byś mógł np., na płytce, mostku łączyć je ze sobą.
    co do połączenia w trójkąt- początek jednej fazy z końcem durgiej i tak nastepna, lepiej jednak jest zobaczyć to na schemacie., wpisując w google połączenie w trójkąt.
    jednak co do tych połączeń: przy gwieździe będziesz uzyskiwał większe napięcia niż przy trójkącie przy tych samych obrotach.
    sn-rf
    Poziom 14  
    Witam,

06061947 napisał:
    Wydaje mi się, że chodzi o wysokość masztu na budynku /3m/ który jest "trwale związany z konstrukcją", natomiast śmigiełko raczej nie! Chodż w Naszym Najjaśniejszym Państwie Prawa, wszystko może się zdarzyć!!!. Ostatecznie to "urzędas" decyduje!!!!!
    GW

Niestety. 3m _całej_ konstrukcji ponad dach. Nie pamiętam tylko, od którego punktu liczy się te 3m. Coś mi się kołacze po głowie, że 3m od najwyższego punktu budynku. Czyli jak ktoś ma dom 7m + murowany komin 1,5m to najwyższy punkt wiatraka będzie niecałe 11,5m od powierzchni ziemii. W takim przypadku dysponujemy 4,5m w górę od pokrycia dachu.

pozdrawiam,
    Piotrek
    lookas_krk
    Poziom 2  
    adam20

Nie narażając się oczywiście na schematy trafiłem ale brakowało kogoś mądrego by zrozumieć. Po Twoim wyjaśnieniu zrozumiałem w końcu idę schematu. Teraz mi wstyd że wcześniej na to nie wpadłem. Bardzo dziękuje i z góry przepraszam gdyby mi się jeszcze zdarzyło głupio zapytać.
    06061947
    Poziom 28  
    No i właśnie jak liczyć tą wysokość , czy od kalnicy!!!
    GW
    greenpeace
    Poziom 23  
    sylwek9999 napisał:
    greenpeace,jako ciekawostkę chodziło mi o to co w tym linku,tam było że konstrukcja stanowiła całość i nie było wyodrębnionego fundamentu.

Ale skargę sąd oddalił! Czyli postanowienie Wojewody zostałi podtrzymane. Czyli nawet, jak się urząd uprze, do postawienia bilbordu posiadającego fundament konieczne jest uzyskanie zezwolenia.

Dodano po 3 [minuty]:

A wysokość liczymy od kalenicy.
    A przepis ten tyczy się tego co stoi na budynku. Natomiast przepisy nie mówią o niczym co jest do niego dostawione. :)
    ostanislaw
    Poziom 16  
    lookas_krk

Dawno dawno temu na forum znawcy doszli do tego że uzwojenia prądnicy należy łączyć tylko w gwiazdę. Nie pamiętam uzasadnienia, chodzi chyba o niedokładności w symetrii uzwojeń. Powodzenia.
    06061947
    Poziom 28  
    ostanisław tak, ale nie do końca, ja łączyłem w trójkąt i nie było źle. Oczywiście, że niedokładność w /symetrii/ powoduje "pewne" straty, ale jaki to procent???? , test jest bardzo prosty, łączymy szeregowo, czyli w trójkąt /rozpięty/ i tu woltomierz, dla zamknięcia "obwodu", mnie wychodziło ok. 1-2% . To może być problem, gdy "współpracujemy" z siecią zewnętrzną, ale nie gdy działamy na własny "użytek, często "pracując" na prostownik!!
    Pozdrawiam
    GW
    PS. tak temat był poruszany ok 200 stron do tyłu, a może 250????
    krzys507
    Poziom 12  
    MSWS Ja przy tej samej turbinie mając podłączoną grzałkę 2kW miałem nawet ponad 300V. Ale co z tego jak takich wiatrów jest kilka w roku. A poniżej 5 m/s z tego śmigła efektów raczej nie będzie. Wniosek jest taki iż Ten co myśli o kilowatach a nie o ładowaniu baterii niech buduje wiatrak o mocy min 6kW !!!!!!!! Mowie to z własnego i innych doświadczenia.
    Pozdrawiam
    06061947
    Poziom 28  
    Czyli tak w naszych warunkach "wiaterkowych" φ=14-16 meterków, zawsze to próbowałem wytłumaczyć Kol. na Forum!!
    Pozdrawiam.
    GW
    Akrzy74
    Poziom 39  
    W związku z tym, że temat osiągnął bardzo dużą ilość stron które trudno "ogarnąć", a niektóre problemy powracają jak bumerang- TEMAT ZAMYKAM.
    Większość "nowicjuszy" zadających tutaj pytania, nawet nie przeczytała choćby pobieżnie tematu, w którym zawarte są najważniejsze wskazówki pozwalające wybrać, oraz wykonać prostą prądnicę- nawet przez całkowitego amatora. Wszelkie niejasności, lub indywidualne zapytania, można kierować na PW bezpośrednio do autora publikacji która została wybrana do realizacji- jak to ma miejsce w innych tematach, a nie niepotrzebnie zaśmiecać forum bezmyślnymi postami. Wszystkie posty związane z tą tematyką, które będą świadczyły o nie przeczytaniu choćby pobieżnie całego tematu, będą kierowane do tematu żródłowego-
    " Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 1".
    Na pierwszej stronie tego tematu jest przygotowany spis treści, który choć trochę powinien ułatwić poruszanie się w tym temacie. Kontynuowanie wątku będzie możliwe w temacie "Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 2 utworzonego przez Kol. 06061947
    Link
    Oraz wątek- Budowa elektrowni wiatrowej-aerodynamika,mechanika,przepisy Link
    Liczę na rozsądek, oraz rozwagę piszących w nowych tematach.

Jeszcze jeden temat który zaliczony będzie do archiwum-
    Elektrownia wiatrowa - śmigła