Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)

dzik6 29 Jul 2005 23:39 5053532 12804
Optex
 • Optex
 • #182
  dzik6
  Level 14  
  witam dzięki polO32 :D czy można zrobić taką prądnice domowym sposobem ? bo dość ciekawie to wygląda
  http://www.alxion.com/
  wisia turbine można zawsze przerobić na większą lub zmienić kształt
 • #184
  Apollo
  Level 15  
  http://www.eoltec.com/images/Rotor+stator-01-A.jpg

  Zobaczcie tę prądnicę. Ile ma żłobków? A gdziś około stu, magnesów również duża ilość. I natym polega wolnoobrotowość prądnicy (już o tym pisałem dawniej) Poszukiwać więc stare silniki przedwojenne, powojenne, poniemieckie z ilością żłobków Ż = 72
  Na taką prądnicę bezpośrednio nakłada się skrzydła, bez żadnych przekładni, bez żadnych strat.
  Pozdrawiam.

  E11 - gdzie jesteś? Odezwij się!
 • #186
  Apollo
  Level 15  
  Dzik6

  Patrząc po wymiarach żłobków, to takie duże to nie jest. Różnica w wielkości to jest taka jak komp domowy a laptop. Lożyska chyba musi mieć, hi,hi,hi na poduszce magnetycznej to nie pracuje, bo na tym wisi cale śmigło.
  Ale rozwiązanie super, właśnie takie do którego tu dążymy. Silniki krokowe są zbudowane na takiej samej zasadzie, jak się kręci ośką to wyczuwa się pod palcami tą dużą ilość biegunów. Ale silniki krokowe są małe, dużych nie widziałem.
  Pozdrawiam
 • #187
  Mirosław Świerczyński
  Level 2  
  "dzik6"
  Quote:
  jak taką prądnice zrobić z silnika robiłem próby z tym silnikem i kondesatorami to prąd się pokazał wyczytałem że takie kondesatory dają wzbudzenie ale przy dość dużych obrotach około 1500 obr\min chyba że trzeba wklejić magnesy ?

  Witam wszystkich . Silnik klatkowy działa w skrócie tak: jak się go podłączy do sieci np: 3-fazowej to w stojanie wytwarza się wirujące pole magnetyczne to z kolei indukuje w uzwojeniach wirniku prąd . Przepływający prąd wytwarza pole magnetyczne które wprowadza wirnik w ruch. Jeśli chcesz zrobić z tego prądnicę to samo wprowadzenie w ruch wirnika niewiele da, bo liczysz tylko na pole magnetyczne szczątkowe które pozostało w blachach wirnika. Nie każdy elektryk wie gdzie są uzwojenia w wirniku silnika klatkowego? są tam blachy stalowe zatopione w aluminium , te właśnie aluminium stanowią uzwojenia tego wirnika (1 zwój zamknięty).Więc wprowadzenie takiego wirnika w ruch obrotowy właściwie nie zaindukuje pokaźnej mocy na jąką liczysz. Uważam że musisz wyfrezować miejsce na całej długości wirnika na magnesy i je wkleić. Zapewne jake magnesy wkleić i jak może doradzi ci Wasia. Taki przerobiony wirnik powinien indykować w stojanie pokaźną moc. Ja bym nie przewijał stojana szkoda niszczyć silnika zrobiłbym testy na istniejących uzwojeniach
 • Optex
 • #189
  Żytni
  Level 21  
  Ale przecież zamiast kombinować z magnesami - można ten silnik trójfazowy podłączyć do sieci trójfazowej gdy będzie miał wieksze obroty od synchronicznych. Odpada wtedy problem frezowania, oddzielnej instalacji, regulacji napięcia, odbiorów na dziwne napięcia czy stosowanie falowników, synchronizacji, komutatorów prostowników i diabli jeszcze wiedzą czego. Efektem działania urządzenia będzie wolniej kręcący się licznik energii. Jeśli to bez sensu to proszę mi to powiedzieć.
 • #190
  Apollo
  Level 15  
  Miroslaw S.

  Całkowicie w 100% popieram Twoją tezę. Wiatr to nie woda, wieje z różną siłą i kto będzie stał z wajchą i wajchował kiedy osłabnie wiatr, bo wówczas sieć będzie napędzała silnik. Więcej się straci jak zarobi.

  Magnesy, to jest to. Kiedyś takich magnesów nie było, a teraz są i cholernie drogie, a cenę magnesów napędzają "liczniki energii, wody i gazu" Ale to się niebawem skończy. Poczekamy.......
  Pozdrawiam.
 • #191
  Mirosław Świerczyński
  Level 2  
  Żytni wrote:
  Ale przecież zamiast kombinować z magnesami - można ten silnik trójfazowy podłączyć do sieci trójfazowej gdy będzie miał wieksze obroty od synchronicznych.
  Witam. Powrócił temat pracy synchronicznej. Żeby tak podłączyć silnik lub prądnicę to trzeba sobie zrobić bilans zysków i strat, a będzie to wyglądać chyba tak:
  :D1)Turbina pięknie się kręci aż miło popatrzeć.
  :D2)Sąsiedzi pękną z zazdrości (to też zysk).
  :D3)Brak konieczności zakładania dodatkowych kabli i innych urządzeń (kasa w kieszeni).
  Jednak są poważne wady:
  :cry:1)Bilans zysków i strat ( 90% to straty 10% to zysk – wiatry dość mało wieją na tyle silne aby utrzymać prądnice w pracy synchronicznej więc będzie to ciągle pobierać prąd a nie oddawać).
  :cry:2)Worek bezpieczników (jeśli obroty zwiększą się od synchronicznych to trzeba zmienić bezpieczniki właściwie to nawet 1/3 obrotu prądnicy to już inna faza).
  :cry:3)Energetyka przyniesie duży rachunek za energię (turbina właściwie będzie napędzana przez silnik, a czasami tyko odda energię jak mocniej zawieje).

  [quote="dzik6"]Myślałem o tym silniku 720 obr/min. Dobrze jest przeliczyć obr/s to będzie 12obr/s. Do takich obrotów warto rozpędzić prądnicę aby dała pełną moc. Trzeba:cry: pomyśleć o przekładni najlepiej w twoim przypadku to 1:12 wtedy przy 1 obrocie turbiny prądnica osiągnie 12 obrotów. Na wyjściu otrzymasz częstotliwość 50Hz. Ale tymi obrotami się nie martw bo przy mniejszych obrotach będziesz miał na wyjściu mniejszą częstotliwość, ale to do grzałek może być. Częstotliwość i napięcie na wyjściu można stabilizować za pomocą UPSa.
 • #192
  dzik6
  Level 14  
  witam z tym silnikem podłączonym do sieci to nie bardzo ja robiłem ten silnik z kondesotarami i dał prąd taki że podłączyłem inny silnik i chodził tylko jest jeden mankamęt nie zawsze chce się wzbudzić kondesatory mam od pralek gdyby udało się zawsze wzbudzić taki silnik to byłoby dość tanio wykonać zniego prądnice o przyzwoitych osiągach APOLLO pisał coś o małych magnesach wklejanych w wirnik może to by pomogło wzbudzić prąd ?
  zawsze można wklejić większe magnesy na wirnik ale wtedy momęnt startowy jest dośc cięszki
 • #193
  Żytni
  Level 21  
  Wydawało mi się że temat tyczy rodzaju generatora, bo sterowanie jest specyficzne i zależne od wyboru rodzaju przetwornika. Oczywuste jest ze w KAŻDYM przypadku jakieś sterowanie mniej czy bardziej złożone być musi. W tym przypadku jest to urządzenie kontrolujące czy obroty są wyższe czy niższe od ustawionego progu i to wszystko. Tak więc Pana obawy o straty są zupełnie nieuzasadnione. Jesli już przy regulacji jesteśmy, to charakterystyki prądnicy/silnika sugerują nawet samoograniczenie prądu w przeciwieństwie do uerządzeń z magnesami na przykład wiec jesli wspomina Pan o bezpiecznikach to jest dokładnie odwrotnie niż Pan sugeruje. Trzeci punkt jest powtórzeniem pierwszego, ale zawiera interesujący mnie wątek: Czy aby jeśli moc dostarczona (a tego Pan nie kwestionuje że tak będzie, obawia się Pan o sposób sterowania) przekroczy pobór mocy w instalacji do licznika to co? Są liczniki co mogą się w dwie strony kręcić czy należy i z tym coś wykombinować?
 • #194
  Apollo
  Level 15  
  Żytni, Witam

  Może rozwinąc ten temat ze sterowaniem prądnicy nadsynchronicznej. Widzę, że masz jakieś koncepcje.
  Moim zdaniem należy wziąść pod uwagę to, że prądnica po wzbudzeniu pracuje jak hamulec dla turbiny z mocą z jaką jest obciążona energetycznie, czyli obroty jako odnośnik chyba odpadają. Moim zdaniem jest tylko jedna metoda sterowania. Bo w elektrowni wodnej mamy stałą silę napędową, co ułatwia wiele spraw ze sterowaniem.
  Pozdrawiam.
 • #195
  e11
  Level 17  
  Nie, nie pojechałem na plaże mam sporo zajęcia (papierologi) odnośnie lokalizacji pod swoją MEW( wodna nie mylić wiatrową). A z dyskusji wycofałem się, dlatego, że uznaje waszą wyższość. Ja za bardzo podszedłem do tematu jak w elektr. wodnych tam łatwiej jest utrzymać stałe obroty , łatwiej jest zamontować przekładnie bez względu na jej wielkość i nie jest tak skomplikowane utrzymanie obrotów. W tej chwili to obserwuje dyskusje i mam nadzieje że nie wbijecie mi śmigła w plecy jak o co nieco zapytam.
  A co do silnika indukcyjnego to jest dokładnie tak :
  Woda napędza turbinę połączoną z generatorem przez przekładnie (pasy płaskie , zębatki itp.)gdy ten zestaw osiągnie odpowiednie obroty generator jest załączany na sieć , pobiera z sieci moc potrzebną na wzbudzenie i po wzbudzeniu zaczyna oddawać moc do sieci. Gdyby podłączyć go do sieci domowej za licznikiem to ten zacznie się kręcić wolniej jak pisał Żytni lub zatrzyma się:D (jeżeli jest z blokadą wsteczną) i gdy generator wyprodukuje więcej energii niż zużywamy w danym momencie to wspomagamy naszą kochaną energetykę. W jednym ze swoich postów pisałem że obroty w MEW to świętość dlatego właśnie że gdyby obroty spadły poniżej synchronicznych to nasz generator staje się normalnym silnikiem , który pobiera energie z sieci , napędza turbinę i kasę energetyce.:cry:
  pozdrowienia
 • #196
  Mirosław Świerczyński
  Level 2  
  dzik6 wrote:
  dał prąd taki że podłączyłem inny silnik i chodził tylko jest jeden mankamęt nie zawsze chce się wzbudzić

  może jak to wszsko się kręci i nie wzbudza podłączyć na chwilkę sieć w celu namagnesowania wirnika.
 • #197
  Rokita Robert
  Level 13  
  Cześć ! ierwszy raz na forum- pozdrawiam.
  Przeczytałem dokładnie wasze posty i myślę, że temat MEWiatrowe to dobry pomysł, zawsze doswiadczenia innych pomogą lub uchronią przed stratą czasu i kasy.
  10 lat temu przerabiałem stary młyn wodny na elektrownię, wszedłem w układ z młynarzem, z zamiarem wpuszczenia w sieć paru kilowatów ( 10 KW) Były wyliczenia 1 m sześc wody na sek. ,spadek około 2m ,dobra turbina. Zastosowałem trójfazowy silnik klatkowy 22KW/720 obr.i przyłączyłem go do sieci za pośrednictwem układu styczników i licznika obrotów. Wszystko było O.K- licznik dwukierunkowy, po przekroczeniu obrotów synchronicznych licznik zaczął się cofać i po pewnym czasie z obliczeń wyszło +7KW , i tak to chodziło parę dni- młynarz pilnował jazów,czyścił kraty itp. Pewnego dnia zaprosił do młyna gościa z ZE, a on wyjaśnił nam, że te +7KW to nie do końca jest +7KW, bo to tylko energia czynna, a bierną pobieramy z sieci i należy zastosować zestaw kondensatorów, przerobić przyłącze ener. i kupę innych rzeczy, a za 1KW będą nam płacić 1/5 ceny. Zniechęcony rozstałem się z młynarzem.
  Po 0,5 roku dziadek zaczął kręcić na całego 24/dobę, a ja nie miałem tam wstępu - mówiły jaskółki......
  10 lat to szmat czasu marzenia o własnej Mewce dalej się kręciły jak nie z wody to....z wiatru. Kupiłem koło domu dużą działkę i do roboty.
  koncepcja-wiatrak śr. 6m, trzy płaty, regulacja kąta, ogon stały, 12m wzrostu na rurze 219 z odciągami. Sieć odpada bo wiatr nie woda kłopotów doda. Przymiarki do generatora były rózne , skończyło się na prądnicy Komel-u 4 KW/375obr., przekładnia x 4 , płaty areodynamiczne produkcji Pan Ciżewski. Wszystko wykonane profesjonalnie ( mam warunki i kasę ). Budowa trwa 2 tygodnie, teraz tydzień urlopu ( rodzina )
  i 1 wrzesnia rusza maszyna , w trakcie wolnego odbieram już gotowe płaty
  , a brat programuje procka do sterowania ustrojstwem.
  Nawet jak się okarze wszystko psu na budę( w co oczywiście nie wierzę )
  będą zdięcia i przestrogi czego robić nie należy, ale jak wypali to.......będzie się działo.
  Zachęćcie mnie do pisania to podam szczegóły mechanizmów i co zrobię z potencjalną energią. Pozdro.
 • #198
  e11
  Level 17  
  ::idea:Za tą podpowiedź nie dam sobie głowy uciąć ale tak mi na prędce wpadło . Rozkręć silnik do odpowiednich obrotów bez kondensatorów, kondensatory najpierw podłącz do sieci w celu naładowania jak silnik będzie miał odpowiednie obroty wtedy podłącz naładowane kondensatory i dopiero później obciążenie. Przyznam się że nie jest to sprawdzony sposób ale jak lubisz eksperymentować , tylko przyłączenie kondensatorów powinno być szybkie i pewne np. stycznikiem.
  Jak wyjdziesz z tego cały to podziel się wnioskami.:D
 • #199
  Żytni
  Level 21  
  Apollo, taki układ który rozpozna z dużą dokładnościa przekroczenie prędkości synchronicznej to prościzna, na dokładkę w odniesieniu do częstotliwości sieci jako odniesienia. Jeśli to jest dla kogoś problemem, to jest to zwykły detektor fazy (mogę pomóc). Co do prędkości obrotowej, to mniej więcej jednakowa prędkość wirowania ale ze zmiennym momentem (regulacja kąta natarcia śmigów) i tak być powinna jako element zabezpieczenia, nie komplikuje więc konstrukcji, zmienia się tylko charakterystyka sterowania. Jeśli dałoby się zastosować licznik energii co umie w dwie strony liczyć, to nawet bez umowy z Z.E. możnaby potraktować sieć jako bufor do gromadzenia nadwyżek energii co i od ekonomicznej i technicznej strony byłoby bardzo korzystne. A Dzik mógłby spróbować z silnikiem trókfazowym w gwiazdę. Czuję przez majty że byłoby lepiej choć uzasadnić na szybko nie potrafię.
  Rokita, a te śmigi to Ty masz przed masztem czy za? Idzie mi o to czy mogą się złożyć jakby tornado jakie, ale i zaburzony masztem przepływ i drgania... jak to zrobiłeś? A czemu trzy śmigi a nie np. dwab czy jeden??
 • #201
  Rokita Robert
  Level 13  
  Do Żytniego.
  Płaty przed masztem, tradycyjny jak dla amatorki ogon , a co do tornada to nikomu go nie rzyczę, bo części możemy szukać nie daj Boże u sąsiadów, a to by znaczyło kłopoty. Tak poważnie to regulacja kąta musi mi wystarczyć i jeszcze "bezpiecznik" w układzie regulacji kąta w razie jego uszkodzenia czy blokady.
  Mogę wam pomóc w budowie prądnicy z magnesami.
 • #202
  dzik6
  Level 14  
  witam napisz jak zrobić taką prądnice Robert bo mam silnik 710 obrotowy i chce spróbować zrobić z niego prądnice a może jakieś zdjęcie wklejisz ? było by naczym oko oprzeć :D
  a przypatkiem rozkręcałeś tą prądnice z KOMTELU bo jak tak to ile i jakie są tam magnesy ?
 • #203
  teh
  Level 12  
  mam duzo roznych zeczy na temat elektrowni wiatrowych http://blueenergy.org/NewFiles/PicturePages/U...ates/Oregon/July_2004/TurbineManufacture.html

  Dodano po 40 [minuty]:

  Prądnica z alternatora BOSCH
  Pytanie:
  Mam alternator ile mocy mogę z niego uzyskać po przerobieniu na prądnicę?
  Wstęp:
  Często spotykam się z "magikami", którzy rzekomo uzyskują wielkie moce z przerobionych maszyn elektrycznych.
  Ci "fachowcy" mają swoje tajne (niekiedy opatentowane?!) sposoby na uzyskiwanie niewyobrażalnych mocy z niewielkich maszyn elektrycznych. Postaram się pokrótce przedstawić niektóre bariery, które ograniczają moc prądnic wykonanych domowym sposobem.
  Przykład:
  Alternator od malucha (fiat 126p)
  Z tabliczki znamionowej "P=500W przy 1000obr/min".
  Napięcie zmierzone na akumulatorze U=14V
  Prąd maksymalny I=P/U=500W/14V=36A
  Napięcie maksymalne U=62V przy 5000obr/min (alternator nieobciążony)
  Moc teoretyczna: P=U*I=62V*36A=2232W=2kW !

  Przypominam wypowiedź maszynisty z 3 części "Powrotu do przyszłości". Gdybyście znaleźli odpowiednio długi kawałek prostego toru, było z góry, wiatr z tyłu i lokomotywa bez wagonów, a sam szatan palił by pod kotłem to można by osiągnąć 90mil (180 km/h).
  Problemy:
  Nietypowe napięcie.
  Istnieją inwertery, które przekształcają jedno z napięć 12V, 24V, 48V, 96V na napięcie sieci. Jak widać 62V nie pasuje do żadnego. Należy zastosować "regulator napięcia", który przy zmieniającym się wietrze dopasuje napięcie z prądnicy do napięcia inwertera. Sprawność regulatora napięcia wynosi 80-90% (20% jest tracone).
  czyli :
  Prealna=Pmax*08=2232W*0.8=1786W
  Wysokie obroty.
  Przypuśćmy, że mamy wiatrak, którego śmigło wykonuje 1 obrót na sekundę.
  czyli 60obr/60s=60obr/min.
  Stosujemy przekładnię http://www.hydrogenappliances.com/pma.html#anchor435622
  zwiększającą obroty 23 razy
  czyli n=60obr/min*23=1380obr/min.
  Miało być 5000obr/min, a jest 1380obr/min, czyli
  Prealna=1786W*1380/5000=1786W*0.28=493W

  Wzbudzenie.
  Uzwojenie wzbudzenia ma rezystancję około 4ohm. Daje to prąd około 3A przy napięciu 12V. Moc tracona P wzbudzenia=12V*3A=36W czyli 7% mocy wytwarzanej. Dodatkowo przy braku wiatru wzbudzenie pobiera energię z akumulatorów i rozładowuje je. Dlatego stosuje się wzbudzenie magnesami stałymi na wirniku.
  http://www.hydrogenappliances.com/powerpmas.html

  Profesjonaliści uzyskują do 800W. Przeciętnie 250W ("Hornet HT3H"). Jednak amatorskie wykonanie wirnika osłabia jego pole 2-4 razy względem oryginalnego w zależności od zastosowanych magnesów.
  Co daje Prealna=493W/2 4=247W -> 123W

  Podsumowanie:
  Jest to od 5% do 10% mocy teoretycznej i 25% do 50% z tabliczki znamionowej.
  Największy znany mi alternator od STARA daje 1440W, co pozwala mieć nadzieję na 350-700W realnej mocy.

  Eksperyment:
  Z nieznanego alternatora po przerobieniu wirnika udało się uzyskać 5V i 35A, dla tak niskiego napięcia sprawność regulatora wynosi do 70%. Czyli P=5V*35A*0.7=123W.

  Dodano po 5 [minuty]:

  Prądnica z silnika od pralki automatycznej
  Zalety:
  Łatwo dostępny, tani (ze złomu), układ mechaniczny dopasowany do współpracy z kołem od bębna pralki, łatwo zrobić przekładnię, silnik naciąga pasek klinowy własnym ciężarem. Fajny walcowaty wygląd.

  Legendy:
  Ano poszedłem ja do piwnicy, i nie znalazłem tabliczki znamionowej na silniku! Po uważnym obejrzeniu pokryw bocznych, na jednej z nich znalazłem takie oto dane.
  2775/425obr/min 60/50W. W pierwszej chwili pomyślałem, że to silnik od starej Frani ! Ale dwa rodzaje obrotów (wirowanie i pranie) świadczą, że jest to silnik od "automatu". Gdzie jest, zatem zaklęta ta ogromna moc pralki? Ta moc siedzi sobie cichutko w grzałkach. Zwykły czajnik podgrzewa 2 litry wody za pomocą grzałki 1kW. Do mojej pralki wchodzi 15 litrów i grzałka powinna mieć 7,5kW!!! Ale bezpiecznik łazienki to 16A, co ogranicza moc wszystkich urządzeń w łazience do 16A*220V=3520W=3,5kW. Grzałka ma "tylko" 2,2kW i żona może podczas prania używać suszarki 1kW. Uff.

  Teoretyczna moc maksymalna:
  Przyjmuję dla niższych obrotów większą moc: czyli 60W dla 425obr/min. Dla wyższych obrotów 2775obr/min otrzymuję:
  P_teoretyczna=60W*2775/425[obr/min]=391W przy prawie 3000obr/min

  Podnoszenie mocy:
  Istnieją dwa supertajne, wykradzione przez CIA z radzieckich laboratoriów atomowych sposoby na zwiększenie mocy: przewijanie i neodymy.
  Przewijanie polega na nawinięciu od nowa uzwojeń o WIĘKSZEJ LICZBIE ZWOJÓW w celu uzyskania większego napięcia, a co za tym idzie większej mocy. Moc P(moc)=U(napięcie)*I(prąd). Zwiększasz napięcie zwiększasz moc. Zasada ogólnie słuszna.
  Aby wytłumaczyć to zagadnienie posłużę się porównaniem do transformatora. W transformatorze jest uzwojenie pierwotne (źródło energii) i uzwojenie wtórne(jej odbiór). Energię w transformatorze i prądnicy przenosi strumień magnetyczny. Źródłem strumienia magnetycznego w prądnicy są magnesy stałe. A więc wytwarzany strumień magnetyczny ma wartość stałą. Dostępna moc jest stała. W transformatorze (i prądnicy) jeżeli zwiększamy liczbę zwojów to rośnie napięcie, ale proporcjonalnie spada prąd. I niestety moc pozostaje bez zmian.
  Budujemy prądnice wolno obrotową z silnika od pralki.
  Odwijamy wszystko co było tam nawinięte i wygląda to tak :


  Liczymy ile jest zębów po odwinięciu drutu ze stojanu. W modelu przedstawionym wyżej jest 36. 36/3 = 12 zwojów drutu 1 mm. Magnesów na wirniku może być 72,36,24,18,12 ale musi być tyle samo ile cewek z drutem na stojanie.


  oraz 12 magnesów

  najlepiej N38 gdyż N27 są za słabe, a N42 za mocne. Wymiary 40x10x4 -> jednak lepiej używać 40x15x5 lub 40x15x6
  -> długość x szerokość x grubość


  Wirnik musi mieć tyle samo magnesów co zwojów. Kąt nachylenia magnesów 24o zależne ile zębów ma obejmować cewka.
  Odległość między magnesami 18 mm w tym przypadku.

  Magnesy układamy na zmiane N -> S -> N -> S -> N -> S -> N -> S -> N -> S -> N -> S -> N -> S

  Dobrze było by jakby zamknąć pole magnetyczne dwoma tależami z blachy tak z obu stron wirnika. Powinno to nawet do 80% zwiększyć moc. Dodatkowo można jeszcze odizolować wałek, na którym tracimy jakieś 10-20% mocy.
  Reasumując:
  Dla różnej liczby zwojów zmienia się napięcie i prąd, ale ich iloczyn (moc) pozostaje stała.
  Liczba zwojów nie ma wpływu na moc prądnicy.

  Neodymy - stosowanie silnych magnesów zwiększa strumień i moc prądnicy. Tym razem będę musiał porównać magnesy do krowy, a prądnicę do wiadra... :}
  Silne magnesy to krowa która daje dużo mleka, niestety podczas dojenia mleko trafia do wiadra, które może pomieścić tylko 5 litrów. Reszta się wylewa i marnuje.
  Projektanci dążą do uzyskania potrzebnej mocy silnika przy zastosowaniu jak najmniejszej ilości materiałów. Dlatego przy pełnej mocy stojan mieści maksymalną ilość pola magnetycznego. Po przekroczeniu tej granicy dodatkowe pole zaczyna się rozchodzić w powietrzu. Aby uzyskać taki sam efekt magnesowania w powietrzu magnes musi być około 2000 (dwa tysiące) razy silniejszy. Jak to mówią w telewizji "Nie ma takich magnesów".

  Wniosek:
  Stosowanie silniejszych magnesów nie powoduje automatycznie wzrostu mocy.

  Oszacowanie mocy:
  Przyjmuję obroty prądnicy z artykułu "Moc z alternatora" czyli 1380obr/min:
  P_realna=391W*1380/2775=194W
  Pole generowane przez magnesy jest 2-4 razy słabsze od wytwarzanego przez oryginalne cewki.
  P_realna=194/(2 4)=50 100W

  Eksperyment:
  Uzyskano na akumulatorze 12V, prąd 3A czyli 36~42W.
 • #204
  numerek12
  Level 21  
  witam
  pierwszy raz zabieram glos w dyskusji choc temat sledze z wielką uwagą
  mam kilka pytań odnosnie elektrowni wiatrowych

  mieszkam na północy gdzie wiatry wieja dosyć mocno - rzadko kiedy jest bezwietrznie :)
  chciałbym zbudowac elektrownię ale z gotowych elementow tzn cale to ustrojstwo ze sterowaniem
  mam do dyspozycji 3 słupy od nieczynnego oświetlenia wysokości około 12-15 m
  dodam że nie chce sprzedawać prądu do ZE bo spotrzebuje go na wlasne potrzeby a nadmiar moge sprzedać sasiadom
  więc synchronizacja z siecią odpada

  googlowalem już dosyć sporo i wiem że to nie bedzie tanie :( ale bilans może być calkiem dobry :)
  wiem ile kosztuja pradnice z KOMEL'u ale zastanawialem się nad zastosowaniem prądnic z wagonów PKP móglbym cos takiego zdobyc ale nie moge nigdzie znaleść danych tych prądnic - czy się nadają ?

  prosiłbym tez znawcow o wypowiedź ile cos takiego mogłoby kosztowac chodzi mi szczególnie o wirnik sterowanie i cala ta elektronika
  zakładając że beda 3 wiatraki to koszt bedzie dosyc spory (koszt masztów odpada :)) ale i zysk powinien byc też odpowiedni

  co o tym myslicie ? robic nie robić ?
 • #205
  Żytni
  Level 21  
  e11 wrote:
  jak silnik będzie miał odpowiednie obroty wtedy podłącz naładowane kondensatory i dopiero później obciążenie.

  Widzi mi się że jeśli nie będzie podłączonego obciążenia, to prąd w stojanie nie popłynie,więc toto się nie wzbudzi nawet wtedy gdy wirnik zachował jakieś szczątkowe pole. Tak więc jeśli "impuls" (czy zwarcie stojana czy załączenie sieci) to z załączonym WCZEŚNIEJ obciążeniem. Tak mi się zdaje.
  Rokita, jak to ma tylko gustowny ogonek do przestawiania wiatraka to co z momentem żyroskopowym jak Ci wiaterek "zakręci"? masz tłumik czy od razu lecisz do sąsiadów?
 • #206
  teh
  Level 12  
  1. Dlaczego wiatr jest odnawialnym żródłem energii?
  Odnawialne źródła energii to źródła energii których zasoby same się odnawiają i z tego powodu są praktycznie niewyczerpalne. Przeciwieństwem ich są nieodnawialne źródła energii - źródła których wykorzystanie postępuje znacznie szybciej niż naturalne odtwarzanie. Energia odnawialna jest przedstawiana jako synonim energii przyjaznej dla środowiska. Źródła odnawialne - energia słoneczna, energia wiatru, biomasy, pływów morskich, geotermiczna i inne.
  2. Czy elektrownie wiatrowe emitują hałas?
  Elektrownie wiatrowe podczas swojej pracy mogą emitować hałas, którego źródłem jest układ przeniesienia mocy oraz sam wirnik. Poziom hałasu zależy w dużej mierze od przyjętych rozwiązań konstrukcyjnych. Dlatego nie należy planować inwestycji blisko zabudowań mieszkalnych. Poziom hałasu dla elektrowni wiatrowych waha się w granicach 100-107 dB przy prędkości wiatru 8 m/s. Dopuszczalny poziom hałasu dla poszczególnych grup budowli jest ujęty w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 29.07.2004 roku w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku. Poziom hałasu maleje wraz ze wzrostem odległości od turbiny.
  3. Czy elektrownie wiatrowe muszą być oznakowane?
  Przeszkodami lotniczymi są sztuczne wysokie przedmioty terenowe na całym obszarze polski uznane przez organ nadzoru nad lotniskami, za przeszkody lotnicze. Organem decydującym jest Dowództwo Wojsk Lotniczych i Obrony powietrznej a w jego ramach Szefostwo Infrastruktury Lotniskowej. Elektrownie wiatrowe jako elementy stanowiące wysokie przedmioty terenowe podlegają zakwalifikowaniu do zbioru obiektó, dla których w procesie uzyskiwania pozwolenia na budowę należy wystąpić o uzgodnienie w zakresie przeszkód lotniczych.
  Typowe oznaczenie wymagane obejmuje oznakowanie podwójne: nocne oraz dzienne. Jako oznakowanie nocne przyjmuję się umieszczenie lamp oświetleniowych koloru czerwonego na szczycie gondoli. Jako oznakowanie dzienne wymagane jest malowanie końcówek łopat śmigieł na długości 5 m na kolor czerwony.
  4. Czy brak wymogu uzyskania pozwolenia na budowę zwalnia z obowiązku uzyskania decyzji o warunkach zabudowy?
  Decyzji o warunkach zabudowy (dotyczy przedsięwzięcia nie zaliczonego do inwestycji celu publicznego) wymagane jest w odniesieniu do:
  - inwestycji powodujących zmianę zagospodarowania terenu (zarówno wymagających jak i nie wymagających przeprowadzenia robót budowlanych),
  - inwestycji polegających na zmianie sposobu użytkowania obiektu budowlanego.
  Z obowiązku tego wyłączone są roboty budowlane, które:
  a) polegają na remoncie montażu i przebudowie i
  - nie zmieniają sposobu zagospodarowania terenu i
  - nie zmieniają sposobu użytkowania obiektu budowlanego i
  - nie oddziałują szkodliwie na środowisko i
  - nie są zaliczone do przedsięwzięć wymagających przeprowadzenia postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko,
  albo
  b) nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę,
  albo
  c) te inwestycje, które powodują jednorazową, tymczasową zmianę zagospodarowania terenu, trwającą nie dłużej niż jeden rok.
  Jak wynika z powyższego, brak wymogu uzyskania pozwolenia na budowę zwalnia z obowiązku ustalenia warunków zabudowy jedynie w odniesieniu do inwestycji polegających na wykonaniu robót budowlanych w rozumieniu Prawa budowlanego. Jeżeli inwestycja nie wymaga przeprowadzenia robót budowlanych, decydującym kryterium dla obowiązku uzyskania decyzji o warunkach zabudowy jest zmiana zagospodarowania terenu lub sposobu użytkowania obiektu budowlanego.

  Dodano po 23 [minuty]:

  Małe Turbiny Wiatrowe

  Elektrownie wiatrowe BERGEY BWC

  Elektrownie wiatrowe małej mocy doskonale nadają się do zasilania we własną energię elektryczną:
  - domków letniskowych
  - odległych domostw
  - obiektów gdzie doprowadzenie energii jest zbyt kosztowne.
  Montując takie elektrownie można całkowicie uniezależnić się od zakładów energetycznych. Turbiny małej mocy doskonale współpracują z fotoogniwami w układzie hybrydowym, gdyż ładowanie akumulatorów występuje z dwóch niezależnych źródeł: wiatru i słońca.
  Istnieje możliwość wykorzystania elektrowni wiatrowej wyłącznie do zasilania urządzeń grzewczych. Elektrownia wiatrowa może być wykorzystana do celów grzewczychjako źródło energii elektrycznej grzałki do ogrzewania wody użytkowej w układzie centralnym c.w.u. oraz elektrycznego kotła c.o. Zasilanie budynków mieszkalnych jest jedną z bardziej typowych funkcji, do których są wykorzystywane małe elektrownie wiatrowe. W zależności od zużycia energii oraz dostępnych lokalnie zasobow wiatru, do zasilenia budynku jednorodzinnego może być potzrebna elektrownia wiatrowa o mocy od 800-5000W. Poniżej małe elektrownie wiatrowe.

  Dodano po 10 [minuty]:

  Energia wiatru


  Energia pod różnymi postaciami jest niezbędna do życia i rozwoju ludzkości. Miarą rozwoju cywilizacyjnego poszczególnych Państw jest ilość zużywanej energii w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Globalne zużycie energii wciąż rośnie, zatem wobec stopniowego wyczerpywania się zasobów paliwowych tak zwanej energii konwencjonalnej. Rosnące, więc z tego tytułu koszty wytwarzania energii powodują wzrost jej ceny. Polska należy do krajów rozwijających się a stały wzrost kosztów ochrony środowiska związanych z pozyskiwaniem energii głównie ze spalania węgla kamiennego i brunatnego jest jednym z powodów wzrostu jej ceny.
  Czy można, zatem zaoszczędzić na wydatkach w gospodarstwie domowym, fabryce czy szkole szukając innych możliwości pozyskania energii?

  Czy istnieją jakieś źródła energii, z których można ją pozyskać za darmo albo prawie za darmo?

  Oczywiście istnieją. Podstawowym źródłem energii dla naszej planety jest słońce. Przed milionami lat energia słońca docierająca do ziemi została uwięziona w węglu, ropie naftowej, gazie ziemnym itp. Dzisiaj te paliwa określane są jako konwencjonalne. Ale słońce póki, co świeci nadal i dostarcza nam energii w różnych postaciach. Ta energia pochodząca bezpośrednio od promieniowania słonecznego nazywana jest energią odnawialną. Również słońcu zawdzięczamy energię, jaką niesie ze sobą wiatr czy fale morskie.
  Na następnych stronach znajdziecie opisy możliwości wykorzystania tej darmowej energii oraz urządzenia służące jej wykorzystaniu w naszym życiu codziennym.

  Czym jest energia wiatru? Zapewne u wielu wywołam zdziwienie, ale jest ona pewną odmianą energii słonecznej.

  Postaram się to wytłumaczyć. Wiatr powstaje pod wpływem nierównomiernego nagrzewania przez słońce różnych powierzchni na ziemi. Wynika to ze zmiennej topografii terenu oraz zabudowy powierzchni. Powietrze nad powierzchnią nagrzaną przez słońce unosi się do góry, co powoduje zasysanie chłodnego powietrza np. z nad dużej powierzchni zbiornika wody (ocean, morze, jezioro). Wytworzone różnice temperatur powodują przemieszczanie się całych mas powietrza zgodnie z naturalnymi warunkami ukształtowania powierzchni ziemi. Każdy, kto był kiedyś w górach wie dokładnie jak wiatr hula np. na przełęczy górskiej. Taka przełęcz to naturalnie ukształtowany tunel, przez który przepływają masy powietrza. Ale zapewne i typowy mieszczuch zaobserwował zjawisko silnego prądu powietrznego w tunelach ukształtowanych przez zabudowę mieszkalną, a już szczególnie, gdy są to wysokie i długie tzw. mrówkowce. W takich tunelach wiatr zwykle wieje nawet wtedy, gdy poza nimi jest bezwietrzna pogoda.

  Przy powierzchni ziemi wiatr wyhamowywany jest przez nierówności terenu. Kto z nas nie kopał „grajdołka” na nadmorskiej plaży, albo nie stawiał tam parawaniku?

  Tę energie wiatru człowiek postanowił wykorzystać celem ulżenia swoim mięśniom przy wykonywaniu pracy. Już starożytni Chińczycy czy Babilończycy dostrzegali możliwości zaprzęgnięcia wiatru do pracy. Tym pomysłem na przekształcenie siły wiatru w użyteczną pracę było skonstruowanie wiatraka. Pierwsze wiatraki w Holandii pojawiły się już w VIII wieku. Największy rozwój wiatraków następował w XVI i XVII wieku, a po wynalezieniu maszyny parowej nastąpił w ich rozwoju regres. Pod koniec XX wieku wobec kurczących się światowych zasobów paliw energetycznych oraz coraz większej randze nadawanej problemom ochrony środowiska następuje renesans wiatraków.
  Prawdziwą potęgą w Europie w dziedzinie produkcji i wykorzystania wiatraków jest obecnie Dania. W tym kraju zainstalowanych jest obecnie ok. 4000 wiatraków, co zaspakaja ok. 10% potrzeb energetycznych tego państwa. Obecna produkcja wiatraków w Danii stanowi, co do wartości trzeci produkt eksportowy tego kraju. W USA do sieci energetycznej przyłączone jest obecnie ok. 2000 elektrowni wiatrowych, co zaspakaja ok. 1% ogólnej mocy całego systemu energetycznego tego państwa (ok.1700MW). Przewiduje się w USA, że do roku 2050 elektrownie wiatrowe pokryją 10% zapotrzebowania tego kraju na energie elektryczną.

  Średnie zasoby wiatrów na całej kuli ziemskiej są ponad 1700 razy większe od energii wytwarzanej przez wszystkie istniejące elektrownie cieplne.

  W Polsce największe zasoby wiatru znajdują się w Tatrach, Karkonoszach i na wybrzeżu Bałtyku. Ale nawet na obszarze Polski centralnej siła wiatru w ok.40% ma prędkość od 10km/h do 60 km/h.

  Im wyżej tym wiatr jest silniejszy (wzrasta jego prędkość).
  Zrozumiała, zatem jest tendencja do umieszczania wiatraków jak najwyżej. Istnieje podobno nawet pomysł umieszczenia wiatraka na wieży o wysokości 1000 m. Pomysłów w tej materii jest zresztą coraz więcej.

  Ktoś rzucił hasło, aby wykorzystać wiatr indukowany przez pędzące autostrada samochody poprzez zainstalowanie na jej obrzeżach niewielkich wiatraczków.
  Kolejnym pomysłem jest sprowadzenie wiatraka do poziomu ziemi wykorzystując w tym celu wentylator osiowy i odwrócenie roli tego wentylatora poprzez zamianę go w turbinę wiatrową oddającą energię do jakiejś maszyny. Zasilanie tego wentylatora miałoby następować tunelem doprowadzającym powietrze z zewnątrz.

  Przelatująca nad nami energia wiatru jest mało stabilna pod względem prędkości mas powietrza. Wiatr może być tak łagodny jak i huraganowy. Wraz z wiatrem niesione są opady atmosferyczne, pyły i inne zanieczyszczenia, co ma wpływ na trwałość konstrukcji wiatraków. Postęp w zakresie technologicznym pozwala jednak na pokonywanie tych przeciwności, stąd postępujący renesans wiatraków.

  Dodano po 4 [minuty]:

  Dlaczego technologia i jakość materiałów jest tak ważna?

  Otóż na konstrukcję wiatraka i śmigła działają olbrzymie siły
  o nierównomiernym rozkładzie sił a konserwacja i dozór tych urządzeń ze względu na duże wysokości ich zainstalowania jest niezwykle pracochłonny i co za tym idzie kosztowny. Dlatego jakość stosowanych materiałów jest tak istotna.

  Moc elektrowni wiatrowej jest proporcjonalna do powierzchni śmigła omiatanej przez wiatr oraz do sześcianu prędkości wiatru. Podwojenie prędkości wiatru to ośmiokrotny wzrost mocy wiatraka. Średniej wielkości wiatrak o wysokości ok.60m i rozpiętości skrzydeł ok. 44 m pozwala wygenerować moc rzędu 660 kW, co pozwala zaopatrzyć w energię elektryczną duży zakład przemysłowy lub od 300 do 400 gospodarstw domowych. Największy pracujący obecnie na świecie wiatrak ma moc rzędu 2 MW, co pozwala zaopatrzyć w energię sporych rozmiarów miasteczko.
  Elektrownie wiatrowe wymagają stosunkowo dużej powierzchni, ze względu na wielkość konstrukcji i dlatego lokowane są z dala od większych miejscowości. Elektrownia o mocy 1MW potrzebuje ok. 1 ha powierzchni ziemi. Większość wiatraków produkuje prąd już przy prędkości wiatru od 10 km/h do 18 km/h a optymalna praca występuje przy prędkości od 54 km/h do 72 km/h. Po przekroczeniu wartości maksymalnej wydajność spada a wiatrak odwraca się od wiatru, co jest wymuszone jego bezpieczeństwem.

  Oprócz dużych wiatraków składających się na profesjonalne elektrownie wiatrowe istnieje całe mnóstwo rozwiązań konstrukcyjnych nadających się do wykorzystania jako generatory przydomowe. Energia produkowana przez takie małe elektrownie może być magazynowana w akumulatorach lub zbiornikach ciepłej wody, ale znacznie korzystniej jest przyłączyć takie elektrownie do lokalnej sieci energetycznej. Obowiązujące obecnie w Polsce prawo nakazuje operatorowi sieci przyjąć tę energie do jego sieci.

  Czy wiatraki służą jedynie do napędzania młynów i generatorów energii elektrycznej?
  Otóż nie. Kolejnym ważnym zastosowaniem jest wykorzystanie wiatraka do napędu pompy wodnej. W historii ludzkości tysiące takich pomp nawadniało lub osuszało pola pompując wodę. Rolnictwo Australii czy USA stosowało takie rozwiązania bardzo często. Ci z Was, którzy oglądali westerny zapewne widzieli takie pompy w akcji. Pompa wodna charakteryzuje się niskim kosztem eksploatacji i stosunkowo niskim kosztem początkowym. Ponieważ pompy te stosowane są od wieków, więc również mają bardzo dojrzałe rozwiązania konstrukcyjne i technologiczne. Szczególnie atrakcyjne kosztowo jest zastosowanie tych pomp w rolnictwie gdzie można przy ich pomocy dostarczać taniej wody użytkowej z istniejących zbiorników otwartych i oszczędzać w ten sposób drogiej wody pitnej. Światowe zasoby wody pitnej są zresztą skromne i ich oszczędzanie ze wszech miar jest wskazane. Dlatego nawet kraje wysoko rozwinięte technologicznie używają tych pomp. Pompa wiatrowa doskonale nadaje się również do oczyszczalni ścieków, która to najczęściej oddalona jest od terenów zabudowanych a więc i infrastruktury energetycznej, co znakomicie zmniejsza koszty dalekiego doprowadzania sieci energetycznych o stosownych mocach.

  Czy zatem wykorzystywanie siły wiatru ma wyłącznie znaczenie dla ochrony naszego naturalnego środowiska? Myślę, że po przeczytaniu powyższego tekstu możemy śmiało powiedzieć, że istnieje również aspekt ekonomiczny skłaniający nas do korzystania z tego darmowego źródła energii.
 • #207
  e11
  Level 17  
  Żytni wrote:
  Jeśli dałoby się zastosować licznik energii co umie w dwie strony liczyć, to nawet bez umowy z Z.E. możnaby potraktować sieć jako bufor do gromadzenia nadwyżek energii co i od ekonomicznej i technicznej strony byłoby bardzo korzystne.


  Czy mógłbyś rozjaśnić ten temat . Jak rozumieć liczyć w dwie strony czy to znaczy że będzie sie licznik cofał, czy chodzi ci o licznik który liczy moc pobraną i oddaną. Z tym ostatnim nie ma problemu są takie liczniki ale jeśli chodzi Ci o odkręcanie to raczej wróży kłopoty z ZE. Chyba że czegoś nie rozumiem.
  Co do tego podłączenia kondensatorów w impulsie masz racje jak pisałem na prędce wpadło mi to do głowy i do końca nie przemyslałem sprawy.
 • #208
  Żytni
  Level 21  
  Zupełnie nie znam sie na rodzajach liczników. Oparłem się na tym o czym wspomniał kol. Rokita
  " licznik dwukierunkowy, po przekroczeniu obrotów synchronicznych licznik zaczął się cofać i po pewnym czasie z obliczeń wyszło" Mogłem też czegoś nie zrozumieć, szło mi o ideę.
  Pozdrawiam
 • #209
  Rokita Robert
  Level 13  
  Stare liczniki nie miały blokady obrotów wstecznych, ale teraz to ZE się zabezpiecza i stosuje jednokierunkowe zeby niebyło odkręcania i karze montować dwa liczniki jeden na pobór , a drugi na produkcję energii tym bardziej ,że ceny są różne, a oni muszą wyjść na swoje.
  Trochę pózniej opiszę jak zbudować prądnicę trójfazową o róznych obrotach w zalezności od ilosci żłobków na stojanie.
  I trochę o żyroskopach dla Żytniego.
 • #210
  e11
  Level 17  
  Sa liczniki fabrycznie przystosowane do pomiaru mocy w dwóch kierunkach czyli mocy pobranej i oddanej . Liczniki które mamy w mieszkaniach liczą moc w jedną strone -pobraną . Obecnie stosuje się liczniki z blokadą ruchu wstecznego ale są jeszcze w użyciu stare liczniki które po zmianie kierunku pradu liczą w drugą strone czyli cofają się . Podłączjąc elektrownie wiatrową do sieci w budynku ( oczywiście o odpowiednich parametrach) i nie zużywając tej energii będziemy ją pompować w sieć ogólną poprzez nasz licznik , który się zatrzyma lub zacznie cofać . Po analizie naszych rachunków ZE kapnie się że coś jest nie tak a wtedy duuuuuuuże kłopoty:cry:. W stacjach trafo ZE ma liczniki kontrolne i bilansując liczniki odbiorców i kontrolny musi się wszystko zgadzać jeżeli są różnice zaczynają szukać . Nie polecam tej metody. Lepiej jest w domu wyodrębnić kilka obwodów np. oświetlenie , ogrzewanie i na te tylko obwody podłączyć elektrownie a w razie zaniku wiatru ponownie załączyć na sieć. Taką automatyke można prosto zrobić .