Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)

dzik6 07 Apr 2006 09:48 5054207 12804
Optex
    wasia
    Level 17  
    Witaj !
    Nawinięcie cewki o tych samych rozmiarach dwa razy grubszym drutem spowoduje , że rezystancja spadnie Ci około 16 razy - o ile mowa jest o średnicy a nie o przekroju. Teoretycznie przy takiej zmianie zmieścisz około 4 razy mniej zwojów niż dotychczas , a dwa razy grubszy drut to 4 razy mniejsza rezystancja na tej samej długości. Jeżeli zamierzasz ładować tą pradnicą aku 12V to operacja się opłaci.
  • Optex
    łoś111
    Level 2  
    Drogi losiu zywice epoksydowe mozna stosowac do 120st C specjalne nawet do 300st C (bardzo drogie ok 500 zl / kg) ale jak uzyjesz zywicy silikonowej lub nawet silikonu

W sprawie żywic pytałem u producenta i otrzymałem odpowiedz do 60st C
    zalałem cewki żywicą samochodową do naprawy karoseri na opakowaniu podają tem.80 st c po skontaktowaniu się z producentem otrzymałem odpowiedż że ręczy za zakres tem od -20 do 60 stC czy ktoś z państwa sprawdzal temperature cewek? ja miałem 56st C przy 10A a tem otoczenia była 10st C pytanie co będzie latem gdy będzie 40st w slońcu
    kucek
    Level 13  
    Nie wiem jak jest dokładnie z zakresem temperatur żywic, ale są na wyższe napewno. Kilka dni temu rozmawiałem na ten temat z kuzynem który pracuje przy produkcji. Kilkaset metrów od mojego domu jest fabryka takich żywic i podobno za kilo żywicy poliestrowej trzeba zapłacić około 4 złotych. Nie wiem tylko czy można kupić mniejsze ilości.
    pzdr
  • Optex
    zbigniew125
    Level 23  
    Mam pytanie czy płaty śmigła nie obciążone dają taki sam hałas co i obciążone. [chodzi z podłączoną prądnicą i bez]. Co do cewek zalanych żywicą to latem mogą się zagotować. Oczywiście jak będzie wiało .:D
    Edek45
    Level 29  
    Zbigniew poproś Wasie,może ci podeśle filmik,tam słychac jaki jest hałas,ale wg mnie to jeden z przyjemniejszych hałasów....
    morzedzungli
    Level 14  
    Witam
    Mam pytanie odnośnie ogniw sonecznych znalazłem na allegro http://www.allegro.pl/item96784556_ogniwa_sloneczne.html czy mógłbym sktecznie ładować akumulator łącząc np 12 takich ogniw. 12 ogniw da mi 28W ale napięcie malutkie stosując transformator już są straty, ile ogniw musiałbym zastosowac żeby akumulator o pojemności 40Ah ładować zakładając że są idealne warunki pogodowe. Koszt takiej solarnej ładowarki kształtowałby się w granicach 350 zł.
    katoda
    Level 20  
    łoś111 wrote:

W sprawie żywic pytałem u producenta i otrzymałem odpowiedz do 60st C
    zalałem cewki żywicą samochodową do naprawy karoseri na opakowaniu podają tem.80 st c po skontaktowaniu się z producentem otrzymałem odpowiedż że ręczy za zakres tem od -20 do 60 stC czy ktoś z państwa sprawdzal temperature cewek? ja miałem 56st C przy 10A a tem otoczenia była 10st C pytanie co będzie latem gdy będzie 40st w slońcu

Jeśli chodzi o żywice to ta do napraw karoserji jest żywicą poliestrową i faktycznie ma niską temperature pracy. Kup Epidian-5 utwardzacz Z1 i dodaj wypełniacza w postaci mączki kwarcowej lub drobnego przesianego piasku bo mączki nie kupi się wszędzie. Taka zalewa wytrzyma spokojnie ponad 150 stopni. Przy 300 stopniach zaczyna się kruszyć. Cena kilograma epidianu jest podobna do ceny żywicy poliestrowej.
    sliwinka
    Level 15  
    Witajcie. ale śmigło :!: :D .fajna rzecz tylko co z wyważeniem ?
    U mnie dzisiaj wieje wentylator rozbujało mi do 260 obr/min, ale porucz mruczenia prądnicy przenoszonego i wzmacnianego przez maszt i odciągi (co za muzyka :!: ) szum nie był taki duży. Brakło mi aku więc wziąłem grzałkę na 110V zrobiłem odczep nz środku i wsadziłem do wiadra z wodą od razu zaczął inaczej śpiewać :D .zagrzało mi wodę do 35° i złośliwy wiatr zmienił sie w zefirek, dmucha ale słabo.
    kucek
    Level 13  
    morzedzungli wrote:
    Witam
    Mam pytanie odnośnie ogniw sonecznych znalazłem na allegro http://www.allegro.pl/item96784556_ogniwa_sloneczne.html czy mógłbym sktecznie ładować akumulator łącząc np 12 takich ogniw. 12 ogniw da mi 28W ale napięcie malutkie stosując transformator już są straty, ile ogniw musiałbym zastosowac żeby akumulator o pojemności 40Ah ładować zakładając że są idealne warunki pogodowe. Koszt takiej solarnej ładowarki kształtowałby się w granicach 350 zł.

12 ogniw da ci 6,6V i prąd 4,5A (max) nie napisałeś jaki akumulator chcesz ładować. Jeśli na 12V to potrzebujesz drugie 12 ogniw. Możesz spróbować przeciąć je na pół, czyli będziesz miał o połowę mniejszy prąd ale napięcie takie samo. Tylko strasznie kruche są te ogniwa.
    Poza tym łączenie takich ogniw nie jest takie proste, do lutowania najlepsze będzie lutowie do aluminium na srebrze i odpowiednie łączenie ogniw aby uzyskać nominalny prąd. Sprzedawca powinien podpowiedzieć bo (o ile się nie pomyliłem :D) w jego firmie są prowadzone próby produkcji gotowych paneli.
    pozdrawiam
    forestx
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Po co w tym wiatraku od Edka (Wiatrak 12m.JPG) są te "któtkie" druty przesunięte o 90° w stosunku do płatów?

morzedzungli - do ładowania aku 12V potrzeba 28-32 ogniw (optymalny pkt pracy)
    szaleniec
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam wszystkich!
    Ciekawi mnie, jaki wpływ na sprawność elektrowni wiatrowej ma masa wirnika. Wirnik można wykonać z laminatu węglowo-epoksydowego lub węglowo-aramidowo-epoksydowego, dzieki temu będzie niesamowicie lekki.

Wydaje mi się, że masa wirnika nie byłaby istotna w przypadku stałego kierunku wiatru i stałej jego prędkości. Po pierwsze cięższy wirnik potrzebuje więcej energii żeby się rozpędzić, po drugie występuje efekt żyroskopowy, który może utrudniać ustawianie wirnika pod wiatr.

pozdrawiam i zapraszam do dyskusji
    jacobsek
    Level 22  
    Myślę że jeśli jest wytrzymałość wirnika zapewniona to czym lżejszy tym lepiej bo mechanika musi przenosić mniejsze obciążenia
    Troll81
    Level 20  
    Szaleniec - wirnik też nie powinien byc za lekki, gdyz w przypadku wiatru niestałego siła bezwładności śmigła obraca prądnice i nie występują zbyt duze wachania obrotów na prądnicy. Mozna by jeszcze tę sprawę spróbować załatwić przekładnią z wolnobiegiem. Wtedy gdy wirnik gwałtownie zwolni to prądnica jeszcze chwilkę się pokręci.
    forestx
    Troll - nie kopiuj moich "dziwnych" (jak zwykle zresztą) pomysłów. Duża masa wirnika ma swoje wady i zalety. Większa konstrukcja, łożyska itd. Ale tak jak pisał Troll - stabilizacja prędkości w podmuchach. Pisaliśmy juz o tym że MEWtr ma być tanie - a włókno węglowe chiba do tanich nie należy. Z drugiej strony ma to być bezpieczne więc cos w tym pomyśle na pewno jest.
    Quote:
    pozdrawiam i zapraszam do dyskusji
    - to jest bardzo miłe. Ale nas nie trzeba zachęcać :D.
    Troll81
    Level 20  
    Sorry Forestx za nieświadome "skopiowanie" Twojego pomysłu. Kolejna rzecz jaka mi przychodzi do głowy to opór powietrza który działa na wirniki. Zbyt lekka konstrukcja może miec problemy z pokonaniem oporu i wejściem na wysokie obroty (choc moze się mylę). Poza tym wciąż pozostaje koszt takiej budowy no i kiedy Ci sie te koszty zwróca. Jak nazwa watku wskazuje budujemy elektrownie domowym sposobem z tanich materiałów. Ma działać i dawać prąd przy minimalnym nakładzie kosztów. Oczywiście jeśli za 100zł więcej uzyskasz znaczący przyrost wydajności wiatraka to warto się skusić. Ale jeśli uzyskasz dodatkowe 2% za 2000zł to chyba juz nie warto. Wszystko oczywiście zależy od tego do czego masz dostep i co jest dla Ciebie tanie. Jesli pracujesz w fabryce odpowiednich komponentów to możesz się bawić w skrzydła z włókna weglowego. Ja do takich rzeczy dostepu nie mam i pracować z nimi nie umiem. Policz najpierw zysk w postaci dodatkowej mocy a potem zobacz kiedy Ci sie elektrownia zwróci. Czy warto az tak inwestować.
    Edek45
    Level 29  
    Forest,te druty między łopatami to służą do regulacji łopat(powinny być cztery łopaty,ale dwie są zdemontowane)
    A to zdjecie z tym dziwnym smigłem jest zrobione przy jakichs 300obr/min,takie efekty wychodzą,śmigło jest dwułopatowe
    Jeżeli ktoś by chciał to mam filmiki z pracy tego dużego wiatraka,moge podesłać na maila
    Pozdrawiam
    jagerek68
    Level 15  
    Witam. Właśnie przeprowadziłem próby ze swoją prądnicą i uważam że jest nieźle. Przy połączeniu w gwiazdę i obciążeniu silnikiem 1,1kW nap. międzyfazowe 225V prąd 0,9A to wszystko przy obrotach ok.500obr/min. Spiralę od prodiża(600W) nagrzewa do czerwoności w ok.3s. :D
    zbigniew125
    Level 23  
    Andrzejku myślę że zrobiłeś dobrą robotę ,ciekawe jak ci wytrzyma przy dłuższej pracy . Chodzi o grzanie się. Edek jak chcesz podeślij prace tej turbinki .Pozd.
    szaleniec
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Co do kosztów - wbrew pozorom kompozyty węglowe/aramidowe nie sa jakos przeraźliwie drogie, a technologia ma tą zalete, że mając forme, można wyprodukować sporą ilość identycznych płatów.
    Troll81
    Level 20  
    Szaleniec to przelicz koszty produkcji takich łopat. Poza tym ludzie maja najrózniejsze warunki wiatrowe i rózne warunki zabudowy. ja na przyklad jestem ograniczony prawem udowlanym i bede stawiał wiatrak 3m nad dach. Ludzie mają rózne prądnice i dlatego różne powinny być lopaty. Odmienne wymiary i profile łopat dostosowane do warunków panujących w danym regionie. Poza tym zainteresowanie ludzi energią odnawialną jest wciąż niskie a moce wiatraków stosunkowo niewielkie. Do ogrzania domu raczej się nie nadadzą. Produkcja więc samych łopat jest mocno uzależniona od tego co ludzie zechcą kupic. Czy wybiorą akurat Twój produkt. Sa już firmy które sprzedają w polsce wiatraki i gotowe elementy wiatraków. Nie ma więc co wyważać otwartych drzwi. Gdybym chciał kupic to bym juz to zrobił. Ale ja chce tanio a więc raczej nie będę się bawił w takie technologie. Kupie blachę i pobawie sie trochę.
    Tak samo jest z PMG. Można upc gotowe a można zbudować.Róznica w cenie jest dosyć spora. Przerobienie silnika od pralki bedzie cię kosztować z 200-300 zł a kupno pradnicy pewnie ok 1000. Oczywiście moja pradnica da mniej prądu niż firmowa ale będzie tania i będzie dawać prad, a na jakieś super oszczędności i tak nie ma co liczyć nawet w przypadku firmowych elektrowni wiatrowych. Po prostu oszczędzasz trochę i tyle. popatrz na ceny nowych elektrowni o mocy powiedzmy 1kw. Kiedy Ci się to zwróci? A jak nie będzie wiało to co wtedy. Ciągniesz i tak prąd z sieci. Dlatego właśnie powstało to forum. by ludzie którzy chcą tanio i własnymi siłami budować wiatraki. Chodzi o to by budować z części dostepnych łatwo i tanich. Np skrzydła z drewna lub rury PCV. Savonius z beczek itp. rozwiązania. Coś co możesz postawić w miesiąc (jak się uprzesz) i będzie dawało prad. Ozywiście że można budować efektywniej ale to kosztuje. A o ile nie chcesz otwirać własnej firmy budującej wiatraki to koszty mogą byc spore. Nawet jak założysz firmę budującą wiatraki to trzeba jeszcze na tej firmie zarabiać. Na polskim rynku są juz firmy sprzedające wiatraki opracowane w laboratoriach w skandynawii. Gotowy produkt, wystarczy tylko zainstalować. Nawet mechanizm przełączania na zasilanie z sieci i wiatrak mają już wbudowane. I jakoś te firmy kokosów nie robią. W Polsce wciąż po prostu za mało ludzi się tym interesuje i brakuje im troche pieniędzy na profesjonalne rozwiązania. Dlatego kwitnie amatorszczyzna i prowizorka :D
    sliwinka
    Level 15  
    Witajcie.
    Andrzeju, bardzo dobry wynik napisz coś więcej o tej prądnicy.
    forestx
    Quote:
    Dlatego kwitnie amatorszczyzna i prowizorka
    - no, tylko bez takich. Moje beczki były full proffesional, o długich obliczeniach teoretycznych nie wspomnę :D.
    Troll81
    Level 20  
    Przepraszam wszystkich dotkniętych "amatorszczyzną i prowizorka" :D . Chodziło mi oczywiście o profesjonalne wykonannie amatorskimi metodami przy uzyciu prowizorycznych materiałów :D .
    Edek45
    Level 29  
    Andrzej,jestem zainteresowany filmikiem,jak mozesz to podeślij
    forestx
    Andrzej - napisz przede wszystkim co jest w środku :D. Bo to chiba najważniejsze.
    jagerek68
    Level 15  
    W środku uzwojenie bez zmian (wcześniej opisane) 36 magnesów na wirniku (zdjęcia w jednym z wcześniejszych postów).
    submariner
    Level 32  
    kucek wrote:
    morzedzungli wrote:
    Witam

12 ogniw da ci 6,6V i prąd 4,5A (max) nie napisałeś jaki akumulator chcesz ładować. Jeśli na 12V to potrzebujesz drugie 12 ogniw. Możesz spróbować przeciąć je na pół, czyli będziesz miał o połowę mniejszy prąd ale napięcie takie samo. Tylko strasznie kruche są te ogniwa.
    Poza tym łączenie takich ogniw nie jest takie proste, do lutowania najlepsze będzie lutowie do aluminium na srebrze i odpowiednie łączenie ogniw aby uzyskać nominalny prąd. Sprzedawca powinien podpowiedzieć bo (o ile się nie pomyliłem :D) w jego firmie są prowadzone próby produkcji gotowych paneli.
    pozdrawiam

Kucek skad masz takie doswiadczenia bo chyba nigdy nie lutowales - laczyles zadnych ogniw slonecznych , nie obraz sie ale nie piszesz do konca calej prawdy jest jedyny przypadek gdzie stosuje sie przewody-tasmy aluminiowe ale to w zupelnie ama torskich rozwiazaniach i ogniwach z odpadow , te na allegro wygladaja bardzo profesjonalnie i w dodatku na monokrystaliczne , maja dosc niska cene i sprawnosc wiec nie podejrzewam je o to .
    Do zbudowania slonecznej ladowarki potrzebujesz 36 ogniw krzemowych polaczonych szeregowo i wszystko mozesz lutowac cyna tak by nie przegrzac plytki bo ja uszkodzisz stopy do lutowania aluminium topia sie nie w 150-170st tylko 400st C .
    Bardzo wazne jest zabezpieczenie ogniw przed warunkami atmosferycznymi - najprosciej pomiedzy 2 szyby tak jak okno zespolonelacznie z pochlaniaczami wilgoci ale musisz zastosowac mostki pomiedzy szybami bo takie duze powierzchnie nie wytrzymaja np gradu . Jak uzyjesz grube szyby to silnie pochlona swiatlo wiec 3mm beda najlepsze , ajkabys zdobyl szyby bez wtracen zelaza to bylby ideal.