Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)

dzik6 20 Cze 2006 23:19 4761974 12804
  • #2311 20 Cze 2006 23:19
    chester8
    Poziom 18  

Witam obydwa schematy są poprawne, ale większą sprawność będzie miał ten drugi, ma mniejsze rozproszenie pola magnetycznego co za tym idzie silniejszy strumień...gdybym to ja ją robił to wykonał byn to tak jak na drugim rysunku.

Wasia to o regule prawej dłoni to do kogo byłe??? bo chyba nie zrobiłem będu?? Pozdrawiam

• PLC Fatek
  • #2312 20 Cze 2006 23:37
    elakota
    Poziom 13  

Chester8 czyli głosujesz za pradnica z 54cewkami?
    Niewiem, w tym rozwiazaniu
    1) w jednym żłobku są dwa boki cewek różnych faz,
    2) ilość zwoii w cewce jest o połowę mniejsza,
    3)magnesy sa o połowę mniejsze

W sumie ilość zwoi na fazę w obu przypadkach bedzie ta sama ale magnesy beda różne

Czemu myślisz, że "ma mniejsze rozproszenie pola magnetycznego co za tym idzie silniejszy strumień" ?

W pradnicy zależy mi na jak najwyższym napięciu - wydaje mi sie że jednak to rozwiazanie z 27 cewkami da lepsze efekty

• #2313 21 Cze 2006 10:46
    wasia
    Poziom 16  

Chester8. Analize reguły prawej dłoni kierowałem właśnie do Ciebie , ponieważ Twój rysunek przedstawiał moment gdy napięcie indukowane w cewce wynosi zero. Z Twojej wypowiedzi wywnioskowałem , że w tym momencie otrzymujemy największe wartości napięcia.

Nie wiem także dlaczego twierdzisz , że w przypadku z 27 cewkami będzie większe rozproszenie pola magnetycznego. Według mnie nic takiego nie bedzie miało miejsca .
    Na korzyść takiego układu przemawiają szersze ( czyt. mocniejsze ) magnesy.
    W drugim układzie cewki można " rozciągnąć " na trzy nabiegunniki i zastosować magnesy z układu pierwszego. Poprawi to osiągi ale i tak efektem końcowym będzie ta sama moc dla obydwu przypadków , więc po co komplikować proste sprawy.

Pozdrawiam.

• PLC Fatek
  • #2315 21 Cze 2006 12:31
    forestx
    VIP Zasłużony dla elektroda

Andrew-w - musisz niestety :D przejrzeć cały wątek - o ładowaniu akumulatorów jest sporo.
    Wasia - masz 100% racji: max siła elektromotoryczna (napięcie) wynika z max zmiany pola (strumienia) magnetycznego czyli wtedy kiedy cewka jest "pomiędzy" magnesami (obrazowo: pole to sinus, napięcie cosinus), ale nie sądze by warto się o to kłócić. Chodzi o rozmieszczenie cewek i magnesów, tak aby wyciagnąć max mocy. Mnie trapi sprawa stosunku szerokości magnesów do przerw pomiędzy nimi.
    Nie sądze że to dobry pomysł pchać dwie cewki do jednego rowka (znajomy który przewija silniki też tak twierdzi).
    Scq - pomysł niezły - myślę że byłoby to mechanicznie trwałe, tylko wolnobieżne - a ten temat przerabialiśmy.

• #2316 21 Cze 2006 14:52
    elektronik123456789
    Poziom 21  

Przepraszam,że przerywam ciekawą dyskusje ale jestem nowicjuszem w elektronice i prosil bym o rade w tej sprawie:

chcialbym zbudowac miniaturową elektro. wiatrową
    funkcje generatorka (potrzebne ok 3V i z 20-30mA)
    pelnilby silnik od napędu wiatraka chlodnicy Poloneza
    nie wiem tylko jakie smiglo zastosowac i jak je zrobic.Moze daloby sie przerobic ten plastikowy wentylator na smiglo pracujace na osi poziomej lub pionowej

• #2317 21 Cze 2006 16:47
    chudzian
    Poziom 13  

Eltkornik ja zrobiłem taklą elektrownie jak ty piszesz. Jako pradnice wykorzystałem silnik od wentylatora z autobusu. Ale da rade wykozystac jako pradnice silnik od chłodnicy z poloneza. Ja zrobiłem smigło pionowe. Zrobiłem taki krzyz z desek na końcach dałem dna od butelek plastykowych. potem do tego śmigła przymocowałem rurke z zebatka ta zebatka napędzała mnijesza zebatke na pradnicy. Jeden odbrót śmigła dawał mi 3 obroty prądnicy. Mieszkam w takim miejkscu ze wiatr wieje ciągle prawie . Praktycznie ciagle witra pomoduje około 50-60 obr/min mojego smigła dzięki temu zyskuje napięcie 4,5 V raz nawet załozyłem diode i naładowałem mały akumulatotek taki 170 mAh

• #2319 22 Cze 2006 10:11
    lcf
    Poziom 10  

scq napisał:
    Witam

A co sądzice o tym rozwiązaniu: http://www.elektrowniewiatrowe.bigduo.pl/

pozdrawiam: scq

Z tych opisow na stronie to jest wieeelka rewelacja. Udalo sie komus z Was moze do nich dodzwonic. Jestem ciekaw jaka cena takiej elektrowni. Jak sie do nich dodzwonie to sie przejade do nich bo wg mnie rewelka.

• #2320 22 Cze 2006 10:46
    michuz
    Poziom 10  

Witam.
    W końcu trochę się ruszyła moja pierwsza przeróbka silnika na prądnicę. Jest to silnik od małego hydroforka. Co prawda nie wiem jaką miał moc, ale myślę, że gdzieś około 0,75 kVA. Trochę mało ma żłobków. Myślę, że obroty będą musiały być rzędu 1500. Chcę na uzwojenie włożyć przewód fi 2mm. Zastanawiam się czy nie będzie miał wtedy zbyt niskiego napięcia. Chciałbym aby około 1000 obrotów było napięcie 12-30 volt. Czy wg Was nie będzie to zbyt gruby przekrój przewodu? Jak myślicie?

Dodano po 55 [sekundy]:

• #2321 22 Cze 2006 12:02
    jagerek68
    Poziom 14  

Sądzę że będziesz mial poważne problemy z momentem rozruchowym(brak zukosowania magnesów).
    forestx
    Znam wiele silników które mają po dwa boki cewek w jednym żlobku (przykad- silnik od pralki) w niektórych są nawet nie izolowane.

• #2322 22 Cze 2006 12:37
    forestx

Andrzej - nie chodziło mi o to że tak się nie robi, tylko o trudność w wykonaniu tego w domciu :D. Ale do cierpliwych swiat należy.

• #2323 22 Cze 2006 13:26
    michuz
    Poziom 10  

Andrzej: Specjalnie nie ukosowałem magnesów. Jest to maleńki silnik i opory nie są tutaj zbyt dużym problemem. Poza tym ukosowanie zmniejsza moc. Jest jeszcze problem z odpowiednim obrobieniem wirnika na frezarce aby wyprofilować skosy. Uznałem, że w moim wypadku nie miało to sensu.

• #2324 22 Cze 2006 15:08
    AndrzejB1e1
    Poziom 10  

do Andrew-w myślę o podobnym rozwiązaniu na działkę w celu oświetlenia i zasilania radia.
    Mam stary akumulator samochodowy 45 Ah. Jako generator mam zamiar wykorzystać silnik prądu stałego z magnesami stałymi. Jest to silnik 18V 3.2A i 240 obrotach na minutę.
    Mam nadzieję wyciągnąć z niego 1-2A w celu doładowywania akumulatora. Robiłem próbę kręcąc go wiertarką, żarówka 12V 21W świeciła obiecująco. Myślę że dioda prostownicza połączona szeregowo
    pomiędzy generatorem a aku spełni zadanie podwójne: wiatrak rozkręci się bez obciążenia i zapobiegnie poborowi mocy z aku przy słabym wietrze. Jak zrobię jakieś konkretne próby dam znać.

• #2325 22 Cze 2006 16:02
    chester8
    Poziom 18  

Witam panowie jeśli chodzi o 27 cewek to ktoś żle przeczytał i drudzy to podłapali...
    Ja wybieram układ z 27 cewek jest to drugi rysunek elakoty i tam rozproszenie pola jest mniejsze bo nie ma szczelin pomiędzy magnesami i nie powinno ich tam byc... co do reguły prawej ręki to prosze mi nie wciskać kitu momęt w którym na cewse SEM=0 jest wtedy , gdy były by na obu stronach cewki bieguny NN lub SS a jest SN lub NS co za tym idzie kierunek sił pola magnetycznego musi być przeciwny po obu stronach cewki...

Dodano po 21 [minuty]:

Wasia jeśli masz jeszcze wątpliwości co do regułu prawej ręki to przeanalizuj rysunek elakoty z 27 magnesami popatrz na pierwsza cewkie , tez uwazasz ze SEM w tej cewce wynosi 0V ?????

Elakota ja jestem za prądnica z 27cewkami i 18magnesów
    i tyle....

Dodano po 6 [minuty]:

Wasia jeszcze jedno nie pisz takich głupot że jeśli nie zwiększysz ilości magnesów na wirniku to częstotliwoąć się nie zmieni...Częstotliwość zależy od ilości biegunów na stojanie...Jeśli masz na wirkuku tylko NiS i dwa bieguny to 50 Hz masz przy 3000Obr/min a jeśli ilość biegunów zwiększysz razy 2 czyli masz 4bieguny to 50 Hz masz przy 1500obr/min i tak dalej natomiast mozesz zrobić odwrotnie czyli zwiększyć ilość biegunów na wirniku... Pozdrawiam

• #2326 22 Cze 2006 16:45
    wasia
    Poziom 16  

Witaj chester8 . Przeczytałem uważnie ostatni wątek . Finałowo rzeczywiście opowiedziałeś sie za rozwiązaniem z 27 cewkami ( tutaj zwracam Ci honor ), chociaż na początku mocno mieszałeś z ilością magnesów.

Co do reguły prawej dłoni wg. tego rysunku SEM będzie równa max, ponieważ dokładnie w środku cewki jest biegun N , a po zewnętrznych stroniach S. Na Twoim rysunku sytuacja była całkiem inna.

W ostatnim zdaniu posadziłeś niezłego kasztana .
    Jeżeli na wirniku masz tylko jedną parę biegunów , to nawet gdy na stojanie umieścisz 50 cewek , otrzymasz częstotliwość 50 Hz przy 3000 obr/min.

• #2327 22 Cze 2006 17:22
    chester8
    Poziom 18  

Wasia głupio mi.... kurde zapomiałem się że to nie silnik tylko prądnica a ja odwołąłem się do wzoru na prędkość obrotowa silnika ze wraz ze wzrostem ilości biegunów maleje..Jeszcze raz zwracam honor...

Co do mojego rysunku błędne jest tylko to że zrobiłem przerwy pomiędzy magnesami... U max jest właśnie w tym momęcie tak jak na moim rysunku a w momęcie gdy np. biegun N jest na środku cewki a S po bokach u=0V i co do tego jestem pewien na 100% jeśli na bokach cewki bo tam indukuje się napięcie pole ma taki sam kierunek to u=0 ponieważ kierunek pola jest taki sam a kierunki nawiniecia cewki są rózne i napięcia jednej strony cewki i drugiej się zbijają... to tak jak podłaczyc dwa uzwojenia wtórne transformatora przeciwnie do siebie tez suma napięć jest równa 0.. Pozdro

• #2328 23 Cze 2006 10:45
    wasia
    Poziom 16  

Witam ponownie.
    Chester8 , zasiałeś u mnie wątpliwości czy na pewno dobrze interpretuje tą regułę. Według mnie najwieksza SEM jest indukowana w przewodzie gdy pole magnetyczne " zawija się " wokół niego , ale na fizyce ( i nie tylko ) rozpatrywaliśmy także zachowanie się przewodu w polu magn. przecinającym przewód prostopadle i z tego co mi wiadomo w tym momencie też jest indukowana SEM . W tym przypadku faktycznie jeden bok cewki powinien byc w polu N , a drugi w polu S ( tak jak napisałeś ), po to by napięcia indukowane dodawały sie , a nie znosiły.
    Chciałbym by na ten temat wypowiedział się ktoś dobrze siedzący w teorii.
    Pozdrawiam.

• #2329 23 Cze 2006 11:02
    forestx

Nie siedze aż tak dobrze w teorii :D, ale dla mnie prościej jest operować strumieniem magnetycznym, niż polem. Zresztą nawet ze wzoru wynika że siła elektromotoryczna (napięcie) jest proporcjonalna do zmian strumienia. A strumień to pole*powierzchnia (proszę nie "czepiać się" terminologii). W tym przypadku powierzchnia to obszar "wewnątrz" naszej cewki czyli dla silnika zęby stojana (prostokąt) "owinięte" cewką.

Taki se rysunek popełniłem: Cewka "widzi" ruchome magnesy na wirniku (N-S-N-S-N) więc zmiany strumienia mogą "przypominać" sinus :D. (czerwony). Więc w cewce powstaje SEM (napięcie) niebieskie.

• #2330 23 Cze 2006 21:46
    kamil_Ziomek
    Poziom 19  

Mam pytanie do michuz.jakie napiecie i natezenie pradu uzyskales z tej przerubki silnika i przy jakich obrotah.:D

• #2331 23 Cze 2006 22:19
    Troll81
    Poziom 19  

do icf

http://www.elektrowniewiatrowe.bigduo.pl/

już było o tej elektrowni w Rębielicach. To spora maszyna jest i wcale nie jest 5krotnie silniejsza od innych elektrowni. Z tego co o niej wyczytałem to jest bardziej sprawna przy słabych wiatrach i mniej sprawna przy silnych wiatrach. Jest to typowa konstrukcja typu DRAG przypominająca "amerykańskie" wielołopatkowce (częste w westernach). Ma małe obroty i duży moment. Problemem jest silny opór jaki stawia wiatrowi, a co za tym idzie naprawde solidny fundament.

• #2332 23 Cze 2006 23:50
    michuz
    Poziom 10  

kamil_Ziomek napisał:
    Mam pytanie do michuz.jakie napiecie i natezenie pradu uzyskales z tej przerubki silnika i przy jakich obrotah.:D

Jeszcze niczego nie uzyskałem, bo jak widzisz na zdjęciu na stojanie nie ma jeszcze uzwojenia. Będą 3 fazy z druta fi 2mm. Jak skończę przeróbkę, to nie omieszkam "pochwalić" się osiągami. :)

• #2333 23 Cze 2006 23:54
    chester8
    Poziom 18  

Witaam ... troche sie namieszało ale ja juz jestem pewien tego co pisałem... jeśli umieślimy dwa magnesy przed i za cewką N i S tak jak w amerykanie dokłądnie w środku tej cewki to linie sił strumienia nie będż obejmowały przewodów,kiedy magnesy przesuniemy nad uzwojeniem to wyindukuje się sem w tym czasie przewody sa obejmowane przez pole o najsilniejszym strumieniu i do tego dochodzi jeszcze prędkość z jaką się te magnesy poruszają i pole zmienia się...Pozdrawiam... Ale jeszcze mam wadpliwości...

• #2336 25 Cze 2006 13:47
    Edek45
    Poziom 28  

Kręci się maksymalnie 60obr/min,ale nie było na razie takiego dużego wiatru żeby można było coś wywnioskować ile da mocy
    Ma przekładnie 1:4,2 a prąd do 6A
    Czekam na wiatr zachodni,bo ten ze wschodu strasznie kręci
    Nie wiem czy łopaty nie są za bardzo zaokrąglone,czy mógłby się ktoś wypowiedzieć jaki to ma wpływ na pracę wiatraka (moc,obroty)

• #2337 29 Cze 2006 14:51
    kubal
    Poziom 14  

witam wszystkich miłośników tematu dawno nie pisałem bo troche brak czasu mam problem może ktoś wymyśli a może ma gotowy program do kontroli i obsługi małej elektrowni wiatrowej,coś prostego co mierzyło by napięcie prędkość wiatru itp pozdrawiam a to fotka mojego wiatraczka

• #2338 29 Cze 2006 14:58
    forestx

Prośba jest taka: zdejmij punkty za plik - jeśli potrzebujesz napisz :D.
    I przytnij trochę tę fotkę - poniżej 50k otworzy się od razu na stronie

Edek45 - a moge prosić o fotkę z profilu?

• #2339 29 Cze 2006 20:05
    Edek45
    Poziom 28  

Witam,niestety musiałem dzisiaj zdemontować śmigło bo wyjeżdżam na 2 tygodnie a maszt jest za słaby do tego śmigiełka,przy wichurze mógłby odlecieć
    W planach jest maszt troche wyzszy i grubsza rura plus odciągi

Z moich obserwacji wiatraka wynika że przy silnych wiatrach takich jakie były na wiosnę,to 500W powinien dać bez problemu,ale wszystko się okaże jak zrobię nową prądnicę,bo z tej co mam teraz wyciagnie 150-200W

Zrobiłem fotkę łopaty z profilu,wydaje mi sie że musze je trochę rozprostowac
    Kubal podaj coś więcej o wiatraku

• #2340 02 Lip 2006 19:40
    wiatrakowiec
    Poziom 13  

Witam Waszmość Panów .
    Do wasi. Waćpan radzi zmienić uzwojenie w silniku 1,86KW. Tam jest 5 do 7 kg uzwojenia w bawełnie, pięknie zalakierowane. Ja tak nie uzwoję i niema pewności że to odniesie skutek. Waszmościowie; Troll 81 i chester 8 radzicie przewinąć wirnik tak żeby się sam wzbudzał , tylko jak to zrobić . Mam pytanie czy ;opłaciło by się wzbudzenie z zewnątrz;.
    Jak zrobić żeby wzbudzenie działało tylko przy ruchu wiatraka a nie w czasie postoju. Obecnie na wieży mam prądnice 6KW 1000 obr. reduktor 1-25 śmigło 8m . wzbudza się to prz około 400 obr. to jest 18 obr. śmigła. Wraz ze wzrostem obrotów śmigła napięcie rośnie do znamionowych 85V a nawet 100V, tylko tyle ma woltomierz na skali. Jest to prąd stały i niema możliwości regulacji napięcia. Czy jest możliwa regulacja obciążeniem grzałkami. Dlatego interesuje się silnikiem prądu zmiennego 1,86KW 700 obr. Ile potrzeba energii na wzbudzenie z zewnątrz Większość wiatrów obraca śmigło 15 do 20 obr. Mogę zrobić śmigła 10 m tylko czy to coś pomoże . Śmigło 8 m wykonałem wg projektu Mgr. Inż. Franciszka Głuskiego który był u mnie na działce i udzielił mi rady z której nie skorzystałem ,czego teraz żałuję. Pierwsze śmigło 5m wykonałem wg rysunków książki H. Rynkowski . Małe Elektrownie Wiatrowe. Jest tam wiele rozwiązań małych elektrowni wiatrowych – do 1KW. Posiadam tą książeczkę . Oczekuję pomocy w rozwiązaniu samowzbudzenia i regulacji napięcia.
    Pozdrawiam.
    Na Discovery był program ;jak to jest zrobione; nr. 63 i64 w którym pokazano jak wykonać śmigło, hamulec aerodynamiczny, przerobić alternator, zmontować całość.