Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)

dzik6 28 Nov 2006 20:28 5053892 12804
Optex
 • #3151
  mw5
  Level 14  
  Znalazłem jeszcze film , który nakręciłem.
  Na tym filmie widać dokładnie jak małe podmuch wykorzystuje mój wiatrak (względem drzewa) , ale plik jest za durzy (79MB.rar) żeby go załadować . Jeśli ktoś zna sposób aby go pokazać na forum to proszę o podpowiedz. Wymiary mojego wiatraka to 1x1m.
  Pozdrawiam.
 • Optex
 • #3152
  tomi503
  Level 11  
  Wrzuć filmik na jakiś upload a tutaj zapodaj tylko link. Jeśli nie wiesz jak to wyslij mi filmik na email blak(malpa)autograf.pl a ja go umieszcze gdzieś na uploadzie i wrzuce tutaj link

  Ps. przeczytałem temat od początku do końca bardzo dużo dzięki temu się dowiedziałem. Mały wiatraczek z diodami już stoi na balkonie aby mieć rozeznanie na ile mozna liczyć i na ta chwile słabiutko wieje. Przez ostatnie 2 tygodnie to wiało tak fajnie tylko jeden dzień:cry:
 • #3153
  romanbem
  Level 17  
  mw5 -zdejm punkty to obejrzymy ten Twój wiatrak, bo tak to trochę drogie to oglądanie, albo zmniejsz go jakoś.
  Pozdrawiam

  Dodano po 26 [minuty]:

  Nareszcie -zrobiłem swojego amerykana.I jestem trochę rozczarowany.
  Pod obciążeniem jednej fazy żarówką 12V 21W wkrętarka ma co robić. Zamierzałem dobudować do niej śmigło o średnicy 2m, na 6 lub 8 łopat, ale obawiam się, że do jej zakręcenia trzeba będzie dużego wiatru, żeby był jakiś pożyteczny prąd.
  Trochę szczegółów o moim dziecku.
  Średnica prądnicy 20 cm 15 cewek z drutu 0,6 170 zwoi na jedną.5 na fazę.
  20 magnesów płytkowych 30x10x8 N40-(magnes mieści się w oczku cewki.)
  Dwie tarcze stalowe grub.. 6 mm -prześwit pomiędzy przeciwległymi magnesami 16 mm grubość cewki 12 mm
  Napedzana wkrętarką (nie wiem ile obrotów ale max pewnie ok 300 może 400. Bez obciążenia na jednej fazie ok.30V, międzyfazowe ok.50V
  oporność każdej fazy na postoju ok 5 omów.Cewka zalana żywicą epoksydową (Epidian 53).Całość na piaście od malucha z łożyskami wałkowymi ale lekko skręciłem i kręci się w miarę lekko.To narazie tyle danych.Jak ktoś chce więcej ,proszę pytać.
 • #3154
  Lisciasty
  Level 20  
  romanbem wrote:

  20 magnesów płytkowych 30x10x8 N40-(magnes mieści się w oczku cewki.)


  A nie za male te magnesiki? Nie powinny obejmowac calej cewki aby?

  romanbem wrote:

  Dwie tarcze stalowe grub.. 6 mm -prześwit pomiędzy przeciwległymi magnesami 16 mm grubość cewki 12 mm


  A jaka szczelina miedzy magnesem a cewka? Moze za duza?
 • #3155
  greenpeace
  Level 23  
  16-12=4
  4/2=2 mm.
  Szczelina jak najbardziej w porządku.
 • #3156
  grzesiek_ke
  Level 11  
  Witam.
  Dostałem generator podobny do amerykanina. Cewki ma jednak nawinięte na stalowym rdzeniu, a nie w powietrzu. Rotory mają po 8 magnesów ułożonych parami N do N. Problem polega na tym że wszystkie cewki zostały odwiniete i nikt nie wie jak to wyglądało. Wiadomo że prądnica miała nominalnie 1kW przy napięciu 350V i 400 obr/min. Jako że magnesy na rotorach są szerokie pomyślałem że każda para magnesów omiata na raz 3 cewki, więc nawiąłem 24 cewki po 100zwojów łączone w trzy fazy szeregowo 123,123,123...Po próbach okazało się że ręcznie można to rozkręcić do 10V, a po zwarciu faz nie ma prawie żadnego oporu. Na pewno problem leży w niewłaściwym połączeniu, albo ilości cewek. Może trzeba łączyć fazami 111,222,333? Bolą mnie już oczy od nawijania. Bardzo proszę o pomoc.
  Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)
  Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)
 • #3157
  romanbem
  Level 17  
  Z mojego rozumowania wychodzi , że magnes nie może być za wielki w stosunku do cewki żeby nie obejmował dwóch stron cewki ,Jeżeli pole magnetyczne przechodzi nad jedną stroną to sinusoida jest (powiedzmy) górna,a jak nad drugą to dolna.Gdyby pole magnet. obejmowało jedno ramię cewki całe a drugiego fragment , to napięcie zaindukowane w tym fragmencie znosiłoby taką samą wielkość napięcia w ramieniu przeciwnym.
  Tak myślę . Jeżeli jestem w błędzie to poproszę o poprawienie mnie ale z uzasadnieniem.
  Temat szczelin jest- jak napisał "greenpeace" , czyli chyba dobrze.
  Pozdrawiam i oczekuję na dalszą dyskusję.
 • Optex
 • #3159
  jaro20
  Level 2  
  Witam. W całym temacie pełno różnych pomysłów i rozwiązań nt elektrowni wiatrowych lecz nie znalazłem nic nt przekładni.
  Chcę zbudować elektrownię z pionową osią (tzw. sawiniusa - pisze sie inaczej) Mam do tego celu prądnice 28V o mocy ok 4kW która musi mieć ok 600obr/min żeby zaczeła działać. Nie uzyskam tego z samego wiatru. Musze mieć dobrą przekładnie. Jaką? nie wiem i tu moje pytanie i prośba. Jeśli ktoś z was wie coś na ten temat to bardzo bym prosił o udzielenie wszelkich rad a jeszcze bardziej o konkrety, schematy, projekty...itd A może ktoś ma taką używaną niepotrzebną albo wie gdzie tanio kupić. Mam możliwość żeby mi ktoś zrobił ale musze rysunki dać a niestety tego nie mam :(
  Bez tego nie rusze z miejsca a ostatnio nieźle wieje :)
  Czy ktoś budował takie skrzydła pionowe? Jakie powinny być wymiary?
 • #3160
  grzesiek_ke
  Level 11  
  Taki on fabryczny że każdy utalentowany ślusarz tokarz mógłby go zrobić. Ale ukraińcy robią takie fabryczne i sprzedają.

  Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)
  Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)
 • #3161
  wasia
  Level 17  
  Według mojego uznania powinno być po 8 cewek na faze przy czym każda cewka nie powinna być szersza niż 1cm i co jest też ważne cewki jednej fazy powinny być łączone ze sobą w następujący sposób :

  koniec pirwszej z końcem drugiej, poczatek drugiej z początkiem trzeciej, koniec trzeciej z końcem czwartej .... itd . Początek pierwszej i ósmej cewki będą stanowić wyprowadzenia .

  Na początek nawiń sobie np. 100 zw. na szerokości nie przekraczajacej 1cm i sprawdź jakie będziesz miał efekty .

  Jeżeli będzie taka potrzeba to narysuje Ci jakiś poglądowy schemacik .

  Jaro20 z tego co pamiętam kolega wiatrakowiec chciał się pozbyć gotowej przekładni , być może sparawa jest jeszcze aktualna . Uśmiechnij się ładnie do niego :D

  Pozdrawiam.
 • #3162
  chester8
  Level 19  
  Witam.
  Zaciskałem pięsci z uporu przy budowie tego typu prądnicy, widziałem kiedyś foto przekroju tego typu wynalazku, i tez nie mogłem dojsc do ładu z tym ukłądem i połączeniem cewek. Zrobiłem go na rdzeniu z trafo toroidalnego, który mi się kiedyś spalił i robiłem na nim próby i nic, po przeczytaniu tych postów chyba do tego wróce, odszukam części i jeszcze się z tym pobawie, przez ten czas zdobyłem wiele wiedzy na ten temat więc może się coa z tego wykluje. Jak cos będzie to dam znac.

  Na oko wydaje mi się ze cewka musi musi zajmować tyle samo miejsca co w amerykańcu, czyli tyle co magnes, nie może być nawijana na całej obręczy tylko na 1 faze 4 cewki połączone np. w szereg i zachowujac pomiędzy nimi odstepy takie jaka jest szeroka cewka, w te pusta miejsca pomiędzy pierwszymi cewkami wejdą kolejne 4 cewki ale koniec pierwszych cewek musi być połaczony z końcem drugich cewek a z poczatków mozeby odbierać energię.
  Taka jest wizja tego co widzę.
  Pozdrawiam.
 • #3163
  mw5
  Level 14  
  Cześć wszystkim . Wysłałem filmik "tomi503",mam nadzieję że jemu się uda zaprezentować ten film . Apropo zdjęcia punktów to jak się to robi,czy wystarcz zaznaczyć pole przy "rezygnuję z własnej prowizji",bo jak próbowałem tak zrobić to załącznik mi nie wchodził.Proszę o pomoc.
 • #3164
  ja_genius
  Level 17  
  A mi, ten prezentowany przez grzesiek_ke wynalazek wygląda podejrzanie, bo nie przypomina zbytnio prądnicy. Maszyna elektryczna typu silnik/prądnica powinna mieć bieguny, tak dla zasady. A tutaj trudno się ich dopatrzeć. Na miejscu chestera8 podarowałbym sobie come back do tego torusa. Zresztą chester8, jesteś elektryk, to wiesz lepiej.
 • #3165
  wasia
  Level 17  
  Ta maszyna ma bieguny na tarczach , a zasada jej działania jest o drobine inna niż amerykańca. Zauważcie , że przeciwległe magnesy są do siebie zwrócone tym samym biegunem , więc ułożenie cewek z amerykańca raczej nie ma tu zastosowania . Rdzeń powoduje zakrzywienie pola magn. o 90 stopni . Moim zdaniem ... im węższa będzie pojedyncza cewka tym lepsza będzie jej efektywność , dlatego jeden magnes powinien obejmować trzy cewki ( z trzech kolejnych faz ).
  Wygląda na to , że dobrze nawinąłeś te cewki , tylko prawdopodobnie źle je połączyłeś ze sobą ( końce z początkami kolejnych cewek ) , dlatego napięcia się znoszą i prądnica nie stawia oporu nawet na zwarciu.

  P.S. Bardzo zmyślna maszyna.
 • #3166
  grzesiek_ke
  Level 11  
  Chyba masz rację Wasia, zapomniałem o regule prawej dłoni i połączyłem końce z początkami.
 • #3167
  romanbem
  Level 17  
  mw5 wrote:
  Cześć wszystkim . Wysłałem filmik "tomi503",mam nadzieję że jemu się uda zaprezentować ten film . Apropo zdjęcia punktów to jak się to robi,czy wystarcz zaznaczyć pole przy "rezygnuję z własnej prowizji",bo jak próbowałem tak zrobić to załącznik mi nie wchodził.Proszę o pomoc.

  Witam Wszystkich
  Ja prosiłem o zdjęcie punktów ale nie potrafię powiedzieć jak.Może zmniejszyć fotki a jeżeli ich dużo w tym zip-ie to pojedynczo umieszczać małe.Może ktoś inny jeszcze podpowie.
  Dziękuję i Pozdrawiam
  Nie miałbym nic na przeciwko gdybym otrzymał ten plik na E-mail zależy jakie masz łącze, bo ja stałe.
 • #3168
  wasia
  Level 17  
  grzesiek_ke . Jak poskładasz tą prądnice to daj znać jakie są osiągi .
 • #3169
  konrad1
  Level 13  
  Witam wszystkich. Właśnie otrzymałem pismo ze Starostwa powiatowego zabraniające mi budowy mojego maleństwa (8m.maszt+6m.rozpiętość śmigieł) jako małej architektóry. rysuje nowy projekt tym razem nazwe to (reklamą). !!PROSZE!! o radę jak Wy to obeszliście? podobno jest coś no forum, jestem przy 42 stronie i wymiękam. z góry dzięki. pomyślnych wiatrów!!!!!!!!!!
 • #3170
  Lisciasty
  Level 20  
  konrad1 wrote:
  !!PROSZE!! o radę jak Wy to obeszliście? podobno jest coś

  A masz jakis szczegolny powod, zeby dopraszac sie o lache w urzedach?
  Ja postawilem u siebie kilka konstrukcji (na razie jeszcze nie wiatrak,
  ale na pewno stanie) i nie zawracalem sobie d. podaniami, bo raz
  ze to kupe zachodu i strata czasu, a dwa ze juz jak odmowia, to komus
  moze kiedys strzelic do lba, zeby sprawdzic czy cos jednak aby nie stoi.
  A tak, masz swiety spokoj, a wyobrazasz sobie ze jakis urzednik
  z wlasnej woli jest zdolny do biegania po okolicy i sprawdzania,
  co jest zbudowane legalnie, a co nie?
  konrad1 wrote:

  no forum, jestem przy 42 stronie i wymiękam. z góry dzięki. pomyślnych wiatrów!!!!!!!!!!

  Czytaj, czytaj! ;) Jak dobrze literki skladasz, zajmuje to niecale 2 dni,
  a warto.
 • #3171
  konrad1
  Level 13  
  Wiem ,że warto. czytam cały czas i tylko dokupuje punkty. stawiałem kiedyś wiatrak no dachu domu ok.14m nad ziemią ale mały ok.1.5m srednicy tyle tylko ,że na uboczu (ściślej zadupiu) i nie było problemów aż sam spadł podczas wichury. Teraz chce postawić wolnostojący bo na dachu nie da rady i to przy głównej drodze krajowej a tu czepiają się do wszystkiego co widać przejazdem(wiem z doświadczenia sąsiadó) czekam na więcej opinji.
 • #3172
  Lisciasty
  Level 20  
  konrad1 wrote:
  Teraz chce postawić wolnostojący bo na dachu nie da rady i to przy głównej drodze krajowej a tu czepiają się do wszystkiego co widać przejazdem(wiem z doświadczenia sąsiadó) czekam na więcej opinji.


  Ano, chyba ze taka sytuacja... Moze popytaj na forum http://mew.pl/
  tam sa osobnicy ktorzy zajmuja sie tym "na powaznie", tzn.
  buduja spore obiekty i handluja pradem. Oni powinni doradzic
  jak poradzic sobie z urzedasem (nie obrazajac uczciwych urzednikow ;)

  Pzdr.


  p.s. Aha, cos mi sie kolacze po lbie, ze nawet jak wybudujesz bez
  zezwolenia, to jak ktos sie dowali, beda kazac to rozebrac, a poza tym
  nie czynia zadnych wstretow. Czyli generalnie [chyba] ryzyko jest
  niewielkie, ale to trzeba by dopytac kogos kumatego w prawie udowlanym.
 • #3173
  iciesiel
  Level 11  
  Witam
  Na początku przepraszam z góry, jeśli się okarze, że gdzieś na forum jest odpowiedz na moje pytanie, ale napisaliście w tym temacie tak dużo ze się już pogubiłem i żeby być na bieżąco to kilka nocek musiałbym zarwać. Do tematu- znalazłem w sklepie małą „domową” elektrownie wiatrową. Taki sobie wiatraczek do tego jakaś elektronika. Twierdzą że daje to 1kW mocy. Podobno wystarczy to podpiąć do sieci i cacy. Elektronika ma za zadanie tak dystrybuować moc, że jeśli podłączony jest do sieci domowej jakiś odbiornik to w pierwszej kolejności czerpie on prąd wytwarzany przez „śmigiełko” a brakującą ewentualnie resztę z sieci od monopolisty:). Zastanawiam się czy to prawda, czy jest możliwość takiej kontroli, i jeśli tak to czy można takie cacko zmajstrować samemu. dodam ze owy wiatrak jest bez akumulatorów. Ma on być wpinany po prostu do sieci za użyciem zwykłej wtyczki. Ponadto sam pobiera 6W z sieci gdy wiatrak nie kreci, zapewne do obsługi elektroniki. Dlaczego zawracam gitarę? Ano gdyż mam pod dostatkiem „wiatru” mam dosyć spory wylot powietrza wiejący tak czy siak, non-stop z prędkością na oko, około 40kmh przy wylocie. Aż się prosi żeby w pewnej odległości od wylotu postawić mały generatorek ze stosunkowo dużym kątem nachylenia łopat aby nie utrudniać wylotu powietrza. Czy ktoś ma pomysł jak zagospodarować marnujące się powietrze? Chciał bym wystrugać cos z tego tylko nie za bardzo jeszcze mam pomysł jak widzę że jest tu dość sporo osób solidnie znających się na temacie więc był bym wdzięczny za nakierowanie mnie w odpowiednia stronę.
  Z góry dziękuję za wszelką pomoc

  Ignacy Ciesielka
 • #3174
  romanbem
  Level 17  
  konrad1 wrote:
  Witam wszystkich. Właśnie otrzymałem pismo ze Starostwa powiatowego zabraniające mi budowy mojego maleństwa (8m.maszt+6m.rozpiętość śmigieł) jako małej architektóry. rysuje nowy projekt tym razem nazwe to (reklamą).

  Wybudowałem na działce,gdzie mieszkam, altanę drewnianą i garaż blaszany.Sąsiad odległy o 7 domów mnie zakablował do nadzoru budowlanego.Musiałem rozebrać i jeszcze oddali sprawę do prokuratora.Na zeznaniach w policji mi podpowiedzieli że powinienem ustawić w środku kapliczkę, bo obiekty kultu religijnego nie podlegają żadnym przepisom. Może by wykorzystać ten pomysł. Wskazane poświęcenie przez miejscowego proboszcza.
  Pozdrawiam
 • #3175
  Jerzy Węglorz
  Level 39  
  "Wynalazek" możesz łatwo ocenić również "na oko".
  Wiatrak o średnicy 1m daje w praktyce moc 100W (słownie: sto) przy wietrze 10m/sek (czyli 36km/godz). Wiatrak o średnicy 2m może dać moc 400W, a dla 1 kW potrzeba wiatraka o średnicy ponad 3m.
  Czy widziałeś alternator w samochodzie? Alternator, który jest konstrukcją już bardzo dopracowaną, daje kilkaset wat (dokładne dane są w instrukcjach samochodów) przy obrotach silnika ok. 2000/minutę. Takich obrotów wiatrak nie ma, trzeba przekładnię. Sprawdź, czy "wynalazek" ja ma, a jezeli tak - to jaką?
  Dla 1 kW trzeba alternator o rozmiarach takich, jak są w autobusie lub ciężarówce, jeżeli nie widziałeś jeszcze, to spytaj jakiegoś kierowcę.
  Poproś o zademonstrowanie "wynalazku". Dołącz czajnik elektryczny o mocy 1kW i zmierz, jakie napięcie jest na niego podawane (jeżeli nie masz czym zmierzyć, to za 15 zł kup miernik na Allegro, przyda się do innych rzeczy też.
  A potem opisz wszystko to, co widziałeś i zmierzyłeś.
 • #3176
  iciesiel
  Level 11  
  http://windsave.com/

  dane ze strony producenta-głównie chodzi mi o układ "dodawania" energiia nie o "wynalazek"

  WS1000 PRODUCT SPECIFICATION

  AC Input (Mains): 230 Volts (nominal) ac, @ 50Hz

  Power Input (Mains): 6 Watts (Note 2 )

  Rated Power Output: 1kW @ rated wind speed (Note 3 )

  Rated Wind Speed: 12.5 m/s (Note 8 )

  Cut-in Wind Speed: 3.5 to 5 m/s @ hub height (Note 8 )

  Cut-out Wind Speed: 14 m/s @ hub height (Note 8 )

  Reference Extreme Wind Speed: 35 m/s @ hub height

  Operating Temperature Range, Generator: -15C through +40C (Note 4 )

  Weight, Generator System: 25kgs (Note 5 )

  Weight, Plug ‘n’ SaveTM: 11kgs

  Dimensions, Generator Assembly: 320mm long x 150mm wide x 110mm deep support shaft

  Swept Area, Blade Assembly: 2.4m2

  Swept Diameter, Blade Assembly: 1.75m

  Dimensions, Plug ‘n’ SaveTM: 535mm long x 315mm wide, 130mm deep

  Noise, Generator System: LAeq=52 dBA 5m behind turbine @ 7m/s gusting

  LAeq=33 dBA 5m behind turbine @ 5m/s gusting

  Operating Speed Range of Blades: 100 – 1050 rpm (Note 6)

  Degree of Protection, Generator Assembly: IP54

  Degree of Protection, Plug ‘n’ SaveTM: IP30

  Expected Safe Life: 10 years (Note 7 )

  General references above relate to BS EN 61400 part 2

  Design and specifications are subject to change without notice.


  NOTES:

  1. Values are nominal only, as slight variations will be

  present from unit to unit.

  2. Power consumption of the Plug ‘n’ SaveTM unit in

  ‘stand by’ mode

  3. Typically 12.5 m/s wind speed at the Propeller Blade

  Assembly is equivalent to an output of 1kW from the

  Plug ‘n’ SaveTM unit.

  4. At altitudes < 1000m above sea level.

  5. Excludes Support Pole & Brackets.

  6. Useful power output range.

  7. This is the expected safe life of the product, however

  the actual life will depend on the conditions the system

  has been subjected to. (e.g. Continual exposure to

  heavy salt water conditions will reduce life expectancy.)

  It should also be noted that the Expected Safe Life

  period is NOT the stated warranty period of the

  product.

  8. Wind speed figures assume a steady value, as gusts to

  this figure will not always produce maximum output.
 • #3177
  tomi503
  Level 11  
  mw5 wrote:
  Cześć wszystkim . Wysłałem filmik "tomi503",mam nadzieję że jemu się uda zaprezentować ten film . Apropo zdjęcia punktów to jak się to robi,czy wystarcz zaznaczyć pole przy "rezygnuję z własnej prowizji",bo jak próbowałem tak zrobić to załącznik mi nie wchodził.Proszę o pomoc.


  Przykro mi bardzo ale nie dostałem nic takiego na pocztę do tej pory skrzynkę mam wystarczającą i jest pusta więc coś poszło nie tak.
 • #3178
  mw5
  Level 14  
  Sory za wprowadzenie w błąd "tomi503",faktycznie filmik nie przechodzi też przez pocztę.Dzisiaj dostałem programik do pakowania filmów i postaram się tak go spakować aby wszedł na forum, oprócz tego i tak postaram się ci go wysłać na pocztę.Jeżeli i ta metoda mi się nie uda to poproszę cię o adres i wyślę ci go Pocztą Polską na płycie.
  A wracając do zdjęć to też postaram się coś z nimi zrobić .
  Pozdrawiam wszystkich .
 • #3179
  Lisciasty
  Level 20  
  Jerzy Węglorz wrote:
  "Wynalazek" możesz łatwo ocenić również "na oko".
  Wiatrak o średnicy 1m daje w praktyce moc 100W (słownie: sto) przy wietrze 10m/sek (czyli 36km/godz). Wiatrak o średnicy 2m może dać moc 400W, a dla 1 kW potrzeba wiatraka o średnicy ponad 3m.

  Tam pisza, ze 1kW osiaga przy 12,5 m/s, srednica wiatraka 1,75m
  Jerzy Węglorz wrote:

  samochodów) przy obrotach silnika ok. 2000/minutę. Takich obrotów wiatrak nie ma, trzeba przekładnię. Sprawdź, czy "wynalazek" ja ma, a jezeli tak - to jaką?

  Z tego co wyczytalem to ma zabezpieczenie hamujace przy 1100 rpm,
  a obroty uzytkowe od 100 do 1050 rpm.
  Jerzy Węglorz wrote:

  Dla 1 kW trzeba alternator o rozmiarach takich, jak są w autobusie lub ciężarówce, jeżeli nie widziałeś jeszcze, to spytaj jakiegoś kierowcę.

  Ale nikt nie wspomnial o alternatorze!


  Do kolegi iciesiel :
  Czy toto jest dostepne w Polsce? Ile kosztuje? Mozna kupowac
  poszczegolne elementy, np. sam regulator?
  Jakby to dzialalo, to by bylo kapitalnie, brak akumulatorow
  to spora zaleta. Pytanie, czy nie robia w tzw. ciula.

  Aha, co do pogladu kolegi, ze system nie zawiera akumulatora.
  Na stronce pisza, ze regulator wazy 11kg, tak ze smiem przypuszczac,
  ze sama elektronika + radiatory chyba tyle nie powinna wazyc,
  zapewne siedzi tam jakis akumulator?


  Poczytalem i znalazlem cos wiecej:
  Cena calego ustrojstwa to 1500 funtoli, czyli na nasze jakies 8500 zl,
  zdaje sie ze pisza calosc z montazem, ale moge sie mylic.
  Strasznie placza i powtarzaja, ze nie sprzedaja tego do montazu
  samemu, upieraja sie wysylac swoja ekipie do montowania.
  Boja sie? Czy tacy gamonie mieszkaja w UK ze nie potrafia sobie
  elektrowni zlozyc? :D
 • #3180
  iciesiel
  Level 11  
  dostepne jest w Anglii. widziałem takie cos w sklepie. podejde i dam "oko" troszke dokładniej.