Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)

dzik6 09 Gru 2006 09:11 4897700 12804
    wsxcde
    Poziom 11  
    Witam. Buduję małą prądniczkę z silnika krokowego i mam problem. Usunąłem oryginalny magnes i cześć blach z rotora (będę przyklejał nowe magnesy), i teraz jego wysokość jest dwa razy mniejsza od statora i nowych magnesów. Czy powinienem dołożyć więcej blach, żeby pole magnetyczne było zamykane na całej wysokości magnesów czy nie ma to dużego znaczenia?
    Pozdrawiam.
  • Relpol przekaźniki
    chester8
    Poziom 19  
    Eko123 proponuje przeczytac forum jeśli jesteś zainteresowany, a jak nie to je zmień, pozatym prosze nie pisac w imieniu innych np. że nikt na tym forum nie potrafi opisać zjawiska które zachodzi w autonomicznych prądnicach asynchronicznych czyli w silnikach klatkowych wzbudzanych mocą bierną z kondensatorów.
    Myslę że jak na razie potrafisz tylko duzo pisać i na dodatek nie na temat. Zastanawiam się czy ty tego czasem nie kopiujesz z czegos i nie wklejasz bo kupy się to nie trzyma...

Widze że nie jestem sam i kubil tez ma racje co do Ciebie...

Dodano po 3 [minuty]:

KUBAL jeśli jestes zainteresowany masztem kratownicowym, to mogę podesłąc ci wymiary mojego, fotki są grzeiś w okolicach 90 strony... Pozdrawiam
    greenpeace
    Poziom 23  
    romanbem napisał:
    Niestety sam pomysł i wykonanie.Obliczeń konstrukcyjnych brak.

Bo to jest bardzo prosta konstrukcja. W dodatku jedynie 9 metrów wysokości.
    Założenie było takie, iż będzie wsparta poprzez sześć odciągów i będzie po niej można wejść na górę.
    Obliczenia były zrobione przez jednego z moich kolegów na specjalnym oprogramowaniu, ale raczej z czystej ciekawości (mojego kolegi) jak będzie zachowywała się konstrukcja bez prętów skośnych. Jak na razie stoi i nic się nie dzieje. :)
    eco123
    Poziom 14  
    Temat jak w nagłówku:

Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem

a ze się czepiacie to wasz problem, 1 Wp energii odnawialnej mogę przesłać FREE, dla porównania jaka sprawnośc i poziom hałasu przy korzystaniu z źródeł energii odnawialnej.

Niektórym dmownikom przesakadza warkot wentylatorka w komputerze
    a co dopiero prądnica asynchroniczna wybudzana kondensatorem, ustawiona nawet 100m od chałupy.

A jest nad czym popracować, wystarczy że w stanach tylko o 1% poprawi się spawność np. slników asynchronicznych co równa się racjonalnemu i energooszczędnemu wykorzystaniu 3.5 miliona baryłek ropy rocznie .

Zródło
    http://www.tu-berlin.de/zek/koop/publikationen/effi/dok_3.pdf
    ZGG
    Poziom 27  
    Niekturym to wszystko przeszkadza. A co ja mam zrobić jak kaczyniak podpisał ten most energertyczny z litwy , i za chałupą będę miał to swiństwo. Kilka lat temu ledwie sie wybroniłem jak Kulczyk chciał budować to samo. Jak popłynie tym 400 Kilowolt to w głowie mi samo sie tyle zaindukuje Ze na elektrode juz nie dotrę. I to znowu wpedza mnie z paskudny nastruj. ZGG
    szyszunka
    Poziom 15  
    witam wszystkich czy kto

Dodano po 1 [minuty]:

ś wie gdzie mogę kupic czujnik do pomiaru siły wiatru
  • Relpol przekaźniki
    eco123
    Poziom 14  
    Sensory wiatru conrad.de numer katalogowy 1004 64 , 120435,120560, elv.de - numer katalogowy 70 538 48 . Kestrels

Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)
    Apollo
    Poziom 15  
    gawelx

Witaj! Na Twojej fotce jest pokazany silnik komutatorowy (taki jak w odkurzaczu) Te dwie cewki na stojanie, to są elektromagnesy i nie ma możliwości zastąpienia ich magnesami stałymi. Nie nadaje się do uzyskiwania prądu. Jak chcesz się pobawić, to kup na allegro silniczek od wkrętarki 18V z magnesami stałymi...
    Pozdrawiam.

http://www.allegro.pl/item148744654_silnik_elektryczny_do_wkretarki.html - 27 zł.

http://www.allegro.pl/item148614158_silnik_elektryczny_dc_motor_24v_1_5a.html - lub ten, już z przekładnią 12 razy... licytacja, aktualna cena 15 zł.
    grzesiek_ke
    Poziom 10  
    Ukraińska maszyna której zdjęcia zamieściłem na 104 stronie, rozkręcona ręcznie daje około 100V na fazie. Lada dzień dokręcam łopaty i stawiam ją na maszt. Będę mógł coś więciej powiedzieć o prądach i mocy.
    Apollo
    Poziom 15  
    gawelx

Nie wiem od czego jest tamten silnik, ja kieruje się tym, że ma magnesy stałe i przekładnię, na początek do zabawy może być...
    Moja pierwsza elektrownia wiatrowa śmigała na silniku od wycieraczek autobusowych 24V i potrafiła dawać prąd do 4A (około 100W) i ładowała 2 aku 45Ah w szeregu. Przekładnia była x 32 ponieważ 4A było przy 2 500 obr/min.
    Silniki krokowe są bardzo dobre, ponieważ dają prąd już przy małych obrotach, nawet nie potrzebna jest przekładnia, ale ciężko jest o silnik krokowy o większej mocy, powiedzmy 10A...
    Pozdrawiam.

Dodano po 6 [minuty]:

grzesiek_ke

Tylko gdzie takiego "ukraińca" dostać, może podejmiesz się dystrybucji? :D
    To może być nawet dobre, coś podobnego do "amerykańca"
    Pozdrawiam.
    chester8
    Poziom 19  
    interesował się juz ktoś tymi silnikami z wkrętarek, jest to gotowy układ, któremu wystarczy przymocować smigła...

Dodano po 5 [minuty]:

a i jeszcze jedno
    ja mam wiatromierz wykonany z trzech piłeczek do pimponga i silniczka prądu stałego który pracuje jako prądnic która jest podłączona do miliwoltomierza przez dzielnik napiecia całosć poskładałem i przymocowałem do dachy samochodu i ustawiłem potencjometr na dzielniku tak aby przy 80km/h pokazywał 80mV i działa mi to doskonale, prędkosc wiatru jest proporcjonalna do napiecia indukowanego w wiatromierzu. całościowy koszst to trzy pimpongi , silniczek, mała obudowa, i mV za 30 PLN pozdrawiam i moze się to komus przyda.

Dodano po 4 [minuty]:

grzesiek_ke
    miałeś problem z nawinieciem cewek, jak sobie z tym poradziłeś, bo ja też się chciałem z tym pobawic ale nie mam czasu...
    romanbem
    Poziom 17  
    kubal napisał:
    witam wszystkich mam pytanie czy wie ktoś z was gdzie znależć materiały ,dokumentacje która pomogła by w budowie masztu kratownicowego może jakiś gotowy projekt lub prosty sposób liczenia takich konstrukcji z góry dziękuje i pozdrawiam

Może tu znajdziesz coś dla siebie
    http://www.wiatrak.miscior.pl/
    Już to raz chyba było ale może się jeszcze zmieści.
    grzesiek_ke
    Poziom 10  
    Ukrainiec to konstrukcja solidna, choć jak pisałem wcześniej garażowa. Jeśli chodzi o dystrybucję, to trzeba pojechać do Kijowa i przywieźć. Cena takiej maszyny z masztem i regulatorem ładowania to około 4500zł+cło-chyba 10%+transport

Cewki nawija się szybko, ale trzeba wiedzieć jak połączyć, tu mi pomógł wasia
    BOSSMANJAN
    Poziom 13  
    Pozdrawiam...
    ZGG podedsłał mi swój wynalazek.. Aż mu zazdroszcze tego mnóstwa żłobków na korpusie .. Konstrukcja ta ma 138 żłobków. i 4 cm szerokości. Facet ma nosa .. Tego nawet " KORNIK "by nie wydłubał...
    Życze udanego nawijania i klejenia neodymów....
    U mnie na działce BOFFORT kręci przez przekładnie łańcuchową od WSK-125
    pradnica F-126 i narazie wystarcza pradu do aku 2x10NKN100..
    Pokaze niebawem fotki ,, tylko zmienie piórka na wiatraczku...
    Edek45
    Poziom 28  
    Witam,do Apollo,z regulatorem miałes dużo racji,rzeczywiście napiecie z akumulatora zostaje zbijane
    Jest na to sposób,dajemy w szereg z układem ładowania diodę(ja dałem ze starego zasilacza AT)i wyjście z mosfeta dajemy przed diodą
    Efekt jest taki że napięcie jest zbijane nie z akumulatora,tylko z prądnicy
    Zrobiłem dwa takie układy,15V i 15,2V i działają wyśmienicie,pytanie tylko
    PO CO
    Następnym krokiem jest automatyczne załączanie i wyłączanie przetwornicy ,oraz wydzielone obwody w instalacji,
    ZGG
    Poziom 27  
    Fotki prądnicy. Ten stojan zrobił mój znajomy były wojskowy Porozcinał i rozprostował aż 8 stojanów z alternatora od fiata. Niestety jeszcze bez uzwojeń ciężko sie kręci I stojan się nagrzewa.[prądy wirowe]Pisałem wcześniej. Zastosowane magnesy to 40--10-4 Z N48..Prądnica pujdzie na złom. ZGG
    Apollo
    Poziom 15  
    Witam!

Projekt ZGG jest podobny do chińskiego silnika rowerowego.
    Moim zdaniem pakiet blach tworzący stojan nie może być cięty i składać się z członów, może dlatego tak się grzeje bez żadnego obciążenia. Prawdopodobnie wytwarza się kilka pól błądzących, może się mylę...

Pozdrawiam.

P.S. Podziwiam precyzję i dokładność wykonania, ten kto to robił, może śmiało produkować chronometry...
    Edek45
    Poziom 28  
    Witam wszystkich, pojawił się post typu że: most energetyczny z Litwą, to jest coś złego bo: linia będzie przebiegała nad głową użytkownika elektrody. Takie myślenie uważam za nie poważne i szkodliwe dla Polski. Polska powinna zrobić wszystko, żeby się uniezależnić od Rosji. Pozdrawiam!
    BOSSMANJAN
    Poziom 13  
    Pozdrawiam.... Pojawił się post , ża pojawił się post typu że : most energetyczny z Litwą, to jest coś złego bo: linia będzie przebiegała nad głową użytkownika elektrody. Takie myślenie uważam za nie poważne i szkodliwe dla Polski.. Ja nie zauważyłem tego typu treści jakie wypisujesz. Masz problem z czytaniem. Ma prawo się nie cieszyć.
    Napewno jest tego samego zdania ze : " Polska powinna zrobić wszystko, żeby się uniezależnić od Rosji." ale nie zapytałeś o to.Ciekaw jestem zdania gdybyś miał coś takiego za plecami... bmj
    chester8
    Poziom 19  
    Witam
    Co do prądów wirowych sprawa wyglada tak, ze można rozcinać pakiety i robić z nimi cuda, ale nie mozemy dopuscić do tego aby dlachy z których skłąda się pakiet były z sobą połączone poniewaz to zamyka drogie płynacemu pradowi i się grzeje.
    rozklepywanie stojanów z alternatora napewno się do tego przyczyniło i stojan ma kompletne zwarcie...
    wykonywałem kiedys rdzenie w amerykańcu była to zywica poliestrowa pomieszana z opiłkami metalu oczywiscie ferromagnetyka.
    Pozdrawiam
    Edek45
    Poziom 28  
    Witam,pisząc o twz moscie z Litwą,miałem na myśli patriotyzm,a ty kolego jestes w tej grze pionkiem
    Pozdrawiam i życzę tym którzy mają wiatraczki trochę wiaterku,np10m/s
    Apollo
    Poziom 15  
    Witam!

Może się pokusić i rozblachować ten stojan. Polakierować wszystkie blachy i spakować ponownie...
    Szkoda takiego stojana, przy 60 obr/min by swoje robił...

Pozdrawiam.
    adam20
    Poziom 16  
    Więc jak panowie z tymi magnesami w amerykanie- mianowicie, czy magnes ma omiatać cały zwojek czy tylko okienko- poza tym wyprowadzenie 6 kabli z tej prądnicy- to 3 kable + i 3 kable na -, i tu mam problem czy można połączyć te 3+ razem i te 3- tak żeby były 2 kable +-, czy tak w ogóle można zrobić? czy nie uszkodzę w ten sposób prądnicę?