Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)

dzik6 30 Sty 2007 18:24 4950644 12804
    chester8
    Poziom 19  
    Lampa
    jeśli chodzi o silnik 80W to po sprzęgnieciu tego silnika z amerykanką i napędzeniu, to z amerykanki nie otrzymasz wiecej niż 80W poniewaz ten silnik nie ma takiej mocy aby zdołać pokonać opory które stawia amerykanka i po pewnym czasie się przegrzeje. Aby uzyskac więcej mocy z amerykanki musisz dostarczyć wiecej mocy na wał napędowy amerykanki...
    Pozdrawiam
  • IGE-XAOIGE-XAO
    Edek45
    Poziom 28  
    Witam i pozdrawiam wszystkich sympatyków wiatraków
    Ostatnio miałem kłopoty z kompem i nie przeczytałem wszystkich waszych wypowiedzi, przypuszczam że wszystkie są ciekawe
    Byłem w poprzednią niedzielę na wycieczce w Rębielicach Królewskich u Pana Antosa, oraz oglądałem wiatrak trójłopatowy (fabryczny, przypuszczam że z wyprzedaży)
    Wrażenia są niesamowite i zachęcam wszystkich którzy mają w pobliżu jakieś wiatraki, do tego żeby poświęcili trochę czasu i na własne oczy przekonali się, jak one wyglądają.
    Serdecznie pozdrawiam Edek!

Ps. Ten wiatrak trójłopatowy jest koło Kamyka. Blisko ciebie Kbuli, pozdrawiam Cię.
    Damianmd
    Poziom 12  
    luttelmann napisał:
    Zbudowałem "amerykaniątko": 2 tarcze (wycięte z blachy o grubości 2mm) srednica 120 mm, po 12 magnesów, 9 cewek (O,5 DNE, po 80 zw), ułożyskowanie - piasta tylna od roweru. 18 - 20 V przy zakręceniu ręką. Zakręciłem też tokarką (przypuszczem, że było około 2000 obr/min) 80V. W sumie z prądncy jestem zadowolony. Ale co dalej - Savonius czy klasyczny wiatrak?

Dobre pytanie jak postawie wiatrak to sasiad podkabluje a jak cos innego np savoniusa lub turbine firmy windside to niebedzie wiedział co to i taka turbina jest cicha i małych rozmiarów brakuje tylko schematu pozdrawiam
    Apollo
    Poziom 15  
    Masz rację chester8 Wasia jest jedyną osobą na tym forum, której wierzę i jak pewnie zauważyłeś, napisałem, że czekam na Wasię...

Przy proporcjonalnym wzroście napięcia w łączeniu szeregowym, prąd zawsze pozostaje taki sam, chyba, że ostatnio coś się zmieniło w fizyce...
    Kończę temat.
    Pozdrawiam.
    chester8
    Poziom 19  
    Apollo proponuję wyjaśnic bo to Ci się przyda,
    jesli mamy stałą rezystancje to wzrost napiecia powoduje wzrost prądu co za tym idzie również mocy.
    jeśli mamy 100 żarówek o mocy 1W na napiecie 2,4V i są połączone szeregowo i podłączone do napiecia 240V
    to płynie przez każda z nich prąd= 0,41A oraz na każdej zarówce odkłada się napiecie 2,4W co daje nam 1W pozostaje nam jeszcze 337,6V które odłożyło się na reszcie żarówek przez które także płynie prąd 0,41A co daje manok. 99W a 100 Zarówek daje nam 100W
    Wasia pomóż Koledze...
    Pozdrawiam i życze sukcesów
  • IGE-XAOIGE-XAO
    Damianmd
    Poziom 12  
    Edek45 napisał:
    Witam i pozdrawiam wszystkich sympatyków wiatraków
    Ostatnio miałem kłopoty z komputerem i nie przeczytałem wszystkich waszych wypowiedzi, przypuszczam że wszystkie są ciekawe
    Byłem w poprzednią niedzielę na wycieczce w Rębielicach Królewskich u Pana Antosa, oraz oglądałem wiatrak trójłopatowy (fabryczny, przypuszczam że z wyprzedaży)
    Wrażenia są niesamowite i zachęcam wszystkich którzy mają w pobliżu jakieś wiatraki, do tego żeby poświęcili trochę czasu i na własne oczy przekonali się, jak one wyglądają.
    Serdecznie pozdrawiam Edek!

Ps. Ten wiatrak trójłopatowy jest koło Kamyka. Blisko ciebie Kbuli, pozdrawiam Cię.

Witam z okna widze ten wiatrak zawze sie zastanawiam ile moze cos takiego kosztowac i po jakim czasie sie to zwraca ponizej zdjęcie tego wiatraka
    kamil_Ziomek
    Poziom 20  
    witam wszystkich.
    Do luttelmann
    2000 obr/min to troszke duzo jak na wiatrak, ale na szczescie sa przekladnie.Co do wyboru wiatraka to przydalo by sie nam podac moc najlepsza by w tym wypadku byla konstrukcja ktora daje duze obroty.

A tak przy okazji to jak laczymy szeregowym diody powinny pobierac wieksze napiecie a w rownoleglym wieksze natezenie pradu.Moc sie chyba nie zmienia.
    :arrow: http://pl.wikipedia.org/wiki/Połączenie_szeregowe

Silnik od automatu majacy 80W napedzajacy amerykande da w najlepszym wypadku ≈70W i tu nie ma interesu.

Jak sie myle to niech ktos mnie poprawi
    lampa
    Poziom 18  
    Kol Chester ---z mojej strony to była ironia ,podobnie ma się sprawa
    żarówek i ledów (zarówka to żarówka a led to dioda)itd
    pozdro
    Edek45
    Poziom 28  
    Witam ponownie i chciałbym się z wami podzielić kilkoma informacjami na temat budowy prądnicy z silnika pierścieniowego asynchronicznego.
    Załączam kompletny schemat połączeń silnika pierścieniowego, po przeróbce na prądnice ( 2 pierścienie zwarte) oraz zdjęcie pasa z gumy który ma być rozciągnięty na kole wiatraka.
    Prądnica z silnika pierścieniowego o mocy 6kW,wiatrak jest w Olsztynie koło Częstochowy,inny zbudowany na podobnym silniku jest w Złotym Potoku
    A ten "pas transmisyjny" jest u Pana Antosa w Rębielicach Królewskich.
    chester8
    Poziom 19  
    Co jak co ale ten Pan Antos mocno przesadza...
    lampa
    Poziom 18  
    chester 8
    jakie opory stawia amrykanka . jak to Wyliczyłeś .pomijam oczywiście
    masę i bezwładność bo te odgrywają zasadniczą rolę przy rozruchu
    pomijam również opory toczenia oraz opór masy powietrza bo temu można zaradzić--sory, ale nie jestem energetykiem -proszę o wyjaśnienie.
    pozdro
    chester8
    Poziom 19  
    Lampa ja tego nie obliczyłem ale logiczne jest ze jeśli żródło napędzające amerykanke daje 80W to amerykanka jako żródło napędzane nie może dać więcej energi niż 80W przy 100% sprawnosci silnika i prądnicy czyli jest to w najlepszym wypadku ok 70W
    Tu nic nie ma z niczego.. A jesli chodzi o masę i momęt obrotowy tej rozpędzonej masy to bardzo szybko spada do 0 jeśli tylko prądnce nieco obciazymy...
    Amerykanka ma ta zalete ze mozna powiedzieć ma zereowy momet startowy, wynikający tylko z oporów tarcia (nie obciązona) natomiast jesli ją obciazymy to stawia takie same opory co pradnica tej samej mocy doliczajac do tej amerykanki straty w uzwojeniach które też zaliczaja się do wyprodukowanej energi tylko ze w postaci Ciepła...
    Pozdrawiam
    lampa
    Poziom 18  
    czyli , jeśli dobrze zrozumiałem, powstałe sem powoduje powstanie pola
    wokół uzw.będącego w przeciw fazie do np neodymów i tu powstaje
    opór elektro- magnet.
    pozdro
    220volt
    Poziom 10  
    witam panowie !!!!

Mam taki silnik z pralki auto. czy on sie nadaje na pradnice ????

AEG
    U 112G63
    080104/W 985
    220V 50Hz IsKI,B/F
    AC-ELEKTRONIK #1
    S,-Nr ,284201

Pozdrawiam ciepło bo zima idzie.:D:
    greenpeace
    Poziom 23  
    220volt: Punkty to jedna sprawa - prosisz o pomoc i próbujesz zarabiać na tych co Ci tej pomocy chcą udzielić. Natomiast zupełnie inna sprawa to waga pliku... Nie da się zwiększyć kompresji?
    forestx
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Zmniejsz to zdjęcie.
    Panowie, cudów nie ma. Jesli jedno urzadzenie pobiera 1W, to 100 urzadzeń pracujacych z mocą 1W bedzie pobierać 100W. niezależnie czy połączymy je w szereg, równolegle czy w kwadrat. Cudów nie ma.
    Sugeruje też wrócić do tematu, którym jest "Budowa małej..."
    Luttelmann ładnie zaczął uczestnictwo na naszym forum. Pozdro.
    Napisz nam jakiej mocy oczekujesz i jakie masz mozliwości "terenowe" - czy w grę wchodzi maszt, czy też mówimy o "dachowcu".
    No i niestety trochę grosza na to trzeba.

Po raz kolejny pojawiają nam się głosy: to nieopłacalne, itd, itp.
    To jeszcze z innej beczki: spora część ludzi na elektrodzie składa wzmacniacze, zasilacze, radia - po co? Przecież to nieopłacalne, można przecież kupić "chinczyka" za te same pieniądze.

Oczywiście kwestia poruszona przez Jerzego jest ważna i trzeba zdawać sobie sprawę, na co możemy liczyć.

Przykład z grzniem wody jest bardzo dobry. Ale umówmy się ze dysponujemy wiatraczkiem o mocy 500W (np śmigiełko 2,5m średnicy).
    Zatem po 10h mamy 80l wody o temperaturze 20°C. Taką zimna wodą można już umyć rączki, ewentualnie odrobinę skręcić termę. Oczywiście zdaję sobie sprawę że to groszowe oszczędności - chodzi mi tylko o fakt, że za kilkaset złoty, można zbudować coś (dla mnie dłubanie w piwnicy to przyjemność po kilkunastu godzinach siedzenia przed komputerem) co daje drobne oszczedności.
    lamer1
    Poziom 21  
    Witam

Co do silnika od pralki auto. 80W, czemu piszecie że można z niego uzyskać max 80W.
    Z tego silnika morzna spokojne uzyskać kilka krotnie więkrzą moc, np. 200W, a może 300W?

Wszystko zalerzy od sposobu nawinięcia i obrotąw.

Pozdrawiam
    Edek45
    Poziom 28  
    Witam serdecznie wszystkich których interesuje ten temat
    Pan Antos po usłyszeniu,jaki mam wiatrak(3,60m średnicy śmigła i 12 łopat) i po usłyszeniu,że mam prądnicę typu "amerykan",stwierdził,że to co my budujemy daje za mało mocy w stosunku do średnicy śmigła
    Rozwiązanie jest takie(wd wskazówek Pana Antosa)
    Trzeba zrobić możliwie dużą ilość łopat na danej średnicy
    Na trzech metrach średnicy można uzyskać 12kW,pod warunkiem że będzie odpowiednia prądnica,bez żadnej przekładni
    Materiał na taką prądnicę to-około 100 magnesów neodymowych,wielkości ludzkiej dłoni(koszt takiego magnesu ok 50zł)
    Zasada działania jest taka jak przy silnikach liniowych,(temat o silnikach liniowych jest mi mało znany i muszę się podszkolić)
    Dlatego proszę,jeżeli ktoś ma ciekawe materiały na temat silników liniowych,to proszę je umieścić w tym temacie,lub np na mojego maila
    Silniki liniowe i wszelkiego typu prądnice zbudowane na magnesach stałych,dla AMATORSKICH konstrukcji,są wg mnie najlepsze
    Chester,co sądzisz o schemacie który zamieściłem wyżej
    Jerzy Węglorz
    Poziom 38  
    Prawdopodobnie podawane dane dot. mocy tej elektrowni mają współczynnik optymizmu powyżej 200%.
    Znany jest wzór na obliczenie mocy idealnego wiatraka (który odbiera od wiatru 100% jego energii):

P = 0.5 x rho x A x V3

P = moc w watach
    rho = gestość powietrza (okolo 1.225 kg/m3 na poziomie morza, mniej im wyżej )
    A = powierzchnia zakreślana przez wirnik (m2)
    V = prędkość wiatru w metrach/sek

Po podstawieniu do wzoru średnicy śmigła (3,6m) i założeniu, że wiatr ma 10m/sek (czyli 36km/godz) wychodzi połowa tej mocy, nie wiem dlaczego ...
    tatadyrektor
    Poziom 2  
    Luttelmann ładnie zaczął uczestnictwo na naszym forum. pozdrawiam.
    Napisz nam jakiej mocy oczekujesz i jakie masz możliwości "terenowe" - czy w grę wchodzi maszt, czy też mówimy o "dachowcu".
    No i niestety trochę grosza na to trzeba.

Dzięki, pozdrawiam również. To co zrobiłem (amerykaniątko) ma charakter "szkoleniowo - doświadczalny". Docelowo chciałby osiągnąc około 1 kW (dogrzewanie wody). Warunki średnie - w dolnej strefie stanów średnich - mam dom i działkę na lekkim podwyższeniu w stosunku do okolicy, ale wokół drzewa i zabudowania. Zamierzam postawić maszt przy szopce. trudno zatem zdefiniować czy to dachowiec czy na oddzielnym maszcie. Maszt na ziemi, ale w okolicy połowy zamocowany przy dachu szopki.
    Zasadniczy problem to część mechaniczna prądnicy, a zwłaszcza tarcze (chciałbym coś wykorzystać gotowego, nie koniecznie tarcze hamulcowe) i piasta (tu chyba alternatywy rozsądnej w stosunku do piast samochodowej nie ma, przynajmniej w większych amerykanach). Jak na razie praca myślowa zdecydowanie przeważa nad praktyczną realizacją. ale coś w końcu wymyślę. Pozdrawiam.
    kamil_Ziomek
    Poziom 20  
    lamer1 napisał:
    Witam

Co do silnika od pralki auto. 80W, czemu piszecie że można z niego uzyskać max 80W.
    Z tego silnika można spokojne uzyskać kilka krotnie więkrzą moc, np. 200W, a może 300W?

Wszystko zalerzy od sposobu nawinięcia i obrotąw.

Pozdrawiam

Kolego jesli Ci chodzi o to co napisalem to mi chodzilo o to ze z napedzania silnikem od pralki pradnicy amerykanki (i zadnej innej) uzyskac mocy powyzej 80W.
    Z silnika od pralki mozna uzyskac nawet 1KW a moze nawet powyzej a te 200W to tak niezbyt duzo jak na ten silnik.Wszystko zalezy od obrotow magnesow i cewek(grubosc drutu i ilosc nawiniwc).
    Damianmd
    Poziom 12  
    Witam

Czyli lepiej nawijać cienkim drutem mam namyśli 0,5-0,7 i ile tylko sie zmiesci czy 1< mm

z ktorego bede mial wiecej prądu ?? bądz napięcia??
    tatadyrektor
    Poziom 2  
    Damianmd napisał:
    Witam

Czyli lepiej nawijać cienkim drutem mam namyśli 0,5-0,7 i ile tylko sie zmiesci czy 1< mm

Witam -myślę, że bładzisz. Otóż: w miejscu , w którym chcesz nawinąc zwoje jest określona ilość miejsca - wejdzie grubego mniej, cienkiego więcej. I to już w pewnym sensie określa Ci moc jaką możesz uzyskać. Grubość do ilości ma się tak jak natęzenie do napięcia, a ich i iloczyn (i razy V) określa moc. W konkretnym przypadku, zakładajac stałe obroty, moc będzie taka sama - niezależnie czy więcej cienkiego, czy mniej ale grubego drutu. Do wyboru pozostaje napięcie jakie chcesz uzyskać - 230 v wygodne dla grzałki lub około 18 v do ładowania akumulatorów itp. Pozdrawiam.

Dodano po 7 [minuty]:

Damianmd napisał:
    Witam

Jeszcze jedno: dla bardzo przybliżonych przymiarek (ogólnie sprawdza się w amerykanach), przy obrotach rzędu 200 - 300/min, 10 zwoi daje 1 V.
    Jerzy Węglorz
    Poziom 38  
    Chciałem jeszcze raz wrócić do postu, w którym cytowałem wzór na moc wiatraka. Ten wzór dokładnie mówi tylko to, jaką energie niesie wiatr w określonym przekroju przestrzeni. Tej energii żaden wiatrak nie przetworzy na energię mechaniczną w 100%, ani nawet w 50%, z prostego powodu: powietrze po wiatraku też musi się poruszać, bo inaczej nie było by przepływu. Tu można się spierać, jaką część energii powietrze odda wiatrakowi. Możemy przyjąć, że obecność wiatraka obniży prędkość powietrza za wiatrakiem o 10% (co musi też wywołać spowolnienie powietrza dopływającego do wiatraka, oraz wywołać odpowiednią zmmianę ciśnienia przed i po), zatem różnica energii powietrza poruszajacego się przed wiatrakiem i po wiatraku to jest energia, jaką "zabrał" wiatrak. Z tego wynika, że przy zmianie prędkości o 10% możemy odzyskać nie więcej, niż 27% "przepływajacej" energii. Zatem, wyliczona energia wiatru przy prędkości 10m/sek i powierzchni wiatraka 10m2 to ok. 6kW, więc z tego możemy przechwycić najwyżej 1,6kW. Jezeli na takim wiatraku "powiesimy" prądnicę o zdolnosci produkcji nawet 100kW, to i tak tylko te 1,6 kW energii mechanicznej zostanie przetworzone na najwyżej 1,6kW energii elektrycznej.

Wytrzymałość najmocniejszego łańcucha jest tylko taka, jak jego najsłabszego ogniwa ...
    sezar
    Poziom 10  
    Witam Chciałbym zbudować paradnice typu amerykanka, jeśli dobrze zrozumiałem zasadę budowy to grubość cewki niepowinna przekraczać grubości magnesów jestem w posiadaniu magnesów o wymiarach 40x15x5, czyli grubość cewki powinna wynosić poniżej 1cm?
    Apollo
    Poziom 15  
    Witam!

Ciekawa sprawa na wszelki wypadek wkleję to tu...

http://www.allegro.pl/item154750478_154750478.html

I opinia kupującego:

kalapatek (263) (Kupujący) Negatywny pią 26 sty 2007 17:11:38 CET 154750478
    ELEKTROWNIA!!!-Produkt z chlewika!Żadnego opisu!PLUS nie oznaczony!Wygląd wyzwala torsje..Nie istnieje żadne urz.zabezpiecz.przeciw skręcaniu kabla!Regulator napięcia-dno!Mam stać i regulować!!!Koszt przesyłki-295zł!!!GRATULACJE!!!
    Ha,Ha!Dodatkowo-wiatrak nie ma łożysk!Start od 3m/s!Chyba 300-stu!!Wysłałem skan rachunku-dokumentujący 254zł nadpłaty oczywiście cisza.Ps.Byle alternator samochodowy jest cudem techniki wobec tego czegoś.To tyle Panie Bryja z Dortmundu!!!

Przesyłka miała kosztować 40 zł, a urosło do 295 zł. - szok :D
    greenpeace
    Poziom 23  
    Fakt, faktem jak czytam teksty jakie wypisują ludziska na allegro to nie wiem czy się śmiać czy płakać.
    Cytat:
    Niezawodny, stabilny oraz mocny generator wiatrowy WG 100.

Co miał na myśli sprzedający pisząc 'stabilny'? :D
    Cytat:
    Jest ona bardzo lekka co znacznie obniza sily obciazajace maszt.

b/k
    Cytat:
    Poprzez idealny ksztalt aerodynamiczny, smigla umozliwjaja wysmienita wydajnosc elektrowni WG 100

Słodzą niesamowicie.
    ...no i ta aluminiowa obudowa. :D
    Czepiam się czy niektórzy kupujący są w lekkim stopniu upośledzeni umysłowo.
    Ja bym pomalował jeszcze łopaty na kolor czerwony i napisał:
    Poprzez zastosowanie specjalnej czerwonej farby redukującej opory powstające na wirniku, obraca się on o 17.9% szybciej powodując większą produkcję prądu w stosunku do innych elektrowni standardowo malowanych na kolor biały.
    lampa
    Poziom 18  
    zastanawia mnie dlaczego prawie wszyscy przy budowie prądnic piszą o
    12V i ilości KW, a może tak prądnica np 48V co zmniejszy
    opory elektro-magnetyczne przez co zdecydowanie poprawi sprawność wiatraka
    dlaczego 48V --bo jak postawię moją spawarkę na wilgotnej trawie i ją włączę to lekko smyra po zębach( spawarka ma48V).
    to tak na marginesie BHP.