Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)

dzik6 31 Aug 2005 20:03 5054045 12804
Optex
    numerek12
    Level 21  
    Troll81--> proponuje na początek przejżec ten i 2 wątek dyskusji
    uzyskanie napiecia 230V bedzie dosyc trudne
    jesli masz kaskę to firma komel robi gotowe prądnice i mozna z tego skorzystać
    savonius jest fajny ale musisz pamiętać o przekładni ktora zje trochę mocy wiec przede wszystkim dokładne obliczenia sa potrzebne
  • Optex
    Troll81
    Level 20  
    Oba wątki studiuję od wczoraj. Planuję zastosować przekładnie rowerową ( zębatki i łańcuch ). Na samą prądnicę mam sporo miejsca ( metr średnicy może spokojnie być ), a ona będzie umieszczona pod konstrukcją wiatraka. Może więc być w miarę wolnoobrotowa. Savonius ma spory moment obrotowy a niskie obroty. działa trochę jak dźwignia dł. skrzydła. siły będzie mieć sporo ale obroty na poziomie 20-30 rpm. o prądnicy 230V na te obroty to chyba nie mam co marzyć ( kilka metrów w obwodzie ). ale po 10 krotnym przełożeniu jest o czym pomyśleć. a po 50 krotnym to już spoojnie. prądnicę chcę zbudować samemu. może nie będzie zbyt dobra, ale o wiele tańsza niż kupna z komelu. chyba że dorwałbym gdzieś używaną, bo kupno nowej to ok 2500 pln. Dlatego chcę zbudować coś sam. Szukam w tym celu materiałów (książki, strony WWW, pdf-y itp. ) jeśli ma ktoś jaieś informacje to proszę o kontakt. Mój mail już podałem. CHodzi mi o inforacje ogólne ( ile zwojów na cewce i dlaczego, ile cewek i ile magnesów i dlaczego. itp. może istnieje jakiś prograik do wyliczania parametrów prądnic? jak nie to może zrobie ały prograi w javie, ale musze znac podstawy, a na prądnicach znam sie jak świnia na astronomii :cry: . Potrzebuje linka albo coś w tym stylu, do materiałów opisujących podstawy.
  • Optex
    madmax126
    Level 13  
    troll81 wejdż
    http://www.otherpower.com/otherpower_experiments.html

tam jest dużo linków do generatorów robionych domowym sposobem

bardzo mi się podobają konstrukcje generatorów robione przez amerykanów chce coś takiego zrobić ale miniaturkę żeby wiedzieć czy jest sens i czy magnesy ferrytowe się nadają bo neodymy odpadają są za drogie i jak zrobić prostownik do takiego generatora

pozdrawiam madmax 126 i czekam na jakieś wypowiedzi doświadczonych kolegów
    Rokita Robert
    Level 13  
    Panowie zaczynam walkę z wiatrakiem stoi od wczoraj , dzisiaj trochę powiało i już są pierwsze kwiatki . Na początek z grubej rury jeden z przewodów sterujących nie ma przejścia brak mi sterowania kątem łopat narazie tylko regulacja ręczna ( dobrze , że jest ), po drugie rozkręciło się to cudo do 35 obr. i wpada w rezonans , dowiedziałem się, że przyczyną jest nierównomierne ustawienie kąta łopat względem siebie, szczególnie końcówek. No i dałem ciała , że obciążyłem tylko jedną fazę prądnicy to też ma wpływ. Jutro wojna na całego. Przygotowuję już fotki i filmik. pozdro.
    Może ktoś ma lekarstwo na wibracje( nie o ręce chodzi )
    w drgania wpadają końcówki śmigieł !
    numerek12
    Level 21  
    Rokita Robert wrote:

Może ktoś ma lekarstwo na wibracje( nie o ręce chodzi )
    w drgania wpadają końcówki śmigieł !

to czysta teoria ale.....

może byś dodal na końcach łopatek takie "lotki' prostopadle do powierzchni łopatki ?
    takie coś zastosowano w samolotach gdy dlugość skrzydeł przekracza jakis pułap i wtedy końce skrzydel wpadaja w wibracje tworząc odrywanie sie powietrza co z kolei powoduje brak ciągu
    ( to było na discovery :))

mysle ze przekrój powinien być opływowy jak lopaty ale calkiem niewielkie takie na "oko" 1/20 dlugości skrzydla w strone 'nawietrzną"
    to takie moje dywagacje -skoro smigla juz zrobione trza to ratować co by nie odleciały :)
    Troll81
    Level 20  
    Ja zamierzam użyć magnesów od dysków dwardych. Mam trochę rupieci w domu. Strasznie trudno je rozręcić, bo każdy producent stosuje inne śrubki ( torxy, krzyżaki, różne rozmiary ). To są chyba neodymy bo są diabo silne. Taka mała blaszka 1mm grubości, a ciągnie śrubki jak odurzacz :D. Wciąz szukam informaci, ile zwojów na cewce potrzeba i ile cewek. Ile magnesów w stosunku do cewek, jaki rozmiar cewki itp. Znalażłem troche dokumentów po wrzuceniu hasła "alternator" do muła :D. wszystko po angielsu, ale tu akurat nie ma problemu. Jakby ktoś miał ciekawe materiały dla początkujących to prosze o maila. Mam jeszcze pytanie czy warto w cewki wkładać cokolwiek (metal) ?? Czy to poprawia sprawność prądnicy, czy jak?? Sorry za lamerstwo, ale jestem troszke zielony w temacie. I sorry za czasowe braki m lub k w moich poprzednich postach. klawiera i siada :cry:.
    Troll81
    Level 20  
    Ciekawa konstrukcja. Wydaje się, że cewki zachodzą na siebie nawzajem. Przydałby mi się taki jeden :D. Na razie przyieża się do budowy czegoś o wiele mniejszego. Tak żeby sprawdzić czy sobie poradzę. jak mi się uda, to spróbuję czegoś większego, tak żeby planowany savonius miał czym się zająć :D. ale magnesów z dysków mam niewiele, i może starczy na 12V prądnicę.
    Rokita Robert
    Level 13  
    Z wibracjami sobie poradziłem , a przyczyną było nie symetryczne obciążenie prądnicy i zaczynała szarpać. 60-70 obr. jest w miarę znośnie.
    Na luzie rozpędziłem go do 85 obr. trochę pod strachem ale jest O.K
    Wiatr na oko 4-5 m/s- ledwie 0,5 KW przy obr. 60.
    Najchętniej pogadałbym z kimś kto ma pracującą wiatrówkę np. Apollo czy Wasia. Proszę podajcie namiary wymienię zpostrzerzenia narazie.
    Ktk
    Level 11  
    Moze ztych prądnic dasie cos zrobic
    http://www.elmor.com.pl/index.htm

Dodano po 20 [minuty]:

Mam takiego pomysła
    Ustawić osiowo kilka prądnic rowerowych
    albo lepiej po okręgu do śmigła zamocowac kolo od roweru
    i to kolo bedzie napedzac kilka albo nawet kilkanaście prądnic
    Prądnice rowerowe mają po 6 v i kilka watót Jesli je polaczyc szeregowo po 2 mielibyśmy po 12 v a zkilku par to moze i po kilkanascie watow
    http://www.waldex.com.pl/cenniki.html?cennik=cennik1.htm
    Troll81
    Level 20  
    Rozkręciłem kilka twardzieli i mam 8 magnesów. Tylko jest mały problem. Magnesy są różnej wielkości i zaledwie zbliżonego kształtu. Fakt że są silne ( żeby draństwo oderwać od metalu potrzeba sporej dżwigni, nóż kuchenny nie wystarcza, do tego są przyklejone), ale nie sądzę by z magnesów róznego kształtu i grubości dało się zrobić prądnicę. trzeba będzie giełdę odwiedzić. dzięki za użyteczne linki o prądnicach. będę trzymał ręke na pulsie jakby co.
    Troll81
    Level 20  
    Magnesy sporej siły mozna wygrzebać z dysków twardych. Dziś rozkręciłem kilka i mam 8 magnesów. To chyba neodymy bo strasznie silne. Zreszta gdzieś na drugim forum o tym samym tytule jest link do strony gdzie opisują prądnicę na magnecach z dysków. Problem w tym że każdy dysk ma inne magnesy ( kształt, wielkość, grubość ).
    Linoge
    Level 27  
    mam takie pytanie nie do konca zwiazane z tematem;) czy np przy zastosowaniu samego alternatora starowskiego przy opowiedniej przekladni itd mozna bezposrednio zasilic grzalke do cieplej wody o mocy ok 2kW@23oV? czy trzeba zastosowac inny drut oporowy ?
    madmax126
    Level 13  
    troll81 wiesz ile dysków by trzeba było rozbebeszyć żeby zrobić prądnice
    to już lepiej opłaca się kupić nowe wejdz na magnesy.pl
    tylko żeby zrobić dobrą prądnice trzeba by wydać na jeden magnes ok 20zł i jest to magnes wielkości 45/15
    i dlatego ja kupie sobie magnesy ferrytowe dużo tańsze i potestuje na nich wkońcu w dynamie rowerowym też jest magnes ferrytowy

mówie ci lepiej odpuść sobie z tymi dyskami twardymi
    Troll81
    Level 20  
    Cieaw jestem jak w polsce z regulacjami prawnymi odnośnie MEWtr. Słyszałem, że na postawienie wiatraka trzeba mieć pozwolenie ( nadzór budowlany, waruni zagospodarowania itp.). Przynajmniej o ile jest on "trwale związany z gruntem", ale ponoć czepiają się też wiatraków przenośnych. Słyszałem też gdzieś, że usytułowanie wiatraka na dachu jest lepsze pod tym wzgędem. wystarczy zgłosić fakt w urzędzie gminy. Czy ktoś na tym forum ma w tej westii jaieś doświadczenie?? Ja wiem że prawo prawem, ale z rzeczywistością urzędniczą różnie bywa :cry: przynajmniej na razie. Niby unia europejska, ekologia itp., a urzędnicy potrafią zatruć zycie.
    madmax126
    Level 13  
    przeczytaj te całe forum było tam napisane że nikt sie do ciebie nie przyczepi jeżeli nie będziesz sprzedawać prądu z wiatraka innym itp
    kilka postów temu
    dzik6
    Level 14  
    witam jak tam u was postępują prace u mie wolno ale cały czas do przodu teraz zostaje prądnica bo sezon wiatrów już blisko
    Troll81
    Level 20  
    Nie tyle chodzi mi o prawo w zakresie sprzedania prądu, co o prawo budowlane. Czy jeśli stawiam wiatrak na dachu, to musze mieć pozwolenie, nadzór budowlany itp. wiem że jeśli postawie wiatrak na ziemi, i go przymocuje do fundamentu to muszę mieć zgode, plan zagospodarowania i całą resztę "niezbędnych" dokumentów. A interesuje mnie, co z konstrucjami przenośnymi, albo mocowanymi na dachu. zamierzam postawic 3 metrowej wysokości savoniusa na dachu. Dlatego pytam ludzi którzy coś o tym wiedzą, bo całe forum już czytałem dość dokładnie i nie znalazłem odpowiedzi. Będę wdzięczny za wszystkie wskazówki.
    numerek12
    Level 21  
    w skrócie:
    prawo budowlane mówi że jeśli element jest trware zespolony z podłożem nalezy miec pozwolenie na budowe czyli projekt uzgodnienia itp
    trwale zespolenie z gruntem to jest gdy wylejesz kostke 0.5 x 0.5 m betonu
    innymi słowy jesli chcesz robic fundament to pozwolenie konieczne
    podobo mozna to obejść robiąc podstawę z drewna -zakopujac np słupy lub pnie i do tego mocować maszt - ale nie jestem pewien czy to nie jest juz unormowane -kiedys nie było

co do dachu to nic mi nie wiadomo aby byly konieczne pozwolenia
    zdaje sie że są przepisy które normują wysokośc masztów ponad szczyt dachu -krótkofalowcy powinni wiedziec coś na ten temat
    dzik6
    Level 14  
    witam wiesz Troll81 kto pyta nie błądzi i jest drugie powiedzenie kto pyta ten ma dużo odpowiedzi ja tam się nie pytam tylko stawiam to ty też tak zrób
    madmax126
    Level 13  
    zgadzam się z tym a jeszcze jak byś poszedł do jakiegoś urzędu to napewno by znaleźli jakiś kruczek i tysiąc problemów żeby nigdy ten wiatrak nie zobaczył światła dzienneg

przymocuj go tak żeby można go było przykręcić lub rozkręcić od dachu
    Troll81
    Level 20  
    Dzięki za info. Popatrze na ustawy dotyczące masztów nad dachem, albo pomęcze znajoego krótofalowca :D Mój savonius bedzie spory, więc potrzebne będzie jakieś mini rusztowanie. Mam nadzieje że żaden życzliwy sąsiad mnie nie podkabluje.
    Co się zaś tyczy prawa budowlanego, to słyszałem że "trwałe związanie z gruntem" nie jest konieczne by urzędnik się przyczepił. Na przykład kioski kontenerowe ( małe plastikowe budki, postawione na cegłach ), muszą mieć pozwolenie, żeby stanąć sobie grzecznie na chodniku :D No ale czego oko nie widzi tego sercu nie żal:D

Dodano po 1 [godziny] 33 [minuty]:

zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 3b, instalacja na obiektach budowlanych urządzeń o wysokości powyżej 3m - w tym także anten. Jeśli ktoś chce zainstalować taką antenę to za zgodą właściciela powinien dokonać odpowiedniego zgłoszenia. Do 3 m nie trzeba nic zgłaszać:D

Dodano po 8 [minuty]:

Jeśli wysokość urządzenia na dachu przekracza 3 m musimy zgłosic fakt do urzędu miasta bądź gminy. Jeśli UM, UG etc., nie ustosunkuje się do naszego zgłoszenia w ciągu 30 dni, to oznacza iż nie ma żadnych przeciwwskazań co do wystawienia urządzenia na dach. Czy ktoś wie, czy dzięi temu zapisowi mogę wystawić 150 metrowy maszt na dachu (jeśli ug się nie zorientuje co kombinuje :D ) Nie żeby planował ale zapis daje spore możliwości. Budujemy sobie altanke, a potem "na dachu" robimy 150 metrowy wiatrak i wszystko gra :D Czyżbyśmy mieli aż takie luki w prawie ??
    jacekcb
    Level 11  
    Witam

Chciałbym zbudować model takiego wiatraczka na wzór amerykański. Tak żeby dawał ok 50 - 100 W przy napięciu ok 12 - 14 V. Nie mam możliwości budowy dużego wiatraka ponieważ mieszkam w bloku mieszkalnym w centrum dużego miasta. Mimo tego interesuje się darmową energią i buduje system paneli fotowoltaicznych i taka mini elektrownia wiatrowa o niewielkich rozmiarach bardzo by mi się przydała. Zawsze te dodatkowe kilka amper lądujących akumulator to już coś. Czytałem na forum że ktoś zbudował już taki model i jeśli można prosił bym o schematy i rozwiązania techniczne. Jakie wybrać magnesy neodymowe (okrągłe czy prostokątne) jak wybrać kształt cewek tak aby taki mini wiatrak miał największą wydajność widziałem na fotkach że, robią albo okrągłe cewki albo owalne albo zbliżone do trójkąta czy to wpływa jakoś na moc jaką może taka turbinka wytworzyć. Czy dam rade wycisnąć z wiatraka o wielkości śmigła 30 cm kręcącego się z prędkością ok. 1000 obr moc 50 – 100 W.

Dodano po 1 [godziny] 37 [minuty]:

Jeszcze jedno pytanie czy można wykorzystać transformatory małej mocy, czyli rozebrać rdzeń ferrytowy a potem rozciąć plastik i wyciągnąć już taką nawiniętą cewkę i wykorzystać to do budowy rotora. Mam takich identycznych transformatorów kilkanaście i zamiast nawijać od początku cewki mogę wykorzystać już gotowe z takich transformatorów. Transformatory dają napięcie na wyjściu 12 V 1 Amper. Jeśli to się nie będzie nadawać do wykorzystania to prosiłbym o informacje na temat nawijania uzwojenia cewki jaki przekrój przewodu powinien być aby uzyskać jakiś tam amperaż.
    radziuk
    Level 13  
    do madmax126. W sieci widziałem wersję "amerykana" na magnesach ferrytowych powinienem gdzieś mieć kopię.Jak będziesz chętny to poszukam.
    madmax126
    Level 13  
    jestem chętny jak byś dał rade to podaj link albo coś
    może na poczte hugo76767(malpa)wp.pl
    z góry dziękuje
    Ktk
    Level 11  
    Chciałbym zapytac o przetwornicę napięcia z stałego na przemienne 50Hz
    Czy najtańsza jest z UPS-a czy można kupic gdzies tansza
    Zasadniczo interesowalo mnie na moc 2kW Zeby moc w przyszlosci rozwinać. Jakby co to dzieki za pomoc
    morzedzungli
    Level 14  
    Witam!
    Radziuk możesz mnie też podesłać? morzedzungli(malpa)wp.pl
    Dzięki wielkie.