Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)

dzik6 14 Mar 2007 12:39 5046365 12804
Optex
 • #3901
  Jerzy Węglorz
  Level 39  
  Jeszcze mam pytanie: dlaczego prądnica ma mieć większą sprawność niż silnik, z którego ją zrobiono?

  A pytanie do forestx'a: czy drut do nawinięcia "amerykana" też ze złomu?
 • Optex
 • #3903
  Jerzy Węglorz
  Level 39  
  To nie jest odpowiedź na moje pytanie: porównujesz silnik indukcyjny z pradnicą synchroniczną, to nie jest identyczna budowa.
  To może w takim razie wymienisz czynniki wpływające na sprawność, ktore dzięki przeróbce silnika na prądnicę ulegają poprawie?
 • #3904
  Władysław 1
  Level 11  
  Witam ! Chciałbym zwrócić uwagę , że długość maszyny elektrycznej ma wpływ na jej moc . Konstruującym polecam pozycję T. Glinka "Maszyny elektryczne wzbudzane magnesami trwałymi". Dlatego użycie np. trzech stojanów z trzech seryjnych silników zapobiegnie stracie mocy , silniki z pralek "starej generacji " posiadają uzwojenia "trzech silników " czyli wirowanie ,pranie w prawo , pranie w lewo . Wykorzystanie tej przestrzeni dla jednej maszyny zapobiegnie stracie mocy przez nową maszynę . Moim zdaniem stosowanie w bardzo małych wiatrakach przekładni mechanicznej jest nieekonomiczne oraz komplikuje konstrukcje i przyszłą eksploatacje . Podrawiam wszystkich.
 • #3905
  qutrit
  Level 20  
  Witam.
  Otóż mam takie pytanie czy ktoś z forumowiczów mógłby mi napisać czym różniż się te 2 rodzaje moagnesów (oczywiscie poza ceną i wymiarami) czy koszt wykonania magnesu tak silnie zalezy od jego wymiarow??
  http://www.allegro.pl/item172547511_magnes_magnesy_smco_40x15x6_magnetyzer_magnetyzery.html
  http://www.allegro.pl/item173660988_na_magnetyzer_magnes_smco_45x25x10_magnetyzery.html
  Dziękuje.
  Pozdrawiam.
 • Optex
 • #3906
  archi25
  Level 12  
  Małe pytanie. Czy jeśli dam na wzbudzeniu alternatora zamiast diody 5 watowej, 10 lub 15 watową to wzbudzi się przy mniejszych obrotach ??
 • #3907
  scq
  Level 16  
  Witam

  Na allegro jeden ze sprzedających wiatraczek piszę że przy stawianiu MEW "Zgoda jest wymagana powyżej 5 kW i przy maszcie powyżej 5m". Niespecjalnie chcę mi sie w to wierzyć! Ale może ktoś zna podstawę prawną która mogłaby poprzeć tą tezę?

  pozdrawiam: scq

  Archi chyba masz na myśli kontrolkę, a nie diodę!
 • #3908
  wasia
  Level 17  
  Jerzy Węglorz wrote:
  porównujesz silnik indukcyjny z pradnicą synchroniczną, to nie jest identyczna budowa.
  To może w takim razie wymienisz czynniki wpływające na sprawność, ktore dzięki przeróbce silnika na prądnicę ulegają poprawie?
  .

  Witaj . Dokończe tylko ten sporny temat . Być może podyskutujemy jeszcze na priv. ponieważ zaczynamy generować " śmieci " .

  Ad. 1. Jak myślisz co otrzymamy po naszej przeróbce ? - na pewno nie silnik parowy ! Przerabiamy silnik indukcyjny na pradnicę synchroniczną , dlatego porównałem te dwie maszyny choć dobrze wiem , że się od siebie różnią .

  Ad. 2. Jest wiele czynników wpływających na poprawe sprawności i wydajności .
  1. Nie tracisz energii na magnesowanie wirnika , bo są na nim osadzone magnesy trwałe .
  2. Pole magnetyczne w silniku indukcyjnym pokonuje szczeline powietrzną dwa razy - pierwszy raz przy magnesowaniu wirnika a drugi raz przy odziaływaniu wirnika na stojan ( praca właściwa powodujaca obracanie ) . Wpływ szczeliny powietrznej na własność obwodu magnetycznego znasz bardzo dobrze więc nie będę o tym się rozpisywał .
  W nowopowstałej prądnicy szczelina powietrzna pokonywana jest tylko raz - od wirnika do stojana.
  3. Nie obciążamy stojana mocą bierną potrzebną do magnesowania wirnika .
  4. Wywalamy uzwojenia wielu biegów , zastepując je jednym biegiem , co pozwala nam lepiej wykorzystać przestrzeń stojana i ograniczyć straty w miedzi .
  5. Przypuszczam , że pole magnetyczne pochodzące od magnesu jest silniejsze od generowanego na wirniku w wyniku wzbudzania go polem stojanastojana . ( Nie porównuj tutaj pola wirnika w alternatorze , bo tam jest bezpośrednie wzbudzanie prądem ).


  A teraz na liczbach jeszcze troche o kilogramach i wolnych obrotach .

  Załóżmy , że mamy wirnik na którym zmieściły się dwa magnesy ( para biegunów ) o indukcji 1T każdy - w sumie mamy 2T na wirniku .
  Powiedzmy że te magnesy w naszych dwóch cewkach na stojanie indukują po 10V przy 10 Hz czyli przy 10 obr/sek.
  Prędkość zmian pola magn wynosi 10 T/s .
  Jeżeli teraz umieścimy na wirniku 4 magnesy ( dwie pary biegunów )
  , a na stojanie 4 cewki to na każdą cewke przypadnie pole o indukcji 0,5T . Zmniejszając obroty dwa razy ( do 5 obr/sek ) uzyskamy w dalszym ciągu częstotliwość na cewce równą 10 Hz , ale prędkość zmian pola wynosi 5T/s co daje nam napięcie 5V .

  Finał : mamy jedną pradnicę z dwoma magnesami i cewkami , która daje nam na wyjściu 20V ( 2x po 10V ) przy 10 obr/s .
  Druga prądnica o tej samej wielkości mechanicznej co pierwsza daje nam na wyjściu także 20V ( 4 x 5V ) , ale przy 5 obr/s .

  Cuda jednak się zdarzają - zrobienie prądnicy o mniejszych obrotach nie musi iść w parze ze zwiększeniem jej ciężaru .

  P.S. Już nic nie będę pisał na ten temat .
  ( z tym , że nie na pewno :D )

  Archi25 chyba pomyliłes żarówki z diodami . Możesz zmienić diody na shottky'ego - mają mniejsze napięcie w kierunku przewodzenia . Może troche pomóc , ale zbyt wiele się nie spodziewaj .

  Pozdrawiam
 • #3909
  archi25
  Level 12  
  Faktycznie pomyliłem, sorki. Ale czy jeśli dam większą żarówkę wzbudzenia to coś to da ?
 • #3910
  Jerzy Węglorz
  Level 39  
  Bardzo zachęcam do przestudiowania tabel dotyczących parametrów technicznych prądnic synchronicznych z magnesami trwałymi, produkcji KOMELa, specjalnie konstruowanych do małych elektrowni wiatrowych i wodnych, to nie są samoróbki ze złomu!
  Tu jest link:
  http://www.komel.katowice.pl/ZRODLA/cennik.pdf
  Zwłaszcza wartościowe jest porównanie 2 prądnic o tej samej mocy, ale różnych obrotach:
  PMGg200L-24 ma 24 cewki, jest wolnoobrotowa (250 obr/min) daje 7KW i waży 260kG, i ma sprawność 85,8%
  prądnica o tej samej mocy PMGg132M-4A (7,5kW) ale o 4 cewkach i 1500 obr/min waży 60 kG i ma sprawność 93,5%.

  Porównaj też sprawności tych prądnic (85,8% i 93,5%) ze sprawnościami silników o podobnej mocy w tabelce w moim poście z 14 Mar 2007 12:08: silniki o mocy 7,5kW mają sprawności - odpowiednio 87,8 i 90,7%, przyznasz, że różnica w sprawności nie powala na kolana ...
  To, co podaje Komel, to nie żadna (watpliwa???) teoria, ale jak najbardziej praktyka, w końcu to branżowy ośrodek, który dysponuje wszystkim: wiedzą, materiałami, technologią, możliwościami pomiarowymi - w przeciwieństwie do grupy entuzjastów, którzy na tym forum sadzą baliwery ...

  I jeszcze coś: silnik o mocy 7,5kW i 1500 obr/min (typ Sg132M-4-M) też waży 63 kG, czyli nie ma podstaw do przypuszczeń, że prądnica zrobiona z silnika będzie miała moc kilkakrotnie większą, niż silnik o tej samej wielkości - i dla tych samych obrotów!
 • #3911
  forestx
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Jerzy Węglorz wrote:
  to nie są samoróbki ze złomu!
  - a jednak. Gdzieś na aledrogo pisało/napisane było, że korpusy pochodzą z silników asynchronicznych.
  A co do miedzi: astatnio kupiłem trzy tzw "stabilizatory napięcia" - no takie cuś co się w poprzednim wieku podpinało w tor zasilania TV - 5 kilo nie klejonej miedzi w cenie litra. W jednym masz rację: neodymu na złomie ciężko szukać.
 • #3912
  Władysław 1
  Level 11  
  Witam ! Komel taki duży i wyposażony to trzeba porównywać z dużym . Przykładowo: głowica wiatraka Elize waży 285 kg moc 10kW osiąga przy 300 obr/min , głowica WT-1 10kW osiąga przy 200obr/min masa całej głowicy 400kg .Dlatego bez przesady z tym doświadczeniem komelu i osiągnięciami na które wydano b. dużo pieniędzy.Przypuszczam ,że z takimi pieniędzmi każdy co lubi łapać wiatr osiagnąłby znacznie więcej .
 • #3913
  Jerzy Węglorz
  Level 39  
  Hmmm, i pewnie Ty wiesz, dlaczego Komel nie potrafi wyciągnąć więcej, a Elize może?
  Masz jakiś link na tą Elize?
  A pewnie wiesz też co siedzi w tej głowicy? Czy to jest tylko sama prądnica, czy też ma jakąś przekładnię?
  A może Elize stosuje inną fizykę, bo sprawności powyżej 100% to Komel napewno nie zrobi (choć mu do 100% niewiele brakuje?).
 • #3914
  greenpeace
  Level 23  
  Przepraszam Kolegów, ale może któryś z was wytłumaczy mi po co wogóle producenci przy prądnicach dopisują jeszcze słupek sprawność...
  Dla mnie - nieelektornika - jeśli jakaś prądnica przy 200 obrotach na minutę ma moc 10 kW, to oznacza, że właśnie tyle ma.
  Jeśli szklanka ma pojemność 0.25l to ma taką pojemnosć i koniec. Gdzie u licha przykleić tu taką zmienną jak sprawność?
 • #3915
  scq
  Level 16  
  Widzisz Greenpeace

  W naszym kraju struga wiatru raczej posiada niewielką energię kinetyczną! Wykorzystać tą energię możesz miedzy innymi w zależności od sprawności prądnicy. W przypadku prądnic PMG np. komelowskich z reguły ponad 90%, w innych przypadkach może być to dużo mniej!

  pozdrawiam: scq
 • #3916
  Jerzy Węglorz
  Level 39  
  greenpeace!
  Sprawność jest stosunkiem energii przetworzonej do włożonej. Różnica jest zamieniana w ciepło, na skutek strat mechanicznych (opory obracania - w tym opory w łozyskach, straty w przekładni - jeśli jest), elektrycznych (oporność uzwojeń, prąd na magnesowanie wirnika - jeśli nie ma magnesów trwałych) i magnetycznych (histereza, prądy wirowe).

  A teraz Twoja szklanka: przelewasz płyn z butelki 1/4 litrowej do 1/4 litrowej szklanki, ale zawsze sie coś rozchlapie, kilkanaście kropel zostanie w butelce, trochę wyparuje - w rezultacie w szklance masz mniej, niż było w butelce.
  Teraz jasne?
 • #3917
  greenpeace
  Level 23  
  scq, Jerzy: Dzięki, teraz jasne -> przetwarzanie energii.
 • #3918
  tmko
  Level 16  
  Witam
  prosze o rade , chciałbym zbudować prądnice 6KW do celów grzewczych ,posiadam silnik 11kw , czy przy odpowiednim przezwojeniu i zastosowaniu magnesów uzyskam 6kw przy obrotach 1500?jeżeli tak to w wersji jednofazowej czy trójfazowej i jaka powinna być optymalna ilość cewek i średnica drutu.
 • #3922
  dzik6
  Level 14  
  tmko wrote:
  Witam
  prosze o rade , chciałbym zbudować prądnice 6KW do celów grzewczych ,posiadam silnik 11kw , czy przy odpowiednim przezwojeniu i zastosowaniu magnesów uzyskam 6kw przy obrotach 1500?jeżeli tak to w wersji jednofazowej czy trójfazowej i jaka powinna być optymalna ilość cewek i średnica drutu.  a dlaczego chcesz przezwajać ten silnik może wystarczy wklejić magnesy na jakie obroty masz ten silnik ?
 • #3923
  06061947
  Level 28  
  Może ta wersja przejdzie poprawniej /profile lotnicze/ http://www.profili2.com/eng/default.htm
  jest płatna , ale zawiera to co podałem powyżej /Profil 1_2/ bezpłatnie
  Pozdrawiam wszystkich Forumowiczów i przepraszam za zamieszanie
  PS
  nie udaje mi się "zdjąć tej prowizji punktowej"
 • #3924
  konrad1
  Level 13  
  Jak chcesz żeby było bez prowizji to musisz zmniejszyć rozmiar zdjęcia do około 200 kb,(są programy do obróbki zdjęć. jak chcesz to Ci podeślę).
  Przy zdjęciu rozmiarów jak widzę 1.34MB możesz tylko zrezygnować z własnej prowizji co jak widać zrobiłeś.

  pozdrawiam
 • #3925
  06061947
  Level 28  
  Niestety to jest biblioteka ok. 1500 profili lotniczych i możliwości ich wydruku i modyfikacji, tak że jestem bezradny
 • #3926
  tmko
  Level 16  
  silnik jest na 1450 obr uzwojenie jest przepalone dlatego pytam jaki rodzaj uzwojenia zastosować , a czy magnesy powinny być przyklejone równolegle czy pod kontem , wirnik ma pewną długość jakie magnesy zastosować jeden długi?czy kilka małych o tej samej biegunowości aby uzyskać jeden biegun
 • #3927
  Jerzy Węglorz
  Level 39  
  tomko!
  Tu masz link:
  http://www.komel.katowice.pl/konstrwiat.html
  może Ci się przyda ...

  A swoją drogą, ciekaw jestem, dlaczego tak bardzo wszyscy chcą unikać przekładni, przecież taką moc - parę kW przenosi przekładnia w skrzyni biegów motocykla z silnikiem 125ccm, i naogół taka przekładnia jest jednym z najbardziej długo-żywotnych zespołów motocykla.
 • #3928
  ZGG
  Level 27  
  Jakie magnesy. Przede wszystkim -- chcesz wykonac prądnicę.o takich samych obrotach ?, czy mniejszych. Ile masz klatek na stojanie[pewnie36]..Mógłbys więc wykonać aż12 biegónów. czyli 6 N i 6 S. Wtedy pooglądaj sobie jak nawiniety jest samochodowy alternator.Magnesy dobiera się z tego z czego się ma. Mozna oczywiście zamówić segmentowe. Ale cena będzie o niebo wyższa. I poczekasz tak z 90 dni.Az zrobia ci je w chinach i przyslą. A klejenie to trochę zabawy. Skosy Zrób takie jakie masz na oryginalnym wirniku.Jeżeli miałes 1440 obrotów To masz tam 4 bieguny. I tyle zrób na wirniku.Klejenie odpychających się magnesów to wnerwiający temat. Ale przy odrobinie sprytu da się zrobić.Ja kleiłem kiedyś 54 kostki 40--10--4mm. Ale się udało.Jaką moc ma ten silnik??
 • #3929
  rolnik123
  Level 12  
  temat rozrósł się tak, że trudno przeczytać wszystko.
  Dlaczego wszyscy się upierają na prądnice 230V ? To jest potrzebne tam gdzie chcemy sprzedawać energię "do sieci". Dla siebie można wykorzystać wiatrak do 2 celów - ogrzewanie i oświetlenie. Oświetlenie - akumulatory i halogeny 12V, ogrzewanie CWU- nie jestem pewien ale da się chyba wykorzystać grzałki od lutownic 12V. Dla maksymalistów są jeszcze przetwornice 12/230V. W Norauto od 100 do 400 (około) zł w zależności od mocy.
 • #3930
  ZGG
  Level 27  
  Bardzo słuszna uwaga. Mozna jeszcze poszukać automatycznej przekładni samodowej. Sa tam fajne Prekładnie planetarne , na łozyskach igłowych. I naprawdę lekko sie kręcą.Ja też jestem rolnik ,, ale ZGG